Контакт

Спорт

Дел од Мото ГП возачите сакаат откажување на американската трка

Објавено пред

Повеќе Мото ГП возачи се загрижени за состојбата на асфалтот на Патеката на Америките во Остин, Тексас, каде што вечерва се вози трка од Светскиот шампионат, велејќи дека не би сакале да се вратат на патеката.

dobivaj vesti na viber

Според нив, асфалтот на патеката е премногу опасен со многу нерамнини, и тие бараат за следната сезона да се обнови асфалтот ако повторно има трка во САД. Патеката во Остин има постојан проблем – се шири кога има влага, а се собира кога е суво, а студената зима и влажното лето само ја влошија состојбата.

„Ако не ја обноват подлогата барем на првите два сектори, тогаш не верувам дека ќе се вратиме тука,“ вели возачот на Сузуки, Жоан Мир.

Франческо Бањаја, кој се бори за титулата со Фабио Квартараро ја спореди ситуацијата со Британското ГП во 2018 година, кога трката беше откажана поради опасност кон возачите.

„Мислам дека нема да има откажување и дека ќе мораме да се тркаме тука, но состојбата е навистина опасна“, изјави Бањаја.

Сепак, не се сите толку незадоволни – осумкратниот шампион Марк Маркез вели дека нема проблем со патеката.

„Да, треба да возиш на лимитот, но не и над лимитот“, вели Шпанецот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Домашен

(Видео) По победата на Вардар, Чкембари испратени со специјалци и полициски возила од Аеродром

Објавено пред

Битолската навивачка група Чкембари, со шест автобуси и едно комбе заминаа од салата „Јане Сандански“, откако Вардар го совлада Пелистер. Долж булеварот беа распоредени униформирани полицајци и специјалци. Ова доаѓа откако за време на ракометниот натпревар имаше инцидент, а навивачи влетаа на теренот.

dobivaj vesti na viber

Автобусите и комбето по пат беа пратени и со полициски возила, со цел зголемена безбедност на навивачите и ракометарите. Првите тензии дојдоа во првото полувреме кога Пелистер имаше и предност пред Вардар.

Натпреварот беше прекинат во 17-тата минута при резултат од 6-6, откако гостински навивачи при влегување во салата „Јане Сандански“ почнаа да фрлаат кон домашните навивачи со пиротехнички средства, на што возвратија навивачите на Вардар, кои влегоа на теренот фрлајќи со шишиња и тврди предмети.

Во рамките од петтото коло во ракометната Суперлига, Вардар на домашен терен во Скопје со 31:24 (13:10) славеше победа откако го победи Пелистер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Рубљов го декласираше Кецмановиќ во Мајами

Објавено пред

Шестиот носител, Андреј Рубљов се пласираше во четвртото коло на Мастерсот во Мајами, откако со 6:1/6:2 го декласираше Србинот Миомир Кецмановиќ.

dobivaj vesti na viber

Во доминантен меч, на Рубљов му беа потребни само 58 минути за победа за да го подобри скорот против Кецмановиќ на 2-0. Во следното коло, Рубљов, кој ја брка својата прва АТП Мастерс 1000 титула ќе игра со подобриот од дуелот помеѓу Јаник Синер и Григор Димитров.

Во четвртото коло е и Американецот, Тејлор Фриц, кој со 6:4/6:4 беше подобар од Канаѓанецот Денис Шаповалов, како и младиот Данец, Холгер Руне, кој со 6:4/6:2 доминираше против Диего Шварцман.

Прикажи повеќе...

Спорт

Вардар со убедлива победа над Пелистер!

Објавено пред

Во бурното дерби во СЦ „Јане Сандански“, кое беше одбележано со прекин поради проблемите со навивачите на двата клуба, Вардар стигна до убедлива 31:24 (13:10) победа над Еурофарм Пелистер, зацврстувајќи се на првото место на табелата.

dobivaj vesti na viber

Во првото полувреме, видовме израмнет ракомет, во кој гостите имаа 2:3 предност, но потоа по мини-серијата на „црвено-црните“ во финишот на полувремето се стигна до 13:10 предност пред паузата.

Во второто полувреме, предводени од одличниот Томовски на голот, Вардар стигна до предност од 18:11, разлика од која потоа не се вратија и не дозволија изненадување.

Филип Талески и Дејан Манасков постигнаа по 7 гола за Вардар, додека Жарко Пешевски беше најефикасен за гостите со пет постигнати гола.

Фото: ФК Еурофарм Пелистер

Прикажи повеќе...

Најново

Домашен31 минута

(Видео) По победата на Вардар, Чкембари испратени со специјалци и полициски возила од Аеродром

Битолската навивачка група Чкембари, со шест автобуси и едно комбе заминаа од салата „Јане Сандански“, откако Вардар го совлада Пелистер....

