Контакт

Спорт

Чави побарал да му ги донесат Стерлинг и Кунде

Објавено пред

Чави, легендата на Барселона, се враќа во клубот. Тој ќе го наследи Роналд Куман кој вчера доби отказ. И покрај тоа што нема официјална потврда за ова, шпанските медиуми тврдат дека работата е завршена. Барселона на клубот чии тренер е во моментов Чави, Ал Сад, ќе му исплати обесштетување од 1.000.000 евра.

Со Чави се заминаваат и останатите медиуми, Радио Монте Карло, објави дека ги знае плановите на Чави.

Според овој извор, тој од претседателот Џоан Лапорта, побарал во зимскиот преоден рок да му ги донесе Рахим Стерлинг од Манчестер сити и Жулс Кунде од Севилја.

Исто така, Чави на претседателот му порачал што е можно поскоро да го продолжат договорот со Усман Дембеле.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Олмо и Барселона – трансфер ќе се реализира, но не во јануари

Објавено пред

Дани Олмо е еден од играчите кого Барселона ќе се обиде да го донесе на „Ноу Камп“ во зимскиот преоден рок. Не е тајна дека и шпанскиот репрезентативец, инаку играч на Лајпциг, сака да се врати дома. И покрај тоа што постои желба за соработка кај двете страни, „Мундо Депортиво“, тврди дека трансферот нема да се случи во јануари.

Овој извор објави дека во текот на оваа недела, претставници на Барселона ќе се сретнат со менаџерот на Олмо, Хуамна Лопез. Тие состанокот го договориле пред еден месец, кога Барселона му гостуваше на рајо Ваљекано. По тој меч Роналд Куман доби отказ.

„Мундо Депортиво“, пишува дека Олмо и пред да започнат преговорите на Барселона и соопштил лоша вест. Лајпциг нема намера да го пушти во зимскиот преоден рок. Потребен му е на тимов кој ќе се обиде да избори пласман во Лигата на шампионите.
Поради ова, Барселона може да го договори трансферот на Олмо во јануари, но тој би се преселил на „Ноу Камп“ по завршувањето на сезоната.

Прикажи повеќе...

Спорт

Алфа Ромео му организираше проштална забава на Кими Раиконен

Објавено пред

Алфа Ромео организираше проштална забава за Кими Раиконен. 42-годишниот Финец, по завршувањето на сезоната, ќе стави крај на кариерата.

Раинонен е рекордер во Формула 1, во кариерата возел 347 трки, во 2007 година ја освои шампионската титула. Оваа титула е последна за Ферари во Формула 1. Во кариерата забележал 21 победа, 103 пати бил меѓу најдобрите тројца.

Кариерата ја започна во 2001 година, ќе ја заврши на трките во Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати.

Алфа Ромео, во базата, во Хинвил, организираше забава за Раинонен и неговото семејство.

Персоналот формираше почесна гарда додека Кими слегуваше од бината. Тие носеа посебно дизајнирани кошули во чест на Финецот.

„Ви благодарам, приредивте ноќ за паметење. Ви благодарам за годините што ги минавме заедно. Благодарам на трудот. Благодарам за спомените. Вие сте добри луѓе. Со почит, Кими“, напишал „Ледениот Финец“ на Инстаграм.

Прикажи повеќе...

Спорт

Рома без Пелегрини до крајот на годината

Објавено пред

Капитенот на Рома, Лоренцо Пелегрини, немада игра до крајот на оваа година. Пелегрини има повреда на бутниот мускул.

Пелегрини против Торино ја обнови повредата. Рома го доби овој натпревар со 1:0, а Пелегрини играше само 15 минути.

Италјанските медиуми објавија дека Пелгрини ќе паузира од четири до шест недели.

Рома в среда ќе гостува кај Болоња во Серија А.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа48 минути

Блинкен: Потребно е поголемо присуство на ЕУ и САД на Балканот

Австрискиот министер за надворешни работи, Мајкл Линхарт, и министерот за надворешни работи на САД, Антони Блинкен, сметаат дека е потребно...

Свет2 часа

Директорот на „Модерна“: Постојните вакцини помалку ефикасни против новиот сој омикрон

Извршниот директор на фармацевтската компанија „Модерна“, Стефан Бансел, изјави дека е малку веројатно оти вакцините против Ковид-19 ќе бидат исто...

