Контакт

Спорт

Црвена Звезда смета дека МЗТ Скопје не треба да игра во АБА 1?!

Објавено пред

Српскиот кошаркарски клуб Црвена Звезда смета дека македонскиот тим МЗТ Скопје Аеродром не треба да игра во АБА 1 лигата, туку местото треба да му припадне на Златибор кој беше победник на завршниот турнир на АБА 2 што се одигра во Скопје.

dobivaj vesti na viber

„Црвено-белите“ сметаат дека е донесена погрешна одлука со одигрување на мечот меѓу Борац Чачак и Златибор за пополнување на елитниот ранг од регионалното натпреварување, односно, се залагаат да се укине пласман по „национален клуч“.

За потсетување, Златибор го освои елитниот ранг како шампион на АБА 2-лигата, но поради правилата за „национален клуч“, кој вели дека во регионално натпреварување можат да играат најмногу пет клуба од една земја, донесена е одлука за бараж натпревар помеѓу најслабиот српски тим во АБА лигата, Борац и шампионот на АБА 2, Златибор.

„КК Црвена звезда сака да ја информира јавноста дека официјално ќе побара од раководството на регионалната лига да се расчисти ситуацијата околу бројот на клубови од една земја кои можат да играат во првата лига во натпреварувачката сезона 2022/23.

Како клуб кој е косопственик на оваа лига со другите клубови учесници, сметаме дека моменталната состојба е неприфатлива и неодржлива и сакаме да добиеме конкретен одговор на ова прашање (за кошаркарската јавност навреме да биде информирана) пред 30 април 2022. (сосема непотребно и неоправдано) два српски клуба (Борац Чачак и Златибор) требаше да го одиграат првиот плејоф натпревар за опстанок (или пласман) во првиот ранг од регионалното лигашко натпреварување!

За да и се разјасни ситуацијата на српската кошаркарска јавност, во продолжение на ова официјално соопштение и ставот на клубот ќе ги наведеме фактите поради кои сметаме дека лигата мора итно да реагира и да ги откаже претстојните натпревари помеѓу Борац и Златибор бидејќи тие се непотребни!

КК Црвена звезда потсетува дека во моментов максималниот број на клубови во една земја е ПЕТ. Сепак, таа бројка е дефинирана со социјалниот договор и пропозициите на натпреварувањето, но за оваа (актуелна) сезона 2021-22.

Затоа јавно прашуваме зошто два српски клуба, од кои едниот (Борац) не е претпоследен на табелата од првата регионална лига, а другиот (Златибор) кој ја освои втората регионална лига, мора да „играат“ кога се уште не се донесени правилата за натпреварување за следната сезона?!

На состаноците на клубовите и на седниците на Собранието во натпреварувачката сезона 2021-22 беше констатирано дека има потреба од промена на социјалниот договор. Во работната верзија на истата, има два предлози поврзани со темата „национален клуч“ и бројот на клубови од една земја: Или нема да има ограничувања и „национален клуч“, или максимален број на клубови во лига од 14 ќе биде 6 (ШЕСТ)!

Таа промена е неизбежна и ќе се случи во текот на летото, што значи дека клубовите имаат можност да гласаат за две промени: Или регионална лига со 14 клубови со максимум 6 клубови од една земја, или нема да има повеќе ограничувања (национален клуч)!

Затоа уште еднаш јавно ги прашуваме челниците на лигата, но и српската кошаркарска јавност дека сме запознаени со овој проблем – Зошто српските клубови мора да играат кога максималниот број на клубови од една земја за следната сезона не е дефинирано и може да биде само поголемо, а не помало ?!

Сметаме дека останува на раководството на регионалната лига итно да реагира до 30 април и да ги одреди насоките за продолжување на „баражот“ бидејќи сме во реална опасност веќе од 30 април 2022 година. година имаме нередовна натпреварувачка сезона 2022-2023!

Дали по промената на правилата што неминовно ќе следуваат бараж натпревари меѓу Борац и Златибор, а потоа плејофот ќе го играат клубовите кои тоа треба да го сторат по пласманот, не е прашање на КК Црвена звезда, туку на менаџмент на лигата и косопственици на лигата.

Како клуб кој е заинтересиран за развојот и напредокот на оваа лига, ја имаме сета одговорност да укажеме на неправилности од ваков вид, што ги правиме, особено оние кои директно влијаат на регуларноста на натпреварувањето!

Во неколку наврати КК Црвена звезда предложи да се укине максималниот број на клубови од една држава, а учесници во АБА 1 лигата да бидат и оние клубови кои со спортски резултат изборија пласман во АБА 1 лигата.

Црвена звезда ќе продолжи да ја информира јавноста за понатамошните чекори и епилогот од овој случај, а ќе видиме во кој правец сака да оди регионалната лига – веќе на 30 април 2022 година – се вели во соопштението на „црвено-белите“.



