Контакт

Спорт

Дејан Георгиевски обезбеди полуфинале и ќе се бори за медал на Медитеранските игри

Објавено пред

Македонскиот сребрен олимпиец Дејан Георгиевски оствари триумф во четврфиналната борба во таеквондо во категоријата над 80 килограми на Медитеранските игри 2022 година. Сега му претстои завршница и борба за медали.

dobivaj vesti na viber

Тој на поени со 20:18 го совлада Египќанецот Ахмад Мохамед и обезбеди полуфинале и ќе се бори за медал.

Во полуфиналето Георгиевски од 18.45 часот ќе се бори со Мароканецот Басел.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

АИК со повеќе среќа – Шкендија во пенал-драма испадна од Европа

Објавено пред

Шкендија заврши со европските настапи, откако вечерва во Скопје по пенал-драма по 120 минути загуби од шведскиот АИК Стокхолм и не успеа да се квалификува за бараж за пласман во групната фаза на Конференциската Лига на УЕФА.

dobivaj vesti na viber

По ветувачките 1:1 на гости во Шведска, Шкендија имаше предност во мечот, но по 90 и 120 минути резултатот беше 1:1, за во пенал-серијата, дури три играчи на македонскиот претставник да промашат пенали за 2:3 пораз.

Тимот на Артим Шаќири го почна мечот офанзивно, што се исплатеше во 22. минута, кога Ферхан Хасани беше сигурен од белата точка, по фаулот над Шаља во шестнаесетникот на гостите. Сепак, ова водство тетовци не успеаја да го зачуваат, откако во 55. минута, голманот Костадин Захов реагираше многу лошо и не ја избоксува топката надвор од шестнаесетникот за Јасин Ајари да има лесна задача да ја смести топката во мрежата.

Двата тима не успеаја да стигнат до гол до крајот на регуларните 90 минути, по што следуваа две продолженија по 15 минути, во кои исто така во прв план беше одбраната и внимателноста, па се отиде на изведување на пенали. Пенал-серијата започна одлично за Шкендија со промашување на Ларсон, по потоа Дита, Дориев и Хасани да не успеат да постигнат голови за елиминација. АИК сега ќе игра со чешкиот Словацко за пласман во натпреварувањата по групи.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

Фото: ФК Шкендија

Прикажи повеќе...

Спорт

НБА во чест на Бил Расел го повлекува дресот број 6 за сите 30 клубови!

Објавено пред

НБА лигата ќе му оддаде почит на 11-кратниот шампион, великанот Бил Расел со повлекување на неговиот дрес со бројот 6 за сите 30 клубови, прв кошаркар со ваква почест.

dobivaj vesti na viber

По смртта на Расел, НБА исто така ќе го одбележи неговото влијание на лигта со лого во форма на детелина со неговиот лик и со бројот 6 на сите терени во НБА лигата.

Кошаркарите кои во моментов го користат бројот 6, вклучувајќи ја ѕвездата на Лос Анџелес лејкерс, Леброн Џејмс и Криштапс Порзингис од Вашингтон, ќе можат да продолжат да го носат бројот, но тој веќе нема да биде издавн за нови кошаркари. Селтикс го имаат повлечено дресот со број 6 од последната сезона на Расел во лигата во 1968/69, кога ја освои својата 11-та титула во 13-гоишната кариера.

Оваа почест го поставува Расел во елитно друштво во американските спортови – безбол МЛБ лигата го повлече дресот со број 42 во 1997 година во чест на Џеки Робинсон, додека НХЛ лигата по повлекувањето на Вејн Грецки во 1999 година го повлече дресот со број 99.

Прикажи повеќе...

Спорт

Л’Екип: ПСЖ почна преговори со Маркус Рашфорд!

Објавено пред

Пари Сен-Жермен се подготвува за шокантен трансфер на Маркус Рашфорд од Манчестер јунајтед, тврди спортскиот весник „Л’Екип“, кој додава дека веќе се почнати преговори со неговите агенти.

dobivaj vesti na viber

Оваа вест доаѓа неколку часа откако тренерот на ПСЖ, Кристоф Галтие, на прес-конференција изјави дека Мауро Икарди и Арно Калимуендо можат да бараат нови клубови бидејќи клубот „ќе потпише со нов напаѓач“.

24-годишниот Рашфорд цела кариера е во клубот од своето детство Манчестер јунајтед, и има договор од уште една сезона со опција за уште една. Меѓутоа, неговата форма минатата сезона беше загрижувачка, со само 5 гола во 32 настапи во сите натпреваруваа. Според изворите на „Л’Екип“, Рашфорд бара нов предизвик, но уште нема официјални контакти меѓу двата клуба.

