Контакт

Спорт

Далиќ: Тажен сум, ни пресуди промашувањето на 3:3

Објавено пред

„Тажен сум затоа што испаднавме, тажен сум поради навивачите и поради играчите кои дадоа се од себе“. Вака селекторот на хрватската фудбалска репрезентација, Златко Далиќ го прокоментира поразот од 5-3 од Шпанија во осминфиналето на ЕУРО2020.

Во „луд“ меч Шпанија до 85 минута имаше 3-1, па „коцкастите“ во 92 минута стигнаа до 3-3 и продолженија. Во двапати по 15-те минути Шпанија со два гола го реши патникот во четвртфинале.

„Игравме против голема екипа, направивме грешки при головите и не успеавме да зачуваме енергија на 3:3. Ни пресуди промашувањето при овој резултат. Оршиќ внесе живост во екипата, донесе многу добри работи, добро реагираше“ смета Далиќ.

По поразот, разочаран беше капитенот на Хрватска, Лука Модриќ.

„Поведовме од среќен гол, а потоа тие беа подобри, во првите 60 минути. Стоевме предлабоко во нашата половина и ги оставивме да играат. Кога почнавме да напаѓаме повеќе, заигравме и подобро, а со тоа правевме шанси и така дојдовме до израмнувањето. Покажавме зрелост, карактер и квалитет. На стартот од продолженијата ги држевме в рака, но не реализиравме две добри шанси. Тогаш натпреварот се сврте и немавме повеќе сили да се вратиме“ – рече Модриќ по мечот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Трејдот на Вестбрук во Лејкерси бил договорен во домот на Леброн Џејмс

Објавено пред

Трејдот на Расел Вестбрук во Лос Анџелес Лејкерс и понатаму е тема во НБА круговите, во САД. Еден од најдобрите бекови во лигата, по една сезона ги напушти Вашингтон Визардс. За Вестбрук, Визардс ги добија Кајл Кузма, Кентавијус Колдвел-Поуп, Мотрезел Херел и 22.пик од вчерашниот драфт, Ајзеа Џексон.

Трејдот, иако беше завршен вчера, а ќе биде официјализиран на 6.август, бил договорен уште пред две недели во домот на Леброн Џејмс.

Покрај Џејмс и Вестбрук, на „состанокот“ присуствувал и Ентони Дејвис.

Според американските медиуми, Вестбрук, рекол дека има желба да се врати во родниот град и конечно да ја освои НБА титулата.

Џејмс и Дејвис му ветиле дека ќе играат на позициите 4 и 5 (крилен-центар и центар) за да може Вестбрук побргу да се вклопи во тимот.

Расел Вестбрук (32) од 2008 година во НБА лигата играл за Оклахома сити Тандер, Хјустон Рокитс и Вашингтон Визардс.

Во 2017 година беше прогласен за МВП.

Минатата сезона ја заврши со трипл-дабл просек од 22,2 поени, 11,5 скокови и 11,7 асистенции.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сензација во Токио – Кинеските одбојкарки останаа без пласман во четврт-финалето

Објавено пред

Женската одбојкарска репрезентација на Кина остана без шанси да го брани златниот медал освоен пред пет години во Рио де Жанеиро. На две кола до крајот на фазата по групи, Кина остана без шанси да се пласира во четврт-финалето.

Кина денес доживеа пораз од Турција со максимален резултат (23:25, 20:25, 18:25). До крајот на оваа фаза ќе одигра уште два натпревари, против Аргентина и Италија, но и со евентуални две победи, нема шанси за пласман во четврт-финалето.

Од оваа група понатаму ќе продолжат Италија, Русија, САД и Турција.

Елиминацијата на Кина е најголемата сензација, во колективните спортови, во досегашниот тек на Олимписките игри.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хрватска го доби дербито со Србија

Објавено пред

Хрватска победи во балканското дерби, против Србија со 14:12 (5:3, 1:1, 4:4, 4:4) , на ватерполо турнирот, на Олимписките игри во Токио. Во пресрет на последното коло, Хрватска има три победи и пораз, а Србија две победи и исто толку порази.

Воведните минути од натпреварот покажаа во која насока ќе се движи натпреварот. Хрватите ги реализираа првите три напади, поведоа со 3:0 и 4:1. Србите играа лошо во одбраната, а во нападот немаа решение за извонредниот голман Бијач, кој на крајот имаше речии 55 отсто одбранети удари.

Србија успеа да фати приклучок на две минути до крајот на третата четвртина, кога израмни на 8:8, но од тој момент Хрватска одговори со серија од пет гола и го реши прашањето на победникот.

