Контакт

Спорт

Дали Нејмар е виновен за „раскинот“ на Меси и Барса?

Објавено пред

Само 24 часа пред шокантниот „раскин“ со Барселона, Лео Меси беше на вечера со играчите на Пари Сен-Жермен, предводени од неговиот стар пријател Нејмар, и многу фанови на каталонскиот клуб сметаат дека ова бил клучниот момент да се стави крај на 21-годишниот престој на „Ноу Камп“.

Подолго време од Шпанија доаѓаа вести дека Барселона го прави максимумот да се договори со Меси, дури предложувајќи намалување на платите на повеќе стандардни првотимци за 40 отсто, пред денешниот шокантен пресврт на настаните, во кој Меси се покајал за дозволата да му се намали платата за 50 отсто, но најмногу бил разочаран од квалитетот на сегашниот тим.

Фотографијата која покажува кој можеби го разубедил го покажува Меси во друштво со Нејмар, соиграчите од аргентинската репрезентација Анхел ди Марија и Леандро Паредес и италијанската ѕвезда Марко Верати.

Нејмар, кој постојано го повикуваше Меси да дојде во Париз, ја објави фотографијата на Ибиза со порака „Амигос“ (пријатели). ПСЖ е сигурно еден од ретките клубови на планетата кој може да си ја дозволи огромната плата на Меси, така што ќе биде интересно да се следат настаните.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by NJ 10 🇧🇷 (@neymarjr)©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Тотенхем во јануари тргнуваат по Кулушевски

Објавено пред

Новиот фудбалски директор на Тотенхем, Фабио Паратичи ќе се обиде во јануари да го донесе својот поранешен фудбалер од Јувентус, Швеѓанецот Дејан Кулушевски, тврди „Дејли стар“.

Паратичи е голем поддржувач на 21-годишниот Швеѓанец со македонско потекло, откако тој беше клучен за неговиот трансфер од Аталанта во Јувентус. Кулушевски се мачи да ја врати формата и да освои стартно место во Јувентус оваа сезона, откако лани под Андреа Пирло одигра 47 меча, во кои постигна 7 гола.

Оваа година, под Макс Алегри, тој има само еден старт во Серија А, и според „Дејли стар“, Тотенхем пратиле скаути на мечот на Јуве против Малме, каде што Кулушевски доби само 7 минути игра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Роналдо сака да остане во Јунајтед како тренер за да работи со својот син

Објавено пред

Кристијано Роналдо сака да остане во Манчестер јунајтед и по фудбалската пензија, во обид да стане тренер во тимот и да го надгледува прогресот на неговиот син Кристијано Јуниор, тврди британскиот таблоид „Сан“.

36-годишниот Португалец потпиша двегодишен договор со опција за трета година со својот стар клуб, и се надева дека ќе може да продолжи со играње до својот 40-ти роденден, но потоа планот е да продолжи да биде тренер кај „ѓаволите“, каде што стана ѕвезда кога пристигна како тинејџер под Алекс Фергусон.

Неговиот 11-годишен син Кристијано Јуниор, почна да работи со јуниорските тимови на Јунајтед во Салфорд, заедно со 10-годишниот син на Немања Матиќ, Филип. Јунир претходно играше за младинскиот тим на Јувентус, каде што на 9 години постигна четири гола на еден меч.

„Роналдо јасно им порача на сите дека пристигна во Јунајтед за да помогне да се освојуваат трофеи. Но, во умот, тој не планира да игра уште долго. Многу фудбалери почнале со тренерската кариера во Јунајтед и тој смета дека тоа е добра околина за следниот чекор во неговата кариера. Тој е опседнат со фудбалот и ги познава сите детали на играта“, вели неименуван извор за „Сан“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мбапе се жали на Нејмар: Не ми ја додава топката

Објавено пред

Килијан Мбапе не е задоволен во Пари Сен-Жермен. Тоа е одамна јасно, а снимката на која беше „фатен“ како се жали дека Нејмар не му ја подава топката уште повеќе ќе ја вжешти атмосферата во тимот полн со фудбалски ѕвезди.

ПСЖ ја продолжи доминацијата во францускиот шампионат вчера со 2:0 победа над Монпелје, но камерите го фатија Мбапе како се жали на Идриса Гана Геје дека Нејмар не му ја додава топката кога е во позиција, откако Бразилецот му асистираше на Јулијан Дракслер за вториот гол.

„Кога јас сум таму, тој не ми ја подава топката“, вели Мбапе.

