Контакт

Спорт

Циципас без мака во трето коло, таму се и Зверев, Фоњини, Иснер…

Објавено пред

Грчкиот тенисер Стефанос Циципас (5-ти на АТП-листата), без поголеми проблеми, обезбеди пласман во третото коло на грен слем турнирот „Ролан Гарос“. Тој предмалку со максимални 3-0 (6-3, 6-4, 6-3) славеше против Шпанецот Педро Мартинез (103-ти на АТП-листата).

Иако грчкиот ас загуби четири поени на свој сервис, сепак квалитетот беше пресуден за нов максимален триумф без загубен сет по стартните 3-0 против Шарди во првото коло.

Претходно, пласман во следната рунда на париската земја обзебеди Германецот Александер Зверев, кој со 3-0 беше подобар од рускиот тенисер Сафиулин. Зверев во два од трите сета мораше да игра тај-брејк против 182. на АТП-листата.

Пласман во следна фаза имаа ветеранот Џон Иснер, кој со 3-0 го совлада Србинот Краиновиќ, исто така на двапати играјќи тај-брејк, но денеска без грешка беше Италијанецот Фоњини по 3-0 против Унгарецот Фучович – (7-6, 6-1 и 6-2).

Еве ги резултатите од сите други досега завршени натпревари на машкиот дел од турнирот:

Делбонис – Андухар 3-2
Ѓере – Кецмановиќ 3-2
Руд – Марчак 3-0
Лаксонен – Баутиста Агут 3-1
Давидович Фокина – Ван де Занхулп 3-2
Качанов – Нишикори 2-3

На женскиот дел од „Ролан Гарос“ без поголеми изненадувања, ова се постигнатите резултати:

Зидансек – Брендл 2-0
Кирстеа – Тревисан 2-1
Касаткина – Бенчич 2-0
Синиакова – Кудерметова 2-1
Тан – Вондрусова 0-2
Херцог – Гарсија 2-0
Колинс – Калинина 2-0
Бадоса – Ковиниќ 2-0
Азаренка – Тусон 2-0
Фернандес – Кејс 0-2
Павличенкова – Томљановиќ 2-0

Во тек е мечот на Американката Серена Вилијамс против Романката Бузарнеску.

Спорт

ЕУРО 2020 отворено со Бочели, Боно Вокс и огномет!

Објавено пред

Нема веќе чекање, во Рим официјално стартуваше 15. Европско првенство во фудбал, со спектакуларен огномет, со маестро Андреа Бочели и со официјалната песна на ЕУРО 2020 во изведба на Боно Вокс и Еџ.

Бочели со легендарната „Nesun dorma“ (Никој нема да спие), ја електризираше атмосферата на славниот италијански стадион, пред Боно Вокс и Еџ да ја исполнат химната на првенството.

Сега 24 репрезентации, вклучувајќи ја и Македонија ќе сонуваат за финалето на „Вембли“ на 11 јули. Да потсетиме, Македонија во недела (18.00) го има своето деби против Австрија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пандев со обраќање до нацијата: Генерацијата која ја обедини цела Македонија

Објавено пред

Капитенот Горан Пандев преку Инстаграм прати порака до нацијата пред историскиот настап на Европското првенство во фудбал, во кое зборува за остварувањето на сонот во неговата кариера и за генерацијата која ја обедини нацијата.

„Дојде и тој ден кога почнува Европското првенство. Денот кој го сонував долго низ мојата кариера. Македонија да игра на едно големо натпреварување, можеби ова се моите последни натпревари за македонската репрезентација. Сакам како капитен да ви се обратам на цела нација. Оваа генерација е најсветото нешто на македонскиот фудбал, ова е генерацијата што ја обедини цела Македонија. Горд сум на секој момент и секоја капка пот пролеана во светиот дрес. Сонот го испишавме, да одиме да испишеме историја. Бидете со нас и навивајте за МАКЕДОНИЈА“, пишува капитенот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Роналдо: Сите сме мотивирани за одбрана на титулата

Објавено пред

Капитенот на Португалија, Кристијано Роналдо вели дека има огромна мотивација со неговата репрезентација да ја одбрани европксата титула, иако имаат супер-тешка група на ЕУРО 2020.

Португалија ја почнува одбраната против Унгарија во вторник, а во нивната група Ф се и „тешкашите“ Германија и Франција.

„Се чувствувам дури и помотивиран од 2004 година кога го играв првиот европски турнир. Ние сме актуелни шампиони и мислам дека сме меѓу фаворитите да ја освоиме титулата повторно“, вели Роналдо.

Португалската репрезентација покрај Роналдо во тимот може да се пофали и со ѕвездите на Манчестер јунајтед, Бруно Фернандеш, на Атлетико Мадрид, Жоао Феликс и на Манчестер сити, Рубен Дијаш, кој беше прогласен за најдобар фудбалер во Премиер лигата.

