Контакт

Спорт

Давид Вилја со гол од пенал се прости од фудбалот

Објавено пред

Легендарниот шпански фудбалер, Давид Вилја (38) се прости од фудбалот со погодок на мечот меѓу јапонските тимови, неговиот Висел Кобе и Џубило Ивата.

Вилја, кој е најдобар стрелец во историјата на шпанската репрезентација, постигна гол од пенал во убедливата победа од 4-1 за својата екипа.

Хет-трик за Кобе постигна екс-германскиот репрезентативец, Лукас Подолски.

Вилја зад себе има богата фудбалска кариера. Зенитот го имаше во Валенсија каде на 219 меча постигна 129 гола, а одличен беше и во Барселона, каде на 119 меча постигна 48 гола, со 24 асистенции.

Шпанецот уште настапуваше и за Атлетико Мадрид, Сарагоса, Њујорк Сити, Мелбурн и Спортинг Хихон.

Во кариерата одигра 640 меча, а постигна 325 гола.

Во дресот на „фуријата“ постигна 59 гола, 15 повеќе од второпласираниот Раул.

Спорт

Вилијан одбил нова понуда од Челси

Објавено пред

Бразилскиот фудбалер Вилијан одбил уште една понуда од Челси. Одлуката дали ќе остане на „Стенфорд Бриџ“ или ќе замине Вилијан ќе ја соопштел по дуелот со Баерн Минхен во Лигата на шампионите.

Вилијан поради повреда не играше во саботата против Арсенал во финалето на ФА купот. Арсенал победи со 2.1 и го освои 14 трофеј во ова натпреварување.

„Нема донесено одлука. Добивме неколку добри понуди, една беше од МЛС лигата, но за таа понуда требаше да се изјасниме до 1 јули. Вилијан сакаше да ја заврши сезоната во Челси и дури тогаш да донесе одлука. Има две конкретни понуди од Премиер лигата, една од МЛС лигата и уште две од Европа“, рекол менаџерот на фудбалерот Киа Јорабчијан.

Челси на Бразилецот кој пред седум години пристигна од Шахтјор му понудиле две годишен договор. Англичаните тврдат дека клубот од МЛС лигата е Интер Мајами, а дека од Премиер лигата фаворит за неговиот потпис е Арсенал.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хамилтон на „три тркала“ ги урна рекордите на Прост и Сена

Објавено пред

Возачот на Мерцедес Луис Хамилтон вчера на патеката Силверстон испиша нови страници во историјата на Формула 1. Хамилтон на трката за Големата награда на Велика Британија победи на „три тркала“ откако во последниот круг му експлодираше левата предна гума.

Хамилтон со седмата победа во Силверстон стана рекордер по бројот на победите на домашно гран-при. Тој го мина Алан Прост, кој во кариерата шест пати победил на Големата награда на Франција.

Покрај тоа Хамилтон го надмина и рекордот на според многумина најдобриот возач на сите времиња Аиртон Сена. Актуелниот светски првак ја забележа 20 победа во која водел од почетокот до крајот.

Пред Хамилтон сега стојат уште два рекорди кои се во сопственост на Михаел Шумахер, има четири победи помалку од Германецот (87/91) и еден пласман на победничкиот пиедестал помалку (154/155).

Хамилтон со победата во Силверстон ја продолжи доминацијата на Мерцедес од почетокот на сезоната. Германскиот тим победи на сите трки што се одржаа, на првата триумф запиша Валтери Ботас, а потоа Хамилтон врза три победи.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ди Франческо го презеде Каљари

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Каљари објави дека нов тренер на првиот тим е Еузебио Ди Франческо. Поранешниот тренер на Рома дојде на местото на Валтер Ѕенга.

Ди Франческо (50) беше без работа од октомври минатата година кога по само осум натпревари беше отпуштен од Сампдорија.

„Каљари и Де Франческо постигнаа договор за соработка. Нашиот нов тренер потпиша две годишне договор“, прачаа од клубот.

Еузебио Ди Франческо е поранешен играч на Рома, во кариерата како тренер работел во Пескара, Лече, Сасуоло и Рома.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет47 минути

СЗО: Mајките да ги дојат своите деца и кога имаат ковид-19

Светската здравствена организација денеска предупреди дека наспроти големите надежи за пронаоѓање на вакцина, можеби никогаш нема да има чудотворено решение...

