Контакт

Спорт

Четата на Тухел ги „искуба петлите“ и се качи на втората позиција

Објавено пред

Лондонското дерби меѓу Тотенхем и Челси им припадна на „сините“ со резултат 3-0.

Иако ударната игла во составот на Томас Тухел, белгискиот ас Ромелу Лукаку денеска не беше прецизен, сепак во таборот на Челси расположени за голови беа дефанзивците Тијаго Силва, Антонио Ридигер и креаторот на играта, Нголо Канте.

По првите 45 минути мрежите мируваа, а немаше ниту големи возбудување во двата шеснаесетника.

Во вториот дел уште на стартот, во 49 минута Маркос Алонсо одлично нафрли од корнер, а Силва највисок во скокот со глава носи гостинска предност од 1-0.

Не поминаа ниту 8 минути, а на семафорот веќе стоеше 0:2.

Канте доби пас и се обиде од дистанца да ги испроба можностите на репрезентативниот колега, Уго Лорис. На патот кон неговата мрежа топката закачи еден од „петлите“ и го смени правецот за втор гол за Челси.

Во 75 минута Силва имаше уште една добра можноста со глава за трет гол за својот тим, но овојпат Лорис беше на висина на задачата.

Комплетната доминација на „сините“ резултираше во второто полувреме за Тотенхем само еднаш да се закани кон голот на Менди.

Точка на мечот стави стоперот Ридигер кој најдобро се снајде во шеснаесетникот на домаќините и во 92 минута ја погоди мрежата на Спарси за конечни 3-0.

По 5 кола, Челси заедно со Ливерпул и Јунајтед имаат по 13 бодови, со 4 триумфи и само едно реми.

Спорт

Алборг му се одмазди на Вардар – втор пораз во низа за „црвено-црните“

Објавено пред

Данскиот Алборг му се одмазди на Вардар за високиот пораз на првиот меч во Скопје, победувајќи го 33:29 за втор пораз во низа за тимот на Веселин Вујовиќ во ЕХФ Лигата на шампионите.

Алборг почнаа со серија од 3:0, и иако Вардар успеа да се врати за да поведе со 8:7, до крајот на првото полувреме, данскиот клуб направи предност од три гола (16:13). И второто полувреме Алборг го почна со три гола без одговор, за да направи предност од шест гола, од која потоа „црвено-црните“ не успеаја да направат вистински камбек.

Арон Палмарсон беше првата ѕвезда на Алборг со осум гола, додека кај Вардар, стандардно најефикасен беше Тимур Дибиров со девет постигнати голови, а Кевин Њокас додаде 7.

Во дербито во групата А, Кил и Пик Сегед одиграа возбудливо 32:32 реми, додека Елверум ја продолжи лузерската серија на ППД Загреб со рутинска 30:25 победа.

Фото: ЕХФ

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 5.КОЛО

ГРУПА А

Алборг – Вардар 33:29 (16:13)

Елверум – ППД Загреб 30:25 (15:10)

Кил – Пик Сегед 32:32 (17:14)

Монпелје – Мешков Брест 20.45 ч.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-2465-37565”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА Б

Кјелце – Порто 39:33 (21:17)

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-2466-37565”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Солскјер ќе продаде пет играчи во јануари?

Објавено пред

Оле Гунар Солскјер добил зелено светло да го „скрати“ својот тим за пет играчи веќе во јануари, во обид да се „сврти“ сезоната, тврди британскиот таблоид „Сан“.

Солскјер е под огромен притисок да донесе трофеи оваа сезона, откако клубот потроши многу пари да ги донесе Кристијано Роналдо, Рафаел Варан и Џејдон Санчо, но во моментов се на само шестото место во Премиерлигата со 4 победи во 8 меча.

По шокантниот 4:2 пораз од Лестер, „Сан“ тврди дека Солскјер побарал дозвола за ново „реновирање“ на тимот кое ќе започне со продажба на пет фудбалери – Дони ван де Бек, Фил Џонс, Антони Марсијал, Виктор Линделоф и Џеси Лингард.

Линделоф беше критикуван за својот лош натпревар со Лестер, каде што беше стартер бидејќи Варан е повреден, Ван де Бек повторно остана на клупата со тврдење дека Солскјер воопшто не го цени Холанѓаецот. Марсијал подолго време не ги исполнува очекувањата, 29-годишниот Џонс нема одиграно ниту еден меч оваа сезона и работи со У-23 тимот, додека Лингард и покрај враќањето во форма по позајмицата во Вест хем, ја нема довербата на тренерот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лацио го суспендира дресерот на „орлите“ поради фашистички поздрав

Објавено пред

Лацио повторно е на насловните страници во италијанските медиуми поради поврзаноста со фашистичката идеологија откако мораше да го суспендира дресерот на „орлите“ на клубот по видеото во кое тој фашистички отпоздравуваше на фановите.

Шпанецот Хуан Бернабе претходно беше одговорен за летањето на маскотата на клубот, белоглавиот орел со име Олимпија пред почетокот на секој меч на „Олимпико“. По 3:1 победата над Интер, тој бил сниман како пее за Бенито Мусолини до група на фанови и ги отпоздрави со фашистичкиот поздрав.

