Контакт

Спорт

Црногорскиот ракометар Ласица се извини на македонските навивачи

Објавено пред

Дисцилплинската комисија на Европската ракометна федерација (ЕХФ) го казни црногорскиот ракометар Марко Ласица со 5.000 евра (од кои 2.000 евра се условна казна на две години), откако влезе во конфликт со македонските навивачи при 28:24 победата на Црна Гора на Европското првенство во Унгарија и Словачка.

dobivaj vesti na viber

Ласица плукна кон навивачите на Македонија, по што дојде до поголем инцидент, кој за среќа беше избегнат поради реакцијата токму на соиграчите на Ласица. Денеска, тој се извини на македонските навивачи.

„Сакам да се извинам на македонската јавност и да ја објаснам ситуацијата. Во текот на целиот меч бев гаѓан со монети и плукан, а по натпреварот еден таканаречен навивач повторно ме плукна кога бев во негова близина. Направив грешка и затоа се извинувам. Посебно ја ценам македонската публика и нејзината посветеност кон репрезентацијата и клубовите. Мојата реакција е за осуда и уште еднаш се извинувам“, вели Ласица.

Селски потег на црногорскиот ракометар Ласица кон македонските навивачи

Спорт

Спектакуларен гол од седмерец

Објавено пред

Ракометарите, поточно оние кои се задолжени за седмерците, често смислуваат разни трикови со кои се обидуваат да ги измамат голманите. Сепак, она што го изведе Јапонецот Косуке Јашухира е досега невидено на ракометните терени.

dobivaj vesti na viber

Играчот на францускиот прволигаш Ним, пред да го упати ударот направи пируета, а потоа ја испрати топката во левата статива на голманот.

Сето тоа се случи на самиот крај од натпреварот, кога предноста на Ним беше недостижна. На крајот, тимот на Јашухира го победи и Данкерк со 34:23.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Евентуалниот пораз од Сити на Вила ќе и донесе 18 милиони евра

Објавено пред

Во недела од 17 часот се игра последното коло во Премиер лигата. Манчестер Сити мора да ја победи Астон Вила на „Етихад“ за да ја одбрани титулата. Сити има бод повеќе од Ливерпул. „Црвените“, во последното коло ќе го пречекаат Вулверхемптон.

dobivaj vesti na viber

Доколку Манчестер сити ја одбранат титулата, Астон Вила ќе добие околу 18.000.000 евра бонуси поради трансферот на Џек Грилиш (26).

Да потсетиме, Грилиш минатото лето пристигна од Астон Вила за 117.500.000 евра, а во договорот има клаузула според која Сити мора да и плати бонус на Вила доколку ја освои титулата во Англија.

Тоа многу веројатно би можело да се случи во недела, кога Сити и Астон Вила ќе се сретнат во Манчестер. Грилиш на 39 натпревари постигна шест гола и четири пати асистираше.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кој ќе ја освои Лига Европа, Ајнтрахт или Ренџерс?

Објавено пред

Фудбалерите на Ајнтрахт и Ренџерс, вечерва од 21 часот во Севиља, ќе се борат за трофејот во Лига Европа и пласман во Лигата на шампионите следната сезона.
За Ајнтрахт тоа ќе биде можност да го освои првиот европски трофеј по повеќе од 40 години, а за Ренџерс шанса за прва титула во европско натпреварување во последните 50 години.

dobivaj vesti na viber

Триумфот во второто по ранг европско натпреварување носи автоматски пласман во групната фаза од Лигата на шампионите следната сезона.

„За Ајнтрахт, за навивачите, за клубот, за играчите (титула по 42 години) тоа би било најважното нешто досега. Ќе дадеме се од себе да се вратиме дома со трофејот и да поминеме една или две ноќи славејќи со нашите навивачи“, изјави тренерот на германскиот клуб Оливер Глазнер за веб-страницата на УЕФА.

Тоа ќе биде прво европско финале за тимот од Франкфурт откако ја победи Борусија Менхенгладбах во 1980 година во германското финале на Купот на УЕФА.

Ренџерс беа блиску до европска слава кога играа во финалето на Купот на УЕФА во 2008 година, но загубија од Зенит Санкт Петербург.

