Контакт

Спорт

Циндриќ: Ова првенство не требаше да се игра

Објавено пред

Поранешниот играч на Вардар, Лука Циндриќ, смета дека Европското првенство требаше да биде одложено. Сите репрезентации имаат проблем со коронавирусот, Хрватите во текот на подготoвките беа без неколку важни играчи, меѓу кои е и Циндриќ.

dobivaj vesti na viber

Играчот на Барселона, беше позитивен, десет дена мина во карантн, поради што го пропушти првиот меч на Хрватска во групата против Франција.

„Десет дена бев во карантин, буквално од постела влетав на теренот. Пред мечот со Данска, разговарав со момците од Франција кои ми се соиграчи во Барселона (Мем, Ричардсон, Фабрегас), дека ова е лудо и дека во вакви услови не требаше да се игра првенството. Ова за играчите претставува мачење, инквизиција“, рекол Циндриќ и дополнил.

„Направивме се за да се вратам во тимот, но заморот доаѓа многу побргу, тешко дишам од тие напори, немам сила. Не тренирав, дојдов само да играм. Ние немаме толкав избор на играчи, не сме Данска или Франција. Французите имаат играчи за извоз, па и покрај тоа Исланд ги надигра без поголеми проблеми. Тие можат да донесат силни и искусни играчи, а ние повикуваме млади момци кои сепак покажаа дека знаат да играат. Искуството сепак е пресудно, ЕХФ и ИХФ можеам малку повеќе се грижат за здравјето на играчите. Ова натпреварување, во ситуација кога коронавирусот дивее насекаде, не требаше да се одржи“.

Хрватска, остана без шанси за место во полу-финалето, до крајот на првенството ќе играат против Исланд и Холандија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Барса понуди 32 милиони евра за Левандовски, а Баерн бара три милиони повеќе

Објавено пред

Полскиот интернационалец Роберт Левандовски е многу блиску до трансфер во Барселона. Како што откриваат германските медиуми, двата клуба не се многу далеку во преговорите околу отштетата.

dobivaj vesti na viber

Барселона е подготвена да плати 32 милиони евра и да го откупи Левандовски кој влегува ви последната година од актелниот договор со Баерн Минхен, а баварскиот клуб бара 35 милиони евра.

Раководството на Баерн Минхен најавуваше дека Левандовски ќе остане и следната сезона на „Алијанц арена“, но сега тоа е малку веројатно.

Прикажи повеќе...

Спорт

Давидовски, прв Македонец со победа на ТЦР Европа

Објавено пред

Виктор Давидовски испиша историја откако стана првиот Македонец кој остварил победа на ТЦР Европа. Тој ја одбрани пол-позицијата на трката за Големата награда на Франција возејќи совршено и без грешка.

dobivaj vesti na viber

Македонскиот возач досега беше најдобро пласиран како четврти на патеката Пол Рикар, вчера на првата трка заврши како шести, а денеска оствари сензационална победа.

Давидовски стартуваше како прв поради правилото за ротација на првите најдобро дестпласирани во квалификациите. Гаврилов заврши на второто место, Ориола беше третопласиран.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тиквеш – Воска и Скопје – Беласица, баражи за пополнување на Првата лига

Објавено пред

Стадионите во Струмица и во Штип се денеска во фокусот на македонската фудбалска јавност која очекува да види кои тимови ќе ја пополнат Првата лига. Денеска во Струмица ќе играат Тиквеш – Воска, а во Штип се среќаваат Скопје – Беласица. Победниците следната сезона ќе бидат прволигаши, а поразените се селат во второлигашки ранг.

dobivaj vesti na viber

„За нас единствена опција е победата. Не размислуваме на ништо друго освен на останување во Првата лига. Верувам дека ќе ја исполниме целта“, изјави тренерот на Тиквеш, Влатко Костов.

Воска се надева дека ќе направи историски подвиг и за две сезони од Третата лига ќе се пресели во елитниот ранг.

Скопје и Беласица ќе играат на Градскиот стадион во Штип.

„Скопје посакува прволигашки опстанок и ќе сториме се за да го оствариме планот“, порачува тренерот Љупчо Марковски.

Беласица посакува преку баражот експресно да се врати во Првата лига, по само една сезона во второлигашка конкуренција.

Бараж натпреварите за пополнување на Првата лига се закажани за 17 часот.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа4 часа

Бајден: „Епидемијата на мајмунски сипаници причина за загриженост“

„Епидемијата на сипаници е нешто за што сите треба да бидат загрижени“, изјави денеска американскиот претседател Џо Бајден. Тој додаде...

