Контакт

Спорт

Давитков распали на ФБ по отказот: Антиќ ми рече, не се замарај со „ОВИЕ“!

Објавено пред

Поранешниот кошаркар, Јорданчо Давитков е сменет од селекторската функција во машката македонска сениорска кошаркарска репрезентација.

Тој откако денеска доби официјалниот раскин на соработката со Кошаркарската федерација на Македонија, a својот став за смената го искажа на социјалната мрежа Фејсбук.

Давитков е разочаран од односот на актуелното раководство во македонската кошарка, а посебно незадоволство искажува за односот на актуелниот претседател на КФСМ, Перо Антиќ кон репрезентацијата и колегите кои, наводно, ги нарекува „ОВИЕ“.

Еве што напиша Давитков на ФБ:

Спорт

Монфис со две титули во низа, Оже-Алијасим немаше шанси во Ротердам

Објавено пред

Францускиот ветеран Гаел Монфис првпат во кариерата освои две титули во низа, откако во финалето на АБН АМРО опен во Ротердам со 6:2/6:4 го победи канадскиот тинејџер Феликс Оже-Алијасим.

Деветтиот носител од Франција, кој минатата недела триумфираше пред домашната публика во Монпелје, победува по вторпат во низа на АТП 500 турнирот во Холандија. 19-годишниот Оже-Алијасим успеа да спаси четири меч-топки во финишот на мечот и да стигне до првиот брејк во мечот, но потоа Монфис лесно го комплетираше мечот.

Монфис имаше 15 директни победнички топки во однос на 20-те на Канаѓанецот, но затоа направи само 14 неизнудени грешки во мечот од час и 26 минути. 21-рангираниот Оже-Алијасим сега има 0-4 скор во АТП финалињата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Баерн за 12 минути даде три гола за победа кај Келн (видео)

Објавено пред

Баерн Минхен имаше „атомски старт“ на гостувањето кај Келн, постигнувајќи фантастични три гола за само 12 минути, за на крајот да стигне до 4:1 победа за враќање на првото место на табелата во Бундеслигата.

Фановите на „Рајн Енерги“, што се вели, уште не беа седнати на седиштата, а Баерн веќе ги имаше обезбедено трите поени. Роберт Левандовски во 3. минута, Кингсли Коман во 5. минута и Серж Гнабри во 12. минута го совладаа голманот Тимо Хорн за шокантен старт.

Серж Гнабри во 66. минута зголеми на 0:4, а само четири минути подоцна Келн го постигна утешниот гол преку Марко Ут. Келн останува на 14. место во Бундеслигата со 23 поени, шест поени над опасната зона. Баерн има поен предност пред РБ Лајпциг и четири пред двете Борусии.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тотенхем доби „подарок“ во 94. минута за победа над Астон вила! (видео)

Објавено пред

Тотенхем стигна до неверојатна 3:2 победа на гостувањето во Бирмингем кај Астон вила, откако и покрај фантастичната игра на домашниот тим, неверојатна грешка во 94. минута на Енгелс му дозволи на Хеунг-Мин Сон да постигне гол за три поени.

Возбудливиот меч почна со автогол на Тоби Алдервајрелд уште во деветтата минута од мечот, но тој веднаш се врати со убав гол во 27. минута за израмнување на „Вила парк“. Тотенхем во финишот на полувремето добија совршена шанса да израмнат од белата точка. Ударот на Хеунг-Мин Сон беше одбранет, но во повторениот обид тој успеа да го совлада голманот.

Во второто полувреме Бјорн Енгелс во 53. минута израмнува за Вила со убав удар со глава и кога се мислеше дека мечот ќе заврши со (заслужено реми), истиот фудбалер прави грешка во 94. минута по која Сон не греши.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија46 минути

Димовски: Законот за Советот на јавни обвинители не е донесен, немаше бадентер

Законот за Советот за јавни обвинители не е донесен, истакна пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски и рече дека...

Македонија1 час

Се распушти Собранието

Со 108 гласа „за“, без против или воздржани Собранието се распушти, што значи дека предвремените парламентарни избори ќе се одржат...

Македонија2 часа

Заев: Со Законот за ЈО гарантирана е разрешница на сите судски процеси почнати од СЈО

Им честитам на сите 80 пратеници, кои презедоа одговорност, го препознаа овој момент како клучен за владеењето на правото и...

