Контакт

Спорт

Де Хеа и Погба нема да играат против Ливерпул

Објавено пред

Пол Погба и Давид де Хеа нема да можат да настапат за Манчестер јунајтед во големото дерби против Ливерпул на „Олд Трафорд“, додавајќи дополнителни главоболки на Оле Гунар Солскјер со повредените играчи.

Јунајтед ги пречекуваат Ливерпул во недела попладне, во обид да го прекинат стоотстотниот старт на „црвените“ по осум меча во Премиер лигата, но според „Скај спортс“ меѓу достапните фудбалери нема да бидат двете најголеми ѕвезди Погба и Де Хеа.

Де Хеа се повреди вчера на мечот помеѓу Шпанија и Шведска откако истегна мускул во бутниот мускул, додека Погба уште не се опорави од повредата на стапалото и покрај тоа што беше во Дубаи на посебна рехабилитација на топло време. Уште полошо, Погба најверојатно ќе биде во аут до крајот на месецот.

Спорт

Гвардиола се подготвувал да ги напушти Сити

Објавено пред

Четвртата сезона во Манчестер сити може да биде последна за Пеп Гвардиола на менаџерската функција. Гвардиола има договор со „граѓаните“ до 2021 година, а во неделата „Мирор“ објави дека познатиот тренер има клаузула според која може самиот да го раскине договорот.

Англиските медиуми во изминатиот период се почесто шпекулираат дека Гвардиола ќе си оди од Манчестер. Според нив членовите на неговото семејство не биле задоволни од животот во Манчестер.

Неговата сопруга Кристина неводно веќе се вратила во Шпанија со нивната помлада ќерка.

Медиумите пишуваат дека Баерн Минхен се заинтересирани да го вратат Гвардиола на „Алијанц“ стадионот.

Гвардиола (48) е тренер на Манчестер сити од 2016 година, освоил две титули во Премиер лигата, но не успева да направи значен резултат во Лигата на шампионите.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шампионска победа на Маркез во Валенсија

Објавено пред

Возачот на Репсол Хонда Марк Маркез со победа во Валенсија ја заврши брилијантана сезона во која ја освои шампионската титула. Шпанецот пред домашната публика победи со време 41:21. 469 минути. Сезоната Маркез ја заврши со 420 поени.

Маркез победи пред Фабио Квартараро, кој стартуваше од пол-позицијата, додека трет заврши Џек Милер од Прамак Дукати.

Првите десет во Валенсија ги комплетираа Андреа Довициозо, Алекс Ринс, Маверик Вињалес, Џоан Мир, Валемтино Роси, Алеш Еспаргаро и Пол Еспагаро.

Освоените 420 поени е статистички најдобриот резултат во историјата на Мото ГП. Маркез во Валенсија ја забелжа 12 победа во сезоната.

Маркез во генералниот пласман победи пред Довициозо (269 поени) и Маверик Вињалес (211).

Прикажи повеќе...

Спорт

Шампионите паднаа пред Дончиќ и Прозингинс (Видео)

Објавено пред

Европскиот тандем на Далас Маверикс, Лука Дончиќ и Кристапс Прозингинс, испиша историја во НБА лигата во победата над актуелните шампиони Торонто Репторс 110:102. Словенецот и Летонецот се првите играчи родени надвор од САД кои на постигнале повеќе од 20 поени и имале 15 или повеќе скокови.

Далас ја забележаа седмата победа во 12 натпревар сезонава против Торонто. Дончиќ го предводеше тимот со 26 поени, седум асистеции и 15 скока, додека Прозингинс запиша 20 поени и 15 скока. Кај Торонто се истакнаа Пауел со 26 и Вавилт со 24 коша.

Рекорд синоќа постави и Џејмс Харден. Играчот на Хјустон во победата над Минесота 125:105, кон кошот на противникот шутирал 41 пат (22 пати за три поени). Харден натпреварот го завршил со 49 поени. Хјустон имаат седум победи во низа и скор 10-3.

Лос Анџелес Клиперс, без Каваи Ленард, ја декласираа Атланта со 150:101. Уште еден блескав меч одигра Пол Џорџ (37 поени), а неговиот соиграча Лу Вилијамс уфрли 25 коша.

Резултати:

Чикаго-Бруклин 111:117
Индијана-Милвоки 83:102
Њујорк-Шарлот 102:103
Мајами-Њу Орлеанс 109:04
Сан Антонио-Портланд 116:121

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Франција е за влез на Балканот во ЕУ, но со нова постапка во седум етапи

Земјите од Западен Балкан треба да влезат во Европската унија, но преку нов, постепен процес на пристапување во седум фази,...

