Контакт

Спорт

Де Лаурентис: Ќе го прекинам првенството и ќе ве тужам

Објавено пред

Претседателот на Наполи, Аурелио Де Лаурентис, незадоволен од распределбата на приходите од телевизиските права, се заканил дека ќе го прекине првенството. Контроверзниот бизнисмен, од Фудбалскиот сојуз на Италија, побарал итно враќање на навивачите на стадионите.

„Се ќе падне во вода доколку не ги вратиме навивачите. ќе ве блокирам и ќе ве тужам“, рекол Де Лаурентис на Собранието на Фудбалскиот сојуз на Италија.

Трибините на стадионите во Италија се празни од март минатата година, кога започна пандемијата на коронавирусот. До крајот на сезоната во Серија А останаа уште осум кола.

Инаку, министерот за спорт во италијанската влада, Габриеле Гравина, пред неколку дена одобри да се отвори една четвртина од капацитетот на „Олимпико“, за ЕУРО 2020.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мурињо доби свој сладолед во Рим, и веднаш си направи нарачка

Објавено пред

Новиот тренер на Рома, Жозе Мурињо, му одговори на креаторот на специјалниот вкус на сладолед „Специјалниот“, нарачувајќи манго и јагода.

Возбудата во италијанската престолнина е голема поради ангажирањето на Мурињо, и покрај неговите слаби резултати со Тотенхем и Манчестер јунајтед, бидејќи сметаат дека тој ќе донесе нов дух кај „волчицата“ со неговиот тригодишен договор.

Затоа, не изненадуваше што локалната продавница за „џелато“ направи нов вкус „Специјалниот“, и Мурињо одговори на социјалните мрежи бирајќи ги вкусовите јагода и манго, кои секако, се поклопуваат со боите на „волчицата“.

Мурињо, кој најави дека ќе се пресели во Рим по крајот на сезоната во знак на почит кон португалскиот сонародник Пауло Фонсека, кој ќе остане на клупата на „волчицата“ до крајот на 2020/21, претходно се пофали со новата футрола за неговиот телефон – во боите на Рома и со иницијалите ЈМ.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by GELATI-AMO (@gelati_amo_)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jose Mourinho (@josemourinho)

Прикажи повеќе...

Спорт

Британците во „деликатни“ преговори за финалето на ЛШ да се игра на „Вембли“

Објавено пред

Мајкл Гоув, пратеникот од владеачката Конзервативна партија, потврди дека британската влада е вклучена во „деликатни преговори“ за преселба на финалето на Лигата на шампиони од Истанбул на „Вембли“ во Лондон.

Манчестер сити и Челси треба да играат на „Ататурк олимпискиот стадион“ во Истанбул на 29 мај, и иако за двата клуба има обезбедено по 4.000 билети, тешко дека некој ќе се реши да отпатува поради тоа што Турција е на „црвената листа“ и при враќање во Британија ќе мора да одат во двонеделен карантин.

„Мојот син е фан на Челси и би сакал да го види мечот во Велика Британија. Во моментов има деликатни преговори. Мојот пријател, министерот за култура, Оливер Дауден преговара за тоа и не сакам да прејудицирам, но сите фанови во Велика Британија би сакале домашно финале“, изјави Гоув за „Скај њуз“.

Претходно, министерот за транспорт, Грент Шапс потврди дека УЕФА ќе го има последниот збор за финалето и потсети дека земјите на „црвената листа“ не треба да се посетуваат освен за „посебни потреби“.

Во Англија се тврди дека ЕФЛ веќе го поместило плејофот за влез во Чемпионшип од 29 мај за да може да се организира финалето на ЛШ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Навивачите на Валенсија на улица, газдата Лим им порачува: Имате птици во главата

Објавено пред

Навивачите на Валенсија вчера излегоа на улица во протести против газдата Петер Лим по катастрофалната форма на славниот клуб оваа сезона, барајќи отчет од газдата кој го поседува клубот од 2014 година и не успеа да направи победнички тим.

По продажбата на своите најдобри фудбалери, Валенсија е само 14. во Ла лига и уште нема математички обезбедено опстанок во елитата.

Лим, кој се смета за еден од најбогатите луѓе од Сингапур со проценето богатство од над 2 милијарди евра, очигледно не мисли дека тоа е нешто за што треба да биде загрижен.

„Се обидуваат да осигураат да не го продадам клубот на некој друг. Овие луѓе се расправаат: ‘Ние сме Валенсианос, ние го знаеме клубот’, но Валенсианос банкротираа нели? Не сакам да зборувам против мојот клуб, кој има историја долга 102 години, но никогаш не сме ја освоиле Лигата на шампионите, а за тоа требаат пари. Тие имаат птици во главата, вели Лим.

