Контакт

Спорт

Дејли Мејл: Конте ќе го напушти Тотенхем

Објавено пред

Антонио Конте постојано ги одложува преговорите околу новиот договор со Тотенхем, а тоа е знак дека сака да го напушти клубот, пишува „Дејли Мејл“. Италијанскиот стручњак го направи истото во Јувентус и Интер, а сега исто се случува и во Тотенхем.

dobivaj vesti na viber

„Тоа е типичен пример за однесувањето на Конте, но тоа не значи дека тој нема да даде се од себе за Тотенхем до следното лето кога ќе му истече договорот. Конте сака да биде во големи клубови и ако не ги најде во странство, ќе се врати дома во Италија каде Јувентус го чека со раширени раце“, пишува „Дејли Мејл“ и продолжува:

„Потпретседателот на Јувентус, Павел Недвед го обожува Конте. Јувентус се наоѓа во голема криза и, иако претседателот Андреа Ањели е голем фан на Алегри, нема да биде тешко да се убеди го да го земе Конте кој е единствениот што може да го врати клубот на победничките патеки“.

Кога си замина од Јувентус, Конте не остана во најдобри односи со Ањели, но италијанскиот дописник на „Дејли Мејл“, тврди дека лесно би можеле да се помират доколку Конте изрази желба да се врати во Торино. Тој го водеше Јувентус од 2011 до 2014 година и освои три последователни титули во Серија А.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Аргентина преживеа – Меси и Фернандез му пресудија на Мексико

Објавено пред

Аргентина успеа да преживее, ги задржа шансите за пласман во осмина-финалето на Светското првенство. „Гаучосите“, во Ц-групата, славеа против Мексико 2:0.

dobivaj vesti na viber

Аргентина и Мексико одиграа тврд, на моменти грд натпревар, со неколку груби стартови. Аргентина во првиот дел не успеваше да го пробие двојниот блок пред голот на Очоа. „Гаучосите“ во овој период не упатија ниту еден удар кон голот на Мексико.

Во ток сегмент не се прославија ниту Мексиканците, чија главна определба беше да го одбранат својот гол и да освојат барем еден бод. Вега го упати единствениот удар кон голот во првиот дел.

Слична игра донесоа и првите 20 минути од второто полувреме. Тогаш на сцена стапи Лионел Меси, кој до 64.минута беше речиси невидлив на теренот.

Мексиканците заборавија на него, а тој прими топка на 18 метри од голот и го матираше Очоа.

По примениот гол Мексиканците се отворија, но не направија ништо конкретно пред голот на Аргентина.

На спротивната страна Аргентина постигна уште еден гол. Енцо Фернадез, во 87.минута, постигна спектакуларен гол.

На табелата во оваа група Полска води со четири бода, Саудиска Арабија и Аргентина имаат по три, а Мексико еден бод. Во пресрет на последното сите селекции имаат реални шанси да се најдат во осмина-финалето.

За четири дена ќе играат Аргентина-Полска и Мексико-Саудиска Арабија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ван Бастен за Ван Дајк: Тој не е лидер

Објавено пред

Легендарниот Марко ван Бастен, јавно го критикуваше капитенот на Холандија Вирџил ван Дајк, по ремито со Еквадор (1:1) на Мундијалот во Катар.

dobivaj vesti na viber

Ван Бастен смета дека капитенот не го слдел најдобро движењето на Енер Валенсија, кој на Јужноамериканците им донесе бод во пресметката со Холандија.

„Тој само застана и дозволи Валенсија да шутира. Што гледа и чека? Мора да биде до играчот и да не му дозволи да шутира на голот. Тој не е лидер, не му е гајле за ништо во тимот. Многу врева се крева околу него, но јас не гледам ништо конкретно“, изјави Ван Бастен.

Зборовите на славниот сонародник новинарите му ги пренесоа на Ван Дајк.

„И што да кажам сега? Лесно е да се зборува од студио. Тој никогаш не кажува ништо позитивно. Тој вели дека не сум вистински капитен? Не знам што да кажам. Го водам тимот најдобро што можам“, одговори Ван Дијк.

Холандија по две кола има четири бода, а во последното коло против Катар ќе треба да го потврди пласманот во осмина-финалето.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гут Бехрами победи во Килингтон

Објавено пред

Швајцарката Лара Гут Бехрами триумфираше во женскиот велеслалом во рамките на Светскиот куп во Килингтон, САД. Триумфот го постигна благодарение на одличното второ возење, бидејќи по првото беше трета. На крајот победи со вкупен резултат 1:44,08.

dobivaj vesti na viber

Гут Бехрами за само седум стотинки беше побрза од второпласираната Италијанка Марта Басино. Третото место на крајот и припадна на најдобрата по првата трка, Швеѓанката Сара Хектор.

Мало изненадување претставува пласманот на лидерката во вкупниот пласман во Светскиот куп, Микаела Шифрин. На домашен терен, Шифрин го освои 13. место , со заостанување од 1,40 секунди од победничката.

