Контакт

Спорт

Бугарите добија лекција од Англија, Украинците ја „потопија“ Португалија (видео)

Објавено пред

Репрезентацијата на Англија се „рехабилитираше“ по првиот квалификациски пораз по 10 години со импресивна 6:0 победа над Бугарија на „Васил Левски“ во Софија, додека Украина на Андриј Шевченко со 2:1 го победи актуелниот европски шампион, Португалија.

Англичаните, кои во претходниот меч загубија од Чешка со 2:1, во првото полувреме го „скршија“ отпорот на домаќините – Маркус Рашфорд (7. минута), Рос Баркли (20. и 32. минута) и Рахим Стерлинг (45. минута) донесоа 4:0 водство, кое во второто полувреме, Стерлинг го зголеми на 5:0 во 69. минута од мечот, пред Хери Кејн во 85. минута да ги постави конечните 0:6.

За одбележување е и прекинот кој се предизвика во Софија, откако домашните навивачи покажуваа нацистички поздрави и имаа расистички извици кон англиските фудбалери.

Во истата група, Косово ја совлада Црна Гора со 2:0 за да ги заддржи шансите за пласман на Европското првенство.

Украина пак, продолжи со одличните игри откако ги изддржа последните 20 минути со играч помалку за 2:1 победа над Португалија. Роман Јаремчук (6. минута) и Андриј Јармоленко (27. минута) донесоа 2:0 водство за тимот на Андриј Шевченко, пред Степаненко во 72. минута да добие втор жолт картон, а Кристијано Роналдо од пенал да намали на 2:1.

Србија со 2:1 победата кај Литванија остана со шанси за пласман на Евро 2020 бидејќи сега има само поен помалку од Португалците.

Светскиот шампион, Франција, не успеа да ја победи Турција, одигрувајќи 1:1 на „Стад де Франс“ во меч кој почна со тензии по барањето на дел од француските политичари да се откаже мечот поради салутирањето на турските фудбалери на нивната војска, која има интервенција во Сирија.

Оливер Жиру ги донесе „триколорите“ во водство во 72. минута од мечот, пред Кан Ајхан во 82. минута да израмни на 1:1.

ЕВРО 2020, КВАЛИФИКАЦИИ

ГРУПА А

Бугарија – Англија 0:6

Косово – Црна Гора 2:0

Табела: 1.Англија 15, 2.Чешка 12, 3.Косово 11, 4.Црна Гора 3, 5.Бугарија 3

ГРУПА Б

Украина – Португалија 2:1

Литванија – Србија 1:2

Табела: 1.Украина 19, 2.Португалија 11, 3.Србија 10, 4.Луксембург 4, 5.Литванија 1

ГРУПА Х

Франција – Турција 1:1

Молдавија – Албанија 0:4

Исланд – Андора 2:0

Табела: 1.Турција 19, 2.Франција 19, 3.Исланд 15, 4.Албанија 12, 5.Андора 3, 6.Молдавија 3

Спорт

Ферстапен го освои Бразил, нова катастрофа на Ферари

Објавено пред

Возачот на Ред Бул Макс Ферстапен победи на трката за Големата награда на Бразил, која вечерва се возеше на патеката Интерлагос. Драматичната трка ја обележа инцидентот што се случи помеѓу возачите на Ферари по кој Себастијан Фетел и Шарл Леклер на четири круга до крајот ја завршија трката.

Ред Бул подготвија одлична стратегија која надополнета со одличното возење на Ферстапен му ја донесе победата на младиот Холананец. Прашањето околу победникот Ферстапен го реши во 60 круг кога го помина Луис Хамилтон.

Претходно драма во трката внесе откажувањето на Валтери Ботас поради што на патеката излезе безбедносното возило.

На четири круга до крајот Фетел и Леклер се бореа за четвртото место, возачот од Монте Карло го мина Германецот, а кога Фетел се обиде да ја врати позицијата имаше допир помеѓу нивните болиди.

Леклер остана без десното предно тркало, а на болидот на Фетел експлодираше левиот заден пневматик. Инцидентот само го надополни катастрофалниот викенд за Ферари.

Во последниот круг се случи уште еден инцидент во кој актери беа Луис Хамилтон и Александер Албон. Возачот од Тајланд неја заврши трката.

Второто место зад Ферстапен го освои Пјер Гасли од Торо Росо, а Луис Хамилтон заврши на третата позиција.

Прикажи повеќе...

Спорт

Французите доминантно до титулата во Лондон

Објавено пред

Француските тенисери Пјер-Иго Ербер и Никола Мау ја освоија титулата на Завршниот мастерс во сезоната. Во финалето тие ги совладаа Равен Класен и Мајкл Венус со 6/3, 6/4. Ова е нивна 15 заедничка титула.

Француската двојка без загубен сет ја освои титулата и воедно направија исчекор во однос минатата сезона кога беа поразени во финалето.

За победата на Ербер и Мау им беа потребни 70 минути.

Французите исклучително добро сервираа, што им донесе голема предност во размените. Исто така максимално ги искористија слабостите кај Класен и Венус и со по еден брејк во двата сета дојдоа до победата.

За победата добија 1.500 поени и ќе поделат 533.000 долари.

Прикажи повеќе...

Спорт

Португалија ги скрши Луксембург, реми помеѓу Србија и Луксембург (Видео)

Објавено пред

Актуелните европски шампиони, репрезентативците на Португалија, во последното коло преку Б-групата изборија пласман на ЕУРО 2020. Португалците победија во Луксембург 2:0, а во оваа група Србија и Украина одиграа 2:2

Португалците по тешкиот терен во Луксембург се намачија за да дојдат до посакуваната победа. Отпорот на домаќините го скрши Бруно Фернандеш во 39 минута, а победата ја Потврди Кристијано Роналдо во 86 минута. Роналдо го постигна 99 гол за националниот тим.