©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Реал и Ливерпул во борба за европскиот трон

Објавено пред

Вечерва во Париз ќе се одигра 66.финале во Купот/Лигата на шампионите. Со овој меч биде спуштена завесата на клупската сезона 2021/2022. На стадионот Франција во предградието на француската престолнина, Сен Дени, за највредниот пехар во клупскиот фудбал ќе се борат најтрофејните клубови во Лигата на шампионите, Реал и Ливерпул.

dobivaj vesti na viber

Реал е најтрофејниот клуб во елитното натпреварување со 13 титули, Ливерпул е втор на оваа листа со шест. „Кралскиот клуб“, последен пат ја покори Европа пред четири години. Во финалето во Киев, Реал го победи токму Ливерпул со 3:1.

Една година подоцна Реал тронот му го предаде на Ливерпул. Во Мадрид, во англиското финале, „црвените“ го победија Тотенхем со 2:0.

На патот до финалето, откако заврши прв во групата со Интер, Шериф и Шахтјор, Реал ги исфрли ПСЖ, Челзи и Манчестер Сити. Во сите натпревари од нокаут-фазата Реал успеваше да се врати од мртвите, што доволно говори за менталната сила која ја има екипата на Карло Анчелоти.

Од друга страна, Ливерпул покажа супериорност против сите свои ривали, без проблем ја мина групата со Атлетико, Порто и Милан, а во нокаут-фазата ги елиминираше Интер, Бенфика и Виљареал.

Ова ќе биде судир и двајца големи стручњаци. Карло Анчелоти ја бара својата четврта Лига на шампиони како тренер, а Јирген Клоп го игра третото финале и вторпат во својата тренерска кариера сака да го подигне најтрофејниот трофеј во клупскиот фудбал.

„За мене ваквите натпревари се сосема нормални. Знаеме што претставува овој клуб и што бара историјата од нас. Многу е важно што сме тука и сме подготвени да испишеме историја по многу добра сезона”, изјави Италијанецот.

„Не знам како би се чувствувал доколку го освоиме трофејот. Прашајте ме по натпреварот. Сакаме да им дадеме вистинска борба, некои од нив можат да го земат петтиот трофеј, нивниот менаџер може да го земе четвртиот трофеј. Такво искуство не се купува преку ноќ“, изјави Клоп.

УЕФА веќе ги предвиде можните состави. Очекувано екипите треба да ги предводат Мохамед Салах и Карим Бензема.

Ливерпул: Алисон – Александар-Арнолд, Конате, Ван Дијк, Робертсон – Хендерсон, Фабињо, Кеита – Салах, Мане, Луис Дијаз

Реал Мадрид: Куртоа – Карвахал, Едер Милитао, Алаба, Менди – Крос, Касемиро, Модриќ – Валверде, Бензема, Винисиус Јуниор.

Натпреварот ќе го суди најдобриот француски судија Клеман Турпан. Негови помошници ќе бидат Никола Дано и Сирил Грингор. Четврти судија ќе биде Беноа Бастиен. Главен во ВАР собата ќе биде Жером Брисар.

Прикажи повеќе...

Спорт

Лејкерси имаат нов тренер – Леброн му посака добредојде

Објавено пред

Лос Анџелес Лејкерс го назначија Дарвин Хем за шеф на стручниот штаб. Пред еден месец Лејкерси му врачија отказ на Френк Фогел, Тренерот кој во 2020 стана шампион со „езерџиите“, во тековната сезона не успеа со тимот да избори место во плејофот.

dobivaj vesti na viber

Хем има 48 години и досега беше дел од стручниот штаб на Милвоки Бакс со кој лани го освои шампионскиот трофеј.

Ова ќе биде негово враќање во Лос Анџелес, бидејќи од 2011 до 2013 година беше асистент во Лејкерс, а работеше и во Атланта Хокс.

„Исклучително сум возбуден! Честитки и добредојде за тренерот Дарвин Хем!“, напиша на социјалните мрежи, најдобриот играч на Лејкерси, Леброн Џејмс.

Хем играше кошарка од 1996 до 2008 година. Еден е од оние играчи кои не биле избрани на драфтот. Кариерата во НБА ја започна во Денвер, потоа играше во Индијана, Вашингтон, Милвоки, Атланта и Детроит.

Прикажи повеќе...

Спорт

Десетмина го напуштаат Вест Хем

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Вест Хем денеска соопшти дека клубот ќе го напуштат десет играчи, меѓу кои и Андриј Јармоленко.

dobivaj vesti na viber

Веќе е познато дека кариерата ќе ја заврши капитенот Марк Нобл, а освен Јармоленко клубот ќе го напуштат и голманот Дејвид Мартин и десниот бек Рајан Фредерикс.

Од клубот изјавија дека шест играчи од од клупската академија добиле дозвола да го напушта клубот.

