Контакт

Спорт

Член на „Дрим тимот 2014“ ќе потпише со ЦСКА

Објавено пред

ЦСКА Москва ќе донесе звучно име на центарската позиција. Рускиот шампион има проблем со повредата на Никола Милутинов. Србинот, го повреди коленото по само две минути игра, на првиот меч во Евролигата.

Наредните денови нов играч на ЦСКА, треба да стане Кенет Фарид. Минатата недела, Фарид потпиша договор со клуб од Порторико, Леонес де Понсе. Поранешниот играч на Денвер Нагетс, по пет дена реши да замине од клубот.

Прчината е понудата која ја доби од ЦСКА. Во договорот имал опција дека може да замине доколку добие понуда од Евролигата.

Фарид во 2011 година беше избран од 22. позиција на драфтот. Осум години играше во Денвер, потоа една сезона мина во Бруклин Нетс, па се преселив о Кина,в о Женјанг Лајонс.

„Манимал“, како што го нарекоа американските коментатори, во 2014 година со репрезентацијата на САД, го освои златниот медал, на Светското првенство во Шпанија.

Фарид ќе дебитира за ЦСКА на 12.октомври против Зенит или три дена подоцна против Црвена звезда.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Сунес: Салах е најсебичниот фудбалер на светот

Објавено пред

Легендата на Ливерпул, Греем Сунес го оцени Мохамед Салах како „гол машина“ и можеби најдобриот фудбалер на светот во моментов, но исто така посочи дека Египќанецот е „најсебичниот фудбалер“ кого тој имал шанса да го гледа.

Салах од пристигнувањето во Ливерпул од Рома во 2017 има 137 гола во 214 настапи за „црвените“, од кои 13 гола се оваа сезона. Сунес го цени тоа, но вели дека бројките се такви поради себичноста во шестнаесетникот.

„Се согласувам со Јирген Клоп дека Мохамед Салах е најдобриот фудбалер на светот оваа сезона. Но, исто така е и најалчниот фудбалер кого сум имал шанса да го видам. Сите кои се на врвот имаат таков фактор, но тој е екстремно себичен. Личните достигнувања му се важни и затоа шутира од секоја позиција, нешто што ги нервира неговите соиграчи, посебно Мане. Другите го прифаќаат тоа бидејќи е толку добар.  Или дава голови или ги става на мака голманите, и затоа е тешко да го критикуваш. Тоа можеби за него е и комлимент, но гол-машина е поради неговата себичност“, вели Сунес во колумна за „Тајмс“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Салма Хајек го убедувала Алварез да потпише за Рен

Објавено пред

Ѕвездата на Ајакс, Едсон Алварез вели дека славната актерка Салма Хајек го убедувала да потпише за францускиот Рен, каде што нејзиниот сопруг е газда, но тој останал во холандската престолнина.

Алварез вели дека бил поласкан што неговата мексиканска сонародничка, Хајек, која е во брак со францускиот милијардер Франсоа-Анри Пино од 2009 година, лобирала, но дека направил вистинска одлука.

„Беше тешко да се одбие Рен, но на крајот немав сомнежи дека сакам да останам во Ајакс. Сакам да играм во Лигата на шампиони против големи клубови, а пред оваа сезона бев стартер само шест месеци и немав доволно време да се докажам. Како позната сонародничка, таа ми се јави и се обиде да ме убеди да отидам во Франција. Тоа ме изненади и ми поласка, но и објаснив дека сакам да останам во Ајакс“, вели 23-годишниот Алварез, кој стана миленик на публиката во Амстердам оваа сезона.

Прикажи повеќе...

Спорт

Британската полиција со истрага за контроверзниот банер против Њукасл

Објавено пред

Британската полиција отвори официјална истрага откако навивачите на Кристал палас покажаа огромен банер против новите сопственици на Њукасл јунајтед, обвинувајќи ги за тероризам и убиства.

Навивачите на „Холмсдејл роуд“ делот на стадионот покажаа огромен банер при влегувањето на стадионот за мечот од Премиерлигата, во кој Саудискиот инвестициски фонд (ПИФ) држи меч, додека под директорот на Премиерлигата, Ричард Мастерс има крв и торба со пари. Покрај тоа тука беа и прекршоците на саудискиот режим: тероризам, обезглавување, нарушување на човековите права, убиство, обвинувања и цензура. Фудбалерите на Њукасл потоа беа исвиркани.

