Контакт

Спорт

Дали топ 4 лигите треба да загубат едно место во ЛШ?

Објавено пред

Претседателот на Европските лиги (ЕЛ), Ларс-Кристер Олсон вели дека Премиер лигата, Серија А, Ла лига и Бундеслигата треба да загубат едно од четирите места кои ги добиваат во Лигата на шампионите за „доброто на фудбалот“.

ЕЛ ги претставува интересите на 36 професионални лиги во Европа во 29 земји и е контра-тежа на Европската асоцијација на клубови (ЕЦА), каде што се вклучени најмоќните вропски клубови предводени од претседателот на Јувентус, Андреа Ањели.

Ањели веќе даде предлог за менување на Лигата на шампионите во систем кој ќе предвидува влегување и испаѓање од елитата, секако со гарантирани места за најбогатите и најпопуларните тимови.  Швеѓанецот Олсон не се согласува и дава контра-предлог.

„Со тоа што тие четири лиги добиваат автоматски четири места се затвара можноста другите да учествуваат во елитниот фудбал. Ќе биде подобро да има три фиксни места, а клубовите не треба да имаат привилегија поради нешто што го направиле во минатото. Историскиот коефициент треба да се отстрани и треба прераспределување на финансиските средства. Мора да има солидарно плаќање на помалите лиги и барем 25 отсто од парите треба да одат таму“, вели Олсон.

Спорт

Реал нема да го пуштат Себалјос во Валенсија

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Реал Мадрид не го дозволил трансферот на Дани Себалјос во Валенсија, објавива шпанските медиуми. Себалјос е незадоволен од стауст што го има во Арсенал, побарал од Реал да му најдат нов клуб.

Валенсија покажале најмогу интерес за повремениот шпански репрезентативец, меѓутоа Реал нема да го дозволат овој трансфер. „Кралевите“ не сакала да засилат директен конкурент за титулата во Шпанја.

Себалјос оваа сезона има одиграно само девет натпревари за Арсенал, еден период беше повреден, но откако се врати во тимот кај новиот тренер Микел Артета не одиграл ниту една минута.

Прикажи повеќе...

Спорт

Одложен натпреварот ЛА Лејкерс-ЛА Клиперс

Објавено пред

Градското дерби во НБА лигата помеѓу ЛА Лејкерс и ЛА Клиперс кое требаше да се одигра утре од 4 часот по средно-европско време е одложено поради смртта на Коби Брајант. Лејкерси побарале од лигата да го одложи натпреварот.

Легендарниот Коби Брајант настрада во хеликоптерска несреќа во неделата во 10 часот по локално време. Заедно со него загинаа уште осум други лица, меѓу кои и неговата 13 годишна ќерка Џијана.

Коби за 20 години со ЛА Лејкерс освои пет шампионски титули, два пати бил МВП на финалните натпревари, а еднаш МВП на регуларниот дел од сезоната. Со репрезентацијата на САД два пати бил олимписки шампион.

Лејкерси во моментов се лидери во Западната конференција со скор 36/10, додека Клиперси се трети со скор 33/14.

Прикажи повеќе...

Спорт

Арсенал со тинејџери до осминафиналето на ФА купот (видео)

Објавено пред

Арсенал стигна до 2:1 победа на гости кај Бурнемаут за да се пласира во осминафиналето на ФА купот каде што ги чека гостување кај второлигашот Портсмут.

Исходот на мечот беше решен во првите половина час, во кој блеснаа младите фудбалери на „топчиите“.

Во петтата минута, 18-годишниот Габриел Мартинели му асистираше на својот врсник, Букајо Сака за 1:0, а во 26. минута, Сака му асистираше на 20-годишниот Еди Нкетијах, кој се врати од позајмица, а 2:0. Сем Сариџ го постигна утешниот гол за домаќините во 91. минута од мечот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет15 минути

Трамп денеска ќе го објави мировниот план за Блискиот исток

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека денеска ќе го претстави мировниот план за Блискиот Исток, кој претходно го најави како...

Свет23 минути

Во Германија потврден прв случај на коронавирусот

Во Германија е потврден прв случај на смртоносниот коронавирус, кој се појави во Кина и се прошири и во други...

Свет32 минути

Бројот на загинати од коронавирусот во Кина надмина 100

Бројката на починати од коронавирусот во Кина надмина 100. Според најновите податоци се работи за 106 смртни случаи, а во...