Манчестер јунајтед, пак, тешко дека ќе се реши на продажба на фудбалерот кој има 93 гола во 303 меча за клубот од 2016 година, бидејќи и така имаат недостаток на напаѓачи во тимот, а иднината на Кристијано Роналдо уште е неизвесна.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа8 часа

Повеќе од 30 лица се повредени во несреќа во забавен парк во Германија

Повеќе од 30 лица се повредени, од кои двајца потешко, во несреќа во забавниот парк Леголeнд во Германија, откако се...

Економија11 час

(Интервју) Ванчо Узунов: Даночниот систем е во хаос, сиромашните плаќаат, богатите се богатат

Сегашниот даночен систем е тотално несоодветен, а состојбата е таква што секогаш е време за реформи, вели во интервју за...

Македонија12 часа

МОН: Учебната година почнува на 1 септември, во тек се активности за успешен почеток

Министерството за образование и наука информира дека учебната 2022-2023 година ќе почне на 1 септември и за оваа цел веќе...

Македонија12 часа

Ковид-статистика: 600 позитивни на вирусот, пријавени 10 починати лица

Во осгласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се...

Европа14 часа

Резников: Руските зборови не вредат ниту за хартијата на која се напишани

Украинскиот министер за одбрана, Олексеј Резников, присуствуваше на донаторска конференција за Украина во Копенхаген со данскиот министер за одбрана, Мортен...

Регион14 часа

Вучиќ: Приштина подготвува ликвидација на нашиот народ под превезот на борба против криминалот

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави денеска дека Приштина ја користи ситуацијата во Украина за да води кампања против Србија...

Економија15 часа

Цената на бензините се намалува 2 денара

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните...

Свет17 часа

Борел предупреди: Поддршката за Украина има своја цена

Европејците мора да бидат подготвени да ја платат цената за поддршката на Украина и за зачувувањето на единството, изјави шефот...

Економија18 часа

Шефот на „Рајанер“: Крај на ерата на евтини летови од 10 евра

Мајкл О’Лири, извршен директор на „Рајанер“, изјави дека ерата на евтини билети од 10 евра е завршена и дека нискобуџетската...

Македонија18 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Срамната епизода „Стево и плочата“ до вчера се фалеше, денес вели дека била спомен-плоча од привремен карактер

Според опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Пендаровски води политика од денес за утре. „Сè е сведено само на гол пиар и зад неговите...

Македонија19 часа

СДСМ: Лагите на ВМРО-ДПМНЕ потонаа, во ЕУ со заштитен македонски идентитет и јазик

СДСМ со одговорен, државнички пристап за пет години ги реализира двете најголеми стратешки цели на државата поставени при осамостојувањето пред...

Европа19 часа

Тајван го отфрла кинескиот модел „една земја, два система“

Тајван го отфрла моделот „една земја, два система“ што Пекинг го претстави во својата стратегија за решавање на тајванското прашање,...

Македонија1 ден

Изолација и епидемиолошко следење за сите суспектни случаи на мајмунски сипаници во земјава

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок ја анализираше актуелната состојбата поврзана со појавата на суспектен случај на мајмунски сипаници...

Македонија1 ден

Кабинет на Пендаровски: Плочата за АСНОМ во манастирот „Св. Прохор Пчињски“ за Илинден беше од времен карактер

„Плочата за АСНОМ којашто беше поставена во манастирот ‘Св. Прохор Пчињски’ за Илинден беше од времен карактер со цел да...

Европа1 ден

Силвио Берлускони најави враќање на политичката сцена

Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони (85) најави дека ќе се кандидира за место во Сенатот на изборите следниот месец и...

Топ1 ден

Фатен е бегалец од затвор баран со потерница, осуден на казна затвор од над 10 години

Од МВР информираат дека денеска (10.8.2022) во 16:45 часот полициски службеници од Оперативен тим – потраги при СВР Скопје во...

Свет1 ден

Кинескиот амбасадор во Москва: Вашингтон е иницијатор и главен двигател на кризата во Украина

Кина денеска ги нарече САД „главниот двигател“ на кризата во Украина. Во интервју за руската новинска агенција ТАСС, објавено денеска,...

Македонија1 ден

Нови 693 позитивни на Ковид-19, починати се две лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.480 тестови,...

Економија2 дена

Државата нема контрола како се враќаат парите од ковид-мерките, тоа ќе ја чини 23 милиони евра

Државата не предвидела како ќе го контролира враќањето на доделените средства за финансиска поддршка на работодавците и физичките лица за...

Македонија2 дена

Нема хоспитализиран пациент со мајмунски сипаници на Клиниката за инфективни болести

Нема хоспитализиран пациент суспектен за мајмунски сипаници, информираат од Клиниката за инфективни болести. „Во врска со пациентот што се споменува...