Контакт

Спорт

Чичарито во солзи на тренинг по маките со повредите

Објавено пред

Поранешната ѕвезда на Манчестер јунајтед, а сега играч на Лос Анџелес галакси, Мексиканецот Хавиер Ернандез „Чичарито“ не можеше да ги заддржи солзите на тренинг-сесија по маките кои ги има со повредите.

33-годишниот ветеран ја почна американската сезона во одлична форма, постигнувајќи два гола при 3:2 победата над Интер Мајами, а постигна уште девет гола досега во сезоната, но нема играно од 23 јуни, кога се повреди на тренинг пред мечот со Спортинг Канзас Сити. Очигледно тој работи на опоравувањето, покажувајќи го прогресот на Инстаграм, но работите не одат најдобро.

„Секогаш поминуваме низ тешки моменти, низ тешки ситуации и треба да земеме нешто негативно и да ја искористиме ситуацијата за мотивација. Одлуката дали ќе продолжиш или не е само твоја“, напиша Чичарито на Инстаграм.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Куман не е загрижен за индината

Објавено пред

Роналд Куман не е загрижен за својата инднина во Барселона. Каталонците, вечерва ќе ја пречекаат Гранада, екипа која минатата сезона со сензационалната победа на „Камп Ноу“, ја оптиша Барса од трката за титулата.

Шпанксите медиуми секојдневно го критикуваат Холнаѓанецот за кукавичката игра во поразот од Баерн (0:3), во Лигата на шампионите. Дел од нив тврдат дека тој мора да победи на сите натпревари до крајот на овој месец доколку сака да остане на функцијата.

„Размисливам само за мојот тим и натпреварот кој ни следува. Останатите работи не се во моите раце“, рекол Куман.

„Мирен сум, верувам дека ќе победуваме, како што тоа го прававме од почетокот на сезоната. Имам седум поени од три натпревари и уште многу натпревари пред нас. Знам дека на крајот се важат само резултатите, но јас не се плашам за мојата иднина. Во името на клубот реава претседателот“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Вукчевиќ се соочи со гневот на Ласо: Будала сум што те оставив на теренот

Објавено пред

Реал Мадрид се знават во АЦБ лигата ја започна со тешка победа над Бургос (70:63). Пабло Ласо, долгогодишниот тренер на Реал, неколку пати го искажа бесот, поради грешките кои ги правеа неговите играчи.

На крајот цехот го плати најмладиот во тимот, Тирстан Вукчевиќ.

„Јас сум будала што те оставив на теренот…“, му викал Ласо на младиот кошаркар во еден тај-аут.

Тристан Вукчевиќ има неполни 19-години, неговиот талент го споредуваат со оној на Лука Дончиќ.

Она што е интересно е што Вукчевиќ можел да бира помеѓу пет национални тимови. Неговиот татко Душан Вукчевиќ е поранешен репрезентативец на Србија, Тристан е роден во Италија, кога неговиот татко бил играч на Монтепаски Сиена .
Мајката на Тристан е од Шведска, а бидејќи неговиот татко Душан има и грчко државјанство бидејќи четири години играл во оваа земја.

Бидејќи живее во Шпанија, Тристан Вукчевиќ, наскоро очекува да добие и шпанско државјанство.

Прикажи повеќе...

Домашен

Првиот викенд од октомври резервиран за 17. Визер скопски маратон

Објавено пред

Првиот викенд од месец октомври оваа година е резервиран за спорт и рекреација. На 2 и 3 октомври ќе се одржи 17. Визер скопски маратон, кој традиционално низ годините го изгради темелот на спортувањето и здравиот начин на живот.

Визер скопски маратон 2021 оваа година ќе се одржи во период од два дена, со што в сабота, на 2 октомври ќе се трча трката на 5 километри, со старт од 17 часот, а в недела, на 3 октомври, ќе се трчаат маратонот, полумаратонот и штафетниот маратон – ЕУ за спорт, со почеток во 8 часот.

Подигањето на стартните пакети ќе биде од 30 септември до 2 октомври, во период од 12:00 часот до 19:00 часот, пред главниот влез на салата „Борис Трајковски“, а при подигање на истите, учесниците над 18 години задолжително ќе мора да покажат сертификат – потврда за извршена имунизација или примена барем една доза вакцина, потврда за прележан Ковид-19 во последните 45 дена или потврда за негативен ПЦР-тест направен во последните 72 часа пред одржување на трката.

Визер скопски маратон 2021 ќе се реализира под специјални протоколи одобрени од Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство, со што ќе биде задолжително одржување дистанца од 1,5 метри, носење маска пред и по завршувањето на трката, како и постојана дезинфекција на рацете.

Оваа година, исто како и претходните, Визер скопски маратон ќе биде домаќин на најдобрите македонски маратонци, кои ќе трчаат на Државното превенство во маратон, кое Атлетската федерација на Македонија го организира во склоп на овогодишниот маратон. Организаторите и учесниците со нетрпение го очекуваат 17. издание на Визер скопски маратон.

