Контакт

Спорт

Четворица во Интер заразени од коронавирус

Објавено пред

Корнавирус има и во Интер. Четворица играчи се заразени од вирусот поради што е одложен натпреварот со Сасуоло.

Вчера, клубот ја одложи прес-конференцијата по соопштувањето дека Данило Дамброзио е позитивен на вирусот. Неколку часа подоцна клубот објави дека позитивен на тестот на Ковид-19 бил и капитенот Самир Хандановиќ.

Денес, Интер објави дека позитивни тестови имале уште двајца од тимот – Стефан де Фрај и Матијас Весино.

Со овие четворица бројката на оние што од почетокот на сезоната биле заразени од коронавирусот порасна на 13.

Интер викендов нема да игра против Сасуоло, а добра вест за нив е што потоа следува репрезентативната пауза. Во тој период Интер ќе може да ги консолидира своите редови.

Поради коронавирусот, Интер не може да ги пушти играчите што добија повик од своите репрезентации да настапат во квалификациските натпревари за пласман на Светското првенство.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Златан ги прекршил КОВИД правилата, го „отворил“ ресторанот на пријателот

Објавено пред

„Ла газета дело спорт“ тврди дека Златан Ибрахимовиќ вчера ги прекршил правилата за КОВИД-19 во Италија и дека го очекува казна.

Градот Милано е во „црвената“ зона во Италија, што значи дека сите ресторани се затворени, но Ибрахимовиќ го надминал ова ограничување со тоа што го убедил својот пријател, газдата на ресторанот Тано Симонато да го отвори за него и за неговиот пријател, поранешниот дефанзивец Игнацио Абате.

Газдата делумно ја потврдил приказната.

„Ибра, Игнацио и уште еден близок пријател дојдоа да ме видат и бевме таму неколку часа и потоа си заминаа дома. Вечера? Не, ние сме пријатели и нормално е да се видиме од време на време кога не сме се виделе долго време. Не ручаа, испивме по една чаша вино“, вели Симонато.

Прикажи повеќе...

Спорт

ПСЖ одбиле 300 милиони евра од Реал за Нејмар

Објавено пред

Вагнер Рибеиро, поранешниот менаџер на Нејмар, тврди дека Реал Мадрид подготвиле 300 милиони евра за негов трансфер во 2019 година, но дека од Пари Сен-Жермен им било јасно кажано дека таков трансфер е невозможен и за милијарда евра.

ПСЖ го срушија рекордот за трансфери во 2017 кога платија 222 милиони евра за откупната клаузула на Нејмар со Барселона, но од тој момент постојано се шпекулира за негово враќање во Шпанија. Сепак, 29-годишниот Нејмар остана во Париз и според последните вести е подготвен за нов договор со францускиот клуб.

„Тогаш тој беше блиску до Реал Мадрид, кои беа подготвени да платат 300 милиони евра. Тоа ми го кажа Флорентино Перез, но Насер Ал-Хелаифи го одби тоа. Ми кажа: ‘Ниту за милијарда, нема да оди никаде’. Ниту еден клуб не може да му го понуди тоа што го има во ПСЖ. Само тие можат да си го приуштат. Мадрид имаат финансиски проблеми . Барса? Уште полошо. Во Италија или Јунајтед или Сити? Не верувам. Во Париз живее убав живот и игра за силен тим. Оваа година ќе го освои трофејот од Лигата на шампионите и ‘Златната топка’“, вели Рибеиро за „Л’Екип“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Рој Кин: Мислам дека сега Кејн го сака Манчестер јунајтед

Објавено пред

Поранешниот капитен Рој Кин смета дека Хери Кејн навистина го „сака“ Манчестер јунајтед и не би бил изненаден ако се случи трансфер од Тотенхем ова лето.

Шпекулациите околу иднината на англискиот фудбалер се зголемија последните месеци, и се очекува искусниот напаѓач барем да размислува за смена на клубови за да освои трофеи. Се тврди дека Тотенхем нема да можат да го заддржат доколку не влезат во Лигата на шампионите, а шансата за вакво нешто е минимална по 3:1 поразот од Јунајтед во неделата. Рој Кин смета дека е потребна промена.

