Контакт

Спорт

Челси е продаден за 4,25 милијарди фунти

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Челзи соопшти дека се договорени условите за продажба вредна 4,25 милијарди фунти (5 милијарди евра), на конзорциумот на американскиот бизнисмен Тод Боили.

dobivaj vesti na viber

Англискиот фудбалски клуб Челзи ќе биде во рацете на Тод Боили, ко-сопственик на бејзбол тимот Лос Анџелес Доџерс, јавува Би-би-си.

Лиценцата на Челзи, која нејзиниот сопственик, рускиот милијардер Роман Абрамович, реши да ја продаде по руската инвазија на Украина и пред воведувањето на британските санкции, истекува на 31 мај.

Поради тоа, клубот се соочи со можност да престане со работа доколку не биде продаде или не се обнови лиценцата.

Според постигнатиот договор, новите сопственици ќе платат 2,5 милијарди фунти за акциите на клубот, се вели во соопштението, а парите ќе одат на замрзната банкарска сметка за да бидат донирани во хуманитарни цели.

Конзорциумот, предводен од американски бизнисмен, ќе обезбеди и 1,75 милијарди фунти за инвестирање во англиската Премиер лига.

Во соопштението, Челзи прецизира дека продажбата се очекува да биде завршена до крајот на мај, а за преземање е потребно одобрение од Англиската фудбалска асоцијација и британската влада, пренесе Би-би-си.

Спорт

Ѓоковиќ-експрес во првиот вечерен меч во историјата на Ролан Гарос

Објавено пред

Актуелниот шампион и светски број 1, Новак Ѓоковиќ ја имаше честа прв да игра во вечерен меч на Ролан Гарос, но тие кои ги платија скапите билети на „Филип Шартие“ на крајот не добија многу за парите, откако Србинот го декласираше Јапонецот Јошихито Нишиока во три лесни сета со 6:3/6:1/6:0.

dobivaj vesti na viber

Во првиот гренд слем меч по фијаското со депортирање од Австралија во јануари, Ѓоковиќ имаше „мака“ само во првиот сет, кој го освои за 51 минута, а паузата поради дождот и затворањето на покривот, како да го наполни со енергија за во вториот сет да му дозволи на 99-рангираниот противник само еден гем, и потоа лесно да го комплетира мечот.

Следен за Ѓоковиќ ќе биде подобриот од мечот помеѓу Словакот Алекс Молчан и Аргентинецот Федерико Корија, но потоа ждрепката станува далеку потешка за него – веќе во четврт-финалето би не чекало пресметка со 13-кратниот шампион од Париз, Рафа Надал, а во потенцијалното полуфинале би бил уште еден Шпанец, младиот талент Карлос Алкараз.

Прикажи повеќе...

Спорт

Херта со голема победа во Хамбург за опстанок во Бундеслигата

Објавено пред

Херта Берлин, „старата дама“ на германскиот фудбал ќе игра бундеслигашки фудбал и следната сезона, откако на „Фолкспарк“ во Хамбургер стигнаа до 0:2 победа во реваншот во баражот за опстанок во елитата.

dobivaj vesti na viber

ХСВ во првиот меч во Берлин успеа да стигне до 1:0 победа, така што фановите на клубот од северна Германија се надеваа дека на домашен терен само ќе го потврдат враќањето меѓу најдобрите, меѓутоа тимот на Феликс Магат уште во 4. минута дојде во водство преку Дедрик Бојата за поништување на предноста.  Марвин Платенхарт во 63. минута го потврди опстанокот на Херта.

Шалке и Вердер Бремен претходно обезбедија директен пласман во Бундеслигата, додека нови второлигаши се Гројтер Фирт и Арминија Билефелд.

Прикажи повеќе...

Спорт

Канело ќе одбие римеч со Бивол за „трилогија“ со Головкин

Објавено пред

Едно од најголемите боксерски ривалства на денешницата ќе ни донесе нова епизода, откако Саул Канело Алварез потврди дека ќе избегне римеч со ВБА шампионот Дмитриј Бивол за во септември по третпат да влезе во рингот со својот најлут противник, Генадиј Головкин.

dobivaj vesti na viber

Алварез „скокна“ категорија во средно-тешка за да боксува со Бивол за титулата, но доживеа убедлив пораз на поени, покажувајќи дека оваа категорија не е за него. Сега, тој се решава за трилогија со Головкин, со кого имаше ремиво средна категорија во 2017, пред да го победи на поени следната година.

„Веќе имав договор со Головкин, така што продолжуваме според планот. Мислам дека тоа се двата најголеми боксерски мечеви на денешницата, мечот со Головкин и реваншот со Бивол. За жал загубив, но тоа не значи дека нема да се обидам повторно. Сега се враќам во септември и наскоро ќе го потврдиме датумот“, изјави Канело за „ЕСПН“.

