Контакт

Спорт

Де Лихт ќе игра во Шпанија или Англија

Објавено пред

Спортскиот директор на Ајакс, Едвин ван дер Сар, рекол дека капитенот на екипата, Матијас де Лихт, својата кариера ќе ја продолжи во Англија или Шпанија.

Најталентираниот централен дефанзивец во светот е трансфер-цел на Манчестер јунајтед, Манчестер сити, Тотенхем, Барселона и на Атлетико Мадрид. Каде и да заврши, неговиот трансфер нема да биде помал од 75 милиони евра.

„Ова се последните натпревари на Де Лихт за Ајакс. Ќе заврши во некој голем клуб, мислам во Англија или Шпанија“, рекол Ван дер Сар за „Скај спорт“.

Оваа изјава на Ван дер Сар посочува дека 19-годишниот фудбалер ги одбил понудите на Јувентус, Баерн Минхен и ПСЖ.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Стартуваше новиот проект на Лазаров, ракометниот клуб „КЛ7“

Објавено пред

Првата македонска ракометна лига од оваа натпреварувачка сезона ќе има уште еден клуб „КЛ7“. Идејата на легендарниот Кирил Лазаров е јадрото на новиот субјект во македонскиот ракомет да бидат млади играчи чии тренер ќе биде Андон Бошковски.

„Ќе поставуваме високи цели за да можеме да ги препознаеме карактерните особини на нашите играчи за што подобро селектирање. Ќе учествуваме на интернационални турнири со реномирани противници. Нашата цел ќе биде стандарден суперлигаш со таргет млади македонски играчи”, изјави идејниот творец на проектот Кирил Лазаров.

Тренажниот процес на ракометарите на „КЛ7“ е во тек, а првиот официјален натпревар го имаат во средината на септември. До почетокот на првенството „КЛ7“ ќе одигра повеќе пријателски натпревари со суперлигашки тимови.

Идејата за уште поголема популаризација на ракометот кај децата Лазаров и неговиот тим ја реализираат веќе трета година, преку школите кои работат низ Македонија. Нивното мото е “Ракомет за секое дете”, со цел најдобрите од нив по неколку години да се изборат за своето место во клубот.

извор/lazarovkiril7.com

Прикажи повеќе...

Спорт

Хауард ќе се врати во ЛА Лејкерс

Објавено пред

Лос Анџелес Лејкерс биле подготвени да го вратат во своите редови Двајт Хауард. „Супермен“ ќе игра на местото на Демаркус Казинс кој доживеа нова тешка повреда и веројатно нема да одигра ниту еден меч наредната сезона.

Лејкерс со Леброн Џејмс и Ентони Дејвис подготвуваа напад на шампионската титула, а намерата им е Дејвис да игра не игра на центарската позиција, туку на биде крилен-центар. Поради тоа во клубот го сакаат Хауард, кој во сезоната 2012/2013 за Лејкерс имаше просек од 17,1 поени и 12,4 скока по натпревар.

„Супермен“ е играч на Мемфис Гризлис меѓутоа во Тенеси не сметаат на неговите услуги што значи дека наскоро тој може да се врати кај „езерџиите“.

Хауард во кариерата играл за Орландо, Хјустон, Атланта, Вашингтон и Мемфис.

Прикажи повеќе...

Спорт

Алексис Санчез пред трансфер во Интер

Објавено пред

Интер и Манчестер Јунајтед се договориле за Алексис Санчез. Чилеанецот веќе се договорил со Интер сезоната да ја мине како позајмен играч. Манчестер Јунајтед ќе заработат 15 милиони евра.

Она што ја кочи работата за позајмицата да биде официјализирана е платата на Санчез. Чилеанецот во Манчестер Јунајтед неделно заработува 500.000 евра. Постои опција Јунајтед да плаќа еден дел, но во Интер биле убедени дека можат да најдат друго решение и да ја финализираат целата работа.

Чилеанецот неодамна започна да тренира откако се повреди на Копа Америка.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

За изземање на Фетаи и Бубевски од „Титаник 3“ ќе одлучува Јанева

Судијката Марија Клетничка даде нова пауза до 14 часот, во која шефицата на СЈО, во оставка, Катица Јанева, треба да...

Македонија3 часа

Адвокатот Миланов бара изземање на Јанева од „Титаник 3“ поради тензиите во СЈО

Адвокатот на обвинетиот Исмет Гури во предметот на СЈО, „Титаник 3“, Еленко Миланов, побара да бидат изземени Катица Јанева и...

