Контакт

Спорт

Челси е последниот четврт-финалист во ФА купот

Објавено пред

Челси на Томас Тухел имаа лошо прво полувреме, во кое дозволија второлигашот Барнсли да има подобри шанси за победа, но на крајот стигнаа до 1:0 победа и до пласман во четврт-финалето на ФА купот.

Во првото полувреме, „подзаборавениот“ Кепа Аризабалага на голот беше најзаслужен што Барнсли не беше во водство во разочарувачки 45 минути, но во второто „сините“ го кренаа темпото, и во 64. минута од мечот Теми Абрахам по асистенција на Рис Џејмс го постигна својот четврти гол во ФА купот оваа сезона.

За борба за полуфинале, Челси ќе го пречека последнопласираниот тим од Премиер лигата, Шефилд јунајтед.

Спорт

Алпине Ф1 го покажаа новиот болид за старт на нова ера

Објавено пред

Алпине Ф1, ребрендираниот тим кој до минатата сезона беше познат како Рено Ф1, го претстави својот болид А521 на онлајн презентација во вторникот попладне.

Според очекувањата, болидот има целосно различен изглед од минатогодишниот, по ребрендирањето, со основна сина боја и со црвени, црни и бели делови. Алпине Ф1 во 2021 ќе вози со повратникот во Ф1, двократниот шампион Фернандо Алонсо, кој своите титули ги освои со тимот од Енстоун, и со Французинот Естебан Окон.

Алонсо се враќа во Ф1 по две години пауза и беше потврдено дека ќе учествува на тестирањето пред сезоната во Бахреин и покрај тоа што минатиот месец доби фрактура на вилицата откако беше удрен од автомобил додека возел велосипед.

Алпине исто така објавија дека Русинот Данил Квјат, кој минатата сезона возеше во Алфа Таури, ќе биде нивниот резервен возач.

Прикажи повеќе...

Спорт

Златан му одговори на Леброн: Спортистите обединуваат, политиката разединува

Објавено пред

Златан Ибрахимовиќ го повтори своето мислење дека спортистите треба да се држат подалеку од политиката и покрај тоа што Леброн Џејмс се најде навреден од ваквото мислење ветувајќи дека секогаш ќе зборува за „својата заедница“. Златан прати кратка порака од фестивалот во Санремо, каде што е посебен гостин: „Спортистите го обединуваат светот, политиката го разединува“.

Ибрахимовиќ првично изјави дека му се допаѓа Леброн како спортист, но дека политиката треба да ја остави надвор од теренот. Џејмс му одговори дека тој е „погрешен човек“ за да се чепка, посочувајќи дека Златан е дволичен бидејќи во 2018 година зборуваше за расизмот во Шведска. Ибрахимовиќ смета дека тој погрешно го разбрал.

„Расизмот и политиката се две различни работи. Ние спортистите го обединуваме светот, политиката го разделува. Секој е добредојден, нема врска од каде си, тука си да обединиш. не правиме други работи бидејќи не сме добри во нив, бидејќи во спротивност ќе треба да бидете политичари. Тоа е мојата порака – спортистите треба да се спортисти, политичарите треба да се политичари“, вели Ибрахимовиќ.

Златан: Ил Феномено е најдобриот, кај Леброн не ми се допаѓа политиката

Берон Дејвис до Златан: Глупав си, човеку!

Прикажи повеќе...

Спорт

Евролигашот Химки се распаѓа – четврти играч си оди за само шест недели

Објавено пред

Прикован за дното на кошаркарската Евролига, тимот на Химки продолжува да се распаѓа.

Кога на почетокот на сезоната Алексеј Швед потпиша нов договор до летото 2023 година, делуваше дека рускиот тим има високи амбиции, но разочарувачките резултати и статусот – најслаб тим во Евролигата доведоа до егзодус на некои од битните играчи во екипата.

Бродот кој почна да тоне прв го напушти тренерот Римас Куртинаитис и тоа принудно, затоа што доби отказ.

Последниот кој замина од Химки е Даирис Бертанс. Договорот со него е раскинат неколку месеци пред официјалното истекување. Сезонава тој одигра 20 меча за клубот во Евролигата со просек од 5,3 поени и 1,2 скока на меч за просечни 17 минути на паркетот.

Бертанс е четвртиот играч во последниот месец дена кој раскина со Химки. Претходно си отидоа Јонас Јеребко, Грег Монро и Стефан Јовиќ.

Информациите се дека на излезна врата е и Американецот Дејвин Букер.