Шкотскиот клуб е во потрага по својот прв европски трофеј по освојувањето на Купот на победниците на куповите во 1972 година.

И двата клуба имаат огромна база на навивачи, се очекува во Севиља да дојдат десетици илјади луѓе, што предизвика загриженост кај локалните власти и УЕФА.

Претходно во сезоната имаше насилство од навивачите во тој град кога Севиља и Бетис беа домаќини на натпревари во рамките на ова натпреварување.

Исто така, пред полуфиналето меѓу Ајнтрахт и Вест Хем во Германија, повеќе од 30 навивачи беа уапсени по тепачките на навивачите на двата клуба на неколку локации во градот.

Навивачите на германскиот клуб го привлекоа вниманието кога повеќе од 30.000 успеаја да влезат на „Ноу Камп“ во Барселона за реваншот од четвртфиналето.

УЕФА ги замоли навивачите без билети да не патуваат во Шпанија за финалето и предупреди на опасноста од купување билети на секундарниот пазар.

На стадионот „Рамон Санчез Пишуан“ ќе има повеќе од 40.000 места, но за секој клуб се доделени околу 10.000 билети.

Претставниците на Севиља ќе отворат две фан зон, на различни локации за навивачите на двата клуба.

Ренџерс, предводен од капитенот и најдобар стрелец Џејмс Таверние, ги загуби првите два натпревари во групата, но на крајот стигна до финалето, на тој пат „полицајците“ елиминираа двата германски клуба – Борусија Дортмунд во првата рунда од нокаут фазата и Лајпциг во полуфиналето.

„Кога сте во нокаут фазата, тоа е се или ништо, а карактерот на моите играчи е извонреден. Имаме квалитет и имаме верба. Најважно е да имаш верба дека можеш да победиш“. “, изјави тренерот на Ренџерс, Џовани ван Бронхорст, кој беше ангажиран во ноември откако Стивен Џерард се пресели во Астон Вила.

Ајнтрахт, предводен од голманот ветеран Кевин Трап, се пласираше во финалето без пораз, откако елиминираше неколку силни противници – Бетис во осминафиналето, Барселона во четврт-финалето и Вест Хем во полуфиналето.

Тимот од Франкфурт се обидува да стане третиот непоразен тим кој ја освоил титулата во ерата на Лига Европа, по Челзи во 2019 година и Виљареал во 2021 година.

“Секоја екипа која ќе се пласира во финалето го заслужува тоа бидејќи мора да мине долг пат. Мора да победите многу натпревари”, изјави Глезнер.

„Ренџерс елиминира два силни клуба од Бундеслигата. Ова покажува дека тие се многу добри и подготвени за германскиот фудбал, па очекувам изедначено и тешко финале“, додаде тренерот на Ајнтрахт.

Клучен играч на тимот е Србинот Филип Костиќ, кој постигна девет гола во Лига Европа.
Последната пресметка на двата клуба беше болна за Ренџерс.

Шкотскиот клуб прими шест гола во двата полуфинални натпревари од Купот на европските шампиони во 1960 година. Ајнтрахт потоа загуби од Реал Мадрид во финалето со 7:3.

Франкфурт не се врати во најголемото клупско натпреварување во Европа од тоа финале, додека Ренџерс последен пат играше во групната фаза од Лигата на шампионите во сезоната 2010/11.

Последен пат кога финалето на Купот на УЕФА се играше во Севиља, во 2003 година, на теренот беше најголемиот на Ренџерс, тимот на Селтик, кој загуби од Порто.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија43 минути

ЕУ е во заложништво, Македонија има шанса која нема да постои во наредните години, Османи со критики до Бугарија

„Во заложништво е најуспешната политика на Европската Унија, а тоа е политиката на проширување“. Ова е ставот на министерот за...

Економија2 часа

Ковачевски-Брнабиќ: Силната регионалната соработка е основа за забрзан економски развој

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со премиерката на Република Србија, Ана Брнабиќ. Премиерот...

Европа2 часа

Русија: Во „Азовстал“ се предадоа околу 1.000 украински борци, меѓу нив и припадници на „Азов“

Речиси 1.000 украински борци скриени во фабриката за челик „Азовстал“ во Мариупол се предале, соопшти руското Министерство за одбрана. Руското...

