Контакт

Спорт

Во Дејвис-купот Русите подобри од шампионот Хрватска, Белгија преку Колумбија

Објавено пред

Актуелниот шампион од Дејвис-купот, Хрватска, го загуби првиот меч од финалето во нов формат на тениското натпреварување кога Русија во Мадрид го победи со 2:0.

Андреј Рублев лесно со 6:3/6:3 го совлада дебитантот во тимот, Борна Гојо, по што Карен Хачанов со 6:7(4)/6:4/6:4 беше подобар од Борна Чориќ. Младиот Хрват спасуваше три брејк-топки во првиот сет пред да го освои во тај-брејк, но потоа Хачанов безмилосно со два брејка го освои мечот.

Сепак, ова не значи дека Хрватите се елиминирани бидејќи со новиот формат на натпреварување, креиран од ИТФ и од фудбалерот на Барселона, Жерард Пике, во финалето на Дејвис-купот настапуваат 18 репрезентации во 6 групи – покрај Хрватска и Русија, во таа група се и Шпанците. Во четврт-финалето ќе се пласираат победниците во шесте групи и најдобропласираните две втори репрезентации.

Белгија, пак, исто така стигна до стартна победа – Стив Дарси беше подобар од Сантјаго Хиралдо (6:3/6:2), а Давид Гофан со 3:6/6:3/6:3 го совлада Даниел Галан Риверос.

Спорт

Суспензија од 2 меча за црвениот картон на Пандев против Лече

Објавено пред

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација и предводник на калчолигашот Џенова, Горан Пандев доби суспензија од 2 меча поради црвениот картон што во неделата го доби на стадионот „Виа дел маре“ при гостувањето кај Лече (мечот заврши 2-2, откако Џенова на полувремето водеше со 0-2).

Италијанскиот судија, Џанлука Роки за 6 минути двапати на Пандев му го покажа жолтиот картон, па тој во 79 минута го остави својот тим на цедило.

Според суспензијата, Пандев нема да има право на настап за Џенова до крајот на 2019 година, а следен меч на кој тренерот Тиаго Мота ќе може да смета на неговите услуги е против Сасуоло, на 5 јануари 2020 година.

Да биде хендикепот уште поголем, македонскиот фудбалер нема да може да биде со својот тим на две дербија за Џенова.
Првото е градското, против ривалот Сампдорија на 14 декември, а вториот меч кој секако има големо значење за Македонецот, на „Џузепе Меаца“ против Интер на 21 декември.

Прикажи повеќе...

Спорт

Солскјер: Рашфорд може да го достигне Роналдо!

Објавено пред

Тренерот на Манчестер Јунајтед, Оле Гунар Солскјер денеска рече дека напаѓачот на „црвените ѓаволи“, Маркус Рашфорд има потенцијал да стигне до нивото на еден од најдобрите фудбалери на денешницата, Кристијано Роналдо, но за тоа е неопходно да продолжи напорно да работи.

„Многу лесно можам да ги споредам нив двајца , по вештината, ставовите, атрибутите. Рашфорд има голема шанса да стане врвен играч, се надевам дека ќе продолжи во ист правец“ – рече Солскјер.

Клубот од „Олд Трафорд“ во 16 коло од Премиерлигата забележа голема победа во градското дерби, на теренот на Сити со 2-1, а стрелец на првиот гол беше токму Рашфорд. Тој беше стрелец и во победата против Челси, но после тоа забележа само еден погодок во следните 7 меча. Сепак Норвежанецот истакнува дека тоа не е причина за грижа.

„Не сакам да зборувам за бројот на голови, се додека е тој фокусиран и додека прави шанси на натпреварите, ќе постигнува и голови“ – заглучи менаџерот на Јунајтед.

„Ѓаволите“ моментно се на петтата позиција на табелата во Премиерлигата со 24 бода.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Кога го запознав Зидан почнав да се тресам“

Објавено пред

Реал Мадрид минатото лето го доведе 18-годишниот Родриго од бразилски Сантос за 45 милиони евра.

Младото момче беше дел од големата реконструкција на екипата од страна на Зинедин Зидан кој покрај него, на „Бернабеу“ ги донесе и Еден Азар, Лука Јовиќ, Едер Милитао и Ферланд Менди.

За клупската телевизија Родриго раскажа за неговата прва средба со Зидан.

„Кога го запознав Зидан, почнав да се тресам. Некогаш гледав снимки од него додека бил играч, а сега е мој тренер. Лудо е, драго ми е што го запознав, но бев многу нервозен“ – рече Родриго.

Младиот фудбалер одлично се снајде во новата средина со оглед на тоа дека првпат игра за така голем клуб, а има само 18 години. До сега има 10 настапи, постигна 5 гола и има 1 асистенција.

„Навистина сум задоволен како тргнав со Реал. Не можеше подобро. Се помина навистина одлично. Работите се движат многу побрзо отколку што очекував и се надевам дека ќе продолжам во ист стил“ – вели Родриго.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 минути

Владата даде рок до петок – на увид ги бара сите информации за зачувувањето на статусот на УНЕСКО

Владата ја разгледа и усвои Информацијата за степенот на реализација на препораките на Реактивната мисија на УНЕСКО од 2017 година,...