Македонија2 часа

Бугарските власти ќе ги презентираат резултатите од инспекцијата на автопатот по трагичната несреќа на „Струма“

Министерката за регионален развој на Бугарија, Виолета Комитова, нареди увид на патната делница меѓу Драгичево и Горна Дикања по констатираните...

Македонија15 часа

Повреден возач кога македонски камион се превртел на автопат во Хрватска

Камион со платформа за превоз на други возила се превртел на 130-тиот километар од јужната страна на автопатот А3 Брегана...

Македонија17 часа

Сопственикот на „Беса транс“: Си велам зошто не бев и јас во автобусот

Сопственикот на туристичката агенција „Беса транс“, Беким Хаџиу, првпат по стравотната несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија, во интервју за...

Македонија17 часа

Заев – Гаши: Постигната начелна согласност за можна соработка, во тек се консултации за кадровски решенија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, и претседателот на политичката партија Алтернатива, Африм Гаши, имаа работна средба...

Македонија21 час

22 починати и 118 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје,дека во последните 24 часа: Направени се 1.245 тестирања, а...

Македонија21 час

Филипче: Нема потреба од рестрикции поради новиот сој

Минитестерот за здравство, Венко Филипче, смета дека нема потреба од рестрикции поради појавата на новиот сој омикрон. Вели дека епидемиолошката...

Македонија21 час

Гаши: Не е одговорно да бараме од СДСМ кој ќе биде мандатар

За нас е битно да се договориме кој е концептот, а не да ги принудуваме политичките партии на решенија, вели...

Европа23 часа

Владимир Гушчин: Постојните вакцини штитат и од сојот омикрон

Постоечките вакцини против коронавирус ќе обезбедат заштита од потешки форми на Ковид-19, како што е и новиот сој омикрон, изјави...

Македонија1 ден

Бурим Сејдини реизбран за претседател на Управен суд

На денешната седница Судскиот совет го избра судијата Бурим Сејдини за претседател на Управен суд. Во соопштението за седницата се...

Европа1 ден

Германски имунолог: Омикрон варијантата можеби потекнува од пациенти со ХИВ

Изненадувачки големиот број на мутации откриени на шилестиот протеин кај новата варијанта на коронавирусот, наречена омикрон, може да укажува дека...

Свет1 ден

СЗО со конкретно соопштение: Mожни се сериозни последици од новооткриената варијанта омикрон

Ризикот од новооткриената варијанта на коронавирусот т.н. омикрон е висок, објави Светската здравствена организација (СЗО). Во своето утринско соопштение, СЗО...

Македонија2 дена

Имаме мнозинство и очекуваме дополнително да се зголеми, рече Османи

Има мнозинство во парламентот кое очекуваме дополнително да се зголеми, изјави министерот за надворешни работи, Бујар Османи одговарајќи на новинарски...

Свет2 дена

Светската медицинска асоцијација: Можеби вакцината против Ковид ќе треба да се дава секоја година

Дополнителна доза од вакцината против коронавирусот веројатно ќе биде потребна секоја година, смета претседателот на Светската медицинска асоцијација, Франк Улрих...

Македонија2 дена

Кои се луѓето кои го следат секој мој потег, прашува Аријанит Хоџа по објавената фотографија од средбата со Муса Џафери

Министерот во оставка од Движењето Беса, Аријанит Хоџа ја искоментира фотографијата што се појави на социјалните мрежи, а на која...

Македонија2 дена

Сопственикот на „Беса Транс“: Овие тестови се од Алах

Сопственикот на автопревозникот „Беса Транс“, Беким Хаџиу, преку социјалната мрежа „Фејзбук“ се огласи во врска со автобуската несреќа во која...

Свет2 дена

ГАВИ: Омикрон видот се појави поради неправедната распределба на вакцините во светот

Меѓународната асоцијација за промоција на правична вакцинација во светот, ГАВИ, оцени дека појавата на новиот сој на коронавирусот-омикрон укажува на...

Македонија3 дена

Почна постапката за кандидирање за претседател на СДСМ, изборите на 12 декември

Централниот одбор на СДСМ на синоќешната седница донесе одлука за започнување на процесот за организирање внатрепартиски непосредни избори за претседател,...

Македонија3 дена

ДУИ смета дека оставката на Заев од премиерката позиција треба да почека

Првиот вицепремиер Артан Груби, денеска изјави дека ДУИ верува оти оставката на премиерот Зоран Заев од функцијата прв човек на...

Досие