Контакт

Спорт

Чалханоглу наредното лето се сели во Јувентус?

Објавено пред

Хакан Чалханоглу е еден од клучните играчи на Милан оваа сезона, меѓутоа неговата иднина во клубот од „Сан Сиро“ е неизвесна. Неговиот договор истекува по завршувањето на сезоната, а клупските челници не успеваа да го убедат да потпише нов.

Двете страни не можат да се договорат околу финансиските детали. Милан, на фудбалерот му нуди годишна плата од 5.000.000 евра, што е дупло повеќе од она што сега го заработува, додека менаџерот на Чалханоглу бара 2.000.000 евра повеќе.

Ваквата ситуација се обидува да ја искористи Јувентус. Во Торино се подготвени да го чекаат Чалханоглу до завршувањето на сезоната, кога тој ќе биде слободен играч.

„Тутоспорт“, пишува дека од Јувентус го воспоставиле контакт со фудбалерот и дека првите разговори биле успешни.

Овој извор тврди дека Јувентус имале желба да го откупат Чалханоглу во зимскиот преоден рок, меѓутоа од Милано ја одбиле понудата. Во клубот сметаат дека Чалханоглу е важен дел од тимот, кој оваа сезона ќе се обиде да ја освои титулата во Серија А.

Спорт

Норвежаните во драма подобри од Португалија, реми меѓу Шведска и Белорусија

Објавено пред

Норвешка во драматичен меч, успеа да ги совлада Португалците со 29:28 (16:14) за да си ги зголеми шансите за четврт-финале, откако во текот на целиот меч имаа предност, но противникот до крајот го остави мечот неизвесен.

Норвежаните имаа и +4 во второто полувреме (22:18), но на крајот се играше гол-за-гол, и скандинавците победија благодарение на шесте гола на Сандер Сагосен, и петте на Рендал и Раинкинд.

Во меч од нашата група, Белорусија пропушти голема предност од првото полувреме за да одигра 26:26 со Шведска. Ова беше прво реми за Шведска и второ за Белорусија на Мундијалот. Хампус Ване уфрли седум голови, Алфред Јонсон имаше шест, додека кај Белорусија Никита Милипау и Андреј Јуриниок имаа по шест гола.

СП ЕГИПЕТ, ВТОРА РУНДА

ГРУПА 3

Швајцарија – Исланд 20:18 (10:9)

Франција – Алжир 29:26 (16:14)

Португалија – Норвешка 28:29 (14:16)

Табела: 1.Франција 6, 2.Норвешка 4, 3.Португалија 4, 4.Исланд 2, 5.Швајцарија 2, 6.Алжир 0

ГРУПА 4

Македонија – Словенија 21:31 (9:13)

Русија – Египет 23:28 (8:15)

Шведска – Белорусија 26:26 (11:15)

Табела: 1.Шведска 5, 2.Словенија 4, 3.Египет 4, 4.Русија 3 5.Белорусија 2+, 6.Македонија 0

Прикажи повеќе...

Спорт

Ѓоковиќ со писмо ги објасни своите „разумни“ барања

Објавено пред

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ, со отворено писмо до претседателот на Австралија опен, Крег Тајли, објавено на Твитер се бранеше по критиките кои ги доби за наводната „листа на желби“ кои ги имал за настап на турнирот.

Претходно, Ѓоковиќ достави листа „совети“ до организаторите на првиот гренд слем во 2021, вклучувајќи дозвола за посета на тренерот, или „преселба“ на што е можно повеќе тенисери кај приватни жители на Австралија со тениски терени. Ова доаѓа откако Ѓоковиќ, како и сите тенисери кои ќе учествуваат на турнирот, се во 14-дневен карантин во Аделаида.

Во писмото, Ѓоковиќ вели дека имал добри намери и дека не сакал да испадне „себичен, тежок и неблагодарен“.

„Тоа е многу далеку од вистината. Јас искрено се грижам за моите колеги, а исто така сфаќам како функционира светот и кој станува поголем и зошто. Затоа ја користам мојата привлегирана позиција да помогнам каде што е потребно“, вели Ѓоковиќ.

Премиерот на провинцијата Викторија, Даниел Ендруз вчера го коментираше Ѓоковиќ со една реченица: „Одговорот е НЕ!“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сити се лидери во Премиер лигата по победата над Вила во меч со неверојатен број на шанси

Објавено пред

Манчестер сити стигна до 2:0 победа над Астон вила за да се искачи на првото место во премиер лигата (барем до вечерва кога Манчестер јунајтед гостува на Фулам) во меч со неверојатен број на пропуштени шанси од страна на двата тима.

На силниот дожд во Манчестер, „граѓаните“ се мачеа со упорниот тим на Вила, кој ако не беше целосно рамноправен тим, барем покажа храброст да оди на гол и на победа против силниот противник. Отпорот, конечно, беше скршен во 79. минута, кога Бернардо Силва постигна убав гол по 24 неуспешни удари на голот на противникот, а во 89. минута беше досуден пенал за домаќините, кој Илкај Гундоган сигурно го реализираше.

