Контакт

Спорт

Даер го продолжи договорот со Тотенхем до 2024

Објавено пред

Фудбалерот на лондонски Тотенхем, Ерик Даер го продолжи договорот со Спарси до 2024 година, соопштија денеска од клубот.

„Многу сум среќен што ќе го продолжам патот со Тотенхем. Клубот ми даде можноста во Англија и сакам да ни биде уште подобро“, изјави Даер за клупскиот сајт.

Даер има 26 години, а во Тотенхем е од 2014 година. Претходно настапуваше во Спортинг Лисабон.

За Тотенхем одигра 239 меча и постигна 11 гола.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Пол-позиција број 92 за Луис Хамилтон!

Објавено пред

Луис Хамилтон повторно ќе стартува од првото место на Шпанското ГП во Барселона, откако успеа да го совлада својот колега од Мерцедес, Валтери Ботас за своја 92. пол-позиција во блескавата кариера.

И покрај овој успех, Хамилтон веднаш побара од неговиот тим да биде подготвен за борба во недела на „Каталуња“ бидејќи Ферстапен е блиску.

„Не можев да бидам побрз во вториот круг, така што имав малку среќа што ќе стартувам прв. Тимот заврши одлична работа, но остануваме да работиме напорно бидејќи момците од Ред бул се супер-брзи“, изјави Хамилтон.

Шесткратниот светски шампион успеа да биде побрз од Ботас за само 0.059 секунди, додека од вториот ред ќе стартува победникот од Силверстоун, Макс Ферстапен во Ред бул пред повратникот во шампионатот, Серхио Перез во Рејсинг поинт и неговиот колега Ленс Строл.

Вториот возач на Ред бул, Алекс Албон е шести пред двојката на Мекларен, Карлос Саинс Јуниор и Лендо Норис, додека топ 10 ги комплетираат Шарл Леклер во спорото Ферари и Пјер Гасли во Алфа Таури. Себастијан Фетел не успеа да влезе во последните квалификации и ќе стартува од 11. позиција.

Прикажи повеќе...

Спорт

Вињалес на пол-позицијата во Шпилберг за 0.068 секунди!

Објавено пред

Маверик Вињалес во Јамаха успеа по тешките тренинг-сесии во Шпилберг, да стигне до фантастична пол-позиција пред Австриското ГП со само 0.068 секунди предност пред Џек Милер во Дукати.

Ова е прва пол-позиција за шпанскиот возач по Австралиското ГП минатата сезона. Лидерот во генерален пласман Фабио Квартараро заостана само 0.019 секунди во неверојатно тесната сесија, додека Андреа Довициозо, кој најави заминување од Дукати ќе биде прв во вториот ред пред Пол Еспархаро и Жоан Мир во Сузуки.

Колегата на Вињалес, ветеранот Валентино Роси беше последен во втората квалификациска сесија и ќе стартува на 12. место, додека сензационалниот победник од Чешкото ГП, Бред Бајндер во КТМ воопшто не влезе во втората квалификациска сесија и ќе стартува од 17. место.

Прикажи повеќе...

Спорт

Барса во понеделник на итен состанок, ќе „летаат глави“

Објавено пред

Претседателот на Барселона, Жосеп Марија Бартомеу свикал итен состанок на бордот на клубот за во понеделник по катастрофалниот 8:2 пораз од Баерн Минхен, откако веднаш по мечот се извини за навивачите за срамотниот пораз.

На состанокот ќе се направи анализа на состојбата во клубот, ќе се разгледуваат опциите за тоа кој ќе биде наследник на Кике Сетиен на тренерското место, а според каталонските медиуми дури постои можност да се свикаат и итни избори во клубот, бидејќи мандатот на Бартомеу трае уште една година.

По „катастрофата“ во Лисабон, секако, шпанските медиуми шпекулираат за речиси сите проблеми во каталонскиот клуб. Се верува дека Маурисио Почетино е прв фаворит за да го преземе тренерското место, но исто така постои можноста и Лео Меси да реши да замине од клубот во кој ја помина целата кариера.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 минути

Регистриран 141 случај на новозаразени, починаа четворица пациенти

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2006 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на...

Македонија1 час

НБРСМ: Сите мерки што ги презедовме за „Еуростандард“ банка беа за заштита на депонентите

Народната банка соопшти дека во врска со, како што наведува, невистините и клеветите изнесени од страна на сопствениците на „Еуростандард...