Нобл играше за Вест Хем 18 години и е рекордер на клубот по бројот на натпревари во Премиер лигата, 414.

Во 2018 година, Јармоленко се пресели во Вест Хем од Борусија Дортмунд. За англискиот клуб одигра 86 натпревари и постигна 13 гола, но никогаш не успеа да се избори за позицијата стандарден првотимец.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Наталитетот зголемен, од почетокот на годината склучени помалку бракови во споредба со лани

Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од оваа година, живородени се 4.009 деца и во споредба...

Топ2 часа

Веднаш откако бил осуден за семејно насилство, скопјанец ја нападнал поранешната сопруга во близина на судот

На паркинг во близина на кривичниот суд, скопјанец физички ја нападнал неговата поранешна вонбрачна сопруга веднаш откако бил осуден за...

Свет2 часа

Зеленски: Донбас ќе биде наш, иако ситуацијата е многу тешка

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека Русија греши ако мисли дека Лиман или Северодоњецк ќе бидат нејзини. „Донбас ќе...

Македонија2 часа

СДСМ: Мицкоски да каже каде завршиле украдените пари од „Криминални парцели“

„Наместо да бега од одговори и да ја замајува јавноста, Христијан Мицкоски да излезе и да одговори пред граѓаните каде...

Свет2 часа

„Си-ен-ен“: Вашингтон ќе вклучи ракетни системи со долг дострел во испораките на оружје за Украина

Вашингтон има намера да вклучи ракетни системи со долг дострел во вооружената помош за Украина, објави „Си-Ен-Ен“, повикувајќи се на...

Свет3 часа

Украина негира дека во нејзина нуклерна централа биле пронајдени големи количества на плутониум

Украинскиот нуклеарен инспекторат ја обвини Меѓународната агенција за атомска енергија дека подлегнала на руската пропаганда и побара поддршка за барањето...

Македонија13 часа

Притвор за осомничените за продажба на парцели за “ЕВН електрани”

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против седум лица, од кои за двајца постои основано сомнение...

Регион13 часа

Бугарија нема да отстапи од ветото без согласност на парламентот

Го потврдивме ветувањето дека темата за Северна Македонија задолжително ќе помине преку Народното собрание, изјави портпаролката во кабинетот на премиерот...

Свет17 часа

Русија тврди: Американската војска ослободи мајмунски сипаници од своите лаборатории

Мајмунската сипаница е увезена од Нигерија, каде што работат најмалку четири американски биолошки лаборатории, изјави Игор Кирилов, началник на силите...

Европа18 часа

Путин: Притисокот од непријателските земји е практично агресија

Притисокот од непријателските држави е „практично агресија“, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин. – Предноста на интеграцискиот курс сега е...

Македонија22 часа

Османи: Слободата на Северна Македонија и секоја друга европска земја денеска се брани во Украина

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на посетата на Украина оствари средба со својот домаќин Дмитро Кулеба. Ова...

Свет22 часа

Лавров: Западот ѝ објави тотална војна на Русија

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, ги обвини западните земји дека водат тотална војна против Русија и рускиот народ...

Македонија23 часа

(Видео) Црвенковски: Договорот со Бугарија со формулацијата „заедничка историја“ беше голема грешка

Договорот со Бугарија не само што не затвори ниту едно прашање туку, напротив, ја отвори Пандорината кутија и создаде основа...

Македонија23 часа

Во Софија вонреден коалициски совет за Северна Македонија

На вонреден состанок на коалицискиот совет вечерва ќе се соберат владините партнери. Средбата е по барање на премиерот Кирил Петков....

Регион24 часа

Русија протера петмина хрватски дипломати

Русија прогласи за непожелни пет хрватски дипломати во хрватската амбасада во Москва, а на хрватскиот амбасадор му беше врачена нота....

Свет24 часа

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на „Азовстал“ ќе ја тужи Русија

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на фабриката за челик „Азовстал“, Ринат Ахметов, вели во Мариупол дека планира да ја...

Македонија1 ден

Османи во Украина: Она што го видов ме убеди колку е оправдан нашиот став за агресијата

Во рамките на својата работна посета на Украина, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, придружуван од претставници на украинската Влада,...

Македонија1 ден

Земјотрес утрово регистриран во Тетовско

Земјотрес од 3,6 степени утрово го стресе Тетовскиот Регион, а беше почувствуван и во Скопје. Според податоците, земјотресот се случил...

Свет1 ден

Медведев: Условите на Зеленски се категорични до идиотизам

Дмитриј Медведев денеска изјави дека условите што му ги постави претседателот на Украина, Володимир Зеленски, за примирје не се остварливи....

Свет1 ден

САД подготвуваат досега најмоќно оружје против Русија

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден се подготвува да го зголеми оружјето на Украина. Администрацијата има намера да го направи...