Европа3 часа

Експерти: Северна Кореја без вакцина против коронавирус е на работ на катастрофа

Бројот на луѓе кои страдаат од Ковид-19 во Северна Кореја се искачи на речиси 1,5 милиони, а експертите велат дека...

Економија4 часа

Путин: Отфрлањето на руската нафта – економско самоубиство за ЕУ

Со отфрлањето на руските енергетски извори, Европската Унија претставува економско самоуништување за ЕУ, изјави денеска претседателот на Руската Федерација, Владимир...

Македонија4 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Пациентите болни од одредени видови рак оставени без терапија, власта не набавила медикаменти

Пациентите болни од одредени видови рак оставени без терапија, власта не набавила медикаменти. 90 пациенти со колоректален, оваријален и цервикален...

Свет4 часа

Столтенберг: Финска и Шведска официјално аплицираа за членство во НАТО

Финска и Шведска денеска официјално го доставија своето барање за влез во НАТО, изјави генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг....

Европа4 часа

Медведев: Нема да дозволиме трета светска војна, но ќе одговориме на нападот

Русија нема да дозволи избувнување на Третата светска војна, но може да одговори веднаш и „супер силно“ во случај да...

Европа5 часа

Карл Нехамер: За Австрија членството во НАТО не доаѓа предвид

Канцеларот на Австрија, Карл Нехамер, рече дека членството во НАТО не доаѓа предвид за неговата земја, додавајќи дека земјата била,...

Европа5 часа

Зеленски го отвори 75. Кански филмски фестивал

Украинскиот претседател Володимир Зеленски се обрати на отворањето на 75. Кански филмски фестивал, велејќи дека „ни треба нов Чарли Чаплин...

Македонија16 часа

Од септември 15 проценти повисоки плати во образованието, договориле МОН и СОНК

Министерот за образование и наука, Јетон Шаќири, информира дека со СОНК ги прифатиле предлозите на медијаторот во однос на сите...

Македонија19 часа

Поглаварите на МПЦ и на СПЦ задутре на заедничка литургија во Белград

Српската православна црква на својата веб-страница официјално објави дека на 19 мај, во соборниот храм „Свети Сава“ во Белград, српскиот...

Европа21 час

Путин: „Случувањата во Украина се резултат на лошата политика на Западот“

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека последните настани во Украина се поврзани со лошо дизајнираната политика на Западот. „Сѐ што...

Европа22 часа

Финскиот парламент го одобри предлогот за влез во НАТО

Финскиот парламент денеска го одобри предлогот за аплицирање за членство во НАТО, изјави претседателот на Парламентот, Мати Ванханен. За предлогот...

Македонија23 часа

Пендаровски ја поздрави одлуката на Шведска да поднесе барање за членство во НАТО

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими шведската амбасадорка Кристин Форсгрен Бенгтсон која го информираше за одлуката на Кралството Шведска да...

Топ1 ден

Родители ја продале малолетната ќерка на Белгиец за да може сексуално да ја искористува

Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал при Секторот за криминалистички истраги разреши случај за сторено кривично дело трговија со...

Македонија1 ден

Спасовски: Во 2015 протестиравме против насилство и криминал, а ВМРО-ДПМНЕ не знае против што ќе протестира

Министерот за внатрешни работи во објава на својот фејсбук-профил се потсети на годишнината од протестите на 17 мај 2015 година....

Топ1 ден

22-годишна Македонка загина во несреќа во Данска

Дваесет и двегодишна девојка од Македонија загина во несреќен случај на своето работно место во Данска. Според данската полиција, настраданата...

Свет1 ден

(Видео) Eвакуирани ранетите украински војници од челичарницата „Азовстал“

Повеќе од 260 украински војници, од кои многумина ранети, беа евакуирани од опколената фабрика за челик „Азовстал“ во пристанишниот град...

Свет1 ден

Најголемиот тунел за шверц на дрога откриен под границата на САД и Мексико

Американските власти открија подземен тунел меѓу Калифорнија и Мексико, долг колку фудбалско игралиште. Тунелот има струја, вентилација, железнички систем, а...