Свет1 час

На секои седум минути починува еден човек од ковид-19 во Иран

Во Иран на секои седум минути починува по еден човек од ковид-19, објави денеска државната телевизија. Министерството за здравство регистрирало...

Македонија2 часа

Нови 74 заболени и тројца починати од ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 689 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на...

Свет3 часа

Германските ученици се вратија во училишните клупи во екот на пандемијата

Десетици илјади училишни деца денеска се вратија во училиштата во северна Германија. Мекленбург-Западна Померанија е првата од 16 германски држави...

Македонија4 часа

Џафери: Добро се чувствувам, јас ќе ја водам седницата

Претседателот на Собранието, Тала Џафери изјави дека утре тој ќе ја води конститутивната седница. Џафери денеска ја напушта Клиниката за...

Свет5 часа

Руски доктор: Пандемијата личи на проба за биолошка војна

Ситуацијата со пандемијата на коронавирус личи на проба за биолошка војна, изјави рускиот детски хирург, Леонид Рошаљ, пренесе „Спутник“. „...

Свет6 часа

Мелбурн ги затвора речиси сите продавници и фабрики за да го спречи вирусот

Вториот по големина австралиски град Мелбурн, во кој веќе на сила е ноќен полициски час, најави нови ограничувања за индустријата,...

Свет6 часа

Латинска Америка најтешко погоден регион во светот, има речиси пет милиони заразени

Аргентина вчера надмина 200.000 случаи на ковида-19, Колумбија поставува дневен рекорд, а во Латинска Америка се рушат црните рекорди со...

Свет6 часа

Трамп: Ретко кој заслужил смртна казна повеќе од бомбашот од Бостон

Американската сојузна влада би можела уште еднаш да побара смртна казна за Чеченецот Џохар Царнаев, изјави американскиот претседател Доналд Трамп....

Свет6 часа

Германците сакаат да продолжат да работат од дома и по пандемијата

Поголем дел од Германците сакаат да ја задржат можноста за работа од дома и по завршувањето на пандемијата на коронавирус,...

Свет7 часа

Американски и британски фармери добиваат мистериозни пакети со семиња од Кина

Фармери во Велика Британија и САД веќе некое време примаат чудни пакувања со семиња од Кина во пошта што не...

Топ16 часа

Малолетник од Ресен исчезна во Преспанското езеро

Во водите на Преспанското езеро вчера исчезнало 16-годишно момче од Ресен. Во Полициската станица Ресен од Итната медицинска помош било...

Регион20 часа

Преглед на состојбата во регионот: Албанија со нов рекорд на новозаразени, во Косово уште 13 починати

Преглед на состојбата со коронавирус во регионот во последното деноноќие. Нов рекорд на новозаболени во Албанија Откако Албанија вчера регистрираше...

Македонија20 часа

Maлиот Ајан кој го победи карциномот заѕвони на ѕвонче пред да ја напушти Детската клиника

По долга битка со леукозата, малиот херој Ајан денеска ја напушти Детската клиника во Скопје. Придружен со аплауз од медицинскиот...

Македонија1 ден

Филипче: Лежалката на плажа лесно се заменува со болнички кревет

Лежалката на плажа лесно се заменува со болнички кревет, предупредува министерот за здравство, Венко Филипче. Tој апелира на почитување на...

Македонија1 ден

Регистрирани 166 новозаразени со коронавирус во Македонија, починаа 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1419 тестирања, а регистрирани се 166 нови случаи на...

Македонија1 ден

(Видео) Пендаровски: Помирување ни е потребно повеќе од било кога

Во ерата на националните романтизми и национализми, Илинден остана симбол на неспорно изрзената волја за својата држава, заснована врз демократските...

Економија1 ден

Јавниот и државниот долг се зголемени за над 8 проценти во период од три месеци

Јавниот и државниот долг во второто тромесечје се зголемени за над 8 проценти. Jавниот долг, кој ги вклучува државниот, гарантираниот...

Македонија1 ден

(Видео) Mицкоски го честита Илинден и се извини за грешките на ВМРО-ДПМНЕ од минатото

Со зборовите од Крушевскиот манифест: „Ура! За ‘Афтономна Македонија’!“, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, од струшкото село Ташмаруништа на граѓаните им го...

Топ1 ден

Mладо момче загина во сообраќајна несреќа кај Кратово, повредени се четири лица

Момче на возраст од 22-години почина во сообраќајна несреќа што се случила вчера на локалниот пат од селото Железница кон селото...

Досие