Контакт

Спорт

Дабл-дабл на Јокиќ – Денвер победи кај Голден стејт

Објавено пред

Денвер нагетс го победи лидерот Голден стејт вориорс, во Сан Франциско, со 89:86. Јокиќ ја имаше клучната блокада на три секунди до крајот. На овој меч Стеф Кари ја постигна 3.000 тројка во кариерата.

Денвер изненадувачки славеа на теренот кај најдобриот тим во лигата. Нахетс имаа предност од 24 поени по првото полувреме. Во последната четвртина влегоа со предност од 14 поени, кога куминга направи серија 11:2 и ги врати Вориорс во мечот.

Последните две минути беа хаотични, двата тима грешеа и промашуваа. На крајот Јокиќ при резултат 88:86, на три секунди до крајот,  го блокираше Куминга. Потоа Кампацо од линијата за слободни фрлања погоди еднаш, а Андре Игудала не погоди тројка.

Јокиќ со 22 поени, 15 скока и пет асистенции го предводеше Денвер. Српскиот центар имаше и осум загубени топки. Кај Нагетс двоцифрен број поени, 21, имаше уште само Вил Бартон.

Стеф Кари беше најефикасен кај Вориорс со 23 поени, но со лош процент на реализација. Кари, кој на овој меч ја постигна 3.000 тројка во кариерата, имаше шут од поле 6/16, погоди пет тројки од 14 обиди.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Хамилтон не ја освои титулата, Ботас останал без одредени бонуси

Објавено пред

Возачот на Алфа Ромео, Валтери Ботас, открил дека минатата сезона во Мерцедес останал без одредени бонуси. Финецот не заработил дополнителни пари бидејќи Луис Хамилтон не успеа да ја освои шампионската титула.

„Одредени бонуси беа поврзани со одредени успеси на тимот. Среќа то не ми платија однапред“, рекол Блтас, но не открил дали станува збор за илјадници или милиони евра.

Финецот по пет години го напушти Мерцедес, кариерата ќе ја продолжи во Алфа Ромео. Ботас го вперил прстот во Мерцедес велејќи дека по заминувањето му станало јасно како се чувствувал Нико Розберг.

„Се сеќавам дека Нико и Луис се бореа со години, дуеи во еден момент работите добија политичка димензија. Но кога дојдов во Мерцедес се запрашав зошто Нико одеднаш запре. Сега можам да се ставам во негова кожа“, рекол Ботас и дополнил.

„Кога имате чувство дека на вратот ви држат нож, работите не се сјајни“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Данците негираат дека ја пуштиле Франција да ги победи

Објавено пред

Селекторот на ракометната репрезентација на Данска, Николај Јакобсен, одговори на обвинувањата дека неговата репрезентација ги пуштила Французите да победат, во последното коло од втората фаза на Европското првенство.

Данците, против Франција, имаа предност од пет гола на 13 минути до крајот на мечот, а во последните пет минути влегоа до предност од три гола. На крајот Франција победи со еден гол и се пласираше во полу-финалето.

Победата на Франција го елиминира Исланд од борбата за медали.

„Го дадовме максимумот против Франција. Стојам зад овие мои зборови. Немаат врска приказните дека намерно загубивме за да играме против Шпанија, а не против Шведска. Шпанија е одличен микс на младост и искуство со одличен тренер. Истото може да се каже и за Шведска. Не гледам логика за такви обвинувања. Најважно ни беше да се пласираме во полу-финалето“, рекол Јакобсен.

Полу-финалните натпревар на Еп во ракомет ќе се одиграат вечерва. Данска, во првото полу-финале од 18 часот, ќе игра против Шпанија. Второто полу-финале, Франција-Шведска ќе започне во 20.30 часот.

Прикажи повеќе...

Спорт

АО: Медвдев закажа финале против Надал

Објавено пред

Данил Медведев, во отсуство на Новак Ѓоковиќ, најдобро рангираниот тенисер на Австралија опен, избори пласман во финалето. Тенисерот од Русија, во полу-финалето, за два часа и 33 минути, го победи Стефанос Циципас со 3:1 (7/6, 4/6, 6/4, 6/1).

Медведев за титулата ќе се бори против Рафаел Надал. Русинот се избори за своето четврто финале на гренд-слем турнирите, доколку победи во недела, ќе го преземе првото место на АТП листата од Новак Ѓоковиќ.

Притив Циципас, делуваше сигурно, ја надмина кризата која ја имаше кон крајот на вториот и почетокот на третиот сет, кога имаше и жестока расправија со главниот судија. Во четвртиот сет го декласира противникот и ја забележа седмата победа во меѓусебните дуели.

Циципас шансата ја испушти во првиот сет, во тај-брејкот водеше со 1:4, на крајот 13 игра ја доби Медведев со 7:5. Во вториот сет Гркот направи брејк во раната фаза, Медведев и успеа да се врати во шестиот гем, но Циципас го брати брејкот во осмиот гем и на крајот израмни на 1:1.

