Контакт

Спорт

CR7 како мал го исфрлиле од училиште оти ја гаѓал учителката со стол

Објавено пред

По перформансот што Кристијано Роналдо го покажа во вторникот против Атлетико Мадрид во осминафиналето на ЛШ кога постигна хет-трик и сам ги елиминира противниците фудбалскиот свет повторно му се поклонува на Португалецот.

Познати се квалитетите на популарниот CR7, но еве неколку занимливости поврзани со него кои ги знаат само неговите најверни фанови:

– На 14 години го исфрлиле од основно училиште затоа што ја гаѓал учителката со столица
– Нема тетоважи на телото и секои три месеци дарува крв
– Не пие алкохол, за разлика од неговиот татко кој бил тежок алкохоличар (починал во 2005 година како последица од алкохолизмот)
– Донираше еден милион евра во хуманитарни цели
– Како мал имал операција на срцето поради која малку недостасувало да биде неспособен за фудбал
– Неговиот прекар е „плачко“ затоа што додека бил дете се расплакувал кога ќе промашел гол
– Тоа Роналдо на името Кристијано му било по екс-претседателот на САД, Роналд Реган, оти татко му го обожувал државникот
– Во англискиот тим Бирмингем не сакале да го ангажираат затоа што сметале дека нема квалитет кај него©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мекгрегор е под истрага за силување во Ирска?

Објавено пред

УФЦ ѕвездата Конор Мекгрегор, кој денеска по вторпат го објави своето пензионирање, е под истрага за сексуален напад во неговата родна Ирска, јавува „Њујорк тајмс“.

Според американскиот весник, 30-годишниот Мекгрегор е обвинет за силување на жена во Даблин во декември, кога бил уапсен и пуштен по испрашувањето во јануари. Тој не е формално обвинет за криминал, а истрагата, која уште трае не значи доказ за обвинувањата.

Весникот, кој се повикува на повеќе извори, тврди дека жената го обвинува за напад во хотел во јужен Даблин, на запад од квартот Крамлин каде што Мекгрегор порасна. Ирските медиуми објавувале вести за истрагата, но според локалните закони не смеат да ги именуваат обвинетите за сексуални напади пред пресудата.

„Приказната е тука подолго време и нејасно е зошто сега се вади. Поврзувањето на одлуката за повлекување со оваа шпекулација е погрешна. Ако Конор се бори во иднина, тоа ќе биде на место каде што се почитуваат неговите вредности, вештини и напорната работа“, изјави портпаролот на легалниот тим на Мекгрегор, Карен Кеслер.

Мекгрегор (21-4), последен пат беше во УФЦ октагонот во октомври кога загуби од шампионот Хабиб Нурмагомедов на УФЦ 229. Тој беше уапсен овој месец во Мајами за грабеж откако му го зема телефонот на еден фан кој се обидуваше да го фотографира.

Мекгрегор (повторно) објави крај на кариерата

Прикажи повеќе...

Спорт

Таткото на сензационалниот Кин тврди: Јуве ми должи два трактори

Објавено пред

Таткото на Моисе Кин, напаѓачот на Јувентус и на италијанската репрезентација, тврди дека италијанскиот шампион уште му должи два трактори и дека не му дава билети за да ги гледа мечевите на неговиот син во Серија А.

19-годишниот Кин е продукт на младинската академија на Јувентус, и во првиот меч од квалификациите за Евро 2020 го постигна својот прв гол во дресот на „аѕурите“ откако доби шанса од селекторот Роберто Манчини. Сега, неговиот татко Биору Џин Кин, кој доаѓа од Брегот на Слоновата Коска, вели дека радоста е голема, но има забелешки на однесувањето на Јувентус.

„Благодарам на Господа, бидејќи ова е голема радост за цело семејство. Нема да бидам на стадионот на мечот против Лихтенштајн, но ќе го гледам мечот. Моисе навиваше за Интер како дете бидејќи го сакаше Обафеми Мартинез и ме молеше да му го купам неговиот дрес. Тој играше за Торино, но јас го пратив во Јуве бидејќи сум навивач на ’бјанконерите’. Среќен сум за него, но имам проблем со Јувентус. Веќе не ми даваат билети за да го гледам. Јас сум разделен со мајката на Моисе и таа сакаше да се пресели во Англија, но јас им ветив на Јувентус дека ќе го оставам во Италија, но барав два трактори. Тие ми кажаа дека тоа не е проблем, но уште не сум ги добил. Не ми одговараат на повиците“, вели таткото Кин во интервју за „Раи“.

Родителите на Кин се разделени кога тој и неговиот брат Џовани биле многу млади и тие се одгледани од неговата мајка. Таткото Кин, иако е имигрант вели дека го поддржува блокирањето на имиграцијата во Италија.

„Уште немам италијанско државјаство, иако сум тука многу години. Но, ми се допаѓа Матео Салвини и Лега, и се обидувам да ја блокирам следната имиграција во Италија“,додава Кин.

Прикажи повеќе...

Спорт

Рој Хоџсон продал погрешен фудбалер додека бил тренер на Ливерпул

Објавено пред

Рој Хоџсон ја има честа да биде најстариот менаџер во историјата на Премиер лигата, но сега се открива дека актуелниот тренер на Кристал палас додека бил тренер на Ливерпул продал погрешен фудбалер.