„Португалците можат да го очекуваат истото од нас како и секогаш – репрезентација полна со ентузијазам и амбиции. Позитивни сме и мислам дека ќе оствариме многу“, вели Роналдо, кој ќе го игра своето петто Европско првенство.

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт3 часа

Пандев со обраќање до нацијата: Генерацијата која ја обедини цела Македонија

Капитенот Горан Пандев преку Инстаграм прати порака до нацијата пред историскиот настап на Европското првенство во фудбал, во кое зборува...

Регион6 часа

Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ за деца од 12 до 15 години

Агенцијата за лекови и медицински помагала на Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ за деца на возраст од...

Македонија6 часа

Заев – Брнз: Извршната наредба на Бајден ги штитат САД, Северна Македонија и сојузниците

Премиерот, Зоран Заев, денеска имаше средба со амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Брнз, при што во фокусот на разговорите...

Македонија8 часа

Андоновска: Системот за вакцинирање со сериозен недостаток, ако се пријавите повеќе пати, се регистрира последното пријавување

Ако веќе еднаш сте пријавени на vakcinacija.mk не се пријавувајте повторно, затоа што се евидентира само датата на вашата последна...

Македонија8 часа

Регистрирани 20 нови случаи на Ковид-19, починале две лица

Во последните 24 часа се направени 2.885 тестирања, а регистрирани се 20 нови случаи на КОВИД-19 од: Куманово – 5,...

Македонија9 часа

Еко-активистите бараат увид во извештајот за состојбата на исечените дрвја, Богдановиќ тврди дека биле стари и суви

Еко-активистите изразија револтираност од, како што велат, масакрот на дрвјава на улицата „Орце Николов“ во Дебар Маало, направен вчера. Од...

Македонија9 часа

Македонски полицајци ќе се грижат за безбедноста на Европското фудбалско првенство

По повод Европското првенство во фудбал ЕУРО 2020, на кое првпат ќе учествува и македонската фудбалска репрезентација, Министерството за внатрешни...

Македонија10 часа

Продолжен притворот на Орце Камчев

Бизнисменот Орце Камчев останува во затворот во „Шутка“. Кривичниот совет му ја продолжи мерката за нови 30 дена. Судиите сметаат...

Македонија11 час

САД со поддршка за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ, без одложување

САД изразија поддршка за итен почеток на преговорите за Македонија и Албанија во ЕУ, објави портпаролот на американскиот Стејт департмент,...

Македонија11 час

Во тек се двете трансплантации на бубрег од починатата донорка

Во моментов на Клиниката за урологија во тек се двете трансплантации на бубрег од 44-годишната пациентка која вчера беше дијагностицирана со...

Топ13 часа

Албански државјанин им дал мито на полицајците, кои во неговиот камион пронајдоа дрога вредна 200.000 евра

Албанскиот државјанин кој вчера беше фатен со голема количина дрога во камион со приколка на патот Прилеп-Градско, претходно им понудил...

Свет13 часа

Кина ја одобри вакцината на „Синофарм“ за деца постари од три години

Вакцината против Ковид-19 на кинеската компанија „Синофарм“, што ја направи Институтот за биолошки производи во Пекинг, доби одобрение за употреба...

Свет14 часа

(Видео) Бајден: Ќе донираме половина милијарда вакцини за сиромашните земји и нема да бараме против-услуга

Американскиот претседател Џо Бајден, кој најави дека САД ќе донираат половина милијарда вакцини против Ковид-19 во 92 земји кои се...

Македонија14 часа

Матурантите го полагаат вториот екстерен испит

Матурантите денеска од 10 часот ќе го полагаат вториот екстерен испит. Гимназијалците и оние од стручното образование, избираа помеѓу предметите...

Македонија14 часа

Успешно извршена четвртата трансплантација на срце

Рано утрово, срцето на 44 годишната пациентка чие семејство несебично ги донираше органите, почна повторно да чука. Министерот за здравство,...

Македонија14 часа

Макрон: Лично сум вклучен да се најде решение со Бугарија

Франција го поддржува процесот на интеграција на Северна Македонија во ЕУ, време е да се конкретизира без да се губи...

Спорт1 ден

Пандев: Знаеме дека сите навивачи живеат со нас!

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација, Горан Пандев во интервју за МТВ пред стартот на Европското првенство, вели дека сите во...

Свет1 ден

Затворска казна за Французинот што му удри шлаканица на Макрон

Судот во Франција денеска го осуди 28-годишниот Дамиен Тарел, кој во вторникот му удри шлаканица на претседателот Емануел Макрон на...

Македонија1 ден

Нови 18 заболени и еден починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 2.411 тестирања, а регистрирани се 18 нови случаи на КОВИД-19 од: Скопје – 8,...

Регион1 ден

Европската комисија: Западен Балкан да се стрпи за слободно патување во ЕУ

Европската комисија го поздравува напредокот на земјите од Западен Балкан во однос на епидемиолошката состојба и вакцинацијата, но вели дека...

Досие