Македонија14 часа

(Видео) Поранешни вработени во ОХИС: Во фабриката има остатоци од опасна жива

Поранешни вработени во фабриката ОХИС тврдат дека во кругот на фабриката има опасна жива како остаток од работењето на некогашниот...

Топ16 часа

Тело на 60-годишна жена извлечено од водите на Вардар

Телото на 60-годишна жена било извлечено од реката Вардар во Скопје. „Вчера, во СВР Скопје било пријавено дека во водите...

Македонија16 часа

Град Скопје објави итни мерки и препораки поради загадувањето

Бесплатен јавен превоз, запирање на градежните работи и поскапен паркинг се дел од итните мерки од надлежност на Град Скопје,...

Македонија18 часа

Во Скопје и Тетово надминат прагот на загадување, стапуваат на сила препораките на Владата

Според податоците од Државниот автоматски мониторинг-систем за квалитет на амбиенталниот воздух и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи,...

Македонија19 часа

(Видео) Стефанова: Дејствијата на Јанева нанесоа огромна штета на СЈО

Дали Катица Јанева е виновна за кривичното дело што се суди, ќе си одлучи судечкиот совет што ја води оваа...

Економија20 часа

Горивата поевтинуваат

Од ноќеска на полноќ горивата ќе поевтинат за половина, односно за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни...

Македонија20 часа

Јанева отстранета од судница, на Стефанова ѝ се обрати со зборовите: „Гомнарке, ороспијо“

Судијката на рочиштето за „Рекет“ нареди да се отстрани поранешната шефица на СЈО Катица Јанева од судницата, откако таа почна...

Македонија20 часа

Вработен во ФЗОМ: Мајката на Тамара не сакаше да го подигне одобрението за лекување

Бранко Хаџигогов, вработен во Фондот за здравство, кој денеска  сведочеше за лекувањето на малата Тамара, потенцираше дека решение за лекување...

Македонија20 часа

Сведочење за „Рекет“: Чифлиганец и Савова се обидувале да влијаат врз истрагата за Камчев и Мијалков

Ванчо Чифлиганец, сопственикот на градежната компанија Адора инжинеринг, бил кај обвинителката Лиле Стефанова за да се интересира за предметот „Империја”,...

Свет20 часа

Објавена аудиоснимка од последниот разговор на пилотот на Коби Брајант и контролата на летање

На интернет е објавена аудиоснимка од последниот разговор меѓу пилотот на хеликоптерот со кој загинаа кошаркарот Коби Брајант, неговата 13-годишна...

Македонија21 час

Стефанова: Јанева се однесуваше како да е адвокат на Панделески

Обвинителката Лиле Стефанова на денешното сведочење за случајот „Рекет” рече дека ексшефицата на СЈО Катица Јанева телефонски и се заканувала...

Македонија22 часа

(Видео) Стефанова: Чудно беше како Камчев знаеше дека ќе му вршиме претрес

Обвинителката од поранешното СЈО Лиле Стефанова денеска сведочи пред кривичниот суд за случајот „Рекет” каде обвинети се Бојан Јовановски –...

Свет23 часа

(Видео) Авион со 150 патници се излизга од пистата и излета на улица

Ирански патнички авион со 150 патници се излизга од писта и излезе на улица во јужниот град Махшар, откако се...

Свет23 часа

ФБИ почна истрага зошто хеликоптерот на Коби Брајант летал во услови на магла

ФБИ го истражува местото на несреќата каде што се урна хеликоптерот со НБА-играчот Коби Брајант, неговата ќерка и уште седум...

Свет23 часа

Калифорнија: Ќе бидат потребни неколку дена за да се извлечат телата од непристапниот терен каде што се урнал хеликоптерот

Властите во округот Лос Анџелес соопштија дека може да потрае неколку дена за да се извлечат телата од местото на...

Свет24 часа

Рик Фокс е жив, не бил во хеликоптерот со Коби Брајант

Откако бројни американски медиуми објавија дека заедно со кошаркарот Коби Брајант во хеликоптерската несреќа загинал и неговиот поранешен соиграч од...

Свет24 часа

Најмалку 80 починати од коронавирусот, а околу 3.000 лица се заразени

Бројката на починати од коронавирусот во Кина се искачи на 80, а речиси 3.000 лица се заразени. Во обид да...

Досие