Контакт

Спорт

Деби победа за Ал-Раџи, Петерхансел останува лидер

Објавено пред

Ветеранот на Тојота, Јазид Ал-Раџи, усепа во финишот да го помине лидерот Стефан Петерхансел за да ја забележи својата прва победа во кариерата на Дакар релито, на седмата етапа од Хаил до Сакаки во Саудиска Арабија.

Петерхансел беше лидер во поголемиот дел од 453 километри долгата етапа, првиот дел од дводневната маратонска етапа, каде што тимовите немаат дополнителна помош и имаше максимална предност од 4:15. Но, проблемите во финишот на етапата, дозволија Саудиецот Ал-Раџи да стигне до победа со 48 секунди предност.

Петерхансел, и покрај механичките проблеми, заврши 27 секунди пред Карлос Саинс Јуниор, додека најблискиот ривал на 13-кратниот шампион Петерхансел, Насер Ал-Атијах заврши речиси 3 минути зад победникот. Деветкратниот рели ВРЦ шампион, Себастиен Леб, откако на шестата етапа поради скршена суспензија падна од 10. на 54. место во генерален пласман, повторно налета на проблеми и  уште ја нема комплетирано етапата.

На пет етапи пред крајот, Петерхансел има 7:53 предност пред Ал-Атијах и покрај тоа што нема етапна победа. Саинс заостанува дополнителни 41:06, а другите возачи над еден час.

Кај мотоциклите, актуелниот шампион, Американецот Рики Бребек стигна до својата прва етапна победа, а неговиот колега од Хонда, Хозе Игнасио Корнехо стана нов лидер на трката пред ривалот од КТМ, Тоби Прајс.

Бребек имаше две минути предност пред Корнехо за 1-2 победа на Хонда, додека Скајлер Хаус беше трет. Корнехо сега има предност од само една секунда пред Прајс, додека трет во генерален пласман е Сем Сандерленд со 2:11 заостанување.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

На Вилијамс им ја хакираа апликацијата, но тие го претставија новиот болид

Објавено пред

Вилијамс станаа деветтиот Формула 1 тим кој го претстави својот болид за следната сезона, покажувајќи го ФВ43Б, болидот со кој Џорџ Расел ќе ја почне својата трета сезона со тимот, а Николас Латифи својата втора сезона.

Овој болид е првиот направен под новата „управа“ на тимот, откако основачот на тимот, Сер Френк Вилијамс го продаде тимот на американската инвестициска групација „Дорлитон капитал“ во август.

Вилијамс, третиот најуспешен Ф1 тим во историјата зад Ферари и Мекларен, имаше катастрофални неколку сезони, откако од 2018 година се на дното на шампионатот, а во 2020 првпат во својата историја не освоија ниту еден поен. Сајмон Робертс е новиот шеф на тимот, додека Јост Капито е генерален директор на тимот, а од 2022 година, тимот ќе користи и менувачи на Мерцедес.

Планираната презентација на тимот преку виртуелна реалност беше напуштена откако апликацијата преку која требаше да се направи беше хакирана, по што тимот се реши на вообичаена презентација преку официјалниот веб-сајт.

Прикажи повеќе...

Спорт

ИФАБ ги смени правилата за играње со рака во фудбалот

Објавено пред

Интернационалниот борд на фудбалски асоцијации (ИФАБ) направи промена на правилата за игра со рака во фудбалот од 1 јули, со кои „случајно играње со рака кое ќе придонесе соиграч да постигне гол веќе нема да биде прекршок“.

ИФАБ, бордот каде што членуваат британските фудбалски асоцијации и ФИФА, е единствено валидно тело кое ги утврдува правилата на фудбалска игра, и ова ревидирано правило ќе влезе во сила од 1 јули.

„Интерпретацијата на случаите со играње со рака не е постојана и затоа се случуваат погрешни одлуки. Членовите на бордот потврдија дека не секое допирање со рака на фудбалер е прекршок. Во однос на критериумот за тоа дали со раката/дланката телото на фудбалерот станува ‘неприродно поголемо’, потврдено е дека судиите ќе продолжат да прават проценка за позицијата на раката/дланката при специфични ситуации. По ова разјаснување – прекршок со играње со рака е кога фудбалерот:

– намерно ја допре топката со раката/дланката, на пример, со движење на раката/дланката кон топката;

– ја допира топката со раката/дланката со тоа што го прават телото неприродно големо. Фудбалер го прави телото неприродно големо кога позицијата на раката/дланката не може да се оправда со движењето на телото во специфичните ситуации. Со рака/дланка во ваква позиција, фудбалерот сам предизвикува ризик да биде казнет;

– постигне гол директно од раката/дланката, дури и случајно, или веднаш откако топката беше допрена со раката/дланката, дури и случајно“, се вели во одлуката на ИФАБ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Де Хеа доби ќеркичка, не мора да се брза да се враќа на „Олд Трафорд“

Објавено пред

Давид де Хеа и неговата девојка, шпанската поп-дива Едурне Гарсија, во четвртокот добија принова, нивната прва ќеричка Јанај, по што голманот доби порака од Манчестер јунајтед да не брза со слободното време кое му го даде клубот.

Де Хеа во четвртокот итно се врати во својата татковина за да биде покрај својата сопруга, што значи дека нема да брани во клучното дерби со Манчестер сити во недела, и менаџерот Оле Гунар Солскјер му порача на 30-годошниот Шпанец да остане на „пауза“ до интернационалната пауза.