Македонија3 часа

Спасовски ја повика ВМРО-ДПМНЕ да предложи нов министер за труд и социјална политика

Техничкиот премиер Оливер Спасовски упати јавен апел до ВМРО-ДПМНЕ да даде предлог за избор на министер за труд и социјална...

Македонија4 часа

Независната пратеничка група: Го поддржуваме законот за ЈО со чиста совест

Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата соопшти дека законот за ЈО е од исклучително значење за нашата земја на...

Македонија4 часа

Изгласани законите за Совет на јавни обвинители и за одбрана без присуство на ВМРО-ДПМНЕ

Собранието ги донесе и другите два закони предвидени за денешната седница. Законот за Совет на јавни обвинители беше донесен со...

Македонија4 часа

Мицевски: Го повикуваме Пендаровски да не го потпишува законот за ЈО донесен на нелегален начин

Слугите на Зоран Заев денеска се надминаа себеси. Законот за амнесија на криминалите на Заев не помина. Го донесоа на...

Македонија6 часа

Изгласан законот за јавно обвинителство

Собранието го донесе законот за јавно обвинителство со 80 гласови за и 6 против. На гласањето беа присутни 116 пратеници....

Топ7 часа

Тројца повредени во судир на три возила на патот Струмица-Ново Село

На магистралниот пат Струмица – Ново Село, кај „Робовска крстосница“, вчера се случила сообраќајна незгода помеѓу три возила – „тојота...

Свет7 часа

Цукерберг повика на построга регулација на штетните содржини на интернет

Сопсвтеникот на Фејсбук, Марк Цукерберг повика на поголема регулација на штетната содржина на Интернет, нагласувајќи дека не е на компаниите,...

Свет8 часа

Бројот на заразени надмина 68.000, 70 нови случаи на крузерот во Јапонија

Бројот на заболени од коронавирусот на крузерот во Јапонија, од вчера порасна за 70. Министерот за здравство на Кина, Кацунобу...

Македонија9 часа

Владата ги поништи распоредувањата во МВР од министерот Чулев

На деветтата седница на техничката влада, што се одржа доцна синоќа, Владата донесе неколку одлуки, меѓу кои и за поништување...

Свет9 часа

Водителката која го истепа својот дечко пронајдена мртва

Каролин Флек, поранешната водителка на британското риалити шоу „Лав Ајланд“, е пронајдена мртва во нејзиниот стан во Лондон. Таа имаше...

Македонија9 часа

Пратениците ќе гласаат за законот за ЈО, одбрана и Совет на јавни обвинители

Пратениците денеска треба да гласаат за законот за јавно обвинителство, законот за одбрана и за законот за Советот на јавни...

Свет23 часа

(Видео) Итно евакуирани патници од авион на аеродромот во Дизелдорф

Патниците од авион на компанијата „Пегасус“, Боинг 737-800, попладнево итно беа евакуирани откако авионот слета на аеродромот во Дизелдорф. Патниците...

Македонија1 ден

Двајца македонски државјани позитивни на коронавирусот

Министерството за здравство има информација за двајца македонски државјани коишто се позитивни на коронавирус. Станува збор за еден член на...

Македонија1 ден

Макрон ја отвора вратата на ЕУ за Северна Македонија и Албанија

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека ако извештајот на Европската комисија за Северна Македонија и Албанија во март е позитивен,...

Македонија1 ден

Изгласани измените на изборниот законик – Дебар и Маврово-Ростуше се преместуваат во петтата изборна единица

Утринава пратениците во Собранието го изгласаа предлог-законот за изменување и дополнување на Изборниот законик, со што Дебар и Маврово-Ростуше од шестата...

Топ1 ден

Две лица убиени во грабеж на казино во Скопје

Утрово околу 5 часот дошло до пукање во казино на улицата „Јадранска магистрала“ во Скопје пришто убиени се две лица....

Свет1 ден

Вкупно 1.523 лица починаа од вирусот во Кина, а 66.492 се заразени

Во Кина досега 1.523 лица починале од коронавирусот, а заразени се 66.492 лица, изјави официјалниот претставник на Националната здравствена комисија...

Досие