Контакт

Спорт

„Чеканите“ го удрија и Тотенхем!

Објавено пред

Вест хем продолжува со фантастичните игри во англиската Премиер лига, и во исто време им ја зголеми мизеријата на градските ривали Тотенхем, победувајќи ги со 2:1 за да се вратат на четвртото место на табелата.

Тотенхем на Жозе Мурињо пак, има шест порази во последните седум меча и останува на деветтото место со дури 9 поени од потенцијален топ 4 пласман.

Мајкл Антонио уште во петтата минута ги „стресе“ Спарси, а во 47. минута, Џеси Лингард постигна нов гол по позајмицата од Манчестер јунајтед за 2:0 водство. Тотенхем успеа да намали преку Лукас Моура во 64. минута, но не и да стигне до израмнување.

Вест хем на Дејвид Мојс се четврти со 45 поени, само поен зад Манчестер јунајтед и Лестер пред нив, додека Тотенхем има 36 поени.

Спорт

Одермат со блескава победа во Залбах, сонува за два кристални глобуси

Објавено пред

Младиот Швајцарец Марко Одермат стигна до фантастична супер-џи победа во австрискиот ски-центар Залбах, со што остана во игра за кристалниот глобус во дисциплината (со многу помали шанси), но и за големиот кристален глобус (со многу повеќе шанси).

23-годишниот Одермат, еден од ретките скијачи кои настапуваат во сите дисциплини со релативно голем успех, до својата трета победа во кариерата и втора оваа сезона стигна со време од 1:29.53, за 0.63 секунди подобро од Французинот Матју Баје и 0.83 секунди пред лидерот во дисциплината, Винсент Крихмаер.

Со овој резултат, Одермат има 318 поени во генерален пласман во дисциплината, додека Крихмаер е лидер со 401, а на програмата останува само уште финалето во Ленцерхајде. Во вкупен генерален пласман пак, лидер е Французинот Алексис Пинтуро со 1.050 поени, пред Одермат со 969, а тука на програмата покрај финалните трки во Ленцерхајде е и велеслаломот во Крањска Гора.

Прикажи повеќе...

Спорт

НБА нема да ги приморува кошаркарите да се вакцинираат

Објавено пред

Комесарот на НБА лигата, Адам Силвер вели дека тие нема да поставуваат услов за вакцинирање за КОВИД-19, но додава дека верува дека повеќето кошаркари на крајот ќе се решат да го направат тоа.

„Во  бројките на вакцинираните во САД и во однос на јавното мислење, гледаме дека луѓето се навикнуваат на идејата на вакцина. Мислам дека откако десетина милиони луѓе добија вакцина, скептиците ќе се убедат на ефикасноста на вакцините. Сметам дека повеќето кошаркари на крајот ќе решат да добијат вакцина. На крајот, тоа е нивна лична одлука, бидејќи ние нема да приморуваме никого“, вели Силвер.

Според здравствените протоколи на НБА лигата, кошаркарите мораат да се тестираат до трипати дневно и мораат да одат во карантин ако биле во близок контак со некој кој бил позитивен. Тоа двапати му се случи на ѕвездата на Бруклин нетс, Кевин Дурент. Доклку добил вакцина, тој немаше да мора да оди во карантин.

„Покрај здравствените придобивки за нивното семејство, мислам дека треба да се вакцинираат. На пример, сега има препорака дека ако си вакциниран, не мораш во карантин по близок контакт. Многу наши играчи мораа да паузираат и покрај тоа што имаа негативни тестови“, додава Силвер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фергусон: Се плашев дека веќе нема да можам да зборувам

Објавено пред

Легендарниот менаџер на Манчестер јунајтед, Сер Алекс Фергусон признава дека се плашел дека ќе го загуби сеќавањето и гласот откако доби мозочен удар во 2018 година.

79-годишниот Шкотланѓанец, кој сигурно е еден од најголемите фудбалски тренери во историјата, мораше да оди на операција и помина неколку дена во болницата во Салфорд по болеста.

„Една од првите работи кои ги кажав денот по операцијата кога моето семејство дојде да ме види, беше за моето сеќавање. Преживеав со сите прекрасни сеќавања на мојот живот. Следната недела го загубив гласот. Не можев да кажам ништо и тоа беше ужасно. Работите ми поминуваа низ умот – дали ќе ми се врати сеќавањето? Дали повторно ќе можам да зборувам?“, вели Фергусон.

Тој објаснува дека по работа со лекарите, гласот му се вратил по 10 дена.

„Терапевтот за говор дојде и ми кажа да ги запишам сите членови на семејството , на мојот фудбалски тим. Таа ме прашуваше прашања за животни, риби, птици.. На крајот, по 10 дена ми се врати гласот. Кога поминав ни тоа, сфатив дека сеќавањата ми се тука“, објаснува Ферги.

