Контакт

Спорт

Де Леаурентис: Реал бара многу пари за Хамес

Објавено пред

Претседателот на Наполи, Аурелио де Лаурентис, покрај прашањата поврзани со можниот трансфер на Елиф Елмас, го коментирал и шпекулациите кои го поврзуваат Хамес Родригез со неговиот клуб.

Репрезентативецот на Колумбија има желба да се пресели во Наепол, каде повторно би работел со Карло Анчелоти, кој го тренираше во Реал и Баерн.

„Родригез има желба да игра за Наполи, меѓутоа Реал бара многу пари“, рекол Де Лаурентис.

Хамес Родригез летово се врати во Реал откако му заврши двегодишната позајмица во Баерн Минхен.

Инаку, претседателот на Наполи, не открива колку пари бара Реал за Колумбиецот. Медиумите шпекулираат со сума од 40 милиони евра.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Дики Бортвик на 83 години бара нов фудбалски клуб! (видео)

Објавено пред

Дики Бортвик, кого англиските медиуми го нарекуваат најстариот фудбалер на светот, следниот месец ќе го прослави својот 84. роденден и е во потрага по нов клуб.

„Мислам дека можам да одиграм солидни 90 минути. Ќе дадам 100 отсто. Цврст сум како камен, добро граден, немам страв и имам вистинска љубов кон фудбалот. Секој ден работам во својата градина на подобрување на шутот“, вели Бортвик во интервју за „Спорт бајбл“.

Бортвик е пензиониран инженер од Вејмут на југот на Англија и вели дека единствено што му недостасува е клуб, откако претходниот ветерански клуб се затворил.

„Ми недостасува клуб, многу.  Имаше еден друг клуб за ветерани, но тие не се вистински ветерани туку луѓе по 35-40 години“, вели Бортвик.

Вечен навивач на Манчестер јунајтед, Бортвик има над 1.600 настапи во 72-годишната кариера. Во младоста играл за шкотските клубови Рос Каунти и Инвергордон таун, пред да се пресели во Дорсет, каде што има настапи за 11 клубови од ниските лиги, од кои последен во Портланд таун. Тој има прекар „Тенк“, но и 400 запишани голови. Која е тајната?

„Не јадам ѓубре. Се обидувам да имам добра, здрава исхрана бидејќи не можеш да играш фудбал кога изгледаш како буре пиво. Секако, одам на пиво-две секој викенд, но не пијам секој ден“, објаснува Дики.

Прикажи повеќе...

Спорт

ЛШ: Батшуаи донесе победа за Челси во Амстердам, Лајпциг со пресврт против Зенит (видео)

Објавено пред

На Ајакс им беше поништен гол во првото полувреме, по што Мичи Батшуаи во 86. минута стрелаше за импресивна 1:0 победа на Челси на „Јохан Кројф арената“ за зголемување на шансите за пласман понатаму во групата Х од Лигата на шампионите, додека Лајпциг со пресврт во второто полувреме стигна до 2:1 победа над Зенит и преземање на првото место во групата Г.

Минатогодишната сензација во Лигата на шампионите, Ајакс, во првото полувреме имаа поништен гол, откако за милиметри Квинси Промес беше во офсајд позиција кога го совлада Кепа Аризабалага.

Во второто полувреме и Челси имаше две изгледни шанси, пред во 86. минута, Кристијан Пулишиќ одлично да му асистира на Батшуаи за победа. Сега, Ајакс и Челси имаат по 6 поени, додека Валенсија има 3 пред гостувањето кај Лил (кои уште немаат освоено поен).

На „Ред бул арената“ во Лајпциг, Зенит Санкт Петербург имаше 0:1 предност во првото полувреме, откако ветеранот Јарослав Ракицки стрелаше во 25. минута, но домаќините за десет минути во второто полувреме направија целосен пресврт – Конрад Лајнер во 49. минута израмни, додека Марсел Забицер десет минути подоцна донесе предност која не ја испуштија до крајот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Федерер го „здроби“ Албот, сега го чека пријателот Вавринка

Објавено пред

Роџер Федерер ја продолжи апсолутната доминација на својот домашен турнир, Свис Индорс во Базел, откако со 6:0/6:3 го „збриша“ Молдавецот Раду Албот за да остане на добар пат за 10-та титула на турнирот.

Сонародникот на Федерер, Стен Вавринка остана со шанси за пласман на АТП финалето во Лондон, откако со 6:3/6:4 го совлада ветеранот Пабло Куевас со 10 аса и 30 директни победнички топки.

Вавринка, кој загуби во финалето во Антверпен од Енди Мареј во неделата, е на 15. место во трката за Лондон, а до крајот на редовната сезона останува уште Мастерсот во Париз следната недела. Шест од осумте места се осигурани. 34-годишниот Вавринка сега ќе игра со Американецот Френсис Тиафоу, а потоа „налетува“ на Федерер.