Македонија3 часа

Тешка сообраќајка во Чаир: Крв на улицата, еден возач однесен во болница

Тешка сообраќајка се случи вечерва во Чаир, во близина на стадионот. Во несреќата учествувале автомобил марка „фолксваген“ и моторцикл. Според...

Спорт4 часа

(Видео) Инциденти на ракометно дерби, прекинат натпреварот Вардар – Еурофарм Пелистер

Дербито во Првата македонска ракометна лига меѓу Вардар 1961 и Еурофарм Пелистер е прекинат попладнево во Скопје поради сериозни инциденти...

Свет6 часа

(Видео) Дрон камиказа падна во близина на Москва, се сомнева дека леталото било украинско

Во областа Тула во Русија, недалеку од поширокиот московски регион, се урнало и експлодирало беспилотно летало камиказа. „Две лица се...

Регион7 часа

Вучиќ: Предупредив дека доаѓа војна, не ми кажа Путин туку сам сфатив

Српскиот претседател Александар Вучиќ зборуваше за состојбите во светот. Тој вели дека Американците создаваат „нов блок во Европа, кој значително...

Македонија9 часа

(Фотогалерија) Охрид, Водно, Градски парк, Кучково – викенд места за прошетка на сонце

Убав пролетен ден не е за седење дома. На вакво мислење се голем број наши сограѓани кои сончевото време го...

Македонија9 часа

Заев вети, институциите исполнија, хотелот во Лагадин на чичко Никола е легален

По десетина поништени решенија на Општина Охрид и исто толку жалби од инвеститорот, две пресуди на Управен суд и нешто...

Македонија9 часа

Дабиќ: Во МНР масовно се впумпуваат партиски кадри, па се унапредуваат со злоупотреба

На денешната панел дискусија на тема „Алармантните состојби во македонската дипломатија“ обраќање имаше амбасадорот и претседател на Македонски дипломатски синдикат...

Македонија13 часа

Спасовски: Лажните дојави за бомби се од група од Македонија и ќе одговараат за тероризам

Набргу група македонски државјани ќе добијат кривични пријави за тероризам и ќе одговараат за лажните дојави за бомби во училиштата...

Свет13 часа

Нови гробови на историските гробишта во Украина: Победата е наша, но оваа е цената

Сместени во југоисточниот дел на Лавов, гробиштата Личакив се едни од најстарите во Европа и често се споредуваат со историскиот...

Македонија14 часа

Пратеник од ДУИ барал пари за да гласа уставни измени, тврди ВМРО-ДПМНЕ

Ковачевски знае дека ниту неговите пратеници нема да поддржат уставни измени и затоа е нервозен. Иста е состојбата и во...

Свет14 часа

Трамп: Јас сум жртва на лов на вештерки

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера во Тексас им порача на илјадници приврзаници дека е подложен на една по друга лажни...

Македонија15 часа

Македонските патарини лани собрале над 53 милиони евра

На наплатните станици во државава лани е остварен промет во износ од 53.242.070 евра, соопшти Јавното претпријатие за државни патишта...

Македонија15 часа

Времето денес сончево и топло

Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност, велат од УХМР. Ќе дува слаб до умерен ветер од...

Свет1 ден

Русија по грешка призна дека Украинците сепак ѝ потопиле воен брод

Украинските сили пред една година тврдеа дека рускиот воен брод Саратов е целосно уништен, што Русите постојано го негираа. На...

Свет1 ден

Каде ќе започне контраофанзивата?: Генерал изненади со најавата, Москва ја менува тактиката

Пролетта пристигна во Украина – при крајот на март температурите достигнаа највисоки 17 Целзиусови степени низ поголемиот дел од источниот...

Топ1 ден

Обвинителството со детали за девојчето во Струга: едниот силувач бил семеен пријател

Обвинителството бара притвор за тројцата кои силувале 14-годишно девојче во Струга. За случајот поведена е истрага против две лица, на...

Топ1 ден

Филмска потера на автопатот кај Тетово – полицијата пукала во тркалата на автомобил со кој бегале дилери на дрога

Полициска бркотница се одвивала синоќа на автопатот Гостивар-Тетово кога дилери на дрога ја забележале полицијата и одлучиле да се дадат во...

Македонија1 ден

Оштетувања на дигесивниот тракт има битолчанецот кој испил корозивно средство во кафуле, а нарачал кисела вода

Веќе петти ден на Клиниката за Токсикологија е хоспитализиран битолчанецот поради испиено корозивно средство во кафуле. Според информациите што вчера...

Македонија1 ден

Од што починала петгодишната Јана ќе покаже обдукцијата – се чека наодот додека се испитуваат лица

Обдукцијата на телото на петгодишната Јана Христовска, ќе треба да го дадат одговорот од што починало девојчето во битолската болница...