Во третиор сет клучен беше брејкот во 10.гем што го направи Медведев. Циципас во четвртиот сет ја смени тактиката, често излегуваше на мрежа, но и праваше многу грешки од основната линија. Медвдев експресно направи два брејка и го доби мечот.

Финалето на машкиот дел од турнирот ќе се одигра во недела од 9.30 часот, по средно-европско време.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Регион22 минути

Петков: Македонските Бугари ќе влезат во Уставот

Бугарскиот премиер Кирил Петков на денешното обраќање пред парламентот рече дека македонските Бугари ќе влезат во Уставот на Северна Македонија....

Македонија42 минути

Милошоски до Османи: Зошто не кажете што содржи нон-пејперот што сте го испратиле во Софија во декември?

Министерот Османи зборува да изградиме заеднички позиции, зборува за зрелост, почит и меѓусебна доверба, но како ние да имаме доверба...

Топ2 часа

„Ауди“ со деветмина мигранти излетало од патот Валандово – Струмица, возачот побегнал

Во полициската станица Валандово утрово било пријавено дека на регионалниот пат Р 1401 Валандово – Струмица возило „ауди“, со скопски...

Свет2 часа

(Видео) Сателитски снимки покажуваат распоредувања на руски воени трупи на границите со Украина

Тензиите меѓу Украина и Русија растат со месеци откако Кремљ почна да собира војници во близина на границите на Украина....

Македонија3 часа

На Клиниката за ортопедија направена првата трансплантација на лигамент од починат донор

На Клиниката за ортопедски болести при ТОАРИЛУЦ Скопје вчера за првпат беше изведена трансплантација на лигамент од починат донор. Млад...

Свет5 часа

Лавров: Преговорите со САД и НАТО не се завршени – нема да дозволиме рушење на нашите интереси

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави за новинарите дека Москва не сака војна, но дека нема да дозволи...

Свет7 часа

Тропска бура однесе 77 животи во Jужна Африка

Бројот на загинати во тропската бура Ана, која погоди три јужноафрикански земји – Мадагаскар, Мозамбик и Малави, се искачи на...

Свет7 часа

Бајден: Одлучно ќе одговориме ако Русија ја нападне Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден во телефонски разговор со украинскиот лидер Володимир Зеленски ја потврдил подготвеноста на Вашингтон да одговори одлучно...

Македонија21 час

Регистрирани нови 1.861 случај на Ковид-19 и 27 починати

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Свет23 часа

НАТО со нови барања до Москва

Откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека САД ѝ испратиле на Москва одговори на безбедносните барања на Русија, истото...

Македонија24 часа

СОНК: Второто полугодие да почне онлајн, училиштата можат да бидат опасен кластер

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура бара Владата да ја повлече одлуката за почеток на второто полугодие со физичко...

Топ1 ден

Осомничениот за сообраќајката кај Лисиче возел под дејство на алкохол и поминал на црвено

Јавното обвинителство од Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишниот скопјанец за кого постои сомнение за тешки дела...

Европа1 ден

Лавров: САД не одговараат на најважното прашање – ширењето на НАТО кон исток

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денеска изјави дека содржината на американскиот одговор на рускиот предлог за безбедносни гаранции...

Македонија1 ден

Писмо со закани по живот од терористичка организација добил јавниот обвинител Јовески

Државниот јавен обвинител извести дека во текот на вчерашниот ден, преку препорачана пратка експедирана од Пошта Битола на 17.1.2022 година...

Европа1 ден

Данска ги укинува сите ограничувања, короната е исклучена од категоријата на критични болести

Данските власти донесоа одлука за исклучување на Ковид-19 од категоријата на критични болести, а од 1 февруари ќе бидат укинати...

Европа1 ден

Војник застрелал петмина стражари во фабрика за оружје во Украина

Војник на украинската национална гарда од засега непознати причини пукал во припадници на обезбедувањето во воена фабрика во Днепар, при...

Македонија2 дена

Наставата продолжува со физичко присуство на 1 февруари

Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование на учениците да продолжи со физичко присуство на 1 февруари. Оваа...

Македонија2 дена

Се намалува периодот на карантин на седум дена

Владата на денешната седница донесе одлука за намалување на периодот на изолација за лицата кај кои лабораториски е утврдено присуство...

Македонија2 дена

Нови 2.019 случаи на коронавирус, починаа 19 лица

Во последните 24 часа направени се 6.119 теста, а регистрирани се 2.019 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 968, Битола...

Македонија2 дена

ЦУК апелира до граѓаните да не се движат под опасната карпа на Матка, се преземаат активности за превенција

Центарот за управување со кризи апелира до граѓаните да не се движат на местото под опасната карпа на Матка, поточно...

Досие