Контакт

Спорт

Четири години од легендарното покажување на дресот на Меси и лутината на Роналдо

Објавено пред

Мечот ел класико од 2017 година ќе се памети долго време, најмногу поради херојскиот настап на Лионел Меси и легендарното покажување на дресот на Барселона на навивачите на „Сантијаго Бернабеу“, фотографија на која секој фудбалски фан се сеќава.

Голот што Меси го покажа беше во судиското продолжение ѝ донесе драматична 3:2 победа на Барселона, која, сепак, на крајот не значеше многу и Мадрид ја освои Ла Лига. Роналдо никогаш не го заборави тој момент и таа прослава и го копира неколку месеци подоцна во меч од Копа дел Реј.

Но, неговата реакција, по примањето на доцниот гол, беше уште полегендарна. Покрај Зинедин Зидан, Роналдо врескаше и шутна шише со вода и според шпанските медиуми врескаше: „Требаше да го фаулирате“ зборувајќи за Серхи Роберто или за Меси. Марсело подоцна призна дека било негова вина што не го спречил нападот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ајнтрахт ги започнале преговорите со Раул

Објавено пред

Легендата на Реал Мадрид, Раул Гонзалес Бланко, актуелен тренер на филијалата на „кралскиот клуб“, Кастиља, би можел да биде новиот тренер на Ајтрахт од Франкфурт.

„АС“, пишува дека веќе се воспоставени конталти помеѓу двете страни. Доколку постигнат договор, Раул, ќе го наследи Ади Хитер, кој од наредната сезона ќе го предводи тимот на Борусија од Менхенгладбах.

Раул, изминатите денови е често присутен во шпанските медиуми. Дел од нив го тврдат дека тој ќе го наследи Зинедин Зидан доколку актуелниот тренер на Реал реши да го напушти клубот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јокиќ и Денвер немоќни против Богдановиќ

Објавено пред

Јута Џез ја задржа лидерската позиција во НБА лигата со победата над Денвер Нагетс од 127:100. Брилијантен меч за Јута одигра Бојан Богдановиќ, додека на спротивната страна Никола Јокиќ за еден скок остана без трипл-дабл.

Без Донован Мичел и Мајк Конли, Јута успеа да забележи победа над Денвер. Последната четвртина го реши победникот, која Јута ја доби со осим поени разлика.

Хрватскиот репрезентативец Бојан Богдановиќ, го одигра најдобриот меч во кариерата, тој постигна 48 поени, на кои придодаде осум скока и две асистенции. Богдановиќ погоди осум тројки од 11 обиди, реализацијата од поле му беше 69,6 отсто.

Ова е најдобра индивидуална партија на еден играч на Јута од 1998 година, кога легендарниот Карл Мелоун против Голден стејт постигна 56 поени.

Кај Јута најблиску до Богдановиќ беше Џордан Кларксон со 21 поен.

На спротивната страна Јокиќ забележа 24 поени, девет скока и 13 асистенции. Најефикасен во редовите на Денвер со 31 поен беше Мајкл Портер јуниор.Прикажи повеќе...

Спорт

Л’Екип: Нејмар го продолжи договорот со ПСЖ до 2026!

Објавено пред

Нејмар стави крај на сите шпекулации околу неговата иднина и потенцијалното враќање во Барселона, откако го продолжи договорот со Пари Сен-Жермен до 2026 година, објавува францускиот спортски весник „Л’Екип“.

Според весникот, Нејмар утре ќе го официјализира договорот, со кој ќе остане на „Паркот на принцовите“ вкупно 9 години, откако во 2017 година, богатиот клуб ја плати клаузулата од 222 милиони евра за да го откупи од Барселона, поставувајќи светски рекорд кој уште не е срушен, а со оглед на кризата во која се наоѓаат најголемите европски клубови, тешко дека ќе биде достигната.

Бидејќи има 29 години, со овој договор, тој би останал во ПСЖ речиси до крајот на неговата кариера.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија17 минути

СЗО: Децата не треба да се вакцинираат сѐ додека не бидат вакцинирани ризичните групи

Светската здравствена организација (СЗО) оцени дека децата не треба да се вакцинираат против Ковид-19 додека не се вакцинираат старите лица...