Топ3 часа

Возач загина во сообраќајна несреќа кај Свети Николе

Четириесет и петгодишен возач од Куманово загина во сообраќајна несреќа на регионалниот пат Куманово – Свети Николе. Како што соопшти полицијата,...

Македонија3 часа

15-годишник се удави во Пчиња

Петнаесетгодишник од селото Љубодраг влегол во вода од ископ на сепарација на реката Пчиња и починал. Како што соопшти МВР, телото...

Свет4 часа

ОН: Во светот во моментот има дури 70 милиони бегалци, што е рекорд по Втората светска војна

Бројот на бегалци во светот достигна рекорден број од 70 милиони, што е најмногу од Втората светска војна, соопштија ОН....

Македонија4 часа

Фетаи: Постапката за „Рекет“ ја води друго обвинителство и не сакам да се мешам

Обвинителката Фатиме Фетаи пред почетокот на денешното рочиште за предметот „Титаник 3“ рече дека не сака да се меша во...

Европа4 часа

Три децении од падот на Железната завеса

Унгарскиот премиер Виктор Орбан и германската канцеларка Ангела Меркел денеска во пограничното место Шопрон ќе ја одбележат 30-годишнината од падот...

Свет5 часа

Трамп за купувањето на Гренланд: Не е приоритет, но стратешки е интересно

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно ја коментираше идејата за купување на Гренланд од Данска, наведувајќи дека тое не е приоритет,...

Македонија17 часа

(Видео) Пожар над Усје

Нов пожар над скопската населба Усје избувна вечерва, откако пожарникарите со часови се обидуваат да го локализираат огнот над населбата...

Свет18 часа

Голем пожар на Канарските острови, евакуирани над 4.000 лица

Околу 4.000 лица се евакуирани поради пожар што избувна по втор пат за една недела и уништи рурална област на...

Свет18 часа

Жителите на Нов Зеланд доброволно предале над 10 илјади парчиња оружје на полицијата

Повеќе од 10,000 парчиња огнено оружје се предадени доброволно на властите во Нов Зеланд, како дел од акцијата што беше...

Македонија18 часа

Димитров: ,,Рекет” е раскрсница – едниот пат води кон иднина, другиот кон бездна

Дискредитацијата на СЈО преку аферата ,,Рекет” е со цел да и се избега на правдата, смета министерот за надворешни работи...

Свет19 часа

1,7 милиони луѓе на протест во Хонгконг

Најмалку 1,7 милиони граѓани излегоа на улиците во Хонгконг, на уште еден од низата масовни продемократски протести, соопштија организаторите на...

Спорт21 час

Ландстрам со гол во сите четири англиски лиги – Шефилд јунајтед со победа (видео)

Шефилд јунајтед имаат одличен старт на својата прва премиерлигашка сезона по долга пауза, откако со 1:0 ги победија Кристал палас...

Македонија1 ден

Изгаснат пожарот над скопското село Буковиќ

Шумскиот пожар кој вчера наутро избувна на планината над скопското село Буковиќ е изгаснат и целосно ставен под контрола, информираат...

Регион1 ден

(Видео) Пациент со држач за инфузија уби четири лица во психијатриска болница во Романија

Еден пациент во психијатриска болница во романската општина Сапока, со држач за инфузија убил четворица други пациенти. Тој ги нападнал...

Свет1 ден

Протести во САД: Ако не се смени законот за оружје, треба да се смени Конгресот

Низ САД се одржуваат протести на кои се бара од Конгресот да ги заостри законите за контрола на оружјето, по...

Свет1 ден

„Сандеј Тајмс“ објави таен владин документ за ризиците од брегзит без договор

Ако нема договор за брегзит со ЕУ, Велика Британија ќе се соочи со недостиг од гориво, храна и лекови, објави...

Свет1 ден

Работници во Пенсилванија добиле понуда или да присустуваат на митинг на Трамп или да не земат плата

На вработени во нафтено-хемиски комплекс во Пенсилванија им било кажано дека ако не присуствуваат на говор на американскиот претседател Доналд...

Свет1 ден

Во бомбашки напад на свадба во Кабул убиени над 60 луѓе, меѓу нив и деца

Најмалку 63 луѓе се убиени а над 180 се ранети во бомбашки напад на свадбена веселба во Кабул, пренесуваат светските...

Досие