Контакт

Спорт

Данките убедливи против Шпанија за мундијалска бронза

Објавено пред

Данската женска ракометна репрезентација е освојувач на бронзениот медал на Светското првенство во Шпанија, откако доминираа од почеток до крај и ги победија домаќините на Мундијалот со 35:28 (16:13).

За Данките ова е трета бронза на Мундијалите, и прв медал од бронзата освоена на СП во Србија во 2013 година. Шпанија, пак, останува без медал две години откако беше сребрена на Мундијалот во Јапонија. Бургард имаше 7 гола за Данска, Хансен и Јоргенсен уфрлија по шест, додека Мартин за Шпанките беше најефикаса со 6 гола.

Во големото финале од 17.30 часот ќе се сретнат двете непоразени селекции, Франција и Норвешка.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Адама Траоре се враќа во Барселона

Објавено пред

Адама Траоре се враќа во Барселона, тврдат медиумите од Каталонија. Според овие извори, супер-менаџерот Жорж Мендеш ги финишира преговорите со Барселона околку овој трансфер. Оба значи дека Антонио Конте и Тотенхем, ќе извисат за веќе најавеното засилување. Вулверхемптон, пред неколку дена ја прифатија понудата од 20.000.000 евра за Траоре.

Адама Траоре е продукт на академијата на Барселона, Ла Масија. Кога требаше не доби шанса во сениорскиот тим, поради што се пресели во Англија, во Астон Вила, потоа во Мидлсброу и на крајот во Вулверхемптон.

Трансферот на Траоре, како што тврдат медиумите, нема врска со одлуката на Усман Дембеле, дали ќе остане или ќе го напушти клубот.

Клучен играч во трансферот на десното крило е Франсиско Тринкао. Португалецот оваа сезона е во Вулверхемптон како позајмен играч. Англичаните имаат можност да го откупат за 30.000.000 евра, во спротивно ќе мора да и платат на Барселона 6.000.000.

Се уште не е познато под кои услови Барселона ќе го донесе Траоре, но според медиумите условите ќе бидат и повеќе од поволни, секако доколку Тринкао се согласи да остане во Вулверхемптон.

Прикажи повеќе...

Спорт

Колинс ќе и се спротивстави на Барти во финалето на АО

Објавено пред

Американката Даниел Колинс ќе и се спротивстави на првата ностелка, Ешли Барти, во финалето на Австралија опен.

Колинс, во второто полу-финале, на женскиот дел од турнирот, убедливо ја порази Ига Швјонтек од Полска со 6/4, 6/1.

Американката, која во Мелбурн е 27.носителка, двата сета го започна со дупли брејк и водство од 4:0. Швјонтек, во првиот сет успеа некако да се врати во сетот, но не и да и предизвика проблеми на Колинс.

Во вториот сет, по водството од 4:0 Колинс не и дозволи на Швојнтек да и се доближи. Го доби мечот за 72 минути.

Финалето во женска конкуренција ќе се одигра во сабота, со почеток во 9.30 часот по средно-европско време.

Прикажи повеќе...

Спорт

КТМ го претстави моторите за новата сезона

Објавено пред

КТМ ги промовираше РЦ16 мотоциклите, со кои во претстојната сезона во Мото ГП, ќе се натпреваруваат возачите на Ред Бул КТМ фактори рејсинг и Тех3 КТМ фактори рејсинг.

Презентацијата се одржа под мотото: „Потрагата по совршенството започнува овде“.

Бред Биндер и Мигел Оливеира ќе возат за Ред Бул КТМ фактори рејсинг. Менаџер на овој тим ќе биде, Франческо Гвидоти.

Боите на Тех3 КТМ фактори рејсинг, ќе ги бранат младите надежи, Реми Гарднер, актуелен шампион во Мото 2 и Раул Фернандес.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ3 часа

Осомничениот за сообраќајката кај Лисиче возел под дејство на алкохол и поминал на црвено

Јавното обвинителство од Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишниот скопјанец за кого постои сомнение за тешки дела...

Европа3 часа

Лавров: САД не одговараат на најважното прашање – ширењето на НАТО кон исток

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денеска изјави дека содржината на американскиот одговор на рускиот предлог за безбедносни гаранции...