Македонија13 часа

Семејството на девојката чии органи беа донирани и спасија други животи ќе добие државен стан

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, на социјалните мрежи напиша дека на седница на Комисијата за станбени прашања било...

Македонија17 часа

Пендаровски негира дека службената белешка за Камчев излегла од неговиот кабинет

Шефот на државата, Стево Пендаровски, е загрижен што службената белешка со назнака „строго доверливо“ од Агенцијата за национална безбедност, по...

Македонија17 часа

Пендаровски: Казните за осудените за 27 април се заслужени и за тоа нема компромис

Претседателот Стево Пендаровски, по средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, рече дека не заговара преотворање на процесот и ново...

Македонија18 часа

Мицкоски: Не бараме амнестија, туку правда за осудените за нападот во Собранието

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, тврди дека заедно со шефот на државата, Стево Пендаровски, постигнале договор дека осудените за настаните...

Македонија19 часа

Министерството за здравство ќе ги објави цените на кинеските вакцини

Министерството за здравство ќе ги објави цените на кинеските вакцини и деловите од договорите за набавката за кои ќе добие...

Македонија20 часа

Филипче: Ефикасноста на вакцината на „Синовак“ е поголема од 50 проценти

Ефикасноста на кинеската вакцина „Синовак“ е многу поголема од педесет отсто, уверува министерот за здравство Венко Филипче. Во текот на...

Македонија20 часа

Во периодот што следи приоритет за вакцинирање ќе имаат хронично болните

Во периодот што следи приоритет ќе се даде на вакцинирање на возрасните гупи и хронично болните, а сосема мал дел...

Македонија22 часа

Филипче се вакцинираше: Вакцините се безбедни и сигурни

Министерот за здравство Венко Филипче денеска ја прими вакцината за заштита од Ковид-19 од кинеската „Синофарм“. Иако пред да стигнат...

Македонија1 ден

Вчера се вакцинирале 12.606 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Исто така се наведува дека интересот...

Свет1 ден

Пентагон: САД не планираат да ја соборат кинеската ракета која неконтролирано кружи околу Земјата

САД се надеваат дека кинеската ракета, која неконтролирано кружи околу Земјата, ќе падне на безбедно место и засега не планираат...

Регион1 ден

(Видео) Хаос во косовското Собрание: Пратеници се туркаа, опозицијата побара оставка од министерката

Во Собранието на Косово имаше тензии меѓу пратениците на Демократската партија на Косово и Самоопределување, при што дојде до турканици...

Македонија1 ден

Вархеји: Албанија би можела да ги почне разговорите за членство во ЕУ без Северна Македонија

Доколку продолжи бугарската блокада на Македонија, Брисел би можел да ги раздвои разговорите со Скопје и Тирана за членство во...

Регион1 ден

Хрватска ќе им донира вакцини од „Астразенека“ на земјите од регионот

Хрватска ќе донира 50.000 дози вакцини за земјите во регионот, и тоа 30.000 за Босна и Херцеговина и по десет...

Свет1 ден

Повторно пукање во училиште во САД: Ученичка пукаше во наставничката и соучениците

Повторно пукање во училиште во САД. Ученичка од шесто одделение извадила пиштол од ранецот и пукала во соучениците и наставничката....

Македонија2 дена

Во Македонија 324 нови случаи на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 324 нови случаи на коронавирус, а пријавени се 1.178 оздравени и 26...

Македонија2 дена

Антикорупциска утврдила дека парите платени на приватна фирма за кинески вакцини се вратени

Документот кој го објави ВМРО-ДПМНЕ за исплата на пари од Министерството за здравство, со цел набавка на кинески вакцини, го...

Македонија2 дена

Заев: Само со нови докази повторно отворање на случајот за крвавиот упад во Собранието

Отворање на случајот одново само доколку има нови докази и моменти. Ова е ставот на премиерот Зоран Заев за барањето...

Европа2 дена

Фон дер Лајен: Сите земји да дозволат извоз на вакцини

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска изјави дека ЕУ е подготвена да го разгледа секој предлог што...

Македонија2 дена

(Видео) Премиерот Заев се вакцинираше со кинеската вакцина на „Синофарм“

Премиерот Зоран Заев се вакцинираше против коронавирус денеска на пунктот во спортската сала „Борис Трајковски“. Тој се вакцинираше со првата...

Досие