Алекс Фергусон беше менаџер на Манчестер јунајтед од 1986 до 2013 година, освојувајќи 13 титули од Премиер лигата, 5 ФА купа и две титули од Лигата на шампионите. Во 1999 година беше прогласен за витез од кралицата Елизабета Втора, откако Јунајтед освоија тројна титула (ЛШ, Премиер лига и ФА куп).

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 минути

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 31 пациент

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 31 нов пациент поради компликации од корона вирусот. Вкупно...

Македонија12 минути

(Видео) Пресечени меѓународни канали за транспорт на дрога

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.2021) во две одделни акции пресече два канала за меѓународен транспорт...

Македонија17 минути

Филипче: Опозицијата нека ја контролира изградбата на Клинички, само да не го кочи процесот

Министерот за здравство Венко Филипче, ја повикува опозицијата во Собранието да ги повлече 2000 амандмани со кои е блокиран Законот...

Европа32 минути

Нови ограничувања во цела Италија

Во Италија, во последните 24 часа, имало 307 смртни случаи од коронавирус и повеќе од 23.000 нови инфекции, пренесува агенцијата...

Македонија3 часа

Земјотрес почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово

Земјотрес со јачина од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22 часот и 43 минути бил почувствуван од...

Свет3 часа

Папата пристигна во Мосул

Папата Франциско денеска пристигна во ирачкиот град Мосул, каде ќе се моли во разурнатите цркви, кои беа уништени од терористичката...

Македонија4 часа

Денеска пристигнува првата пратка од руските вакцини

Денеска на Скопскиот аеродром треба да пристигне правата пратка од вакцини против Ковид-19 „Спутник В“, што Владата ги купи од...

Свет4 часа

Откриен нов „застрашувачки“ сој: високозаразен и ја намалува ефикасноста на вакцините

Научниците во американската држава Орегон открија нов многу заразен вид на ковид, кој првпат се појави во Велика Британија. Сепак,...

Свет16 часа

Русија во разговори со СЗО за итна употреба на вакцината „спутник В“

Рускиот министер за здравство Михаил Мурашко денеска разговараше со генералниот директор на СЗО за барањето на Русија за итно одобрување...

Македонија18 часа

Мицкоски од инфективна: Ќе се спасите од мене само ако не се разбудам утре

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи од инфективната клиника, каде се лекува од коронавирус. Тој порача дека овој ден...

Топ20 часа

Загина градежен работник во Гевгелија паѓајќи од скеле

Градежен работник од Богданци паднал од скеле и починал на лице место, додека работел на објект во изградба во Гевгелија....

Македонија21 час

Тодоров: Мицкоски не само што е пречка за обединување на ВМРО, туку е пречка и за обединување на македонскиот народ

Поранешниот министер за здравство Никола Тодоров се обрати до членството на ВМРО-ДПМНЕ и повика на обединување. „ Почитувани граѓани, почитувани...

Македонија1 ден

Вакцинацијата со руската вакцина во Македонија ќе почне в среда

Вакцинацијата со руската вакцина „спутник в“ во Македонија ќе почне в среда, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Вакцините ќе...

Македонија1 ден

(Видео) Ѓорчев: Кенија, Руанда, Судан, Гамбија и Сенегал набавија вакцини, фијаско на Заев и Филипче

Владимир Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ ги обвини премиерот Зоран Заев и министерот за здравство, Венко Филипче, за фијаско со набавката на...

Топ1 ден

Во Тетово приведен наркодилер баран од германската полиција

Полицијата во Тетово приведе 30-годишен наркодилер по кого Интерпол Германија има распишано потерница. Според информациите на МВР, вчера полициски службеници...

Македонија1 ден

Затворена чајџилница во Гостивар, приведен сопственикот

Полицијата затекна 11 гости во чајџилница во Гостивар, после 21 часот. Сопственикот е приведен и против него ќе биде поднесена...

Регион1 ден

Делумно затворање во Србија – угостителските објекти и продавниците нема да работат цел викенд

Од денес напладне во 12 часот до понеделник во 6 часот наутро во Србија ќе се применуваат нови мерки на...

Свет2 дена

СЗО: Целосниот извештај за потеклото на Ковид-19 на крај на март

Светската здравствена организација се откажа од плановите за објавување на првите резултати од истрагата за потеклото на коронавирусот во Кина...

Европа2 дена

Состојбата во Чешка критична, дел од пациентите се испраќаат во други земји

Чешка побара од Германија, Швајцарија и Полска да примат десетици пациенти заразени од Ковид-19, бидејќи состојбата во чешките болници е...

Македонија2 дена

Убиецот на Мартин Нешкоски од Бугарија спроведен во затворот „Идризово“

За помалку од месец по апсењето, Бугарија го екстрадира специјалецот Игор Спасов, убиецот на Мартин Нешкоски. Пред 25 дена тој...

Досие