Свет3 часа

Русија ѝ ги враќа запленетите воени бродови на Украина

Русија започна да ги враќа украинските воени бродови запленети на 25. ноември минатата година во Керчкиот проток, соопштија руските власти....

Свет4 часа

(Видео) Бојно поле на улиците на Хонгконг, полицаец погоден со стрела

Полицаец од Хонгконг денеска бил погоден со стрела в нога, отакако полицијата употребила солзавец за да ги растера демонстрантите кои...

Македонија4 часа

Во републичка акција, за една вечер казнети 203 возачи под дејство на алкохол

За откривање на возачи под дејство на алкохол, полициските сектори од цела држава, спровеле акција која траела синоќа од 22...

Регион6 часа

Српскиот министер за здравство: Животот на Вучиќ беше во опасност

Српскиот министер за здравство, Златибор Лончар, денеска во изјава за „Танјуг“ нагласи дека претседателот на државата, Александар Вучиќ, имал хронични,...

Европа7 часа

Британскиот принц Ендрју негира дека злоупотребувал малолетничка на имот на осуден педофил

Британскиот принц Ендрју првпат во интервју за Би-би-си, одговори на прашања за наводната поврзаност со осудениот педофил Џефри Епстајн, при...

Македонија7 часа

Десет лица приведени при контроли во седум скопски локали

Викендов, во периодот од 23 до 04 часот наутро од страна на скопската полиција, Управата за јавни приходи, Државниот пазарен...

Европа21 час

Годишнина од протестите на Жолтите елеци, во Париз приведени 105 лица

Француската полиција денеска употреби солзавец и водени топови за да ги растера демонстрантите кои се собраа во Париз на одбележувањето...

Економија22 часа

Бил Гејтс повторно е најбогат човек во светот

Oсновачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс во петокот го надмина директорот на „Амазон“, Џеф Безос, на списокот на најбогати луѓе во...

Европа23 часа

Градоначалникот на Венеција: Ова што се случува кај нас, ќе се случи во целиот свет

Жителите и властите во Венеција се борат со обилни дождови и поплави поради што во градот е прогласена и вонредна...

Топ1 ден

160 животи згаснуваат годишно во сообраќајни несреќи во земјава

17 ноември е светски ден на сеќавање на жртвите од сообраќајни незгоди, на милионите лица кој изминатите години трагично го...

Топ1 ден

Четворица работници повредени во „Макстил“, еден од нив е хоспитализиран

Четворица работници се повредиле на работно место во „Макстил“, од кои едниот со тешки повреди е хоспитализиран. Како што информираат...

Топ1 ден

Екстелохранителот на Мијалков избегал од куќен притвор

Драганчо Стоименов, познат како Дацо Белски, поранешниот телохранител на Сашо Мијалков, избегал од куќен притвор. Како што велат од МВР...

Топ1 ден

Притворен маж од Арачиново – убил соселанец поради расправија за добитокот

Полицијата приведе арачиновец поради убиство извршено во селото Мојанци. Тој го убил соселанецот поради банална расправија околу напасувањето на добитокот....

Спорт1 ден

„Кориере“: Вториот најбогат човек во светот го купува Милан за милијарда евра!

Иако на крајот на септември во отворено писмо, сопственикот на модниот бренд „Луј Витон“, Бернард Арнаут демантираше дека ќе го...

Македонија1 ден

Контролор на „Дурмо турс“ доби условна казна за несреќата кај Ласкарци

Обвинет во издвоена постапка за несреќата кај Ласкарци кон средината на октомври призна вина пред судот и доби условна казна...

Регион1 ден

Македонски шлепер се преврте на автопатот Ниш – Белград

Камион со македонски регистарски таблички утринава околу 8:30 се превртел на автопатот Ниш – Белград во близина на селото Катун...

Регион1 ден

(Видео) Силно невреме во Хрватска, морето исфрли тони ѓубре кај Дубровник

Хрватското крајбрежје од вчера попладне е погодено од силно невреме, проследено со силен ветер, којшто предизвика проблеми во сообраќајот. Издаден...

Регион1 ден

Вучиќ во болница поради кардиоваскуларни проблеми

Српскиот претседател Александар Вучиќ е примен во Воено-медицинската академија (ВМА) поради кардиоваскуларни проблеми, соопшти Генералниот секретаријат на претседателот на Србија....

Македонија1 ден

Приватните специјализанти најавија протест, бараат повисоки плати

За во понеделник (18 ноември) кофинансираните приватни специјализанти најавија на протест пред Министерството за здравство за да побараат повисока плата...

Досие