Економија4 часа

Бектеши: Трговците во туристичките места ќе можат да работат во недела и на празници

Министерството за економија веќе предложи до Собранието измени и дополнувања на Законот за трговија со кои се овозможува работа во...

Регион5 часа

(Видео) Тепачка меѓу навивачи на „Хајдук“ со полицијата на автопатот кај Загреб, имало и повредени

Синоќа навивачите на Хајдук се судрија со полицијата на автопатот А1 во близина на одморалиштето Дешинец, пренесуваат хрватските медиуми. Според...

Европа6 часа

Подољак: Нема да има отстапување на територија

Украина ја отфрла можноста да се согласи на прекин на огнот со Русија и порача дека Киев нема да прифати...

Европа6 часа

Велика Британија: Регионот Северен Доњецк е приоритет на Русија

Министерството за одбрана на Обединетото Кралство објави неодамнешен извештај за ситуацијата во Украина. Единствената руска оперативна чета со возила за...

Економија6 часа

Западот во страв- Светот има залихи на пченица за само десет недели?

Русија и Украина сочинуваат околу една четвртина од светскиот извоз на пченица, а Западот стравува дека Путин се обидува да...

Економија6 часа

Пад на „Волстрит“ седма недела по ред, инвеститорите стравуваат од рецесија

По големите осцилации на „Волстрит“, цените на акциите паднаа минатата недела, седми пат по ред, бидејќи инвеститорите стравуваат дека поради...

Европа18 часа

Зеленски: Го скршивме ’рбетот на руската армија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека неговата војска нанела сериозна штета на руските вооружени сили и покрај падот на клучниот...

Европа21 час

Ди Мајо: „Потребна ни е дипломатска контраофанзива“- Италија презентира план за мир во Украина

Италија разви план за постигнување мир во Украина, изјави италијанскиот министер за надворешни работи Луиџи Ди Мајо, пренесуваат локалните медиуми....

Топ22 часа

Патнички воз удрил во автомобил кај Прилеп

Вчера во 17.40 часот во Полициската станица Прилеп било пријавено дека непосредно до железничко стојалиште „Тројкрсти“ – Прилеп се случила...

Свет23 часа

Австралискиот премиер Морисон го признал поразот, гласовите сè уште се пребројуваат

Австралискиот премиер Скот Морисон ја загуби власта откако земјата ја избра првата лабуристичка влада по речиси десет години, според локалните...

Европа23 часа

Секое десетто дете во светот работи, ќе ги има и повеќе поради сиромаштијата, заклучува Уницеф

Повеќе од 160 милиони деца се вработени во светот, или секое десетто дете на возраст од пет до 17 години,...

Економија1 ден

Ребаланс на буџет: Растот проектиран на 3,2, инфлацијата на 7,2 проценти а дефицитот на 5,3 проценти од БДП

Нови, дополнителни 76 милиони евра во случај да се потребни нови мерки за заштита на стандардот на граѓаните и поддршка...

Свет1 ден

Русија му забрани влез на Бајден: „Властите на САД поттикнуваат русофобија“

Русија забрани влез во земјата на 963 Американци, меѓу кои и претседателот, Џо Бајден. Забраната се однесува и на државниот...

Европа1 ден

Британска министерка: Мора и Молдавија да ја опремиме со модерно оружје, амбициите на Путин не запираат

Лиз Трас, британската министерка за надворешни работи, откри дека Велика Британија започнала разговори со своите меѓународни сојузници за испраќање модерно...

Европа1 ден

Москва ги стави Каспаров и Ходорковски на списокот на странски агенти

Поранешниот светски шампион во шах, Гари Каспаров и олигархот Михаил Ходорковски, двајца противници на рускиот претседател Владимир Путин во егзил,...

Европа1 ден

Северна Кореја петти ден по ред има над 200.000 новозаразени со Ковид-19

Северна Кореја петти ден по ред објави дека има повеќе од 200.000 новозаразени кои страдаат од треска предизвикана од Ковид-19,...

Европа1 ден

(Видео) Торнадо во Германија, околу 50 лица се повредени

Најмалку 50 лица, од кои 10 потешко, се повредени во торнадо што мина низ неколку места во западна Германија. Според досега...

Регион1 ден

Лажните дојави за бомби во Србија стигнале од странство, на листата се и земји од Африка

Во последните неколку недели имаше низа извештаи за поставени бомби низ Србија, а и евакуации поради анонимните закани. Српското МВР...

Македонија2 дена

Архиепископот Стефан и српскиот патријарх ќе служат литургија и во Скопје на Денот на сесловенските просветители

Со радост му соопштуваме на верниот народ дека од 23 до 24 мај 2022 година во посета на Македонската православна...