Контакт

Спорт

Челси скапо ја плати грешката со Кепа – 80 милиони евра

Објавено пред

Во 2018 година Челси на Атлетик Билбао му плати вртоглави 80 милиони евра за речиси анонимниот голман Кепа Аризабалага и со тоа го направи најскапиот чувар на мрежата во светот. Денес, по само 2 години „сините“ се свесни дека ја направија една од најголемите грешки во историјата.

Кепа синоќа на „Енфилд“ прими 5 гола од англискиот првак Ливерпул.

Податоците велат дека Челси сезонава прими 54 гола, од кои 36 на гостувањата. Тоа е анти-рекорд на Челси во ерата во Премиерлигата посебно ако се земе од моментот кога Роман Абрамович е на чело на лондонскиот клуб.

Неверојатно звучи податокот дека дури 20 голмани во Премиерлигата сезонава забележале повеќе одбрани од Кепа Аризабалага.

Две сезони е меѓу стативите на голот на Челси, а статистиката покажува дека ги примил 8% од головите што Челси ги примил од почетокот на Премиерлигата (1992 година).

Само во домашното првенство сезонава прими 86 гола, а во сите натпреварувања вкупно 109.

На последните 6 меча на голот на Челси, Кепа од 14 удари кон неговиот гол, успеал да одбрани само 3.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мексикански второлигаш има екстра засилување – Кристијано Роналдо!

Објавено пред

Мексиканскиот фудбалски второлигаш, Којотес од Тлаксал привлече внимание во фудбалскиот свет со чуден потег на нивниот официјален Инстаграм профил.

Мексиканскиот клуб кој е основан пред 5 години овие денови како свое засилување за идната сезона го претстави Португалецот Кристијано Роналдо.

Администраторот на официјалната страна на клубот бил навистина креативен, па под фотографијата на CR7 му испратил и порака на португалскиот ас:

„Гледаш колку убаво би ти стоел овој дрес? Кажи им во Јувентус да одговорат на нашиот повик“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пирло сака силен и борбен напаѓач, Џеко и со 34 години е на нивото на Јуве

Објавено пред

Од моментот кога Андреа Пирло го презема кормилото на Јувентус, „Бјанконерите“ го интензивираа трансфер-пазарот, бараат играчи на неколку позиции.

Италијански медиуми пренесуваат дека „Старата дама“ е заинтересирана во Торино да го доведе Един Џеко, 34-годишниот голгетер на Рома кој минатата сезона на 43 меча постигна 19 гола и имаше 14 асистенции.

А на Пирло му треба токму таков напаѓач – силен, цврст, пожртвуван, кој може да ја задржи топката, но и да ја подели со соиграчите.

На листата на желби е и Аркадијуш Милик од Наполи, но Де Лаурентис не го пушта од Неапол за сума помала од 50 милиони евра.

Се споменува и Алваро Мората од Атлетико.

„La Stampa“ пишува дека популарниот Маестро сака да го доведе во Торино и бекот на Ајакс, Сержињо Деста кој го следат и од Баерн, но и од Барселона. Наводно Јуве за тинејџерот треба да одвои 20 милиони евра, но и тоа не му гарантира место во стартната постава.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дефанзивецот Тодибо е заразениот фудбалер во Барса

Објавено пред

Дефанзивецот на Барселона, Жан-Клер Тодибо (21) е позитивен на коронавирусот.

Утринава беше објавено дека еден фудбалер од оние 9 кои беа тестирани бил позитивен на Ковид 19, а попладнево беше откриено дека тоа е токму Французинот Тодибо. Тој се наоѓа во својот дом, во изолација.

Тодибо минатата сезона беше на позајмица во Шалке 04, а сега му се стави на располагање на тренерот Сетиен пред четвртфиналниот дуел против Баерн, во петок од 21 часот.

Позитивно за останатите фудбалери на Каталонскиот клуб е што Тодибо во изминатите денови немал контакт со ниеден фудбалер од првиот тим.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Градинките добија протокол за работа – се прилагодуваат групите согласно насоките

Министерството за труд и социјална политика информира дека на денешниот состанок со Комисијата за заразни болести и претставници на Министерството...

Економија4 часа

Бежоска: НБРМ ќе побара стечајна постапка за „Еуростандард банка“

Стечајна постапка за „Еуростандард банка“ ќе побара Народната банка од судот, најави гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска. Таа кажа дека се направени...