Хоџсон го купил Пол Кончески бргу по доаѓањето на „Енфилд“, продавајќи ги Лори дала Вејл и Александер Качаниклиќ на Фулам како дел од договорот. Сега, шведскиот интернационалец Качаниклиќ открива дека Хоџсон се обидел да го сопре трансферот во август 2010 година откако сфатил дека продал погрешен Алекс.

Alex Kacaniklic, Fulham

„Беше тешко Ливерпул да ме замени, но кога пристигнав во Фулам разговарав со Рој Хоџсон на телефон и тој призна дека избрал погрешен Алекс да го продаде за Кончески. Но, тогаш беше предоцна. Ми кажа дека сум добредојден во Ливерпул“, вели Качаниклиќ.

27-годишниот Качаниклиќ беше сметан за голем талент на шведскиот фудбал и по трансферот од Ливерпул, помина четири сезони во Фулам, и сега игра во шведскиот Хамарби.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет9 минути

Пентагон одобри милијарда долари за ѕид на границата со Мексико

Пентагон го одобри трансферот на една милијарда долари за воените инженери кои ќе го градат дел од ѕидот на границата...

Македонија4 часа

(Видео) Центар официјално ќе одбие стотина барања за градење по одлуката на Уставен суд

Во исчекување на објавата на одлуката на Уставен суд за укинување на мораториумот за градење во период од 30 дена,...

Топ6 часа

20-те закони што Иванов ги врати во Собранието пратениците повторно ќе ги гласаат

Претседателот Ѓорге Иванов до Собранието врати уште пет закони, со што вкупниот број укази на закони што шефот на државата...

Македонија6 часа

(Видео) УЈП сè уште го истражува имотот на верските заедници

Сè уште не е завршена постапката што ја отвори Управата за јавни приходи за имотот, парите и даноците на верските...

Македонија7 часа

Мијалков: Контактите и имотот во странство ги имав и досега, не помислувам да бегам

Мојот имот во странство, престој во Чешка и наводните мои контакти ги имав и порано и сега. Под истите околности...

Македонија7 часа

ИВЗ: Нема компромис за џамијата во Охрид, ние ќе градиме

Реставрацијата на Алипашината џамија во Охрид и изградбата на 32-метарското минаре за Исламската верска заедница е завршена работа. Градежните работи...

Македонија8 часа

(Видео) Најбогатиот Македонец заработил 3,5 милиони евра

Најбогатиот Македонец во 2017 е скопјанец, кој остварил 212 милиони денари, пријавени како бруто-приход. Зад него следува друг скопјенец, кој остварил приближно...

Македонија10 часа

„Фејсбук“: Избришани над 2.000 лажни профили од Северна Македонија, Косово, Иран и од Русија

Компанијата „Фејсбук“ соопшти дека отстранила повеќе лажни профили од Северна Македонија, Косово, Иран и од Русија за кои навела дека...

Топ11 час

Автомобил удри во шестгодишно дете од Кумановско

Вчера, во селото Опае, општина Липково, патничко возило со кумановски регистарски ознаки, управувано од Ф.Ф. (24) од село Лопате, Кумановско,...

Топ11 час

Обвинителството гони две лица и инспектор поради сечење трска во Струга

Основното јавно обвинителство од Струга поведе постапка против две лица и инспектор од Министерството за животна средина поради сечење на...

Економија12 часа

Акционерите од „Топлификација“: Поради лажниот стечај, оштетени сме за повеќе од 34 милиони евра

Акционерите од „Топлификација“ испратија отворено писмо до претседателот на Владата, Зоран Заев, и други институции во државата. Во писмото тие информираат...

Македонија14 часа

Aпелација ќе одлучува за притворот на Сашо Мијалков

Апелациониот суд денеска ќе одлучува за жалбата на адвокатите на ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, за мерката притвор, која му...

Македонија1 ден

Спасовски за инцидентот во Марино: Секој ќе одговара за направеното, нема кој да влијае врз истрагата

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, го осуди насилството во дискотеката во Марино каде со нож беше избоден полицаец и...

Свет1 ден

Трамп ја призна Голанската Висорамнина како територија на Израел

Претседателот на САД, Доналд Трамп, потпиша декрет со кој официјално го призна израелскиот суверенитет над Голанската Висорамнина, која Израел ја...

Македонија1 ден

Министерството за правда ги чека амандманите од ВМРО-ДПМНЕ за законот за јавното обвинителство

Министерството за правда ги очекува амандманите од страна на ВМРО-ДПМНЕ за предлог-законот за Јавното обвинителство. Од Министерството се надеваат на...

Топ1 ден

Каменуван воз на влезот во Тетово

Вчера на железничката станица на влезот од Тетово непознато лице го каменувало патничкиот воз што сообраќал на релација Скопје –...

Македонија1 ден

(Видео) Децата без родители до Царовска: Државата, наместо да ни биде мајка, таа нè брка надвор

До кога децата без родители ќе завршуваат на улица, а ќе се удирате в гради дека има закони и дека...

Топ1 ден

Мицкоски се сретна со пратениците исклучени од ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска, во Собранието, се сретна со осумте пратеници од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и...

Македонија1 ден

(Видео) Власта со Беса и Алијансата ќе обезбедува мнозинство за СЈО

Фадил Зендели од Беса денеска информира дека биле повикани на работна средба за СЈО, но до власта порача дека тие...

Македонија1 ден

14,5 илјади евра отштета за клевета и навреда бара Фрчкоски од Стојан Андов

Во решението на скопскиот Граѓански суд за привремената мерка забрана за продажба на книгата на Стојан Андов „До атентатот и...

Досие