Визер скопски маратон е во организација на Сојузот на спортови на Скопје, во соработка со Атлетски клуб „Работнички“ од Скопје, а е под покровителство на Град Скопје, Делегацијата на ЕУ и Агенцијата за млади и спорт.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Заев: Прашањето за морална одговорност и моја оставка стана банално

Премиерот Зоран Заев изјави дека прашањето за морална одговорност и за негова оставка станува банално. „СДСМ има квалитетни кадри коишто...

Македонија2 часа

Позитивни на коронавирус се 13 воспитувачи и 9 деца во градинките, Шахпаска вели дека состојбата е стабилна

Тринаесет воспитувачи и 9 деца се позитивни на коронавирус низ градинките, информираше денеска министерката за труд и социјална политика, Jагода...

Македонија4 часа

Стевчо Јакимовски ќе настапи самостојно во Карпош, во другите општини ГРОМ ќе коалицира со ВМРО-ДПМНЕ

Граѓанската oпција за Македонија-ГРОМ на овие локални избори одлучи да настапува самостојно во oпштина Карпош со претседателот на партијатија Стевчо...

Свет4 часа

(Видео) Најмалку осум починати и десет повредени во пукотниците на рускиот универзитет, напаѓачот бил студент

Околу осум лица загинаа додека повеќе од десет се повредени во драмата на рускиот универзитет каде што непознато лице отвори...

Свет4 часа

(Видео) Проработе вулкан во Шпанија, лавата проголта 20 куќи

Шпанските власти евакуираа околу 5.000 луѓе од неколку села на канарскиот остров Ла Палма поради ерупција на вулкан, соопштија локалните...

Македонија22 часа

Маричиќ: Над милион попишани граѓани, влегуваме во последната фаза

Откако Државниот завод за статистика извести дека денеска се попишани над милион граѓани, министерот за правда Бојан Маричиќ, преку социјалните...

Свет22 часа

Три европски земји ги укинуваат сите ковид-мерки, за таквиот чекор клучни се две нешта

Данска, Шведска и Холандија ги укинуваат практично сите мерки во борбата против пандемијата на коронавирус. Стапките на вакцинација се релативно...

Македонија23 часа

Изминатава недела Македонија е прва во Европа според бројот на починати од Ковид-19 на милион жители

Според бројот на смртни случаи минатата седмица, Гренада е повторно на прво место во светот со 212 смртни случаи на...

Македонија1 ден

Започна уривањето на старата конструкција на Универзална сала

Универзална сала започнува да го добива своето ново лице, сподели градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов на својот Фејсбук профил. Според...

Македонија1 ден

Со хебла оштетена таблата за електрична енергија во модуларната болница во Прилеп

Општа болница Прилеп до Министерството за внатрешни работи синоќа пријави случај на физичко оштетување на таблата за електрична енергија од...

Топ1 ден

Приведен сопственикот на угостителски објект во Гостивар кој примал гости без сертификат за вакцинација

Гости без сертификат за вакцинација биле затекнати во угостителски објект во Гостивар а по реакција на полицијата објектот бил затворен...

Свет1 ден

Париз за потегот на САД и Австралија – лицемерие, презир, лаги

Лицемерие, презир, лаги, се зборовите што ги користи францускиот министер за надворешни работи за да ја опише кризата во односите...

Свет1 ден

Светските лидери среде пандемија во Њујорк и покрај противењето на Американците

Светските лидери се собираат во Њујорк од вторник на дебата на Генералното собрание на Обединетите нации, која ќе се фокусира...

Европа1 ден

Италијанците следната година излегуваат на референдум за легализација на марихуаната

Референдум за легализација на марихуаната најверојатно ќе се одржи во Италија следната година. Поддржувачите за легализација на марихуаната ги собраа...

Свет1 ден

Русите на гласање на последниот ден од парламентарните избори

Недела е последен ден за гласање на Русите на тридневните парламентарни избори во земјата. Околу 110 милиони луѓе имаат право...

Македонија2 дена

41 починато лице, регистрирани 539 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, дека во последните 24 часа се направени 5.589 тестирање, а регистрирани се 539 нови случаи на...

Топ2 дена

Осумдневен притвор за пет лица од вчерашните протести во Тетово

Судијата на претходна постапка при Основниот суд Тетово им определил осумдневен притвор на петмината приведени по вчерашните протести во Тетово....

Свет2 дена

Експертите во САД против трета доза на вакцина за севкупната популација

Советодавниот одбор на Американската администрација за храна и лекови (ФДА) денеска го отфрли планот да понуди дополнителна, трета доза на...

Македонија2 дена

Османи формира работна група за укинување на визите со САД

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, на неговиот Фејсбук профил информира дека формирал работна група во рамки на Министерството за...

Македонија2 дена

Шилегов: Се урива првата од трите галии во Вардар

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов денес на својот Фејсбук профил објави фотографии од демонтирањето на галијата која е поставена во...

Досие