Контакт

Спорт

Дани Алвеш се враќа во Барселона

Објавено пред

Дани Алвеш (38) се враќа во Барселона. Бразилските медиуми, тврдат, дека ветеранот и Барселона ги започнале преговорите. Најтрофејниот фудбалер на сите времиња, од септември е без клуб, кога го раскина договорот со Сао Паоло.

Дани Алвеш, дресот на Барселона го носеше од 2008 до 2016 година. Во овој период одиграл 391 натпревар, постигнал 21 гол и забележал 101 асистенција.

Алвеш исклучителната кариера освоил 43 трофеи, 18 од нив се со Барселона. Наводно новиот тренер, Лави, сака да го има искусниот фудбалер во својот тим.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ѓоковиќ го декласираше Чилиќ, Србија-Хрватска ќе се одлучува во мечот во двојки

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ со 6:4/6:2 експресно го победи својот стар пријател Марин Чилиќ, за повторно да ја „спаси“ Србија и да израмни на 1:1 во полуфиналето на Дејвис купот, каде што сега ќе одлучуваат мечевите во двојки.

Иако на моменти имаше малку нервоза во неговата игра и во комуникацијата со селекторот Виктор Троицки, Ѓоковиќ беше за класа подобар од Чилиќ, и откако спаси шест брејк топки во првиот сет, експресно го освои вториот за импресивна победа. Откако Борна Гојо го изненади Душан Лајовиќ во два сета во првиот меч, сега патникот во неделното финале ќе се одлучува во мечот во двојки.

Ѓоковиќ повторно ќе биде на теренот со својот партнер Никола Чачиќ, но ова ќе биде редок меч во кој тој нема да биде фаворит, бидејќи од другата страна на мрежата ќе бидат Никола Мектиќ и Мате Павиќ, кои се прворангирана тениска двојка во 2021 година, во која освоија 9 титули (вклучувајќи го и Вимблдон) и го освоија златото на Олимпијадата во Токио.

Прикажи повеќе...

Спорт

Каков е ова Мундијал? Романија-Иран 39:11, Холандија-Порторико 55:15!

Објавено пред

Стартот на 25. Светско првенство во женски ракомет во Шпанија, уште еднаш покажува дека на дел од репрезентациите, едноставно не им е место во елитното натпреварување, со бизарни еднострани резултати на Мундијалот.

Најдобар пример за ова беше мечот помеѓу Романките и Иранките во првото коло во групата Ц, во кое азиската репрезентација постигна само 3 гола во првото полувреме, и вкупно 11 гола, а прими дури 39.

Слична ситуација беше и на мечот помеѓу Холандија и Порторико, каде што северноамериканската репрезентација имаше -17 во првото полувреме, за на крајот да прими дури 55 голови. Слична, иако не толку драстична разлика имаше и на мечевите помеѓу Франција и Ангола (30:20), односно Русија и Камерун (40:18).

25.СВЕТСКО ПРВЕНСТВО, ШПАНИЈА

ГРУПА А

Франција – Ангола 30:20 (13:9)

Црна Гора – Словенија 20.30 ч.

ГРУПА Б

Русија – Камерун 40:18 (17:10)

Србија – Полска 20.30 ч.

ГРУПА Ц

Романија – Иран 39:11 (20:3)

Норвешка – Казахстан 20.30 ч.

ГРУПА Д

Холандија – Порторико 55:15 (23:6)

Шведска – Узбекистан 20.30 ч.

Прикажи повеќе...

Спорт

Леклер се заби во ѕидот со своето Ферари во Џеда, Хамилтон и Мерцедес пак најбрзи

Објавено пред

Асот на Ферари, Шарл Леклер, имаше застрашувачки инцидент на вториот тренинг пред саудиското ГП удирајќи со својот болид во ѕидот и предизвикувајќи предвремен крај на сесијата. За среќа, возачот од Монако сам излезе од болидот и потоа со безбедносното возило беше однесен во боксот.

Инцидентот предизвика прекин на сесијата на неколку минути пред крајот по што Луис Хамилтон и Валтери Ботас беа најбрзи за Мерцедес најавувајќи дека предноста на „сребрената стрела“ ќе биде голема и во претпоследната трка од сезоната. Пјер Гасли во Алфа Таури беше трет најбрз, а лидерот во генерален пласман, Макс Ферстапен, го заврши тренингот на четврто место со многу работа пред утрешните квалификации.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет37 минути

СЗО: Омикрон-варијантата е присутна во 38 земји

Омикрон-сојот на коронавирусот досега е потврден во 38 земји во светот, изјави денеска Марија ван Керхове, експерт од Светската здравствена...