На истото место утре на програмата е женскиот слалом.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа2 часа

Автомобил влета во божиќен пазар во Англија

Автомобил управуван од непознат возач влета во божиќниот пазар каде се собраа околу 800 луѓе во англискиот град Конглтон. Според...

Европа5 часа

Во Белгија запленети 115 килограми кокаин, вреден над 11 милиони евра

Полицијата во Белгија заплени околу 115 килограми кокаин сокриен во бетонски плочи како дел од меѓународна полициска операција чија цел...

Топ6 часа

Пронајдено починато 26-годишно момче од Скопје

Вчера околу 17,30 часот во СВР Скопје од страна на итната медицинска помош било пријавено дека на ул.„Патрис Лумумба“ во...

Економија7 часа

Ковачевски: Очекувано е намалување на цените на основните прехранбени производи со антикризните мерки

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Штип ја посети фабриката за масло „Брилијант“ чие производство е рестартирано од страна на АД...

Македонија8 часа

ЗНМ бара оставка од директорот на топланата „Скопје-Север“ поради груби навреди кон новинарка

Наместо одговор на легитимно поставено новинарско прашање за работата на топланата „Скопје-Север“, директорот Куштрим Рамадани упати груби навреди и омаловажувања...

Европа10 часа

(Видео) Одрон во Италија затрупа згради и автомобили, 13 луѓе се исчезнати

Неколку лица се водат за исчезнати на италијанскиот остров Искија, по лизгање на земјиштето предизвикано од силен дожд. Затрупани се...

Европа10 часа

Лавров: Украинскиот народ ќе биде ослободен од неонацистичките владетели

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, во документарен филм емитуван денеска, рече дека Украинците заслужуваат пријателски однос со своите...

Топ10 часа

Царина: Запленети 12 килограми екстази вредни 200.000 евра

Инспектори од мобилните тимови на Царинската управа запленија 26 илјади таблети екстази со вкупна тежина од околу 12 килограми, 84...

Македонија11 часа

(Видео) Митева: Катастар пред банкрот, зголемување на давачките до 500 отсто

„Во услови на длабока сиромаштија, кризи и инфлација, СДСМ им воведе нови поскапи цени на услугите на Агенција за катастар...

Европа13 часа

САД распоредија осум беспилотни летала во Грција

САД распоредија осум беспилотни летала MQ-9 Reaper во Грција, објави Пентагон. Беспилотните летала се распоредени во воздухопловната база Лариса, дознава...

Свет14 часа

Канје Вест: Го поканив Трамп да биде мој потпретседател, тој врескаше по мене

Американскиот рапер Канје Вест објави дека му рекол на поранешниот претседател Доналд Трамп дека ќе биде одличен кандидат за негов...

Економија14 часа

СДСМ: 2023та ќе биде година за економска пресвртница, на нова надеж

„Економскиот пресврт наредната година е реална, остварлива цел, што ја потврдуваат сите економски показатели. Проекцијата на ЕБОР е дека македонската...

Свет14 часа

Џинпинг до Џонг-ун: Подготвени сме да соработуваме за мирот, стабилноста, развојот и напредокот на регионот и светот

Кинескиот претседател Си Џинпинг му рекол на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун дека Пекинг е подготвен да соработува со Пјонгјанг за...

Македонија14 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија во топ 10 земји по инфлација на храната, народот ќе трпи за леб

„Поради владата на СДС и ДУИ, Македонија се соочува со економска катастрофа и драстично осиромашување на народот. Тоа го покажува...

Европа15 часа

Зеленски првпат од почетокот на војната јавно го критикува Кличко

Во ретко јавно несогласување меѓу украинските лидери, претседателот Володимир Зеленски го критикуваше градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко дека не ја...

Европа15 часа

Столтенберг: Берлин сам да одлучи дали ќе го испрати ракетниот систем „Патриот“ во Украина

Откако Полска неодамна предложи противракетните системи „Патриот“ што ги нуди Германија да и бидат предадени на Украина, генералниот секретар на...

Македонија1 ден

Нема договор помеѓу историчарите од Македонија и Бугарија за Охридската архиепископија

Дводневниот состанок на мешовитата Комисија за историски прашања во Скопје заврши вечерва без договор. Единствената тема на која членовите на...

Свет1 ден

Велика Британија: Путин е очаен поради својата војска, затоа ја уништува инфраструктурата на Украина

Руските воздушни напади врз критичната инфраструктура на Украина се знак на очај на рускиот претседател Владимир Путин, изјави британскиот министер...

Економија1 ден

„Скопје Север“ исклучено од системот за гас по забраната од Град Скопје да користи мазут

Друштвото „Скопје Север“ АД информира дека денес е исклучено од системот за пренос на природен гас. „Во согласност со договорот со...

Македонија1 ден

МНР ја осуди изјавата на Костадинов, кој рече дека Македонија е втора бугарска држава

Министерството за надворешни работи соопшти дека ги осудува иредентистичките изјави, кои содржат и територијални претензии кон Република Северна Македонија, искажани...