Контакт

Спорт

Целосно затворање и приватизација на Евролигата од 2023 година

Објавено пред

Евролигата ги презема првите чекори, да го затвори ова натпреварување во целост, почнувајќи од сезоната 2023/24, пишува „Мундо Депортиво“. Каталонскиот медиум потенцира дека овој потег ќе предизвика голема реакција во кошаркарскиот свет и се прашува каква ќе биде реакцијата на Европската унија и Европската комисија. Еу и ЕК, изминатите недели се критички насторени кон фудбалскиот проект, Суперлига.

Планот на Евролигата е сезоната 2023/2024 да ја започнат клубови кои ќе имаат постојана лиценца и дека нема да има дополнителни квалификации. Идејата на Евролигата е целосно да го укине Еврокупот.

„Мундо Депортиво“, пишува дека планот на Евролигата и нејзиниот претседател, Џорди Бартомеу, е натпреварувањето во целост да наликува на НБА лигата. Нови клубови во лигата би можеле да влезат само доколку треба да заменат некој од учесниците или во случај некој од оние кои се во лигата да се соочи со сериозни финансиски проблеми.

Досега 11 клубови имаат сигурно место во Евролигата: Реал, Барселона, Басконија, Анадолу Ефес, Фенербахче, Олимпијакос, Панатинаикос, Милано, Жалгирис, ЦСКА Москва и Макаби Тел Авив.

Од наредната сезона на оваа листа ќе влезат Баерн Минхен и АСВЕЛ, а блиску да добие постојана лиценца е и Алба Берлин.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Филадефија го врати брејкот – Хокс без решение за Ембид

Објавено пред

Кошаркарите на Филаделфија Севентисиксерс го вратија брејкот и поведоа во серијата против Атланта Хокс со 2-1. Сиксерси со 127:111 го добија третиот меч во серијата против Атланта.

Филаделфија до победата ја предводеше Камерунецот, Џоел Ембид со 27 поени (12 од линијата за слободни фрлања), девет скокови и осум асистенции. Покрај Ембид, одлични кај победникот беа Тобајас Херис со 22 и Бен Симонс со 18 поени.

Тројца се издвоија и кај Атланта. Тре Јанг имаше учинок од 28 поени и осум асистенции, Џо Колинс постигна 23, а Богдан Богдановиќ 19 поени.Прикажи повеќе...

Спорт

Арнаутовиќ: Не го отпишувајте Пандев поради неговите години

Објавено пред

Македонија и Австрија, утре ќе го одиграат првиот натпревар во Ц-групата на Европското првенство. Дуелот на двете селекции, во Букурешт, ќе започне во 18 часот. Три часа подоцна, вториот меч во групата ќе го одиграат Холандија и Украина.

Македонија, ќе дебитира на големите натпреварувања, против репрезентацијата од која има претрпено два порази. На хартија Австријците се фаворити, меѓутоа најголемата ѕвезда во тимот, Марко Арнаутовиќ повикува на претпазливост.

„Македонија има добри фудбалери, меѓу нив е и мојот добар пријател Горан Пандев. Многумина го отпишуваа поради неговите години, но знаете и самите што може да направи и колку е добар“, рекол Арнаутовиќ.

Австриецот со српско потекло и македонската легенда, беа соиграчи во Интер во сезоната 2009/2010.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јокиќ не може сам – Денвер пред елиминација

Објавено пред

Една победа ги дели кошаркарите на Финикс Санс од пласм во финалето, во Западната конференција. Финикс водат во серијата против Денвер Нагетс со 3-0. Третата победа ја забележаа на теренот на противникот со 116:102.

Пред почетокот на натпреварот на Никола Јокиќ му беше врачен трофејот за МВП на лигата. За Србинот тоа беше доволна инспирација, мечот го заврши со 32 поени, 20 скокови, 10 асистенции и една блокада, меѓутоа не доби поддршка од соиграчие. Најблиску до Јокиќ беше Монте Морис кој постигна 21 поен, Мајкл Портер јуниор уфрли поен помалку.

На спротивната страна Девин Букер беше најефикасен со 28 поени, поен помалку реализираше ветеранот Крис Пол.

Четвртиот меч повторно се игра во Денвер. Нагетс ќе се обидат да избегнат „метла“, но имаат тешка задача да ја добијат серијата. Ниту еден тим во историјата на НБА не усеал да победи откако бил поразен во воведните три меча.Прикажи повеќе...

Најново

Македонија33 минути

Македонија повеќе не е на германската листа на ризични земји

Според новите податоци, објавени од државниот германски институт „Роберт Кох“, Македонија повеќе не се смета за ризична држава од Ковид-19....