„Во саботата на 23 октомври, полицијата доби извештај за навредлив банер од навивачите на Кристал палас. Ги разгледуваме информациите и сите обвинувања за расизам ќе бидат разгледани сериозно“, објави полицијата во Кројдон.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион20 минути

Брнабиќ откри дека било планирано убиство на Вучиќ

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, изјави дека било планирано убиство на претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Според неа, атентатот бил...

Свет1 час

Во Кина вакцинирани 75 отсто од населението

Кина досега целосно вакцинираше 75,6 отсто од своето население против коронавирусот, изјави портпаролот на Националната здравствена комисија Ми Фенг. „Околу...

Топ2 часа

Автомобил излета од патот кај Ласкарци, едно лице загина, тројца тешко повредени

Едно лице загина, а три се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случила на автопатот Тетово – Скопје. Според...

Македонија17 часа

Во Македонија 482 нови случаи на коронавирус, 12 починати

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 482 нови случаи на коронавирус, а 12 лица починаа, информира Министерството за...

Македонија18 часа

Мицкоски за Бугарија: Ние нема да им ветуваме сѐ и сешто

Ние нема како Заев да ги вовлекуваме во некои непринципиелни односи ветувајќи им се и сешто, од нас може да...

Македонија23 часа

(Видео) Заев најави дека во вториот круг СДСМ ќе ги поддржи кандидатите на своите коалициски партнери

Премиерот Зоран Заев кажа дека во вториот круг од локалните избори СДСМ ќе ги поддржи кандидатите на своите коалициски партнери....

Свет24 часа

Русија се соочува со рекорден број починати и заболени со коронавирус – Путин донесе построги мерки

Во Русија, петти ден по ред, е поставен нов рекорд, 1.075 починати од Ковид-19 и 37.678 нови инфекции во изминатите...

Македонија1 ден

Две дози вакцина примиле 46 отсто од полнолетните граѓани, а 4.720 примиле трета доза

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 6.830 дози вакцини, од кои 638 се аплицирани како прва доза, 1.472...

Свет1 ден

Австрија ги заострува мерките – воведува „локдаун“ за невакцинираните

Во Австрија од 1 ноември вработените ќе можат да доаѓаат на работа само доколку се вакцинирани, ако прележале коронавирус или...

Регион1 ден

Хрватските граѓани од денеска во САД можат да патуваат без визи

Од денеска на хрватските граѓани им е овозможено да патуваат во САД без виза, објави Американската амбасада во Загреб. Оваа...

Свет1 ден

Нови детали: На снимањето на филмот имало и други проблеми и инциденти

Пиштолот од кој актерот Алек Болдвин пукаше на снимањето на филм и ја уби директорката на фотографија, му го дал...

Македонија2 дена

Ангел Димитров: Сè потешко ми е да информирам за работата на заедничката комисија за историски прашања

Сè потешко ми е да ве информирам за работата на нашата комисија. Не сме во позиција бидејќи не се постигнати...

Македонија2 дена

Регистрирани 411 нови случаи на Ковид-19, пријавени се 4 починати лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени...

Свет2 дена

Вакцината на „Фајзер“ со ефикасност од 90,7 отсто кај децата на возраст меѓу 5 и 11 години

Неодамнешните истражувања покажаа дека вакцината на „Фајзер“ против коронавирусот е 90,7 проценти ефикасна во спречувањето симптоматски инфекции кај деца на...

Свет2 дена

(Видео) Емотивно во Брисел на последниот самит на Меркел – канцеларката испратена со овации

Лидерите на ЕУ собрани на самитот во Брисел со внатрешна церемонија се простија од Ангела Меркел, за која ова беше...

Економија2 дена

Лидерите на ЕУ бараат итни мерки против поскапувањето на горивата и струјата

Денеска, на самит во Брисел, лидерите на Европската Унија се согласија за серија мерки што на краток рок треба да...

Македонија2 дена

260 луѓе целосно вакцинирани починале од Ковид-19 од август до сега

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид-19, во период од 6 август заклучно со...

Топ2 дена

Скопјанец фатен со 45 килограми марихуана во Прилеп

Основното јавно обвинителство Прилеп отвори истрага против едно лице од Скопје, на возраст од 31 година, за неовластено производство и...

Свет2 дена

Алек Болдвин усмрти камерманка на снимање на филм со куршум од реквизит

Актерот Алек Болдвин (68) со куршум од реквизит ја застрела камерманката Халина Хачинс (42) и го повреди режисерот Џоел Соуз...

Регион3 дена

Во Србија над 7.000 новозаболени и рекордни 59 починати

Во последните 24 часа во Србија починаа 59 лица, а потврдени се 7.327 нови случаи на коронавирус. Според локалните медиуми,...

Досие