„Фантастичен ден за Давид. Кога ќе станеш татко… Па, можеби тоа е најдоброто можно чувство кое го имаш. Тие кои имале среќа да го почувствуваат тоа знаат низ што поминува Давид. Му дадов време да се врати назад. Со пандемијата, ситуацијата е поинаква и не може да се врати бргу, но сакавме да му дадеме шанса да биде со најблиските. Дин Хендерсон е подготвен и затоа ќе има доволно време за одмор“, изјави Солскјер.

23-годишниот Хендерсон го сочува голот во ремито со Кристал палас во средата и ќе остане на голот за дербито на Манчестер, дуелот со Вест хем, двата меча од Лига Европа со Милан, и четврт-финалето од ФА купот со Лестер на 21 март.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

11 починати и 843 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени вкупно 3.519 тестирања, а регистрирани се 843 нови случаи...

Македонија2 часа

Убиецот на Мартин Нешкоски од Бугарија спроведен во затворот „Идризово“

За помалку од месец по апсењето, Бугарија го екстрадира специјалецот Игор Спасов, убиецот на Мартин Нешкоски. Пред 25 дена тој...

Македонија5 часа

Руската вакцина ќе пристигне во Македонија оваа недела

Премиерот Зоран Заев соопшти дека, најверојатно, првите 3.000 вакцини „спутник в“ ќе пристигнат во земјата в недела. „Еве, јас знам...

Македонија5 часа

Медицинска сестра од Ортопедија за операција барала 300 евра, бонбониера и пијалак, во полиција ја пријавиле доктори

Медицинска сестра од Клиниката за ортопедија е обвинета дека за операција барала и добила 300 евра, бонбониера и пијалак. Во...

Македонија6 часа

Засилени инспекции во Маврово: голем број хотели директно ги испуштаат отпадните води во езерото

По претставка на граѓани, Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖЗС) врши интензивен надзор врз правни субјекти на територијата на Националниот...

Топ7 часа

Прекината свадба во Тетово, притворен сопственикот на угостителскиот објект

Полицијата вчера прекинала свадба со 110 гости угостителски објект во Тетово. Приведен е сопственикот на угостителскиот објект. „По претходна пријава,...

Топ7 часа

Познат идентитетот на убиените во Топанско Поле

МВР со детали за пукањето ноќеска во скопската населба Топанско Поле. Како што се наведува, убиени се лицата А. Б....

Регион7 часа

„Блиц“: Колапс на системот во Врање – преполни болници, а Македонците стигнаа на шопинг

Епидемиолошката состојба во српскиот град Врање е вонредна и исклучително тешка, предупредуваат експертите во земјата. Покрај наглото зголемување на бројот...

Европа8 часа

Молдавија прва во Европа доби вакцини преку „Ковакс“

Молдавија е прва европска земја што доби вакцини против коронавирусот од глобалната програма „Ковакс“, објави претседателката Маја Санду. Таа на...

Свет8 часа

(Видео) Во зоолошка во Сан Диего вакцинирани мајмуни против коронавирусот

Девет мајмуни во зоолошката градина во Сан Диего – четири орангутани и пет бонобо – се вакцинирани против Ковид-19, со...

Македонија8 часа

Ноќеска пукање во Топанско Поле, мртви две лица

Двајцата убиени, во кои ноќеска беше пукано, се од Скопје, на возраст од 24 и 28 години, велат од МВР...

Регион8 часа

Словенија ги заострува условите за влез во земјата поради новите видови коронавирус

Поради опасност од внесување нови варијанти на коронавирусот, Словенија ќе спроведе засилен надзор и ќе ги заостри условите за влез...

Свет9 часа

Папата ја почна историската посета на Ирак

Папата Франциско, утрово, на аеродромот во Рим полета со авион во историска посета на Ирак, пренесоа агенциите. Како што се...

Европа10 часа

Австралија бара од ЕК да ја преиспита одлуката за блокирање на вакцините од „Астра зенека“

Австралија бара од Европската комисија да ја преиспита одлуката за блокирање на испораката на вакцините на „Астра зенека“ во таа...

Свет10 часа

Во Мексико убиени над 60 политичари пред изборите во земјата

Најмалку 64 политичари се убиени во последните шест месеци во Мексико. Се претпоставува дека тоа има некаква врска со парламентарните...

Свет21 час

90 проценти од Израелците примиле барем една доза вакцина или го прележале коронавирусот

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес објави дека Израел, Австрија и Данска ќе формираат заедничка основа за истражување, развој и...

Македонија22 часа

Нов силен земјотрес во Грција, почувствуван и во Македонија

Земјотрес со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала ја погоди Грција, а потресот беше почувствуван и во Македонија. Според...

Свет24 часа

Путин: Руските вакцини против коронавирусот се најбезбедни и најефикасни во светот

Претседателот на Русија, Владимир Путин, рече дека руските вакцини против коронавирусот се најбезбедни и најефикасни во светот. Путин на состанокот...

Свет1 ден

Земјотрес со јачина од 7,2 степени го погоди Нов Зеланд, издадено предупредување за цунами

Силен земјотрес го погоди Нов Зеланд. Според првичните проценки на emsc-csem.org, земјотресот бил со јачина од 6,9 степени според Рихтеровата...

Македонија1 ден

Девет починати и 721 новозаболен од Ковид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 3.323 тестирања, а регистрирани се 721 нов случај на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Досие