Македонија6 часа

Регистрирани 139 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Охрид

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.627 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на...

Македонија7 часа

Пендаровски утре ќе му го врачи мандатот на Заев

Претседателот Стево Пендаровски, утре, во 12 часот, мандатот за состав на новата влада ќе му го довери на Зоран Заев,...

Македонија7 часа

Села и Гаши нема да дојдат на средбата на албанските партии што ја организира Ахмети

Алијансата за Албанците и Алтернативата нема да дојдат на средбата на партиите од албанскиот политички блок, која треба да се...

Македонија8 часа

Адеми предлага децата да одат на училиште, се разгледуваат три модели за настава

Комисијата за заразни болести размислува, а Министерството за образование и наука се противи наставата во новата учебна година да се...

Македонија8 часа

Засега нема воведување на ПЦР-тестови за граѓаните што транзитираат низ Македонија

Засега нема одлука за воведување ПЦР-тестови за граѓаните што транзитираат низ Македонија. На денешниот состанок на Комисијата за заразни болести...

Македонија9 часа

Сведоштво на прилепчанка што го победи коронавирусот: „Моето лекување беше едно од потешките“

Седумдесетгодишната Виолета Мирчевска од Прилеп тринеделната битка со коронавирусот ја поминала емотивно и стресно, но голема мотивација ѝ било семејството, кое...

Топ10 часа

Загина 16-годишник при судир на два мотоцикли во скопско Кадино

Во судир на два мотоцикли, управувани од тинејџери, синоќа во селото Кадино загинал 16-годишник. Како што информираат од МВР, непосредно...

Македонија10 часа

Заев и Николовски се откажаа од средствата за патни трошоци

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, информира дека тој и лидерот на партијата, Зоран Заев, се откажале од патните трошоци....

Свет10 часа

Кои маски штитат, а кои ја шират инфекцијата на Ковид-19 уште повеќе?

САД достигнаа рекордни пет милиони заразени од коронавирус, а сите напори да се запре ширењето на инфекцијата не успеаја. Иако...

Македонија11 час

Педесет компании заинтересирани за изградба на скопската пречистителна станица вредна 136 милиони евра

Досега 50 компании испратиле апликации на повикот за проектирање и изградба на постројка за третман на отпадни води за град...

Македонија11 час

Извештај на ИЈЗ: Намален е бројот на новозаразени и починати

Трета недела по ред продолжува трендот на намалување на бројот на новозаболени и починати лица, а се бележи благо зголемување...

Свет12 часа

Кралството Бутан во карантин само поради еден заболен од Ковид-19

Бутанските власти првпат прогласија општ карантин кога еден граѓанин, кој е позитивен на коронавирус, бил во близок контакт со луѓе...

Свет13 часа

Американскиот епидемиолог Фаучи: Сериозно се сомневам во руската вакцина

Главниот американски епидемиолог, Ентони Фаучи, изјави дека рече оти има сериозни сомнежи дека вчерашната одобрена вакцина против коронавирусот во Русија...

Свет13 часа

Руската вакцина веќе ја бараат 20 земји

Кога рускиот претседател, Владимир Путин, објави дека е одобрена првата светска вакцина за Ковид-19, 20 држави побараа од Русија да...

Македонија13 часа

Бројот на заразени од почетокот на пандемијата во Македонија надмина 12.000 лица

Од почетокот на пандемијата во земјата над 12.000 лица биле регистрирани позитивни на коронавирусот. Вкупната бројка досега изнесува 12.083 случаи...

Македонија1 ден

Моделот за образовниот процес ќе се донесе по мислењето на Комисијата за заразни болести

Конечната одлука за начинот на кој ќе се спроведува наставата од септември ќе биде донесена врз основа на мислењето на...

Македонија1 ден

Автобусите отсега ќе можат да превезуваат поголем број на патници, одлучи Владата

Автобусите отсега ќе може да пренесуваат патници со 75 отсто од капацитетот, наместо досегашните 50, одлучи Владата на седница. „На...

Европа1 ден

СЗО сака дополнително да ја проверува ефикасноста на руската вакцина против Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) и руските власти разговараат за процес на евентуално тестирање на безбедноста и ефикасноста за нова вакцина...

Досие