Македонија5 часа

Писмо со закани по живот од терористичка организација добил јавниот обвинител Јовески

Државниот јавен обвинител извести дека во текот на вчерашниот ден, преку препорачана пратка експедирана од Пошта Битола на 17.1.2022 година...

Европа5 часа

Данска ги укинува сите ограничувања, короната е исклучена од категоријата на критични болести

Данските власти донесоа одлука за исклучување на Ковид-19 од категоријата на критични болести, а од 1 февруари ќе бидат укинати...

Европа6 часа

Војник застрелал петмина стражари во фабрика за оружје во Украина

Војник на украинската национална гарда од засега непознати причини пукал во припадници на обезбедувањето во воена фабрика во Днепар, при...

Македонија19 часа

Наставата продолжува со физичко присуство на 1 февруари

Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование на учениците да продолжи со физичко присуство на 1 февруари. Оваа...

Македонија19 часа

Се намалува периодот на карантин на седум дена

Владата на денешната седница донесе одлука за намалување на периодот на изолација за лицата кај кои лабораториски е утврдено присуство...

Македонија22 часа

Нови 2.019 случаи на коронавирус, починаа 19 лица

Во последните 24 часа направени се 6.119 теста, а регистрирани се 2.019 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 968, Битола...

Македонија22 часа

ЦУК апелира до граѓаните да не се движат под опасната карпа на Матка, се преземаат активности за превенција

Центарот за управување со кризи апелира до граѓаните да не се движат на местото под опасната карпа на Матка, поточно...

Топ23 часа

(Видео) Разбиена криминална група, запленетa марихуана вредна 50.000 евра

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал денеска донело наредба за истрага против три лица за кои постои сомнение дека...

Македонија1 ден

Преку снимки од надзорните камери околу мостот Гоце Делчев ќе се расветлуваат причините за несреќата

Обвинител од скопското основно јавно обвинителство извршил увид и презема дејствија за утврдување на фактите за настаната тешка сообраќајна несреќа...

Топ1 ден

Пешак прегазен пред мостот Гоце Делчев

Тешка сообраќајна несреќа се случила денеска, нешто по 11 часот, во центарот на Скопје. Пешак бил прегазен во близина на...

Македонија1 ден

Мицевски: Бараме укинување на Пржинската влада

Дополнување на дневниот ред, со точка за предлог-закон за изменување на Законот за Владата на Република Македонија по скратена постапка,...

Топ1 ден

Фатална сообраќајка во Лисиче – загина возач, а тешко повредена е неговата 15-годишна ќерка

Дежурен обвинител од скопското Основно јавно обвинителство извршил увид на местото на тешка сообраќајна несреќа што се случила синоќа околу...

Македонија1 ден

Лекарската комора бара промени на казнената регулатива на Фондот

Лекарската комора остро реагира на наплатата на изречените казни за матичните лекари од страна на Фондот за здравствено осигурување. Оттаму...

Свет1 ден

Италијанските болници одбиваат да лекуваат невакцинирани пациенти, новинари снимиле со скриена камера

Италијанските болници одбиваат да ги лекуваат и оперираат невакцинираните и оние кои не биле заразени. Откако минатата недела во емисијата...

Македонија1 ден

Загадениот воздух предизвикува над 30.000 предвремени смртни случаи во Западен Балкан

Загадувањето на воздухот во Западен Балкан предизвикува голем број предвремени смртни случаи, а последиците вклучуваат пократок животен век и влошување...

Свет1 ден

Русија почна големи поморски вежби во Арктикот

Руски воени бродови денеска влегоа во Баренцовото Море за да вежбаат заштита на главната рута на бродскиот сообраќај на Арктикот,...

Свет1 ден

Холандија ги олабавува мерките и покрај силниот бран на инфекции – кафулињата и рестораните ќе работат до 22 часот

Холандија од денеска отвора ресторани, театри, музеи и кина и покрај силниот бран на инфекции со варијантата омикрон на коронавирусот,...

Свет1 ден

СЗО: Бројот на заразени со Ковид-19 во светот надмина 350 милиони

Вкупниот број на потврдени случаи со Ковид-19 ширум светот надмина 350 милиони, додека бројот на починати надмина 5,6 милиони, соопшти...

Досие