Контакт

Спорт

Чиро Имобиле ја тресна Бреша во 91 минута (видео)

Објавено пред

Римски Лацио продолжи со одличните настапи во Серија А и во 2020 година. Избраниците на Симоне Инзаги попладнево со 2-1 ја совладаа Бреша на нејзин терен благодарение на двата гола на феноменалниот Чиро Имобиле.

Сепак домашните преку Марио Балотели дојдоа до водство. Контроверзниот напаѓач во 18 минута прецизно стрелаше за радост во гледалиштето, 1-0 за Бреша.

Brescia’s Mario Balotelli scores a goal during the Italian Serie A soccer match Brescia Calcio vs SS Lazio at Mario Rigamonti stadium in Brescia, Italy, 5 January 2020.
ANSA/SIMONE VENEZIA

Сепак Бреша во првиот дел остана со играч помалку. Кистана направи прекршок за фаул, по што беше досуден за пенал.
Најдобриот голгетер на Лацио Имобиле прецизно биеше од белата точка за 1-1.

Во второто полувреме Бреша беше насочена на дефанзивата, за да ги одбрани тие 1-1. Сепак Имобиле им го зема бодот во 91 минута.

Тој по вторпат ја затресе противничката мрежа и донесе голем триумф за својот тим со што римскиот клуб сега е на третата позиција на табелата со само 3 бода помалку од лидерското дуо (Интер, Јувентус).
Бреша, пак, се уште е на позиција кој носи во понизок ранг.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Каков мајстор е Пандев, 13 пати ја допре топката, запиша гол и асистенција

Објавено пред

Капитенот на македонската репрезентација, Горан Пандев, повторно е тема во фудбалските кругови. Ветеранот, против Аталанта, уште еднаш потврди дека класата е вечна.

Пандев, против екипата од Бергамо, одигра само во второто полувреме. Влезе на теренот при резултат 0:3 и малку недостигаше да режира неверојатен пресврт на Џенова.

Пандев во 67.минута постигна гол од пенал, 101 за него во Серија А, а во 85.минута му асистираше на Шомуродов кој го постави конечниот резултат 3:4.

Каков играч е Пандев покажува статистиката, забележа гол и асистенција иако имаше само 13 допири со топката.

SofaScore графика за Топспорт.мк

Прикажи повеќе...

Спорт

Левандовски израмни рекорд стар 49 години, Шалке го шокираше Ајнтрахт

Објавено пред

Киксот на Ајнтрахт и невеојатниот Роберт Левендовски ги обележаа натпреварите од претпоследното коло во Бундеслигата.

Старо-новиот шампион Баерн, одигра 2:2 во Фрајбург. Левандовски во 26.минута го постигна 40 гол оваа сезона и го израмни рекордот на герд Милер стар 49 години.

„Засекогаш Герд“, пишуваше на маичката што ја носеше Левандовски под дресот.

Ајнтрахт доживеа шокатнет пораз во Гелзенкирхен од најлошиот тим во лигата, Шалке. Шалке, во 33.коло ја забележаа третата победа во сезоната. Домаќините славеа со 4:3.

Хунтелар постигна гол за водство на Шалке, потоа пресврт направија Андре Силва и Ндика. Потоа следуваше период од 12 минути во кои Шалке го торпедираше Ајнтрахт. Од 52. до 64.минута Идриси, Флик и Хопе го однесоа Шалке на 4.2. До крајот Андре Силва само успеа да го намали резултатот.Аугсбург во директниот дуле, во борбата за опстанок, славеше победа над Вердер 2:0. Аугсбург сега има поен повеќе од Вердер, кој веројатно ќе мора да игра бараж за опстанок против третопкасираниот клуб во Втората лига.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гол и асистенција за Пандев – Аталанта ја победи Џенова

Објавено пред

Фудбалерите на Аталанта во претпоследното коло обезбедија позиција на табелата која им гарантира место во Лигата на шампионите. Во 37.коло, Аталанта победи во Џенова со 4:3. Горан Пандев го одигра второто полувреме за Џенова, постигна гол и забележа една асистенција.

Аталанта, без оглед на резултатите од последната рунда, не може да оди подолу од четвртата позиција, бидејќи има подобра меѓусебен скор од Јувентус.

Малку недостигаше Аталната да направи од готово вересија и да ја испушти предноста од три гола.

Првиот дел Аталната го реши со 3:0, со головите на Запата, Малиновски и Госенс. Узбекистанецот Шомуродов намали на 1:3 во 49.минута, но само две минути подоцна Пашалиќ повторни ја врати разликата на три гола.