Претседателот на Унијата на италијанските еврејски заедници, Ноеми ди Сењи, го осуди овој потег.

„Не треба да постои двоумење или толерирање гестикулации и симболи што ги повикуваат фашистичките идеали. Клубот и Федерацијата мораат да реагираат итно, на фашистите и на оние што мразат не им е место во фудбалот“, вели Ди Сењи.

Лацио објасни дека Бернабе не бил вработен во клубот, туку само ангажиран од надворешна компанија и ја суспендираа соработката.

Ова не е првпат Лацио, омилениот клуб на Мусолини, да биде поврзуван со поддржувачите на фашизмот откако неодамна му дадоа професионален договор на внукот на Дуче, а на мечот против Селтик во Лига Европа во 2019 некои од нивните навивачи пееја неофашистички песни во Глазгов.

Лацио му даде профи договор на правнукот на Мусолини

УЕФА го казни Селтик за банерот со Мусолини на мечот со Лацио

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Ужас во Франција – пронајдено обезглавено тело на маж со извадена утроба

Тело на маж без глава и отстранета утроба е пронајдено во малиот француски град Болен. Полицијата интензивно трага по Алекс...

Македонија3 часа

Мицкоски: Заев ништо не разбрал, народот е веќе обединет, но против него

Зоран Заев ништо не разбрал. Зоран Заев само ја повторува истата прес-конференција од лани кога исто така лажеше дека ја...

Македонија4 часа

(Видео) Заев: Свесни сме дека повеќе нема толеранција за повторување на истите грешки

Претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, смета дека не може да влечат назад, а Владата да води напред. Затоа...

Топ5 часа

Со ремен ја тепал сопругата, замавнал со нож кон ќерката, гостиварец вршел семејно насилство

43-годишен гостиварец е обвинет за семејно насилство, информираа надлежните. Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен предлог против 43-годишен гостиварец за...

Македонија6 часа

Починати 15 лица, регистрирани нови 487 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 3.491 тестирањe,...

Македонија7 часа

Борел и Блинкен бараат без одлагање почеток на преговори за Македонија

Во заедничката изјава за Западен Балкан, европскиот министер за надворешни работи, Жозеп Борел, и американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, повикаа...

Македонија7 часа

Гир: Европската комисија очекува прва Меѓувладина конференција до крајот на годинава

Извештајот доаѓа во контекст на неодамнешниот Самит на Европската Унија за Западен Балкан, каде се даде недвосмислена поддршка за европерспективата...

Свет9 часа

Во Израел откриена мутација на делта-сојот од коронавирус, момче сместено во карантин

Израел го потврди првиот случај со мутација на делта-сојот на коронавирус, кој претходно беше откриен во некои европски земји, објави...

Македонија9 часа

Со една доза вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст

Заклучно со 17 октомври со една доза на вакцина против Ковид-19 вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст. Кај...

Македонија9 часа

Пендаровски: Извештајот на ЕК претставува објективна слика за состојбите во државата

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба шефот на делегацијата на Европската Унија, амбасадорот Дејвид Гир, кој му го предаде извештајот...

Македонија10 часа

До ДИК поднесени 13 приговори за изборните резултати

До Државната изборна комисија се поднесени 13 приговори за постапката за гласање и за постапката за сумирање и утврдување на...

Спорт12 часа

Потврдено: Ако не се вакцинира, Ѓоковиќ нема да игра на Австралија опен

Најдобриот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ, нема да може да ја брани титулата на Австралија опен, доколку не се вакцинира....

Македонија1 ден

Вархељи повика на итно решавање на спорот со Бугарија до крајот на годината

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархељи, очекува зелено светло за преговорите со Северна Македонија и Албанија и повика на итно решавање...

Македонија1 ден

Северна Македонија продолжува да ги исполнува условите за преговори за членство во ЕУ, се наведува во новиот извештај

Северна Македонија продолжува да ги исполнува условите за отворање на преговорите за членство и властите ја демонстрираа јавно својата цврста...

Македонија1 ден

Димитриевски: Лица од МВР три недели нè следат мене и мојот тим, тоа е вршење притисок поради изборите

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, кого утрово полицијата го сопре и го прaти со возилото на технички преглед, на прес-конференција...

Македонија1 ден

Се укинува ограничувањето на бројот на гости на една маса во угостителските објекти

Владата на денешната редовна 113. седница, меѓу другото, во согласност со моментната епидемиолошка состојба во државата усвои измени и дополнувања...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски ја повика цела опозиција зa уривање на Владата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, упати повик до Левица и сите опозициски партии, но и до владините кои се во...

Македонија1 ден

За една недела од коронавирус починале 26 вакцинирани лица, од кои најголем дел примиле „синофарм“

Во периодот од 8 до 14 октомври од коронавирус починале 105 пациенти, а 75 % од нив не биле вакцинирани....

Македонија1 ден

МВР не ја наведува причината за запирањето на Максим Димитриевски и најави истрага за случајот

Од Министерството за внатрешни работи по сопирањето на градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, велат дека за случајот е вклучен Одделот...

Македонија1 ден

Уште 27 Авганистанци заминаа од земјава

Група од 27 граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во земјава изутрината од Меѓународниот аеродром Скопје, со членови на нивните...

Досие