Контакт

Спорт

Бундеслигашко гол-шоу – осум гола меѓу Волфсбург и Вердер!

Објавено пред

Волфсбург со 5:3 го совлада Вердер Бремен во фантастично отварање на деветтото коло во Бундеслигата, во меч полн со пресврти и голови.

Битенкорт уште во 13-тата минута ги донесе гостите во водство, но само за три минути домаќините прават пресврт преку Баку (22. минута) и Брукс (25. минута). Вердер израмни во 36. минута преку Мовалд, но домаќините само минута подоцна преку Вегхорст го вратија водството.

Уште едно израмнување имаше на стартот на второто полувреме со автоголот ан Брукс, пред домаќинтие да го решат мечот со головите на Вегхорст (76. минута) и Бјалек (90. минута).©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

СП: Шпанија и Шведска во полуфинале, Французите и Унгарците играат продолженија

Објавено пред

Откако попладнето Данска и Египет одиграа крајно драматичен и напнат меч кој беше неизвесен до крајот и беше решен по изведувањето на пенали, можеби не очекува слична драма во дуелот помеѓу Франција и Унгарија, откако Шпанија и Шведска лесно ги решија своите четврт-финални мечеви.

Данска ќе игра со Шпанија, откако „фуријата“ ја продолжи добрата игра на Мундијалот со победа од 31:26 над Норвешка, обезбедена откако во првото полувреме направија предност од шест гола (21:15), а Шведска со 35:23 го декласираше Катар.

Франција, пак, се намачи со Унгарците, кои прво водеа во првото полувреме, за потоа да бркат предност и да израмнат на 30:30 за продолженија.

СП ЕГИПЕТ 2021, ЧЕТВРТ-ФИНАЛЕ

Данска – Египет 39:38 (16:13, 12:15. 7:7, 4:3)

Франција – Унгарија 30:30, продолженија

Шпанија – Норвешка 31:26 (21:15)

Шведска – Катар 35:23 (14:10)

ПОЛУФИНАЛЕ

Данска – Шпанија

Франција/Унгарија – Шведска

Прикажи повеќе...

Спорт

Клоп е „мајстор“ за реклами – годишно заработува 7.5 милиони евра!

Објавено пред

Јирген Клоп е познат како еден од најдобрите фудбалски тренери на планетата, докажувајќи се со Борусија Дортмунд и Ливерпул, но покрај тоа тој е мајстор на телевизиските реклами, откако само од спонзорски договори зарaботил 7.5 милиони евра минатата година, на што се надополнува и платата од 18 милиони евра годишно која ја зема од Ливерпул.

Неговиот советник, Марк Козике вели дека се одбиваат повеќе понуди отколку што се прифаќаат, а и покрај тоа тој е ексклузивно лице на автомобилскиот гигант Опел, на ВР-Банк, на Дојче Фермогенсбератунг (ДВ, најпознати како долгогодишни спонзори на Михаел Шумахер), на пивото Ердингер, на „Скај ТВ“, а најновиот договор е со „Сникерс“ за Европското првенство во фудбал следната година.

„Одлучивме дека Јирген стои за работи на кои пишува ‘Made in Germany’. Се обидуваме да осигураме дека тој промовира германски компании. Освен британскиот ‘Скај’, но тој е исто како да е германски бренд поради долгата историја на ТВ-преноси од Бундеслигата“, вели Козике.

Покрај овие постоечки договори, во минатото тој ги промовираше и Пума, Њу Баланс и Адидас. Клоп не е на социјалните мрежи, а откако стана тренер на Ливерпул во 2015, само еднаш се појавил како гостин на ТВ-шоу – на „Мандеј најт фудбал“ на Скај во септември 2016 година. Тој дури откажа присуство на шоуто на Греем Нортон на Би-Би-Си по освојувањето на титулата од ЛШ во 2019, а одбива можност да се снима документарен филм како тој на Манчестер сити и Тотенхем.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тухел дебитира со реми без голови, Барнли со луд пресврт ја победи Вила!

Објавено пред

Челси одигра само 0:0 со Вулверхемптон во дебито на Томас Тухел на клупата на „сините“, а во далеку поинтересниот меч Барнли ја продолжи фантастичната низа на резултати победувајќи ја Астон вила со 3:2 откако по час игра губеше со 1:2.

Иако вчера го одработи првиот тренинг и тешко дека неговото влијание може да се забележи по еден натпревар, „сините“ овој пат играа со 3-4-3 тактика и со неверојатни 433 додавања во првото полувреме, најмногу за Челси откако се води оваа статистика (2003).

И покрај ова, патот до голот на Вулфс тешко се наоѓаше, а и гостите имаа неколку добри шанси да ги однесат трите поени.

Барнли на Шон Дајч, пак, тимот што ја прекина низата од 68 домашни меча без пораз на Ливерпул во претходното коло, стигна до нова победа кога за три минути ја демонтира Астон вила.