Манчестер сити сега се први со 38 поени од 18 меча, пред Лестер со ист број на поени од 19 меча и Манчестер сити со 37 поени од 18 меча. Актуелниот шампион Ливерпул се на четвртото место со 34, пред Тотенхем со 33 и Евертон и Вест хем со 32 во неверојатно тесна трка за врвот во Англија. Астон вила остануваат 11. со 26 поени.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Кина воведе санкции кон 28 лица од администрацијата на Трамп

Кина воведе санкции за 28 лица од Америка, вклучително и официјални лица од поранешната администрација на Трамп, обвинувајќи ги за...

Свет4 часа

(Видео) По силната експлозија во Мадрид, една зграда е уништена, три лица загинаа

Една зграда е уништена, а околните згради се оштетени од силната експлозија којашто се случи недалеку од туристичката атракција Пуерта...

Свет5 часа

(Видео) Бајден положи заклетва: Победи демократијата

„Ова е ден на Америка, ден на демократија. Денес го славиме триумфот не на кандидатот, туку на пораката. Се слушна...

Македонија5 часа

Заев: Пописот е статистички процес неопходен за креирање на долгорочни развојни економски политики

„Остануваме целосно посветени на успешното спроведување на пописот, на неговата афирмација во делот на спроведување и поддршка на самиот попис....

Спорт6 часа

Финишот на полувремето кобен за Македонија, пораз од Словенија со 21-31

Добрите две третини од првиот дел од мечот меѓу Македонија и Словенија во рамки на главната фаза од ракометниот Мундијал...

Економија6 часа

Стратешкиот чешки инвеститор Групацијата АРИКОМА најавува продолжување на инвестициите во ИТ- експерти во Северна Македонија

На денешната прес-конференција присуствуваа претседателот на Владата на Република Северна Македонија, г. Зоран Заев, амбасадорот на Република Чешка во Република...

Македонија7 часа

72 нови случаи на Ковид-19, починаа 13 лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на...

Свет8 часа

(Видео) Трамп го одржа својот последен говор како претседател: Ќе се вратиме во некоја форма

Трамп последен пат ѝ се обрати на јавноста во својство на претседател на САД во воздухопловната база „Ендрус“, каде што се...

Македонија8 часа

Заев: Од функционерите прв треба да се вакцинира Филипче, па по него – јас

Премиерот Зоран Заев најави дека ќе ја прими вакцината за заштита од Ковид-19 веднаш по министерот за здравство, Венко Филипче,...

Македонија9 часа

Судскиот совет ја разреши Татјана Михајлова поради несовесно работење

Судскиот совет ја разреши судијката Татјана Михајлова од судиската функција поради нестручно и несовесно работење. Постапката против неа се водела...

Свет11 час

(Видео) Во Вашингтон поставени железна ограда и бетонски блокови – „Ова потсетува на Багдад“

Инаугурацијата на Џо Бајден за претседател на Соединетите Американски Држави ќе се одржи денеска напладне по локално време, односно во...

Свет12 часа

Русите тврдат дека нивната вакцина „епивакорона“ обезбедува стопроцентна заштита

Втората руска вакцина против Ковид-19 обезбедува стопроцентна заштита, соопшти здравствениот регулатор „Роспотребнадзор“, врз основа на резултатите од клиничките испитувања, објави...

Македонија13 часа

ИЈЗ: Намален бројот на нови позитивни случаи, зголемен бројот на оздравени лица

Во периодот од 11 до 17 јануари е забележано намалување на бројот на нови позитивни случаи и на процентот на позитивни...

Топ13 часа

МВР го пронајде тетовецот кој објави видео како незаконски поминува на наплатна рампа

Тетовската полиција го расчисти случајот со видео-клипот кој неодамна преку социјалната мрежа „Тик-ток“ се појави во јавноста, а се однесува...

Свет13 часа

(Видео) Кина гради голем камп за карантин

Кина забрзано гради огромен камп за карантин, кој може да прими над 4.000 луѓе, пишува Си-ен-ен. Десетици милиони луѓе во...

Свет14 часа

Џо Бајден денеска ќе стане 46. претседател на САД

Џо Бајден денеска ќе положи заклетва како 46. претседател на САД. За разлика од претходните церемонии, традиционалните говори, настапи и...

Македонија14 часа

Во делови од Македонија почувствуван земјотрес со епицентар во Албанија

Земјотрес со локална Рихтерова магнитуда од 4,0 степени во соседна Албанија бил почувствуван во делови од државата синоќа околу 3.29...

Свет1 ден

Германија воведува уште построги мерки до 14 февруари

Германија ќе воведе уште построги мерки на заклучување и нивно продолжување до 14 февруари. Канцеларката Ангела Меркел се состана со...

Свет1 ден

ЕУ очекува до лето да биде вакцинирано најмалку 70 проценти од населението

Земјите од Европската унија треба до лето да имаат за цел да вакцинираат најмалку 70 проценти од нивната возрасна популација,...

Македонија1 ден

Матурантите ќе го бојкотираат почетокот на второто полугодие

Средношколскиот сојуз ги повика матурантите да го бојкотираат почетокот на второто полугодие кое стартува во четврток. Како образложение го наведуваат...

Досие