Контакт

Спорт

Далиќ: Ние сме фајтери, борци, победници – на овие момци им верувам до небо!

Објавено пред

Хрватската фудбалска репрезентација утре од 15 часот на „Пољуд“ игра меч против Русија, последен во квалификациите за пласман на СП 2022 во Катар.

Момците на селекторот Златко Далиќ со победа одат директно на Мундијалот, а со нерешено или пораз ќе мораат да играат бараж.

„Ние сме репрезентација која се брани и така игра фудбал. Ние сме фајтери, борци, победници и тоа ќе го покажеме утре. Ќе не понесе атмосферата. Јас сум полн со самодоверба и верба во оваа селекција. На овие момци им верувам до небо!“ рече денеска на прес-конференција селекторот Златко Далиќ.

Русија одигра одлично во овие квалификации и во последниот меч влегува со 24 бода, 2 повеќе од Хрватска.

„Тие нема да играат на реми, затоа што ако така играш – ќе загубиш. Тие преферираат напаѓачки фудбал, но тие ќе се борат толку колку што ние ќе им дозволиме“ рече Далиќ.

Спорт

Роналдо: Англиските клубови беа прескапи, затоа го купив Валјадолид

Објавено пред

Легендарниот бразилски напаѓач, Роналдо открива дека размислувал да купи клуб од МЛС лигата или од англискиот Чемпионшип, пред да се реши да инвестира во шпанскиот Валјадолид поради превисоките цени.

Двократниот светски шампион беше малцински сопственик во клубот Форт Лодердејл страјкерс во НАСЛ американската лига, пред клубот да се распушти во 2016 година. Тој сакал да инвестира во САД, каде што неговиот поранеше соиграч од Реал Мадрид, Дејвид Бекам е газда на Интер Мајами, но вели дека цените не биле прифатливи.

„Бев во Њујорк на разговор со претседателот на МЛС и тој ми ја кажа: ‘Можеш да освоиш се, но ако немаш 70 милиони евра за франшизата, не правиш ништо’. Затоа ја отфрлив таа понуда. Потоа заминав во Лондон за да студирам спортски менаџмент и спортски маркетинг. Разгледував многу клубови од англискиот Чемпионшип, но сите клубови беа прескапи. Премиерлигата е огромен успех на глобално ниво, но и Чемпионшипот, така што беа потребни најмалку 60 милиони фунти за проект. Затоа размислив за Шпанија и Португалија, каде што цените беа поприфатливи“, вели Роналдо.

Тој продожлил со потрагата за клуб и по Светското првенство во 2018, купи 51 отсто од Реал Валјадолид, каде што сега е претседател на клуб.

„Слушнав дека има опција за Вајладолид, и преговарав само една недела и платив 30 милиони евра“, вели 45-годишниот Роналдо.

Валјадолид се на петтото место во Втората шпанска лига, со 10 поени заостанување зад Алмерија, но само 4 од место кое автоматски значи враќање во Ла лига.

Прикажи повеќе...

Спорт

Најава за возбудлив викенд – Хамилтон за 0.056 секунди пред Ферстапен на првиот тест во Џеда

Објавено пред

Пред првата Ф1 трка во историјата во Џеда, Саудиска Арабија, ривалите за освојувањето на титулата, Луис Хамилтон во Мерцедес и Макс Ферстапен во Ред бул најавија интересна битка, откако шампионот Хамилтон беше за само 0.056 секунди побрз од Ферстапен во првиот тренинг.

Разликата во генерален пласман пред последните две трки од сезоната, овој викенд во Саудиска Арабија и следниот во Абу Даби е само 8 поени во плус за Холанѓанецот Ферстапен, но Мерцедес на последните неколку трки покажаа дека имаат најбрз болид и со Хамилтон зад воланот неизвесноста е огромна.

Прикажи повеќе...

Спорт

Будуќност го суспендира Џејкоб Вајли

Објавено пред

Кошаркарскиот клуб Будуќност го суспендира македонскиот репрезентативец Џејкоб Вајли. Крилниот центар на своја рака заминал од Подгорица. Неговиот менаџер изјави дека Вајли имал приватни проблеми заминал од главниот град на Црна Гора.

„КК Будуќност Воли сака да ја извести јавноста дека Џејкоб Вајли по настапите за Македонија, не се појави на тренингот, самоиницијативно ја напушти Подгорица. Менаџерот го извести клубот дека Вајли заминал поради семејни проблеми. Клубот го суспендира играчот. Јавноста ќе биде навремено известена за чекорите кои ќе бидат преземи против Вајли“, соопшти клубот.