Оли Воткинс уште во 14. минута ја донесе Вила во водство на „Турф мур“, но Бен  Ми израмни во 58. минута. Џек Грилиш ја врати предноста во 68. минута пред Двајт Мекнил и Крис Вуд во 76. и 79. минута да го комплетираат пресвртот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 минути

Владата ја започна постапката за набавка на 200.000 дози инактивирана вакцина

Владата на вечерашната седница, ја усвои Информацијата за набавка на САРС-КоВ-2 инактивирана вакцина против Ковид-19. „ Со заклучок на Владата,...

Свет4 часа

„Мртвите“ вакцини како кинеските се поефикасни против новите видови коронавирус

Постои загриженост дека вакцините што се користат во целиот свет може да бидат помалку ефикасни против новите видови коронавирус, што...

Свет4 часа

„Оксфорд“ очекува набргу податоци за ефикасност на вакцината против британскиот сој

Универзитетот „Оксфорд“ очекува дека податоците за ефикасноста на вакцината што ја разви против британскиот сој на коронавирус ќе бидат готови...

Македонија5 часа

Над 20 лекари и медицински лица на Клиниката за нефрологија позитивни на коронавирус

Над дваесет здравствени работници од Клиниката за нефрологија се позитивни на коронавирусот, објави Министерството за здравство. Како што се наведува,...

Македонија7 часа

Британскиот сој на вирусот детектиран во приватна лабараторија во Скопје

Министерството за здравство информира дека денеска при анализа на податоци од позитивни ковид-пациенти во јануари, во приватната лабораторија за генетика...

Македонија8 часа

Војниците ќе можат да изберат опремнина од 1.000 евра за секоја година помината во Армијата

Професионалните војници кои ќе навршат 45 години возраст, доколку не сакаат да продолжат со работа во државна институција, ќе можат...

Македонија9 часа

Нови 394 случаи на коронавирус, оздравени се 387 пациенти, а починаа 9 лицa

Во последните 24 часа се направени 2.236 тестирања, а регистрирани се 394 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 190,...

Македонија9 часа

Две котларници на „Фагус“ од Пехчево испуштаат прашина и штетни гасови, велат од инспекторатот за животна средина

По претставка од граѓани, Државниот инспекторат за животна средина вчера изврши контрола на емисиите во дрвниот комбинат „Фагус“ во Пехчево....

Македонија10 часа

МВР за „Јавна соба“: Жртвите да пријават злоупотреби

„Секторот за комјутерски криминал и дигитална форензика при МВР презема мерки за расчистување на случајот. Го повикуваме секој граѓанин кој...

Македонија11 час

По една година одново актуелна групата „Јавна соба“ – илјадници членови споделуваат експлицитни фотографии oд девојки

Една година по обелоденувањето на скандалот „Јавна соба“ за групата на социјалната мрежа „Телеграм“, каде илјадници членови споделуваа експлицитни фотографии...

Македонија12 часа

Здружението на директори од основните и средните училишта со поддршка на реформите

Текот на наставата во второто полугодие и реформските процеси во образованието беше тема на разговорот со Здружението на директори од...

Македонија12 часа

Непроспиена ноќ во Маврово, почувствувани пет земјотреси

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје рано утринава регистрира серија од земјотреси чии епицентри се наоѓаат на 50 километри југозападно...

Европа14 часа

Зaпaден Балкан на листата на шест итни приоритети на новата администрација на САД и на Германија

Западен Балкан е на списокот на заедничките надворешнополитички приоритети на новата американска администрација и на Германија, беше истакнато во телефонскиот...

Свет14 часа

Мадуро промовира капки од мајчина душица како чудотворен лек против Ковид-19

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро промовира „чудотворен лек“ за кој тврди дека лечи од Ковид-19 без несакани ефекти. Британските медиуми пренесуваат...

Свет14 часа

Бајден и Путин договорија продолжување на договорот за нуклеарното оружје

Претседателот на САД, Џо Бајден, и рускиот претседател Владимир Путин договорија продолжување на договорот околу контролата на оружјето. Тие во...

Македонија15 часа

Земјотрес во Маврово со јачина од 3,6 степени

Земјотрес со јачина од 3,6 степени според Рихтеровата скала е почувствуван изутринава во 7:44 часот во подрачјето на Гостивар. Според...

Свет1 ден

Прв телефонски разговор меѓу Путин и Бајден

Новиот американски претседател, Џо Бајден, денеска го одржал првиот телефонски разговор со својот руски колега, пренесе Белата куќа, додавајќи дека...

Македонија1 ден

21 починат и 444 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.518 тестирања, а регистрирани се 444 нови случаи на...

Топ1 ден

Поранешниот прилепски градоначалник осомничен за криминал со државно земјиште

Против поранешниот градоначалник на Прилеп, Маријан Ристески, и уште осум лица, како и против две правни лица, поднесена е кривична...

Европа1 ден

Меркел бара затворање на границите и забрана за патување, пишуваат германските медиуми

Германската канцеларка, Ангела Меркел, за време на состанок на раководството на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) се заложила за можност за целосна...

Досие