Регион3 часа

(Видео) Албанци чекаат со денови на границата со Грција – колона долга 20 километри

Огромна километарска колона возила на границата со Грција. Како што пренесуваат грчките медиуми, се работи за патници од Албанија, кои...

Свет4 часа

Голема акција во Шпанија – запленет имот вреден 8 милиони евра и уапсени 75 лица

Шпанската цивилна гарда заплени криминално стекнат имот вреден повеќе од осум милиони евра и уапси 75 лица. Тие се сомничат...

Регион4 часа

Во последните 24 часа во Словенијa 32 новозаболени

Во Словенија изминатите 24 часа се тестирани 1034 лица и се потврдени 32 новозаразени со ковид-19, или петмина помалку од...

Свет6 часа

Русија почна со производство на вакцината

Русија почна со производство на вакцината против ковид-19, објави денеска агенцијата „Интерфакс“, повикувајќи се на министерството за здравство. Русија соопшти...

Регион7 часа

Црна Гора ги отвори границите за македонските граѓани

Црна Гора од денеска ги отвори границите за државјаните на Западен Балкан. За влез во оваа земја од денеска е...

Свет7 часа

Најбрзата развиена вакцина некогаш била готова за 4 години

Четири години биле потребни за најбрз развој на вакцина во историјата, иако обично тој процес трае од 10 до 15...

Македонија8 часа

Од денеска задолжителен ПСР тест за влез во Србија

Српската влада донесе одлука со која за граѓаните на четири соседни земји меѓу кои: Македонија, Хрватска, Романија и Бугарија ќе...

Македонија21 час

Протест против поскапувањето на струјата: „Во криза им се помага на граѓаните, не на богатите капиталисти“

Во Скопје вечерва се одржа протест против поскапувањето на струјата. Собирни места за граѓаните беа Жена парк и паркот во...

Економија1 ден

Костовски за „Еуростандард банка“: Погрешивме со изборот на Управниот одбор, тие нè наместија

Бизнисменот Трифун Костовски, сопственик на „Еуростандард банка“ денеска ја обвини Народната банка и потесното раководство на Управниот одбор на банката...

Македонија1 ден

Регистрирани 160 нови случаи на коронавирус, оздравени се 368 пациенти, а починаа 3 лица

Во последните 24 часа се направени 2.172 тестирања, а регистрирани се 160 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија1 ден

Според ДУИ, албанската опозиција ги поткопува позициите оти не се појавиле на средбата со Ахмети

ДУИ ја обвини опозицијата дека го напуштила Сојузот на албанските парламентарни партии, кој бил основан по парламентарните избори од 11...

Македонија1 ден

Aлијансата и Алтернативата: Сѐ уште не сме во преговори со Заев

Коалицијата „Алијанса за Албанците – Алтернатива“ на прес-конференција рече дека засега немале средби со СДСМ и лидерот Заев за евентуалното коалирање....

Топ1 ден

Воз удри во „ситроен“ во Тетово, две лица се повредени

Две лица се тешко повредени кога воз удрил во „ситроен“ пред влезот на железничката станица во Тетово. Како што информира...

Топ1 ден

Убиство во Инџиково – му барале пари, па го застрелале пред сопругата

Четириесет и деветгодишен жител на скопското село Инџиково синоќа бил убиен во својот дом. Според информациите на полицијата, зад убиството...

Македонија1 ден

Апасиев најавува предлог-мерки за реформа на банкарскиот сектор, ќе бара и канцеларија во Собранието

Пратеникот од Левицата, Димитар Апасиев, најави дека партијата набгру ќе предложи мерки за реформа на банкарскиот сектор по случувањата со...

Македонија1 ден

Црна Гора ги отвора границите за македонските граѓани

Директорот на Институтот за јавно здравје, Бобан Мугоша, изјави дека Црна Гора од утре ќе ги отвори своите граници за...

Топ1 ден

Уапсен тетовец, кој запалил две возила на ЕВН

Пожарникарите во Тетово во текот на ноќта интервенирале на две запалени возила, сопственост на компанијата „ЕВН Македонија“, на две одвоени...

Свет1 ден

Германка заразена со Ковид-19 ќе плати глоба од 10 илјади евра бидејќи го напуштила карантинот

Судот во Австрија казни жена со 10.800 евра бидејќи го напуштила карантинот додека била заразена со коронавирус. Регионалниот суд во...

Досие