Од изјавата е јасно дека Лим ја смета Валенсија за само еден од своите бизниси, но демантира дека го користи клубот за шпекулации со трансферите и профит. Тој го купи клубот за само 100 милиони евра во 2014 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет6 минути

(Видео) Илон Маск призна дека има Аспергеров синдром на телевизиско шоу

Елон Маск откри дека има Аспергеров синдром, за време на неговото гостување во американското ТВ-шоу „Saturday Night Live“. Тој откри...

Регион1 час

(Видео) Хрватскиот министер за здравство вакцинираше граѓани

Хрватскиот министер за здравство, Вили Берош заедно со лекарите на Хрватскиот институт за јавно здравје и Наставниот институт за јавно...

Топ2 часа

Се преврте автомобил кај клучката Коњари, загина 27 годишник

Во сообраќајна несреќа што се случи вчера попладне на автопатот Скопје-Штип, во близина на клучката Коњари, загина 27 годишно лице...

Македонија2 часа

Во болниците во земјата од коронавирус се лекуваат 760 пациенти

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и...

Македонија3 часа

(Видео) Колариќ: Шилегов делел субвенции за инвертер клими на партиски луѓе

Советничката на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје, Светлана Колариќ на денешната прес-конференција обвини за измама и злоупотреба во врска со најавените...

Македонија3 часа

Во земјава досега втора доза вакцина против Ковид-19 примиле 22.900 граѓани

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 107.978 граѓани, а ревакцинирани се 22.900 граѓани. Прва доза...

Свет4 часа

(Видео) Путин: Секогаш ќе се сеќаваме дека величествената победа над нацизмот ја постигна советскиот народ

Претседателот на Русија, Владимир Путин, на почетокот на традиционалната воена парада во Москва, им го честиташе на граѓаните Денот на...

Македонија4 часа

Заев за „Катимерини“: Во 21 век да ја одредуваш историјата на друга нација не е во согласност со европскиот дух

Премиерот Зоран Заев во нeделното издание за грчки „Катимерини“, во интервјуто со наслов „Заедно за Балкан од 21 век“, говори...

Свет6 часа

Делови од кинеската ракета паднаа во Индискиот океан

Остатоците од најголемата кинеска ракета паднаа денес во Индискиот Океан, а повеќето од нејзините компоненти беа уништени при влегувањето во...

Свет17 часа

Макрон: САД да ги повлечат забраните за извоз на вакцини

Францускиот претседател Емануел Макрон ги повика САД да се откажат од ограничувањата на извозот на вакцини против Ковид-19 и компонентите...

Регион18 часа

Хрватски медиуми: Зошто Вучиќ создава најмоќна воена сила во регионот?

Хрватските медиуми пишуваат дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ја создава најмоќната воена сила во регионот. „ Во последно време...

Спорт20 часа

Дејан Георгиевски обезбеди олимписка норма

Македонскиот репрезентативец во таеквондо, Дејан Георгиевски, избори пласман на Олимписките игри во Токио, во категоријата до 87 килограми. Европските квалификации...

Топ22 часа

Човечки труп извлечен од реката Вардар во Велес

Во Велес, во водите на реката Вардар, во близина на Нов мост, вчера бил пронајден човечки труп, кој бил извлечен...

Македонија23 часа

Досега во земјава две дози вакцина против коронавирус примиле 21.890 граѓани

Во државата вкупно се аплицирани 118.984 дози вакцини, а ревакцинирани се 21.890 граѓани. Со последните бројки, 32% од населението над...

Македонија23 часа

Во Македонија 198 нови случаи на коронавирус, 12 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 198 нови случаи на коронавирус, 12 лица починаа, а 333 пациенти оздравеа,...

Македонија1 ден

Мицкоски: Дволичноста на Пендаровски е заради притисокот врз него, реалноста е дека се согласи со мене за 27 април

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по денешната посета на Општина Делчево одговарајќи на новинарско прашање, рече дека претседателот Стево Пендаровски...

Топ1 ден

Автомобил удри во дете на велосипед во Прилеп, возачот избегал

Малолетен велосипедист е тешко повреден откако во него удрил автомобил, а возачот избегал. Според информациите на МВР, несреќата се случила...

Македонија1 ден

Во болниците во Македонија од коронавирус се лекуваат 806 пациенти

Вкупната бројка на пациенти со коронавирус кои се лекуваат на инфективните оддели во Скопје и во болниците низ земјава е...

Свет1 ден

(Видео) Судир во џамија во Ерусалим – полицијата употреби гумени куршуми и водени топови

Во судир меѓу израелската полиција и група Палестинци што се случи синоќа во Ерусалим, повредени се 205 Палестинци и 17...

Македонија1 ден

СЗО: Децата не треба да се вакцинираат сѐ додека не бидат вакцинирани ризичните групи

Светската здравствена организација (СЗО) оцени дека децата не треба да се вакцинираат против Ковид-19 додека не се вакцинираат старите лица...

Досие