Се очекуваше Мбапе во летниот преоден рок да го комплетира посакуваниот трансфер во Реал Мадрид по наводното незадоволство по пристигнувањето на Лео Меси на „Паркот на принцовите“, но ПСЖ ги одби сите богати понуди на шпанскиот клуб во обид да го убедат до крајот на сезоната да го продолжи договорот.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа31 минута

Франција ќе донира двојно повеќе вакцини за сиромашните земји

Францускиот претседател, Емануел Макрон, најави дека Франција ќе им даде 120 милиони дози од вакцината против коронавирус на сиромашните земји,...

Свет44 минути

(Видео) Воз излета од пругата во САД, најмалку тројца загинати

Најмалку три лица загинаа, а десетици се повредени кога воз излета од пругата во Монтана, САД. Националниот одбор за безбедност...

Регион1 час

Труење, па давање е најверојатно причината за смртта на децата кои беа убиени од нивниот татко во Хрватска

Децата што во Хрватска беа убиени од страна на нивниот татко – Австриецот, Харалд Копиц, најверојатно првично биле отруени, пишуваат...

Европа1 час

Германија бира наследник на Меркел

Околу 60,4 милиони Германци денеска на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот, и индиректно за...

Македонија2 часа

Од утре изборна кампања

Од утре стартува изборната кампања за Локалните избори што се закажани на 17 октомври. Кампањата ќе заврши на 15 октомври...

Македонија18 часа

Регистрирани 392 нови случаи на коронавирус, починаа 20 лица

Во последните 24 часа направени се 4.633 тестирања, а регистрирани се 392 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 180, Куманово...

Македонија19 часа

Заев за виенски „Стандард“: ЕУ треба да го забрза процесот на донесување одлуки

„Понекогаш членките на ЕУ ја забораваат причината зошто работиме заедно, а тоа е затоа што сме заемно корисни. ЕУ е...

Европа20 часа

(Видео) Ерупцијата на вулканот на шпанскиот остров влезе во најинтензивната фаза

Реки лава течеа низ вулканот на шпанскиот остров Ла Палма ноќта помеѓу петокот и саботата, поради што локалниот аеродром беше...

Регион1 ден

Татко си ги задавил трите деца во Загреб, oставил писмо на „Фејсбук“

Три малолетни деца биле задавени од страна на нивниот татко во стан во Загреб, во населбата Млинови. Полицијата на местото...

Европа1 ден

Кој ќе ја наследи Меркел: Изборите се неизвесни, постизборните сојузи се уште понеизвесни

Околу 60,4 милиони Германци в недела, 26 септември на федералните избори, имаат можност да одлучат за идниот состав на парламентот,...

Македонија1 ден

Заклучен избирачкиот список, кампањата почнува в понеделник

Државната изборна комисија го заклучи избирачкиот список, со што од понеделник почнува кампањата за локалните избори закажани на 17 октомври....

Македонија1 ден

Досега се попишани околу 1,4 милион граѓани, пописот ќе заврши во четврток

Заклучно до вчера до 12 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435.000 домаќинства и над 600.000 станови, а се...

Македонија2 дена

Нови 525 случаи на коронавирус, починаа 12 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 525 нови случаи на коронавирус, 449 оздравеа, а 12 лица починаа, информира...

Македонија2 дена

Осумдесет oтсто од хоспитализираните со Ковид-19 се невакцинирани

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани од позитивни случаи на Ковид-19 во периодот од 6 август заклучно со...

Македонија2 дена

Еврејската заедница во Македонија смета дека со бришењето на терминот „бугарски“ се искривува историската вистина

Eврејската верска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија велат дека не се согласуваат со намерата за бришење...

Европа2 дена

Норвешка од утре ги укинува сите ковид-мерки

Норвешка ќе ги укине сите рестриктивни мерки воведени поради пандемијата на коронавирус, објави владата. „Поминаа 561 ден откако ги воведовме...

Европа2 дена

„Епл“ реагира на одлуката дека во ЕУ ќе мора да има универзален полнач за сите мобилни телефони

Европската Унија денеска објави дека ќе нареди воведување на универзални полначи за мобилните телефони. Овој потег го налути „Епл“, кој...

Топ2 дена

Работник од Скопје почина при пад од зграда во изградба

Градежен работник паднал и починал додека работел на зграда во изградба во Гази Баба. Според информациите, се работи за М.Ц....

Македонија2 дена

Јавни обвинители ќе следат дали има нерегуларности на локалните избори, формирана е привремена комисија

Јавниот обвинител донесе одлука за формирање привремена Комисија за следење на евентуални нерегуларности поврзани со локалните избори закажани за 17...

Македонија2 дена

Притвор за кумановската докторка која барала поткуп од 200 евра од пациенти за да ги оперира

Кумановското обвинителство поведе постапка против кумановска докторка на возраст од 51 година, вработена во „Општа болница Куманово“- очно одделение, поради злоупотреба...

Досие