Македонија21 минута

Предлог-законот за висока раководна служба оди во Собрание

На предлог на Министерството за информатичко општество и администрација, Владата го утврди текстот на предлог – законот за висока раководна...

Македонија59 минути

Намалена видливост поради магла на Стража, Ѓавато, Плетвар и Пресека

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Намалена видливост поради магла има на патниот правец Тетово-Попова Шапка...

Свет1 час

Писателот Хандке ја прими Нобеловата награда, додека пред зградата во Стокхолм се одржуваа протести

Австрискиот писател Питер Хандке вечерва ја доби Нобеловата награда за литература во Стокхолм, додека пред зградата се одржува протест. Овогодишниот...

Свет2 часа

Се подготвува масовен каталонски протест во пресрет на дербито Барселона – Реал Мадрид

Каталонската платформа „Демократско цунами“ ги повика заговорниците за независност на Каталонија за масовни протести по осум дена пред стадионот „Камп...

Регион3 часа

Хрватските возачки дозволи во иднина ќе важат и во САД, Канада, Аргентина …

Парламентарците денеска го поздравија пристапувањето на Хрватска во Конвенцијата за патен сообраќај, односно Женевската конвенција, со која ќе се овозможи...

Македонија6 часа

Благајничката на Камчеви: Со обезбедување дојдов во менувачницата, а парите ги претворив во евра

По паузата во Кривичниот суд во Скопје, продожи судењето за предметот „Рекет“, сведочеше благајничката на семејството Камчеви, Мирјана Бошковска. Таа...

Македонија7 часа

„Екосвест“: ТЕЦ „Битола“ ги надминува дозволените вредности за емисии на токсични супстанции

Државите од Западен Балкан ги надминуваат граничните вредности за емисии во воздухот од термоелектраните на јаглен договорени со Енергетската заедница...

Македонија9 часа

Руте: Албанија не е подготвена, а Северна Македонија е поблиску до почнување преговори со ЕУ

Холандија не се спротивставува на проширувањето на ЕУ, рече премиерот на Холандија, Марк Руте, кој верува дека Албанија во моментот...

Македонија9 часа

Камчева: Боки 13 беше како специјален јавен обвинител, тој знаеше сè

Во продолжението на судењето за случајот „Рекет“, сопругата на Орце Камчев, Ана Камчева, рече дека 350 илјади евра за рекет...

Македонија9 часа

(Видео) Сведок во „Еразмус“: Шуклев бараше секс или пари од студентки за преодна оценка

Ексвработениот во бифето на Економскиот факултет, Дејан Трајковиќ, кој е сведок во случајот „Еразмус“, во судницата рече дека професорот Бобек...

Македонија9 часа

(Видео) Заев и Шекеринска: Овој носач на авиони веќе е дел од нашата одбрана

Претседателот на Владата, Зоран Заев, и министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, оценија дека сме дел од најмоќната воена и политичка...

Македонија9 часа

(Видео) Камчева: Во стан во Капиштец ми бараа милиони евра за сопругот

Сопругата на бизнисменот Орце Камчев, Ана Камчева, го почна сведочењето за случајот „Рекет“. Камчева рече дека на 9 ноември 2018...

Свет10 часа

Ардерн: Има прашања што мора да бидат одговорени, размерите на трагедијата се катастрофални

Премиерката на Нов Зеланд, Џакинда Ардерн, истакна дека има прашања што мора да бидат поставени и одговорени по ерупцијата на...

Свет10 часа

Военото воздухопловство на Чиле потврди дека авионот се урнал, во тек е потрага

Военото воздухопловство на Чиле соопшти денеска дека воениот авион, кој претходно синоќа исчезна од радарот, се урнал. Воздухопловството се огласи...

Свет10 часа

Пукање во болница во Чешка, најмалку шестмина убиени

Шест луѓе се убиени во пукање во болница во Чешка, објави Би-би-си. Нападот се случил утрово околу 7 часот. Полицијата...

Свет12 часа

Заврши самитот на Нормандската четворка, сите се задоволни од состанокот

Во Елисејската палата во Париз синоќа заврши самитот на лидерите на Нормандската четворка, а францускиот претседател Емануeл Макрон оцени дека...

Македонија23 часа

(Видео) Заев, Шекеринска и Џафери на носачот на авиони ,,Хари Труман“ се сретнаа со адмирал Џејмс Фого

Премиерот Зоран Заев, вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска и претседателот на Собранието Талат Џафери слетаа на носачот на...

Регион1 ден

Рама ги повика граѓаните да не ги оштетуваат намерно објектите

Премиерот на Албанија, Еди Рама, денеска го достави првиот прелиминарен извештај за земјотресот што погоди делови од земјата на 26...

Топ1 ден

Пешак загина во сообраќајна несреќа во Штип

Пешак почина во сообраќајна несреќа што се случи синоќа на магистралниот пат Делчево – Штип, на влезот во селото Облешево. Од...

Досие