Контакт

Спорт

Челси ќе остане без засилувања

Објавено пред

Челси нема да можат да бидат активни на трансфер пазарот во наредните два преодни рока, поради казната што им ја изрече ФИФА, а која е поврзана со трансфери на малолетни играчи.

„Сините“ одлуката на ФИФА ја обжалија пред Судот за спортската арбитража, но надежите дека казната може да им биде одложена згаснаа кога од оваа институција чие седиште е во Лозана објавија дека пресудата нема да биде донесена пред 14 август.

Ова значи дека Челси нема да можат да регистрираат фудбалери во овој и во јануарскиот преоден рок во 2020 година.

Пред да стапи во сила оваа забрана Челси го донесоа во своите редови Кристијан Пулишиќ од Дортмунд. Американецот треба да биде замена за Еден Азар.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Совршен тренер? Комбинација на Клоп и Гвардиола“

Објавено пред

Еден од најдобрите напаѓачи во светот Роберт Левандовски, во кариерата има можност да работи си Јирген Клоп и со Пеп Гвардиола.

Полјакот во Борусија Дортмунд во 2010 година го донесе токму Клоп, а подоцна тој беше во Баерн кога Баварците го ангажираа Гвардиола. Поради тоа Левандовски смета дека совршен тренер треба да биде комбинација на Клоп и Гвардиола.

„Кога бев во Дортмунд со Клоп се обложив дека ќе ми дава по 50 евра ако на тренинг постигнам 10 гола. На првиот постигнав три или четири. Потоа седум или осум. Три месеци подоцна можев на секој тренинг да постигнам по десет гола. Клоп ми кажа дека тоа е премногу за него и дека не сака повеќе да учествува во играта. Клоп ми помогна да се сменам, да напредувам. Тој е неверојатен. Мора да верувате во се што зборува“, рекол полскиот напаѓач.

Тој признава дека целосно созреал како фудбалер кога ја започнал соработката со Гвардиола.

„Многу научив и од него. Често разговаравме за тактиката, тоа за мене беше нешто ново. Знаев дека тоа ќе биде добро за мене. Тие двајца многу се разликуваат. Со нивна комбинација би добиле совршенство“, заклучил Левандовски.

Роберт Левандовски оваа сезона на 32 натпревари има постигнато 38 голови.

Прикажи повеќе...

Спорт

Поранешниот вардарец прв кандидат за селектор на Србија

Објавено пред

Помошникот на Раул Гонзалес од шампионкските години на Вардар, Давид Дејвис Камара, речиси сигурно ќе биде новиот селектор на ракометната репрезентација на Србија, тврдат медиумите во оваа земја.

Србите на почетокот на неделтата останаа без селектор откако по дебаклот на Европското првенство од функцијата се повлече Ненад Перуничиќ.

Дејвис бил фаворит кај челниците на Ракометниот сојуз на Србија Божидар Ѓурковиќ и Драган Шкрбиќ.

Дејвис самостојната тренерска кариера ја започна по заминувањето од Вардар, најпрвин како селектор на Русија, а потоа работеше и во Египет.

Шпанецот е актуелен тренер на Веспрем во чии редови играат Петар Ненадиќ и голманот Владимир Цупара.

Помали шанси од Дејвис, според српските медиуми имале неговите сонародници Антонио Карлос Ортега кој е тренер на Хановер и неговиот долгогодишен помошник Чави Сабате.

Србите шпекулираат со уште едно име она на Раул Гонзалес, но са него потенцираат дека како тренер на ПСЖ е „невозможна мисија“.

Доколку Србите се договорат со Дејвис, тој е биде првиот селектор-странец на кормилото на националниот тим.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фјури е 19,4 килограми потежок од Вајлдер

Објавено пред

Светскиот првак во ВБЦ верзијата, во тешка категорија, Дионтеј Вајлдер, во недела во Лас Вегас ќе ја брани титулата против Тајсон Фјури.

Многу „тешки“ збориви беа изговорени од двете страни во текот на изминатите неколку дена, а во очекување на мечот боксерите го поминаа и официјалното мерење.

Фјури е многу потежок од својот противник, тој мечот во светскиот првак ќе влезе со 123,8 килограми. Американецот е полесен за 19,4 килограми, односно тежок е 104,4 килограми.

Инаку ова ќе биде втор меч помеѓу овие двајца боксери, во декември 2018 година по 12 рунди немаше победник.

Вајлдер како професионалец боксувал во 43 борби, забележал 42 победи (41 со нокаут), додека Фјури има 29 победи и едно реми.

Борбата за титулата во ВБЦ верзијата ќе започне во 5:30 часот по средноевропско време.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ4 часа

Пронајдени 47 мигранти во камион кај Струмица

Четириесет и седум мигрнати биле пронајдени во паркиран камион кај Струмица, возачот на возилото избегал. Вчера околу 21 часот на...