Спорт14 часа

Пандев со обраќање до нацијата: Генерацијата која ја обедини цела Македонија

Капитенот Горан Пандев преку Инстаграм прати порака до нацијата пред историскиот настап на Европското првенство во фудбал, во кое зборува...

Регион17 часа

Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ за деца од 12 до 15 години

Агенцијата за лекови и медицински помагала на Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ за деца на возраст од...

Македонија18 часа

Заев – Брнз: Извршната наредба на Бајден ги штитат САД, Северна Македонија и сојузниците

Премиерот, Зоран Заев, денеска имаше средба со амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Брнз, при што во фокусот на разговорите...

Македонија19 часа

Андоновска: Системот за вакцинирање со сериозен недостаток, ако се пријавите повеќе пати, се регистрира последното пријавување

Ако веќе еднаш сте пријавени на vakcinacija.mk не се пријавувајте повторно, затоа што се евидентира само датата на вашата последна...

Македонија20 часа

Регистрирани 20 нови случаи на Ковид-19, починале две лица

Во последните 24 часа се направени 2.885 тестирања, а регистрирани се 20 нови случаи на КОВИД-19 од: Куманово – 5,...

Македонија20 часа

Еко-активистите бараат увид во извештајот за состојбата на исечените дрвја, Богдановиќ тврди дека биле стари и суви

Еко-активистите изразија револтираност од, како што велат, масакрот на дрвјава на улицата „Орце Николов“ во Дебар Маало, направен вчера. Од...

Македонија20 часа

Македонски полицајци ќе се грижат за безбедноста на Европското фудбалско првенство

По повод Европското првенство во фудбал ЕУРО 2020, на кое првпат ќе учествува и македонската фудбалска репрезентација, Министерството за внатрешни...

Македонија21 час

Продолжен притворот на Орце Камчев

Бизнисменот Орце Камчев останува во затворот во „Шутка“. Кривичниот совет му ја продолжи мерката за нови 30 дена. Судиите сметаат...

Македонија22 часа

САД со поддршка за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ, без одложување

САД изразија поддршка за итен почеток на преговорите за Македонија и Албанија во ЕУ, објави портпаролот на американскиот Стејт департмент,...

Македонија22 часа

Во тек се двете трансплантации на бубрег од починатата донорка

Во моментов на Клиниката за урологија во тек се двете трансплантации на бубрег од 44-годишната пациентка која вчера беше дијагностицирана со...

Топ24 часа

Албански државјанин им дал мито на полицајците, кои во неговиот камион пронајдоа дрога вредна 200.000 евра

Албанскиот државјанин кој вчера беше фатен со голема количина дрога во камион со приколка на патот Прилеп-Градско, претходно им понудил...

Свет1 ден

Кина ја одобри вакцината на „Синофарм“ за деца постари од три години

Вакцината против Ковид-19 на кинеската компанија „Синофарм“, што ја направи Институтот за биолошки производи во Пекинг, доби одобрение за употреба...

Свет1 ден

(Видео) Бајден: Ќе донираме половина милијарда вакцини за сиромашните земји и нема да бараме против-услуга

Американскиот претседател Џо Бајден, кој најави дека САД ќе донираат половина милијарда вакцини против Ковид-19 во 92 земји кои се...

Македонија1 ден

Матурантите го полагаат вториот екстерен испит

Матурантите денеска од 10 часот ќе го полагаат вториот екстерен испит. Гимназијалците и оние од стручното образование, избираа помеѓу предметите...

Македонија1 ден

Успешно извршена четвртата трансплантација на срце

Рано утрово, срцето на 44 годишната пациентка чие семејство несебично ги донираше органите, почна повторно да чука. Министерот за здравство,...

Македонија1 ден

Макрон: Лично сум вклучен да се најде решение со Бугарија

Франција го поддржува процесот на интеграција на Северна Македонија во ЕУ, време е да се конкретизира без да се губи...

Спорт2 дена

Пандев: Знаеме дека сите навивачи живеат со нас!

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација, Горан Пандев во интервју за МТВ пред стартот на Европското првенство, вели дека сите во...

Свет2 дена

Затворска казна за Французинот што му удри шлаканица на Макрон

Судот во Франција денеска го осуди 28-годишниот Дамиен Тарел, кој во вторникот му удри шлаканица на претседателот Емануел Макрон на...

Македонија2 дена

Нови 18 заболени и еден починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 2.411 тестирања, а регистрирани се 18 нови случаи на КОВИД-19 од: Скопје – 8,...

Досие