Србија два пати водеше во дуелот со Украина, но не успеа да победи. Тадиќ реализираше удар од белата точка во деветтата минута, а до крајот на полувремето израмни Јаремчук. Нова предност на Србите им донесе Митровиќ во 56 минута, а Украинците останаа непоразени благодарение на Беседин кој погоди буквално во последниот напад на мечот.

Украина без пораз заврши на првото место во групата со 20 бода, три повеќе од Португалија, Србија заврши со 14, Луксембург со четири, а Литванија со еден бод.

Србија ќе има шанса преку баражот во Лигата на нации да избори место на ЕУРО 2020.

Прикажи повеќе...

Најново

Екологија1 минута

Џиновска панда од Вашингтон ќе патува за Кина со приватен лет

Беи Беи, џиновската панда во Националната зоолошка градина Смитсонијан во Вашингтон неделава патува за Кина – и тоа со приватен...

Свет18 минути

Трамп: Бајден е поспан и бавен, но е подобар од бесно куче

„Џо Бајден е нешто подобар од бесно куче“, изјави американскиот претседател Доналд Трамп критикувајќи го неговиот политички ривал. Трамп на...

Европа2 часа

Штетите од поплавите во Венеција изнесуваат околу една милијарда евра

Штетите од поплавите во Венеција изнесуваат околу една милијарда евра.Ова го изјави градоначалникот Луиџи Бруњаро откако плоштадот Свети Марко во...

Свет3 часа

Папата организираше ручек за 1 500 бездомници

Папата Франциско организираше ручек за 1 500 бездомници и лица во неволја. Римокатоличката црква денеска го одбележува денот на сиромашните, а...

Македонија6 часа

Франција е за влез на Балканот во ЕУ, но со нова постапка во седум етапи

Земјите од Западен Балкан треба да влезат во Европската унија, но преку нов, постепен процес на пристапување во седум фази,...

Свет7 часа

Русија ѝ ги враќа запленетите воени бродови на Украина

Русија започна да ги враќа украинските воени бродови запленети на 25. ноември минатата година во Керчкиот проток, соопштија руските власти....

Свет7 часа

(Видео) Бојно поле на улиците на Хонгконг, полицаец погоден со стрела

Полицаец од Хонгконг денеска бил погоден со стрела в нога, отакако полицијата употребила солзавец за да ги растера демонстрантите кои...

Македонија8 часа

Во републичка акција, за една вечер казнети 203 возачи под дејство на алкохол

За откривање на возачи под дејство на алкохол, полициските сектори од цела држава, спровеле акција која траела синоќа од 22...

Регион10 часа

Српскиот министер за здравство: Животот на Вучиќ беше во опасност

Српскиот министер за здравство, Златибор Лончар, денеска во изјава за „Танјуг“ нагласи дека претседателот на државата, Александар Вучиќ, имал хронични,...

Европа10 часа

Британскиот принц Ендрју негира дека злоупотребувал малолетничка на имот на осуден педофил

Британскиот принц Ендрју првпат во интервју за Би-би-си, одговори на прашања за наводната поврзаност со осудениот педофил Џефри Епстајн, при...

Македонија11 час

Десет лица приведени при контроли во седум скопски локали

Викендов, во периодот од 23 до 04 часот наутро од страна на скопската полиција, Управата за јавни приходи, Државниот пазарен...

Европа1 ден

Годишнина од протестите на Жолтите елеци, во Париз приведени 105 лица

Француската полиција денеска употреби солзавец и водени топови за да ги растера демонстрантите кои се собраа во Париз на одбележувањето...

Економија1 ден

Бил Гејтс повторно е најбогат човек во светот

Oсновачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс во петокот го надмина директорот на „Амазон“, Џеф Безос, на списокот на најбогати луѓе во...

Европа1 ден

Градоначалникот на Венеција: Ова што се случува кај нас, ќе се случи во целиот свет

Жителите и властите во Венеција се борат со обилни дождови и поплави поради што во градот е прогласена и вонредна...

Топ1 ден

160 животи згаснуваат годишно во сообраќајни несреќи во земјава

17 ноември е светски ден на сеќавање на жртвите од сообраќајни незгоди, на милионите лица кој изминатите години трагично го...

Топ1 ден

Четворица работници повредени во „Макстил“, еден од нив е хоспитализиран

Четворица работници се повредиле на работно место во „Макстил“, од кои едниот со тешки повреди е хоспитализиран. Како што информираат...

Топ1 ден

Екстелохранителот на Мијалков избегал од куќен притвор

Драганчо Стоименов, познат како Дацо Белски, поранешниот телохранител на Сашо Мијалков, избегал од куќен притвор. Како што велат од МВР...

Топ1 ден

Притворен маж од Арачиново – убил соселанец поради расправија за добитокот

Полицијата приведе арачиновец поради убиство извршено во селото Мојанци. Тој го убил соселанецот поради банална расправија околу напасувањето на добитокот....

Спорт1 ден

„Кориере“: Вториот најбогат човек во светот го купува Милан за милијарда евра!

Иако на крајот на септември во отворено писмо, сопственикот на модниот бренд „Луј Витон“, Бернард Арнаут демантираше дека ќе го...

Македонија1 ден

Контролор на „Дурмо турс“ доби условна казна за несреќата кај Ласкарци

Обвинет во издвоена постапка за несреќата кај Ласкарци кон средината на октомври призна вина пред судот и доби условна казна...

Досие