„Мислам дека Кејн денеска ќе го погледне овој тим на Јунајтед и ќе сфати дека направиле прогрес во последните 12 месеци. Сигурно си мисли: ‘Би бил прв човек во нападот на Манчестер јунајтед’. Со таква улога, сигурен сум дека го сака Јунајтед. Кога би бил во тимот на Јунајтед, титулите би биле достижни. Јунајтед ја намалија разликата до Сити, но со Кејн во тимот би направиле голем чекор. Мислам дека Манчестер јунајтед уште можат да привлечат големи имиња“, вели Кин.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ57 минути

Од автомобил паркиран зад полициска станица украл службени легитимации и картичка за влез во МВР

Скопското основно јавно обвинителство поднесе обвинение против 47-годишник, кој на 28 март извршил тешка кражба во близина на полициската станица...

Македонија2 часа

34 починати и 193 нови случаи на Ковид-19

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 1.192 тестирања, а регистрирани се 193 нови случаи...

Свет3 часа

Експертите посочуваат дека ни доаѓа нов супер коронавирус, комбинација од 18 мутации

Нов супер сој на коронавирусот во Бразил е комбинација од 18 мутации вклучувајќи ги таканаречените соеви на Бразил, Велика Британија...

Македонија5 часа

Нови 30 дена притвор за Камчев

Основниот кривичен суд Скопје му го продолжи притворот за дополнителни 30 дена на бизнисменот Јордан Камчев. „Кривичниот совет при Основниот...

Свет7 часа

Вакцината на „Фајзер“ помалку ефикасна кај јужноафриканскиот сој, покажува израелска студија

Јужноафриканскиот сој на коронавирус може да ја избегне заштитата обезбедена од вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ до одреден степен, открива...

Македонија7 часа

Ќе се ограничат цените за лекување пациенти од коронавирус во приватните болници

До Владата ќе биде поднесе предлог за измена на законот со кој ќе се ограничи сумата за лекување пациенти од...

Македонија7 часа

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјата

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјата, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Тој рече дека вакцините, кои...

Македонија7 часа

Девет години од петкратното убиство кај Смилковското Езеро

Денеска се навршуваат девет години од петкратното убиство кај Смилковското Езеро. На 12 април 2012 година, на Величетврток, беа убиени...

Свет8 часа

Научниците со охрабрувачки вести: За секој нов сој ќе имаме вакцини

Во тек е трка помеѓу вакцините против Ковид-19 и мутациите на коронавирусот кои се закануваат да ги загрозат, откриле научниците...

Свет8 часа

„Билд“: Меркел го откажала терминот за вакцинирање со „астра зенека“

Германската канцеларка, Ангела Меркел, сè уште не е вакцинирана против коронавирусот, а според весникот „Билд“, таа требало вчера да прими...

Свет9 часа

Поединци немаат чувство за вкус и мирис, дури и една година по заразата од коронавирусот

Три дена по позитивниот тест на коронавирус, сè имаше вкус на картон, се сеќава 38-годишната Елизабет Медина, која го изгубила...

Македонија11 час

Почнува вакцинацијата на новинарите и медиумските работници

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници што се пријавија на повикот и ги исполнија условите за да влезат во првата...

Македонија1 ден

Притвор за шестмината приведени во акцијата со марихуана

Скопскиот кривичен суд определи 30-дневен притвор за шестмината осомничени за шверц на марихуана кои пред два дена беа приведени во...

Македонија1 ден

Првачињата ќе учат по нова наставна програма

На предлог на Бирото за развој на образованието, во петокот Министерството за образование и наука ги усвои новите наставни програми...

Македонија1 ден

Трајче Заев: Комбето не е во сопственост на фирма на Заеви, јас сум на службено патување

Трајче Заев – братучед на премиерот, Зоран Заев, ги отфрла обвинувањата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, за негова поврзаност со акцијата на...

Македонија1 ден

Во болниците се лекуваат 1.699 пациенти со коронавирус, има 340 празни болнички кревети

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и...

Македонија1 ден

(Видео) Милошоски: Македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвини дека македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС, откако стана извесно дека над 200 македонски...

Свет1 ден

Јужна Кореја со „Астра зенека“ ги вакцинира лицата помеѓу 30 и 60 години

Јужна Кореја продолжува со вакцинацијата на лица под 60-годишна возраст со вакцината на „Астра зенека“. Корејската агенција за контрола и...

Македонија1 ден

Утре ќе се вакцинираат новинарите над 40 години

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници кои се пријавија на повикот и кои ги исполнија условите за да влезат во...

Европа2 дена

Малолетник со македонско потекло уапсен во Виена, се заканувал со тероризам оти Курц не му одговорил на пораките

Aвстриската полиција уапси 15-годишен Австриец со македонско потекло за закана за терористички напад во центарот на Виена, пренесе „Танјуг“. Малолетникот се...

Досие