Контакт

Спорт

Дали Федерер може да ја реши „енигмата“ наречена Новак Ѓоковиќ?

Објавено пред

Роџер Федерер неодамна повтори дека Рафаел Надал е неговиот најсериозен ривал, велејќи дека најмногу сака да игра со него, а и најмногу стравува од таквите дуели. Ако првата констатација сигурно е точна, многумина сепак би се обложиле дека најмногу стравува од Новак Ѓоковиќ, неговиот противник во денешното финале на Вимблдон.

37-годишниот Швајцарец имаше фантастична партија против Надал во полуфиналето, но да го победи 32-годишниот актуелен шампион Ѓоковиќ ќе треба да направи нешто посебно, бидејќи последен пат го направи тоа во далечната 2015 година. Ѓоковиќ има 25-22 скор против Швајцарецот, но Федерер има рекордни осум титули од Вимблдон и 20 гренд слем трофеи.

Фаворит за петта титула од Лондон, секако е Ѓоковиќ, посебно откако освои три од последните четири гренд слема, додека Федерер последен пат победи на Австралија опен во 2018 година.

Сепак, Ѓоковиќ знае дека нема да биде лесно.

„Знаеме колку е добар насекаде, но посебно тука. Оваа подлога ја подобрува неговата игра и тој обожава да игра многу бргу и да го одзема времето на противникот. Тенисерите како Надал или како мене сакаат повеќе време и тоа го зголемува притисокот. Имав епски финалиња со него, така што знам што може да се очекува“, вели Ѓоковиќ.

Федерер исто така го кажа своето.

„Кога ќе помислам на Новак, едно нешто излегува пред очи – неговиот скок на лево. Како е способен да брани од таа страна, мислам дека тоа е клучот за многу победи и трофеи. Никој не го прави тоа како него и никој ја нема таа постојаност“, изјави Федерер.

Фактор може да биде и поддршката на 15-те илјади фанови на трибините, кои секогаш се на страната на Швајцарецот. Но, како што се виде во полуфиналето против Роберто Баутиста Агут, непријателскиот однос на навивачите може само да му помогне на Србинот.

Финалето е закажано во 15 часот и штета е да го пропуштите.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Поп Ацев 13 на трката на 25 километри

Објавено пред

Македонскиот репрезентативец Евгениј Поп Ацев го имаше вториот настап на Светското првенство во пливање што се одржува во Гвангжу, Јужна Кореја.

Поп Ацев имаше солиден настап на трката на 25 километри која ја заврши за четири часа, 54 минути и 39,90 секунди. Во конкуренција на 22 пливачи Поп Ацев го освои 13 место.

Првото место го освои Аксел Рејмонд од Франција, инаку рекордер на Охридскиот маратон. Поп Ацев имаше за 3,33 минути послаб резултат од победникот. Втор трката ја заврши Русинот Кирил Балјаев и Италијанецот Алесио Очипинги.

Победникот Аксел Рејмонд, Франција

Прикажи повеќе...

Спорт

Наместо во Ливерпул ќе заврши во Бетис

Објавено пред

Пред една година Ливерпул на Олимпик Лион им понудија 60 милиони евра за капитенот на овој тим Набил Фекир. Фудбалерот замина на лекарски прегледи во Ливерпул, но трансферот не доби реализација, наводно „црвените“ се обиделе да ја спуштат цената што не му се допаднало на првиот човек на Лион, Жан-Мишел Ола.

Една година подоцна Олимпик Лион повторно го продаваат Фекир, сега за двојно помала цена. Шпанските медуми тврдат дека са сума помеѓу 25 и 30 милиони евра Фекир ќе се пресели во Бетис.

Според истите извори светскиот првак со Фрација ќе потпише пет годишен договор, а по сезона ќе заработува седум милиони евра.

Парите за трансферот на Фекир во Бетис треба да ги обезбедат со продажбата на Џовани Ло Селсо во Тотенхем. Тој трансфер треба да изнесува околу 70 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Милан ќе издвојат 55 милиони за напаѓачот на Атлетико?

Објавено пред

Напаѓачот на Атлетико Мадрид, Анхел Кореа се наоѓа во плановите на Милан. Според италијанските медиуми челниците на Милан биле подготвени за трансферот на Аргентинецот да издвојат 55 милиони евра.

Новинарот Џанлука Ди Марко пренесе дека на „Сан Сиро“ биле сигурни дека можат да го реализираат трансферот на 24 годишниот напаѓач, чии интереси ги застапува менаџерот Жорж Мендеш.

Парите за трансферот Милан би ги обезбедиле од продажбите на Патрик Кутроне и Андре Силва, кои се наоѓаат во плановите на Вулверхемптон односно Монако.