Останува отворено прашањето со кои играчи тимот ќе ка комплетира сезоната затоа што извесно е дека нема да има нови вложувања.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

(Видеоинтервју) Георгиевски: Србите биле три пати пожестоки, па не ги нарекуваме окупатори, зошто да не им простиме и на Бугарите

За експремиерот Љубчо Георгиевски нема ништо спорно ако македонската страна  ги смени во учебниците називите за Бугарите од типот окупатор, номад...

Македонија4 часа

Потврдени 726 нови случаи на коронавирус во Македонија, седум лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 726 нови случаи на коронавирус, 368 оздравени и седум починати лица, соопшти...

Македонија5 часа

Заев за новиот систем против корупција: Ќе се дигитализираат сите обвинителства, нема веќе предмети во фиока

Ќе се екипираат и дигитализираат јавните обвинителства со оперативни истражни центри, за сите 23 јавни обвинителства во државата заедно со...

Свет7 часа

До 60 проценти од луѓето што прележале коронавирус може да се заразат со бразилскиот вид

Шест од 10 лица што прележале Ковид-19 се ранливи на бразилскиот вид П1, покажа истражувањето спроведено во градот Манаус, во...

Топ8 часа

Двајца Косовци осомничени дека пукале во полицаецот во Ѓорче Петров

Двајца Косовци се уапсени под сомнение дека го предизвикале вчерашниот инцидент во скопската населба Ѓорче Петров кога околу 16.30 часoт...

Македонија9 часа

На следниот конгрес СДСМ ќе го смени своето име во согласност со договорот од Преспа

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вели дека името на партијата сè уште не е сменето поради пречките што ги предизвикала...

Европа11 час

Во Диселдорф забрана за стоење во место: „Јадете само во движење“

Градската управа на Диселдорф донесе одлука граѓаните да не смее да стојат на едно место на главните шеталишта во градот...

Свет11 час

Експертите на СЗО против употребата на лекот „хидроксихлорокин“

Лекот „хидроксихлорокин“, за кој поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврдеше дека ќе го промени текот на пандемијата, не треба да...

Свет12 часа

Шок-бомби, кациги и импровизирани шлемови на протестите во Мјанмар

Полицијата во Мјанмар активира шок-бомби за да ги растера демонстрантите во Јангон, најголемиот град во Мјанмар. Тие се собраа пред...

Свет23 часа

Кина им забрани на наставниците да ги тепаат и навредуваат учениците

Кина воведе забрана за казнување во училиштата што може да предизвика физичка и психолошка траума, бидејќи неколку ученици починаа во...

Свет24 часа

Навални, Грета Тунберг, СЗО и Трамп номинирани за Нобелова награда за мир

Приближно 329 номинации пристигнаа за Нобеловата награда за мир оваа година, како одраз на бројни горливи прашања низ целиот свет...

Европа1 ден

(Видео) Франција и Германија сега уверуваат дека вакцината на „Астразенека“ е ефикасна

Поради бавниот напредок на вакцинацијата против Ковид-19, со оглед дека има недостиг на вакцини, француските и германските власти се обидуваат...

Свет1 ден

ОН: Русија е одговорна за труењето на Навални

Според меѓународното право, Русија е одговорна за труењето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, наведуваат во прелиминарните наоди експертите за...

Македонија1 ден

234 нови случаи на Ковид-19 и седуммина починати

Според податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа регистрирани се 234 нови случаи на Ковид-19 од направени...

Македонија1 ден

(Видео) Oрганизаторите на настани протестираа пред Владата: Наместо да пуштаме гласна музика, една година сме тивки

Со мотото „ПОМЕН – една година тишина“, со транспаренти во рацете „Спасете ја ивент-индустријата“, вработените во продукциските компании за организирање...

Македонија1 ден

Од мај почнува реконструкцијата на Универзалната сала, идејното решение е донација од архитектот

Универзалната сала во Скопје ќе биде реконструирана во постојниот облик и габарит задржувајќи го својот автентичен изглед со цел и...

Регион1 ден

Во Хрватска помалку од 100 новозаразени од коронавирус, од денес попуштање на мерките

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 91 нов случај на зараза со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни...

Македонија1 ден

Шекеринска: Можевме да не кажеме дека ни е вратен капарот за кинеската вакцина

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, вели дека, доколку сакале, можеле да скријат дека кинеската компанија за производство на вакцини ни...

Европа1 ден

Германија ги попушта мерките, се отвораат фризерските салони

Фризерите во Германија од денес ги отвораат салоните по двомесечна забрана, што е уште еден претпазлив чекор кон отворање на...

Свет1 ден

„Модерна“ почнува да ја испитува вакцината против јужноафриканскиот вид коронавирус

Испитувањата на вакцината што ја разви лабораторијата на „Модерна“ против јужноафриканскиот вид ќе почнат во средината на март во САД,...

Досие