Контакт

Спорт

Дејвид Мојс: Јас сум победник, со Вест хем на долги патеки

Објавено пред

Дејвид Мојс се врати на позицијата менаџер на Вест хем јунајтед во понеделникот, ветувајќи дека е „роден победник“ и дека гледа долгорочна иднина со тимот од источен Лондон.

56-годишниот поранешен тренер на Манчестер јунајтед ги спаси „чеканите“ од испаѓање кога беше шест месеци на чело на клубот во 2017/18, и се враќа во позиција во која Вест хем повторно е само 17. и го очекува лута борба за опстанок.

„Овојпат ќе осигурам сопствениците да немаат избор и да ми го обноват веднаш договорот. Тоа е мојот план и сега фудбалерите ќе треба да го реализираат“, вели Мојс, откако потпиша 18-месечен договор со клаузула за продолжување.

„Чеканите“ се решија за Мојс откако го отпуштија Чилеанеот Мануел Пелегрини, кој беше на чело на клубот 18 месеци. Покрај Пелегрини замина и директорот за фудбал, Марио Хусилјос. Во тимот на Мојс пак, ќе бидат неговиот шкотски сонародник Алан Ирвајн и поранешниот дефанзивец на „чеканите“, Стјуарт Пирс. Неговиот прв меч ќе биде против Бурнемаут на Нова Година.

Иако многумина се сомневаат во неговите квалитети, поранешниот шеф на Евертон, Манчестер јунајтед и Сандерленд вели дека е „роден победник“.

„Мислам дека има само двајца-тројца менаџери со подобар скор во Премиер лигата. Тоа го правам јас, победувам. И доаѓам во Вест хем по победи за да се вратиме на вистинската половина од табелата“, вели самоуверено Мојс.

Спорт

Зошто денеска се игра НБА? Кошаркарите плачат на клупата (видео)

Објавено пред

НБА лигата не најде за сходно да ги откаже денешните мечеви по смртта на Коби Брајант, што донесе навистина срцепарателни сцени на терените.

Ова посебно се забележа на мечот Хјустон-Денвер, каде што кошаркарите едноставно не можеа да ги заддржат солзите во една траорна атмосфера.

Мечот Торонто-Сан Антонио пак почна на необичен начин – двата тима решија да не играат во првите 24 секунди од мечот поради Коби.

Прикажи повеќе...

Спорт

Се јави и Шекил: Денеска загубив брат и внука!

Објавено пред

Шекил О’Нил, човекот кој со Коби Брајант играше неверојатни осум сезони, кои оставија немерлив печат на модерната НБА, се јави со порака на социјалните мрежи по трагедијата.

„Нема зборови со кои можам да ја искажам болката низ која поминувам сега во овој тажен и трагичен момент кога ги загубив мојата внука Џиџи и мојот брат Коби Брајант. Ве сакам и ќе ми недостигате. Сочувство до семејството Брајант и до семејствата на другите загинати. Во моментов ми е многу мака“, напиша Шекил на Твитер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нејмар даде два гола и му ги посвети на Коби (видео)

Објавено пред

Пари Сен-Жермен го продолжи победничкииот поход  во француската Лига 1, со 2:0 победа на гости кај Лил, благодарение на двата гола на Нејмар, но исходот на мечот беше во сенка на убавиот гест кој го направи бразилската суперѕвезда.

Постигнувајќи го првиот гол, тој одби да слави, туку отиде кај фановите и го покажа бројот 24 во чест на Коби Брајант, кој денеска го загуби животот во хеликоптерска несреќа во Калифорнија. Секоја чест.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет4 часа

(Видео) Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа

Легендарниот американски кошаркар и еден од најдобрите во НБА историјата Коби Брајант загина во својата четириесет и прва година во...

Топ9 часа

Со возило на Црвен крст излетале од патот на Водно додека се обидувале да спасат повреден маж

Екипа на Црвен крст не успеала да го спаси повредениот маж на Водно по којшто трганала, бидејќи нивното возило излетало...

Македонија11 час

Спасовски ја повика опозицијата да го поддржи законот за ЈО: „Престанете со партиски калкулации“

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, одговарајќи на новинарски прашања ја повика опозицијата да го поддржи Законот за јавно обвинителство кој, како...