Кореа е во Атлетико од 2014 година, минатата сезона одигра 49 натпревари, забележа шест гола и четири асистенции. Аргентинецот има договор со „јорганџиите“ до јуни 2024 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Градоначалникот на Струга се откажа од ингеренциите за издавање дозволи за градба

Градоначалникот на Општина Струга, Рамиз Мерко, ѝ ги отстапи на Владата ингеренциите во делот на издавање дозволи за градба, легализација...

Македонија2 часа

Владата: Откажана лидерската средба, не прифаќаме ултиматуми од Мицкоски

Лидерската средба што беше планирана за денеска, дефинитивно, нема да се одржи. Од Владата велат дека причината за откажување на...

Македонија3 часа

Новинарите избркани од зградата на Државниот просветен инспекторат

Половина час по почнувањето на седницата на дисциплинската комисија во Државниот просветен инспекторат, на која се расправа за постапката на...

Македонија4 часа

Северна Македонија и Јужна Кореја воспоставија дипломатски односи

Јужна Кореја официјално воспостави дипломатски односи со Северна Македонија, објави Министерството за надворешни работи во Сеул, пренесе новинската агенција „Јонхап“....

Свет5 часа

Осомничениот го запалил студиото за анимација во Кјото зашто му украле идеја

Четириесет и едногодишниот маж, кој е осомничен дека го подметнал пожарот во студиото за анимација во Кјото, Јапонија, во кој...

Спорт6 часа

Кога Вимблдон зависи од деца

Тие се во сенка, иако стојат на сонце. Тие се незабележливи, иако ги гледате на ТВ екранот како ви претрчуваат....

Македонија16 часа

Николовски по состанокот на СДСМ: Последните настани покажаа одлучна борба против криминалот и корупцијата

Заврши состанокот на Централниот одбор на СДСМ на кој во проширен состав, во присуство на повеќе градоначалници, министри, заменици и...

Свет17 часа

Во Мароко изречени смртни казни за убиството на скандинавските туристки, обезглавени во име на Исламска држава

Судот за борба против тероризам во мароканскиот главен град, Рабат, изрече смртни казни за три лица поради убиството на две...

Свет19 часа

Хаос во поплавените области во Индија, тигри влегуваат во семејни домови

Најмалку 40 села во северниот дел на Бангладеш се поплавени откако синоќа од коритото се излеа една од најголемите реки...

Топ21 час

Тетовец со „голф“ влетал во десетмина пешаци, еден од нив тешко повреден

На локалниот пат село Горно Орашје – Тетово, во попладневните часови на 17 јули се случил посериозен сообраќаен инцидент во...

Регион23 часа

Дојавата за бомба на аеродромот во Белград е лажна

Министерството за внатрешни работи на Србија потврди дека дојавата за бомба во авионот на „Луфтханза“ на аеродромот „Никола Тесла“ во...

Македонија24 часа

Активистката Моника Ристеска осудена на една година затвор

Активистката за легализирање на марихуаната, Моника Ристеска, е осудена на една година затвор. Таа е осудена за неовластено производство и...

Македонија1 ден

ЗНМ: Случајот со „1ТВ“ е последен аларм за итни медиумски реформи

Последните случувања со приведувањето на Бојан Јовановски, менаџер во кабелската телевизија „1ТВ“, отвора сомнеж за сериозна злоупотреба на медиумите на...

Свет1 ден

(Видео) Бројот на жртви во пожарот во студиото за анимација во Јапонија се искачи на 23

Бројот на жртви во подметнатиот пожар во познатото јапонско студио за анимација во Кјото порасна на 23, објави Би-би-си. Постои...

Македонија1 ден

Панчевски: Утрово ме избркаа како партал од канцеларија

Поранешниот претседател на кривичниот суд, Владимир Панчевски, објави на „Фејсбук“ дека утринава бил, како што наведува, избркан како партал од...

Европа1 ден

Голема акција на германската полиција: приведени исламски екстремисти кои подготвувале терористички напади

Полицијата во германската покраина Северна Рајна-Вестфалија утрово изврши рација во градовите Келн и Диран, при што изврши претреси на повеќе...

Европа2 дена

Шефот на кабинетот: Меркел е добро, планира да го отслужи целиот мандат

Здравјето на германската канцеларка Ангела Меркел е добро и таа планира да го отслужи целиот мандат до 2021 година во...

Македонија2 дена

Усвоена програмата за реконструкција на Универзалната сала и спомен-обележјето на Тоше Проески

Владата денеска ја усвои програмата за реализацијата на средствата предвидени во буџетот на Министерството за култура за 2019 година за...

Македонија2 дена

Боки 13 и Милевски остануваат во притвор, судот им ги одби жалбите

Кривичниот суд попладнево соопшти дека им ги одбил жалбите на осомничените во предметот за изнуда со трговија на влијаније. Тоа...

Македонија2 дена

Васко Ковачевски нов директор на ЕЛЕМ

Владата на денешната седница, по предлогот за разрешување на околу 40 директори во јавните претпријатија, донесе одлуки и за препораки...

Досие