Во последното коло Хрватска ќе игра против Шпанија, а Србија ја чека уште едно дерби, против Црна Гора.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија36 минути

Горан Сугарески разрешен од директорската функција во Царинската управа

Владата го разреши Горан Сугарески од функцијата директор на Царинската управа. „Владата ја прифати одлуката на Комисијата за именување, Горан Сугарески да...

Економија1 час

Државата ќе им даде 111 милиони денари помош на туристички агенции, ресторани за свадби и ноќни клубови

Владата ќе додели еднократна финансиска помош во висина од 111 милиони денари за 382 лиценцирани туристички агенции, категоризирани ресторани за...

Македонија2 часа

(Видео) Државата ја зголеми наградата за олимпиецот Георгиевски

Владата на 93-та седница ја дополни одлуката за паричната награда за постигнатиот врвен олимписки успех на Дејан Георгиевски на Летните...

Регион15 часа

Вишеградската група со поддршка за „Отворен Балкан“, соработката ќе придонесе за регионална стабилност

Земјите од вишеградската група (Унгарија, Чешка, Словачка и Полска) го поздравија формирањето на иницијативата „Отворен Балкан“ (поранешен минишенген) од страна...

Регион17 часа

Српски автобус се преврте во Германија, повредени најмалку 19 лица

Најмалку 19 лица се повредени при превртување патнички автобус на германскиот автопат А13 помеѓу Стааков и Фрајвалде во правец на...

Македонија19 часа

Поради неправилности во работењето, сменет директорот на Националната библиотека „Свети Климент Охридски“

Директорот Фремзим Даути се разрешува од должноста директор на Националната установа, Национална и универзитетска библиотека „Свети Климент Охридски“ – Скопје...

Македонија19 часа

Илинден на Мечкин Камен без говор на Пендаровски, но првпат со Ахмети

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, нема да оди да го чествува Илинден на Мечин Камен на 2 Август иако шефот...

Македонија19 часа

Пендаровски нема да ги потпише измените на Изборниот законик, смета дека има нелогичности

Претседателот Стево Пендаровски нема да потпише указ за прогласување на измените на Изборниот законик со кој се бараат потписи од...

Македонија22 часа

Двајца починати и 74 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.582 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на...

Македонија22 часа

Фирма казнета со 20.000 евра за испуштање мазут во Вардар

По пријава од граѓани за излеана темна дамка во реката Вардар кај Градско, државен инспектор за животна средина темелно ги...

Топ23 часа

Пешак загина, велосипедист тешко повреден – и во двата случаја возачите што ги удриле побегнале

Пешак во Скопје загина, а велосипедист е тешко повреден во два одделни случаја во кои биле удрени од автомобили, при...

Топ24 часа

Возачот кој усмрти пешак во Куманово бил пијан

Седумдесетгодишниот возач М.П. кој удри во пешаци во Куманово, од кои едниот почина, бил пијан, утврди кумановското обвинителство. Несреќата се...

Свет1 ден

Во Кина се појави ново жариште на коронавирус, најголемо по Вухан

Жариште на Ковид-19 откриено во кинескиот град Нанџинг се прошири во пет кинески провинции и главниот град Пекинг, а кинеските...

Топ1 ден

Во гостилница во Арачиново специјалците уапсија меѓународен наркодилер кој побегнал од затвор

Во акција во угостителски објект во скопско Арачиново, утрово околу 6 часот и 45 минути бил уапсен 43-годишен арачиновец кој...

Свет1 ден

Сè поголем притисок врз невакцинираните војници и државни службеници во САД

Американскиот претседател, Џо Бајден, донесе серија мерки за поттикнување на вакцинацијата во САД, вклучително и задолжителна вакцинација за милиони федерални...

Свет1 ден

Израел почнува со вакцинација со трета доза од вакцината

Израелскиот премиер, Нафтали Бенет, објави дека земјата ќеапочне да дава трета доза од вакцината против коронавирус на лица постари од...

Македонија1 ден

СДСМ објави уште петмина кандидати за градоначалници

СДСМ објави уште пет имиња на кандидати за градоначалнци за претстојните локални избори што ќе се одржат во октомври. Партијата...

Свет2 дена

Американски дипломат 14 години дрогирал и силувал жени, му се заканува доживотен затвор

Поранешен службеник на американската амбасада во Мексико се изјасни за виновен за дрогирање и сексуална злоупотреба  на најмалку 23 жени...

Свет2 дена

(Видео) Три лица загинаа, десетици се повредени во големиот пожар кај Анталија

Три лица загинаа, а повеќе десетици се во болница во шумскиот пожар што се прошири во одморалиштето Манагвата, во близина...

Свет2 дена

Истрагата утврди дека државата е одговорна за убиството на малтешката новинарка

Истрагата за убиството на малтешката новинарка Дафне Каруана Галиција во 2017 година покажа дека државата е одговорна за нејзината смрт,...

Досие