Првите два меча меѓу Алварез и Головкин се сметаат за „класика“ кај фановите на боксот. Првиот меч беше контроверзен поради судиските оценки – едниот судија имаше 115:113 за Головкин, а вториот 114:114, додека судијката Аделејд Бирд оцени дека Алварез добил 10 од 12-те рунди. Ова предизвика истрага и таа беше суспендирана.

Римечот беше закажан за мај, но мораше да биде одложен откако Алварез беше позитивен на кленбутерол, по што Головкин се исмеваше со позитивниот тест. Тогаш, двајца судии го оценија мечот 115:113 за Алварез, а третиот сметаше дека било нерешено 114:114.

Канело го победи Головкин на поени во ри-мечот во Вегас (видео)

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

(Видео) Ковачевски: Не можам да кажам дека има напредок со Бугарија во однос на заемно прифатлив документ

Во моментов не можам да кажам дека постои напредок во преговорите, во однос на  постигнување на заедно прифатив документ со...

Македонија7 часа

Петков по средбата со Ковачевски: Си ветивме дека конструктивниот дијалог ќе продолжи

Најважно за двете влади е да имаат конструктивен дијалог и тој да продолжи. Ова го изјави бугарскиот премиер Кирил Петков...

Свет8 часа

Италија развила план за мир во Украина, Москва го разгледува

Италија разви план за постигнување мир во Украина, изјави италијанскиот министер за надворешни работи Луиџи Ди Мајо. Првата цел е...

Македонија12 часа

Регистрирани 151 новoзаразен од коронавирус во последните три дена, нема починати лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните три дена, од 20.5...

Топ13 часа

Кривична пријава за наставник од Струмица, кој на ученичка ѝ праќал пораки и ја допирал

Приведен наставник од Струмица за полов напад врз дете што не наполнило 14 години. Според информациите, 40-годишниот наставник ја допирал...

Европа14 часа

Зеленски во Давос: Ова е моментот кога се одлучува дали брутална сила ќе владее со светот

Украина се спротивстави на нападите подолго од очекуваното, но не би била принудена да ја преживува оваа војна со толку...

Економија14 часа

Нови цени на горивата од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните...

Македонија14 часа

Ангел Димитров: Проблемот е што македонските историчари се трудат да не прифатат заедничка историја

Бугарија не треба да дозволи притисок. Бугарската страна мора да покаже доверба во својот став, во своите аргументи и без...

Европа17 часа

Белгија е првата земја што воведе карантин поради мајмунските сипаници

Белгија стана првата земја што воведе задолжителен 21-дневен карантин против мајмунските сипаници бидејќи 14 земји сега потврдуваат појава на вирусна...

Европа18 часа

Светскиот економски форум во Давос: Ќе се разговара за последиците од војната во Украина

Три месеци по почетокот на руската инвазија на Украина, војната и ризиците што таа ги носи за светската економија ќе...

Свет18 часа

Претставниците на АПЕК: Русија веднаш да ја прекине војната во Украина

Претставниците на седум земји, вклучително и оние што го напуштија состанокот на министрите за економија на Азиско-пацифичката економска соработка (АПЕК),...

Свет18 часа

Бајден: Подготвени сме да употребиме сила за одбрана на Тајван

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека ќе биде подготвен да употреби сила за да го одбрани Тајван. Тој рече дека...

Европа18 часа

Русија: Планираме да изградиме и распоредиме 50-ина нови ракети „Сармат“

Русија планира да изгради и распореди 50-ина нови интерконтинентални балистички ракети „Сармат“, способни за нуклеарни напади до крајот на есента,...

Европа18 часа

Зеленски: До 100 украински војници гинат секој ден во борбите на истокот на земјата

Володимир Зеленски објави дека Украина губи до 100 војници секој ден во борбите на истокот на земјата. Зборувајќи на прес-конференцијата,...

Европа18 часа

Борел: Ги исцрпивме воените резерви поради војната во Украина

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, во неделата изјави дека војната во Украина тектонски го...

Свет1 ден

Генералниот директор на СЗО: Пандемијата на коронавирус сигурно не е завршена

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејесус денеска изјави дека пандемијата на коронавирусот сигурно не е завршена и...

Македонија1 ден

Ковачевски ќе ja предводи владината делегација во Ватикан и Рим, најавена е и средба со Петков

Премиерот Димитар Ковачевски придружуван од ќерката Тамара Ковачевска на 23 и 24 мај ќе предводи делегација на Република Северна Македонија...

Европа1 ден

Француски министер: За влез на Украина во ЕУ ќе бидат потребни 15 или 20 години

За влез на Украина во Европската унија ќе бидат потребни најверојатно 15 или 20 години, рече францускиот министер за европски...

Европа2 дена

Бајден: „Епидемијата на мајмунски сипаници причина за загриженост“

„Епидемијата на сипаници е нешто за што сите треба да бидат загрижени“, изјави денеска американскиот претседател Џо Бајден. Тој додаде...

Економија2 дена

Бектеши: Трговците во туристичките места ќе можат да работат во недела и на празници

Министерството за економија веќе предложи до Собранието измени и дополнувања на Законот за трговија со кои се овозможува работа во...