Шестиот носител, Давид Гофан, исто така е на пат за Лондон по 6:4/6:4 победата над Хрватот Марин Чилиќ. Гофан е на 10. место на АТП-трката и се бори со Италијанецот Матео Беретини (моментално осми) и Роберто Баутиста Агут (моментално деветти).

 

Прикажи повеќе...

Најново

Европа1 час

Објавен идентитетот на возачот на камионот во кој беа пронајдени 39 лешeви

Возачот на камионот кој беше уапсен откако во приколката на товарното возило во Есекс, Англија беа пронајдени 39 безживотни тела...

Европа4 часа

Борисов: Камионот со 39 безживотни тела не бил во Бугарија од 2017

Починатите лица пронајдени во камион во Велика Британија не можеле да се качат во Бугарија, бидејќи возилото не влегло во...

Топ5 часа

Скопјанец тешко повреден откако паднал од петтиот кат на зграда во Аеродром

Чувар вработен во угостителски објект лоциран на скопскиот булевар „Јане Сандански“ во раните утрински часови на 22. октомври во полиција...

Македонија6 часа

Заев: Јас ќе бидам кандидат за премиер и ќе ја водам кампањата

Јас ќе ја водам кампањата и ќе бидам канидидат за премиер, изјави првиот човек на Владата, Зоран Заев. Одговарајќи на...

Македонија8 часа

Европскиот Парламент утре ќе гласа за резолуцијата со која го поддржува проширувањето на ЕУ

Европскиот Парламент ќе гласа утре за резолуцијата со која целта е да се осуди одложувањето на пристапните преговори на Македонија...

Македонија10 часа

Мицотакис: Преспанскиот договор е нагативен за нас, но ја поддржуваме европската перспектива на Западен Балкан

Грција ја поддржува европската перспектива на земјите од Западен Балкан, не само затоа што тоа ќе биде фактор за стабилност...

Европа11 час

Јункер во последниот говор: Чувај се Европо и бори се против национализмот

Претседателот на Европската Комисија во заминување, Жан Клод-Јункер предупреди дека Европа слабее демографски, економски и политички, како и дека самата...

Македонија12 часа

Уште четири земји треба да го ратификуваат протоколот за НАТО

Владејачкиот Социјалдемократски сојуз на Македонија преку соопштение информира дека преостануваат ратификации од уште четири земји членки, до официјално пристапување во НАТО....

Македонија13 часа

Независната пратеничка група ја поздрави одлуката на САД за ратификација на протоколот за НАТО

Независната пратеничка група од ВМРО ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија упати благодарност до амбасадорката на САД во земјава, Кејт Мари...

Македонија13 часа

Европарламентот со вонредна резолуција повторно ќе бара преговори со Македонија

Европскиот Парламент денеска на пленарна седница треба да стави вонредна резолуција со која повторно ќе побара отворање на преговорите за...

Македонија13 часа

Сончево и топло со температура до 30 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло со слаб ветер од источен правец. Минималната температура ќе се движи од 1...

Свет1 ден

Пропадна планот на Џонсон за брегзитот

Британските законодавци го одобрија предлог-законот на премиерот Борис Џонсон за брегзитот, но одбија да биде усвоен во рок од три...

Свет1 ден

(Видео) Путин и Ердоган го објавија планот за Сирија

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, по средбата со рускиот претседател Владимир Путин, која траеше повеќе од шест часа, соопшти...

Македонија1 ден

Одобрени 60 милиони денари за чистење на линданот во ОХИС

Владата на денешната 160-та редовна седница донесе одлука за одобрување 60.000.000 денари од буџетот за 2019 година за чистење на...

Македонија1 ден

САД го ратификува протоколот за членство на земјата во НАТО

Сенатот на САД попладнево го изгласа протоколот за членство на Македонија во НАТО. За протоколот гласаа 92 сенатори, а двајца...

Топ1 ден

Момче од Швајцарија повредено при пад на Матка

Изутринава, во 8.40 часот, од Ургентниот цетар при комплексот клиники „Мајка Тереза“ било пријавено дека вчера со тешки телесни повреди...

Македонија1 ден

Одбиени барањата на Јанева и Боки 13 за укинување на притворот

Основниот кривичен суд Скопје ги одби барањата за укинување на мерката притвор на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева и...

Македонија1 ден

Вучиќ: Дали за косовското прашање ќе добиеме гаранции од ЕУ какви што доби Северна Македонија?

Српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за австрискиот весник „Стандард“ ја исклучи можноста Белград да го признае Косово во актуелните...

Македонија1 ден

(Видео) Нови вработувања и подобри услови за истражувачка работа бараат од Институтот за хемија

Создаваме способни оформени кадри кои заминуваат во странство бидејќи со години не се овозможуваат вработувања на млади соработници, уловите за...

Македонија1 ден

Ѓоко Поповски повторно доби 9 години затвор за набавката на полициски возила

Судијката Добрила Кацарска попладнево повторно го осуди на казна затвор од 9 години поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски, откако...

Досие