Македонија6 часа

Од 10 декември почнува украсувањето на Скопје за Нова година

Од Град Скопје соопштија дека новогодишното украсување на Скопје ќе почне на 10 декември. „На повикот на градоначалничката на Скопје,...

Македонија7 часа

342 нови случаи на Ковид-19 и седум починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на...

Македонија7 часа

Димитров: Токму европската интеграција е процес во кој гледам шанса за обединување

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров како член на Националниот совет за европски интеграции при Собранието,...

Македонија9 часа

(Видео) Со највисоки државни почести преземени телата на загинатите – семејствата во тага и неверување

Со највисоки државни почести беа преземени телата на 45 македонски државјани кои трагично го загубија својот живот во автобуската несреќа...

Забава11 час

Алек Болдвин навестува крај на кариерата по фаталното пукање

Алек Болдвин откри дека неговата актерска кариера најверојатно е завршена по фаталниот инцидент во кој загина снимателката Халина Хачинс на...

Свет12 часа

По Шаленберг, оставка најави и министерот за финансии на Австрија

Австрискиот министер за финансии, Гернот Блимел, најави оставка. Неговата оставка следи откако лидерот на Народната партија на Австрија (ОВП), Себастијан...

Свет12 часа

Стапија на сила санкциите на САД, ЕУ, Британија и Канада кон Белорусија

САД, Европската Унија, Велика Британија и Канада воведоа нови санкции за белоруски физички и правни лица. САД воведоа ограничувања за...

Свет22 часа

Омикрон има способност да избегне имунитет од претходна инфекција со коронавирус, предупредуваат научници

Омикрон има значителна способност да избегне имунитет од претходна инфекција со ковид, покажува првата вистинска студија во светот за ефектот...

Европа1 ден

Британија со речиси 54 илјади нови случаи во еден ден, највисока бројка по Европското фудбалско првенство

Велика Британија забележа 53.945 нови случаи на коронавирус – највисока дневна бројка од средината на јули по Европското фудбалско првенство....

Регион1 ден

Бугарските истражители: Познати причините за пожарот во автобусот во кој загинаа 45 луѓе

Познати се причините за пожарот во автобусот што се запали на автопатот „Струма“ во Бугарија. Ова го соопштија обвинителот Бисер...

Свет1 ден

Maж облечен како нинџа со меч нападна две полицајки во Франција

Маж облечен како нинџа нападнал со меч и повредил две полицајки во францускиот град Шербур, а досегашните податоци не укажуваат...

Македонија1 ден

333 нови случаи на Ковид-19 и 16 починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.440 тестирања, а регистрирани се 333 нови случаи на...

Европа1 ден

Курц се повлекува од политиката: Не сум ниту светец, ниту злосторник

Поранешниот австриски канцелар Себастијан Курц се повлекува од политичкиот живот, објавија австриските медиуми. Курц денеска излезе пред новинарите и најави...

Економија1 ден

Цената на кесите да се зголемува постепено, примената на законот да се одложи, бараат стопанските комори

Заштитата на животната средина и одржливо располагање со ресурсите е важен општествен приоритет, но за оваа цел да биде реализирана...

Македонија1 ден

Јовески: Oбвинителите и судиите да работат непристрасно и професионално

Предизвикот на обвинителите и судиите во битката за обезбедување на владеењето на правото и еднаков пристап до правдата е секојдневен....

Европа1 ден

Зголемени тензиите на Западен Балкан, предупредува Столтенберг

Тензиите на Западен Балкан се зголемени , вклучително и во БиХ и Косово, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг....

Македонија1 ден

Сарафов: Идентификувани се сите 45 жртви од автобуската несреќа на автопатот Струма

Заменик-главниот обвинител и директор на Националната истражна служба Борислав Сарафов за БТА изјави дека веќе се идентификувани сите 45 жртви...

Свет2 дена

Гутереш: Затворањето на африканските граници поради омикрон е неправедно

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш, рече дека затворањето на границите поради новиот сој на коронавирус омикрон е многу неправедно,...

Македонија2 дена

(Видео) Во СДСМ и во Алтернативата неделава партиски консултации за преговорите помеѓу Заев и Гаши

Се очекува до крајот на оваа недела да се обезбеди усогласување за влез на Алтернативата во Владата. Партиските тела на...

Досие