Свет11 час

(Видео) Успешно полета најдолгиот патнички авион во светот

Компанијата Боинг извести дека вчера успешно е завршен пробнот лет на нивниот нов модел на авион „боинг 777Х“, најголемиот двомоторен...

Македонија13 часа

Термалните камери на скопскиот аеродром ќе детектираат симптоми за коронавирусот

Нема простор за паника кога во прашање е коронавирусот, посочи министерот за здравство, Венко Филипче, по состанокот со Комисијата за...

Култура14 часа

Љума и Даут од „Медена земја“ добитници на престижната ASC награда за најдобра кинематографија

Самир Љума и Фејми Даут од „Медена земја“ се добитници на наградата за најдобра кинематографија за Документарен филм на 34...

Свет15 часа

Бројот на загинати од земјотресот во Турција се искачи на 31 лице

Бројот на загинати во катастрофалниот земјотрес што ја погоди Турција во петокот се искачи на 31 лице, додека спасувачите се...

Регион15 часа

Автобус со кинески туристи од Вухан стигна во Хрватска

Во Хрватска пристигна автобус со кинески туристи од градот Вухан, епицентарот на епидемијата на коронавирусот, дознава хрватскиот портал „Индекс.хр“. Според...

Свет15 часа

Потврден прв случај на новиот корона вирус во Канада

Прв случај на новиот корона вирус е потврден во Канада, соопшти Владата во земјата. Здравствениот систем во Торонто бил известен...

Свет1 ден

Москва: Седум кинески државјани пренесени во болница за заразни болести

Седум кинески државјани од хотел во Москва се пренесени во болница за заразни заболувања, поради сомнение дека имаат акутна вирусна...

Регион1 ден

Нов земјотрес во Турција

Не престанува да се тресе земјата во Турција. Нов земјотрес ја потресе земјата за помалку од 24 часа. Земјотрес со...

Свет1 ден

Шји Џјинпинг: Ситуацијата е сериозна, ширењето на вирусот забрзува

Ширењето на новиот корона вирус се забрзува, предупреди денеска кинескиот претседател, Шји Џјинпинг, по состанокот на Политбирото на Комунистичката партија,...

Топ1 ден

Нова жртва на иста измама – ѝ рекле да даде пари или синот ќе лежи во затвор поради сообраќајка

„Син ти направи сообраќајна несреќа во која загина дете. Да ни дадеш пари и ќе средиме тој да не лежи...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Ќе продолжиме со разговорите за законот за Јавното обвинителство

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарски прашања денеска кажа дека ќе продолжат со разговорите за законот за Јавното...

Македонија2 дена

Дескоска: Жалам што ВМРО-ДПМНЕ избега од разговорите за законот за Јавното обвинителство

Министерката за правда, Рената Дескоска на социјалните мрежи напиша дека жали што преговарачката тројка на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јавното...

Топ2 дена

Возило прегази 10-годишно дете на булевар во Скопје

Синоќа на булеварот „Мито Хаџи Василев-Јасмин“ патничко моторно возило управувано од 32-годишниот Д.Д. од Скопје удри во дете пешак на...

Свет2 дена

(Видео) Вознемирувачки снимки по земјотресот во Турција, луѓето панично бегаат на улиците

Бројот на загинати во силниот земјотрес што ја погоди Турција порасна на 21 лице, а над 900 се повредени. Земјотресот...

Свет2 дена

Проширен регионот што е во карантин во Кина, пријавени нови 15 смртни случаи поради вирусот

Дополнителни 15 смртни случаи се пријавени во кинеската провинција Хубеи, со што бројот на починати од новиот коронавирус се зголеми...

Свет2 дена

Австралија и Малезија потврдија први случаи на заразени со коронавирусот

Австралија и Малезија ги потврдија првите случаи на новиот коронавирус на нивната територија, додека од Кина стигна информација дека досега...

Европа2 дена

Во Франција потврден трет случај на новиот корона вирус

Во Франција е потврден трет случај на новиот смртоносен корона вирус, што се први пријавени случаи од ова заболување на...

Досие