Будуќност во наредните денови ќе игра против СЦ Дерби во АБА лигата и Промитеас во Еврокупот. За овие натпревари покрај Вајли во тимот ќе ги нема повредените Данило Николиќ, Игор Дробњак и Петар Поповиќ, а под знак прашалник е настапот на Вили Рид.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

342 нови случаи на Ковид-19 и седум починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на...

Македонија3 часа

Димитров: Токму европската интеграција е процес во кој гледам шанса за обединување

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров како член на Националниот совет за европски интеграции при Собранието,...

Македонија3 часа

Јован Деспотовски поднесе кандидатура за претседател на СДСМ

Денеска во седиштето на СДСМ, кандидатура за внатрепартиските непосредни избори поднесе Јован Деспотовски, информираат од владејачкиот СДСМ. „До Централната изборна...

Македонија5 часа

(Видео) Со највисоки државни почести преземени телата на загинатите – семејствата во тага и неверување

Со највисоки државни почести беа преземени телата на 45 македонски државјани кои трагично го загубија својот живот во автобуската несреќа...

Македонија5 часа

(Видео) Пристигнаа останките од трагично загинатите во автобуската несреќа

На Меѓународниот аеродром во Скопје пристигнаа двата авиона со останките од трагично загинатите патници во автобуската несреќа во Бугарија. Полетувањето...

Забава7 часа

Алек Болдвин навестува крај на кариерата по фаталното пукање

Алек Болдвин откри дека неговата актерска кариера најверојатно е завршена по фаталниот инцидент во кој загина снимателката Халина Хачинс на...

Свет8 часа

По Шаленберг, оставка најави и министерот за финансии на Австрија

Австрискиот министер за финансии, Гернот Блимел, најави оставка. Неговата оставка следи откако лидерот на Народната партија на Австрија (ОВП), Себастијан...

Свет8 часа

Стапија на сила санкциите на САД, ЕУ, Британија и Канада кон Белорусија

САД, Европската Унија, Велика Британија и Канада воведоа нови санкции за белоруски физички и правни лица. САД воведоа ограничувања за...

Свет18 часа

Омикрон има способност да избегне имунитет од претходна инфекција со коронавирус, предупредуваат научници

Омикрон има значителна способност да избегне имунитет од претходна инфекција со ковид, покажува првата вистинска студија во светот за ефектот...

Европа21 час

Британија со речиси 54 илјади нови случаи во еден ден, највисока бројка по Европското фудбалско првенство

Велика Британија забележа 53.945 нови случаи на коронавирус – највисока дневна бројка од средината на јули по Европското фудбалско првенство....

Регион21 час

Бугарските истражители: Познати причините за пожарот во автобусот во кој загинаа 45 луѓе

Познати се причините за пожарот во автобусот што се запали на автопатот „Струма“ во Бугарија. Ова го соопштија обвинителот Бисер...

Свет22 часа

Maж облечен како нинџа со меч нападна две полицајки во Франција

Маж облечен како нинџа нападнал со меч и повредил две полицајки во францускиот град Шербур, а досегашните податоци не укажуваат...

Македонија1 ден

333 нови случаи на Ковид-19 и 16 починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.440 тестирања, а регистрирани се 333 нови случаи на...

Европа1 ден

Курц се повлекува од политиката: Не сум ниту светец, ниту злосторник

Поранешниот австриски канцелар Себастијан Курц се повлекува од политичкиот живот, објавија австриските медиуми. Курц денеска излезе пред новинарите и најави...

Економија1 ден

Цената на кесите да се зголемува постепено, примената на законот да се одложи, бараат стопанските комори

Заштитата на животната средина и одржливо располагање со ресурсите е важен општествен приоритет, но за оваа цел да биде реализирана...

Македонија1 ден

Јовески: Oбвинителите и судиите да работат непристрасно и професионално

Предизвикот на обвинителите и судиите во битката за обезбедување на владеењето на правото и еднаков пристап до правдата е секојдневен....

Европа1 ден

Зголемени тензиите на Западен Балкан, предупредува Столтенберг

Тензиите на Западен Балкан се зголемени , вклучително и во БиХ и Косово, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг....

Македонија1 ден

Сарафов: Идентификувани се сите 45 жртви од автобуската несреќа на автопатот Струма

Заменик-главниот обвинител и директор на Националната истражна служба Борислав Сарафов за БТА изјави дека веќе се идентификувани сите 45 жртви...

Свет1 ден

Гутереш: Затворањето на африканските граници поради омикрон е неправедно

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш, рече дека затворањето на границите поради новиот сој на коронавирус омикрон е многу неправедно,...

Македонија2 дена

(Видео) Во СДСМ и во Алтернативата неделава партиски консултации за преговорите помеѓу Заев и Гаши

Се очекува до крајот на оваа недела да се обезбеди усогласување за влез на Алтернативата во Владата. Партиските тела на...

Досие