До крајот на мечот, Пандев од пенал намали на 2:2, а потоа во 85.минута му аситираше на Шомуродов за конечни 3:4.Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

13 починати и 112 нови случаи на Ковид-19 од 4.196 тестови

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.196 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Свет4 часа

(Видео) Израел во Газа уништи зграда во која се канцелариите на „Ал-Џезира“ и светски агенции

Израел во воздушен напад уништи зграда во која се сместени канцелариите на катарската телевизија „Ал-Џезира“, како и на светските новински...

Македонија5 часа

Заев: Законот за дивоградбите ќе се врати во Собрание, мора да ги спасиме домовите на сиромашните

Премиерот Заев вели дека не се откажува од носењето на Законот за легализација на дивоградбите. Откако претседателот Стево Пендаровски не...

Македонија6 часа

Родителите против дигитализација: Преку референдум ќе ги спасиме нашите деца

Oдборот на граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ денеска одржа протест пред Министерството за образование, противејќи се на...

Македонија7 часа

Пристигнаа 100.000 кинески вакцини, на кутиите порака: „Пријателот во неволја е поблизок од брат“

Солидарноста и помошта тогаш кога е најпотребна, ја враќаат вербата во човештвото, напиша на социјалните мрежи министерот за здравство, Венко...

Македонија8 часа

МНР ги советува македонските граѓани да не патуваат во Израел

Министерството за надворешни работи, имајќи ја во предвид ескалацијата на безбедносната состојба во Израел, сугерира на македонските државјани да избегнуваат...

Македонија9 часа

Во болниците низ земјава има 536 ковид-пациенти, во Скопје за 24 часа хоспитализирани 22 лица

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во...

Свет10 часа

Најмалку 12 загинати во воздушнитe напади на Газа, срушена е и џамија

Палестинските власти потврдија дека најмалку 12 лица загинaле денеска во еден од неколкуте воздушни напади на северот на Појасот Газа,...

Македонија21 час

Се исфрла мајонезот од исхраната во градинките, по труењето на децата во кумановската градинка

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека ќе направи целосна ревизија на нормативите и стандардите за исхрана и оброци...

Македонија23 часа

Починатата 33 – годишна пациентка имала четири операции, а не една како што било заведено во отпусното писмо

Семејството на 33-годишната пациентка, на која ѝ беше изваден миом од матката, го објави отпусното писмо и јавно бара одговорност...

Свет23 часа

Русија официјално ги прогласи Чешка и САД за непријателски земји

Руската влада денеска официјално ги означи Чешка и САД како „непријателски земји“. Како што беше објавено на официјалниот портал за...

Свет1 ден

СЗО со порака до богатите земји: Наместо да ги вакцинирате децата, дајте ги вакцините на сиромашните

Светската здравствена организација денеска ги повика богатите земји да ги преиспитаат плановите за вакцинирање на деца против Ковид-19 и наместо...

Македонија1 ден

16 починати и 30 нови случаи на Ковид-19 од 1.658 тестирања

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.658 тестирања, а регистрирани се 30 нови случаи на...

Македонија1 ден

Грчките гранични служби го отворија преминот Евзони за македонските граѓани

Од 13 часот е почнато да се пропуштаат возила кон Грција на граничниот премин Евзони. По застојот што настана изутринава...

Македонија1 ден

Пендаровски не го потпиша указот за легализација на бесправно изградените објекти

Претседателот Стево Пендаровски го извести претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, дека одлучи да не го потпише...

Македонија1 ден

Филипче: Помладите ќе почекаат за вакцинација

Пријавените за вакцина преку vakcinacija.mk најдоцна до понеделник ќе добијат термини за вакцинација, рече денес министерот за здравство, Венко Филипче....

Европа1 ден

Германски виролог предупредува на опасност од четврти бран на вирусот

Германскиот виролог Хендрик Штрек очекува дека ситуацијата во врска со коронавирусот сигурно ќе се влоши наесен и дека е можен...

Свет1 ден

Борел: Европската Унија не е способна да го запре Израел

Жосеп Борел, високиот комесар на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, изјави дека Европската Унија не е во состојба да...

Свет1 ден

Во Индија повеќе од 24 милиони заразени од коронавирус, индискиот сој се шири во целиот свет

Бројот на пријавени случаи на Ковид-19 во Индија се искачи на повеќе од 24 милиони лица, а индискиот сој на...

Свет1 ден

Се разгорува воениот конфликт на Блискиот Исток, стотици мртви и ранети

Израелската армија ги засили нападите врз Газа, а од Газа веќе петти ден по ред и натаму се лансираат ракети...

Досие