Европа4 часа

(Видео) Археолозите со неверојатно откритие – пронајдена гробницата на Ромул во Рим

Италијанските археолози соопштија дека во центарот на Рим откриле древна гробница која речиси сигурно е посветена на основачот на Рим,...

Топ5 часа

Приведени двајца дилери на дрога во Неготино

Полицијата поднесе кривична пријава против А.Т.(42) од Неготино и М.А.(29) од село Корешница, демиркаписко за неовластено производство и пуштање во...

Европа5 часа

Прва жртва на коронавирусот во Европа, почина пациент во Италија

Пациент заразен со коронавирус во градот Падова, на северот на Италија, почина, со што стана прва жртва на вирусот во...

Свет6 часа

СЗО: Земјите мора да дејствуваат брзо пред да биде предоцна

Шансите за сузбивање на ширењето на епидемијата на коронавирусот во светот се намалени, предупреди Светската здравствена организација (СЗО), нагласувајќи дека...

Топ20 часа

(Видео) Сеопфатното сексуaлно образование ќе превенира и скандали како „Јавна соба“

Порнографските материјали на малолетници дистрибуирани преку групата „Јавна соба“ на апликацијата „Телеграм“, бременост кај малолетнички, насилство базирано кон оние со...

Македонија22 часа

Спасовски: Владата разгледува две можни решенија за надминување на кризата со пасошите

Владата разгледува две можни решенија за надминување на пасошката криза, односно „Веридос“ што е можно побрзо да ги испорача обрасцирте...

Македонија22 часа

(Видео) Коалиција Села – Гаши: Ќе го победиме Ахмети, ние стоиме на зборот за разлика од ДУИ

Под мотото „Држава за сите“, Алијанса за Албанците на Зијадин Села и Алтернатива на Африм Гаши ќе настапат заедно на...

Македонија23 часа

Мицкоски: Идната коалиција ќе биде на база на програма, а не на победник со победник

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарски прашања најави дека доколку ВМРО-ДПМНЕ победи на изборите, тоа не мора да...

Економија23 часа

Запленети 113 килограми тутун и 415 кутии цигари во Скопје и Тетово

Царинската управа во соработка со Државниот пазарен инспекторат, денеска во две акции во Скопје и Тетово заплени 113 килограми тутун...

Топ1 ден

Шверцери на мигранти признаа вина, условно се казнети и ќе бидат протерани од земјава

По поднесен обвинителен акт од страна на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција за предметот во кој...

Македонија1 ден

(Видео) Падна пресуда за „Змиско око“ – четворица вработени на патарините починале за време на историското судење

По 13 години низ судските лавиринти, денеска падна првостепената пресуда за веќе историскиот случај „Змиско око“. Претходно, во два наврата...

Македонија1 ден

Работниците од Кина што влегоа во државата немаат коронавирус, но ќе поминат 14 дена во карантин

Двете лица од Кина, кои се работно ангажирани од кинеската компанија „Синохидро“, а кои вчера пристигнаа во државата, немаат симптоми...

Македонија1 ден

(Видео) Русковска: Адвокатите на обвинетите за организирање на 27 април предлагаат по 300 сведоци

Шефицата на Основното јавно обвинителство за организиран криминал, Вилма Русковска, по денешното рочиште за судење на организаторите на 27 април,...

Македонија1 ден

Судење за „Монструм“: Ахмети имал информации дека момчињата не биле само убиени, туку масакрирани

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, го почна своето денешно сведочење во случајот „Монструм“ претставувајќи се како пратеник. „За овој грозоморен...

Забава1 ден

Ѓоковиќ објави екстремен предизвик на „Инстаграм“

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ објави нов предизвик на „Инстаграм“ по капењето во ледена река.   View this post on Instagram...

Свет1 ден

Дуња Мијатовиќ е против екстрадицијата на Асанж во САД

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, не треба да биде екстрадиран во САД затоа што тоа би имало ужасен ефект врз...

Регион1 ден

Јамајка демантира дека го признала Косово

Министерката за надворешни работи на Јамајка, Камина Џонсон Смит, ја демантира изјавата на косовскиот претседател Хашим Тачи дека државата ја признала...

Свет1 ден

Нови 889 случаи на заразени од коронавирус во Кина

Во Кина се забележани 889 новопотврдени случаи на заразени од коронавирус и 118 починати. Од смртните случаи, 115 се во...

Свет1 ден

Во април почнуваат клиничките тестирања на вакцината против коронавирусот

Кон крајот на април ќе почнат клиничките испитувања на вакцината против коронавирусот, од кој во Кина починаа повеќе од 2.000...

Досие