Контакт

Спорт

Дел Потро: Не верувам дека пак ќе се вратам во топ 10

Објавено пред

Аргентинскиот тенисер, Хуан Мартин дел Потро се сомнева дека некогаш ќе може да се врати во врвот на АТП тениската листа после сите проблеми кои ги има со повредите. Некогашниот шампион од УС-Опен летоска мораше повторно да оди на операција, затоа што пак страдаше неговото колено.

Според првичниот план, Дел Потро требаше да се врати на теренот на турнир во Стокхолм, но сепак го одложи враќањето.

„По одредени тестови, вклучувајќи и работа на терен, востановено е дека коленото се опоравува добро. Сега може да се премине на следен стадиум на рехабилитација. Сепак, ќе морам да одморам и во октомври. Не очекувам дека ќе можам некогаш да се вратам во топ 10 по сите овие проблеми. Постар сум, но чувствувам дека можам да играм се уште“ – вели Аргентинецот.

Популарниот „Делпо“ тренираше на земјена подлога, а наредниот месец е предвиден егзибициски меч со Роџер Федерер во Аргентина.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Евролигашка драма! Милано во последна секунда до победа над Баерн!

Објавено пред

Иако изгледаше дека Баерн Минхен ќе стигне до убедлива победа на гости кај Олимпија Милано, во драматична завршница, Зек Ледеј постигна кош во последните секунди за домаќините да стигнат до 79:78 победа во првиот меч од четврт-финалето на Евролигата.

Баерн имаа предност од фантастични 19 поени пред полувремето (44:25), но Милано се врати преку Серхио Родригез и се доближи во последната четвртина. Сепак, гостите ја имаа победата во раце, откако Џејмс Гист ги погоди двете слободни фрлања на една секунда пред крајот, пред Ледеј да ги шокира Баварците.

Ледеј заврши со 17 поени, Родригез имаше 13, а Кевин Пантер 11. Д.Џ. Сили беше најдобар за Баерн со 23 поени, вклучувајќи три тројки, додека Вејд Болдвин и Џаџуан Џонсон имаа по 10 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Во сенка на бунтот, Челси одигра само 0:0 со Брајтон

Објавено пред

Во сенка на бунтот на навивачите против Суперлигата и неофицијалната потврда дека се откажуваат од ова членство, Челси на Томас Тухел одиграа само 0:0 против Брајтон за да си ги закомпликуваат работите за топ 4 пласман во Премиер лигата.

Пред да започне мечот, лутите навивачи на Челси го сопреа автобусот со кој фудбалерите требаше да пристигнат на „Стемфорд бриџ“ и легендата Петр Чех се обидуваше да ги убеди да ги пуштат. Во тие моменти стигна неофицијалната потврда дека тимот нема да игра во Суперлигата, и мечот започна со 15 минути задоцнување (21.15 наместо 21.00).

Со освоениот поен, Челси се врати на четвртото место на табелата, но со многу компликувана ситуација околу нив. Лестер се трети со 56 поени, Челси имаат 55, колку што имаат и Вест хем на петтото место, а потоа следуваат Ливерпул со 53 и Тотенхем со 50. Сите освен Лестер имаат по шест меча до крајот на сезоната.

За Брајтон пак, поенот може да е клучен за опстанок, бидејќи сега се на 16. со 34 поени, седум над Фулам, кои се први во зоната за испаѓање.

Прикажи повеќе...

Спорт

Фиорентина ја прекина лошата низа со победа во Верона

Објавено пред

Фиорентина ја прекина низата од четири меча без победа со 2:1 триумф кај Хелас Верона, за малку да „избегаат“ од зоната за испаѓање.

Тимот од Фиренца нема најдобра сезона, со многу проблеми и лоши серии, и со победата се искачува на 13. место со 33 поени, осум поени над зоната за испаѓање.

Душан Влаховиќ ја продолжи голгетерската серија со гол од пенал во 45. минута, негов 16-ти гол оваа сезона, пред Мартин Касерес во 66. минута да зголеми на 0:2. Верона, за која ова беше трет пораз во низа, успеа да намали во 72. минута преку замената Еди Салкедо. Верона се на 9. место на табелата со 41 поени.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет36 минути

(Видео) Дерек Човин прогласен за виновен за убиството на Џорџ Флојд, ова е моментот на изрекување на пресудата

Поротата синоќа донесе пресуда во врска со убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд. Полицаецот Дерек Човин е виновен по сите точки...

Свет41 минута

Зеленски му предложи на Путин да се сретнат во Донбас

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, преку видео-порака го повика рускиот претседател Владимир Путин да се сретнат каде било во Донбас....

Топ11 час

Стружанец си ја убил сопругата со нож и се обидел да се самоубие

Стружанец ја убил својата 34-годишна жена по расправија. Убиството се случило доцна вечерва. Според првичните информации од увидот на полицијата,...

Македонија12 часа

Продолжени мерките за ограничување на движењето до 27 април

Владата донесе одлука со која постојните мерки за ограничување на движењето и за другите рестрикции и мерки за примена на...

Македонија12 часа

Бесплатни ковид-тестови за туристи што ќе престојуваат во државата

Со мерката 7 од шестиот антиковид-пакет на Владата ќе бидат обезбедени бесплатни ковид-тестови за странски туристи што ќе престојуваат во...

Спорт13 часа

Навивачите на Челси ја добија битката – клубот подготвен да ја напушти Суперлигата?

Дел од навивачите на Челси јасно го кажаа своето мислење за новата Европска Суперлига, откако го блокираа автобусот на својот...

Македонија15 часа

Филипче: Капацитетот на производство на Институтот „Торлак“ е милион дози на месечно ниво

Министерот за здравство, Венко Филипче, во рамките на денешната посета на Белград имаше предвидено и посета на Институтот „Торлак“, каде...

Македонија17 часа

Нови 766 заболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 3.171 тестирање, а регистрирани се 766 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија18 часа

„Ќе можете ли да ни помогнете?“ – угостителите, игротеките и туристичките агенции на протест побараа финансиска помош

Континуирана финансиска поддршка за спас на туристичко-угостителскиот сектор побараа попладнево на протест угостителите, претставници на ноќните клубови, рестораните за свадби,...

Македонија19 часа

Србите ќе бидат ослободени од плаќање патарини во Македонија поради благодарност за вакцините

Српските граѓани ќе бидат ослободени од плаќање на патарините во Македонија, во знак на благодарност поради донираните вакцини. Ослободувањето ќе...

Свет20 часа

Научникот кој ги поврза „Астразенека“ и згрутчувањето на крвта добивал пари од „Фајзер“

Норвешкиот научник кој ја открил врската помеѓу згрутчувањето на крвта и вакцината „Астразенека“ добивал пет години пари од конкурентската компанија...

Македонија21 час

Вработени во Агенцијата за вработување нелегално издале пријави за работа на над 80 странци

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против Н.М.(48) од Скопје и В.З.(60) од Скопје,...

Македонија21 час

Османи во разговор со Кулеба: Даваме недвосмислена поддршка на територијалниот интегритет на Украина

Mинистерот за надворешни работи Бујар Османи, по повод 26-годишнината од воспоставувањето на дипломатски односи меѓу Македонија и Украина, оствари телефонски...

Македонија22 часа

Приватните специјализанти бараат здравствено осигурување и покачување на платата

Решавање на проблемот со здравственото осигурување на приватните специјализанти, покачување на платите, како и платени дежурства, се дел од барањата...

Европа22 часа

Чешка нема да набави „спутник В“ и го исфрла рускиот „Росатом“ од тендерот за нуклеарна централа

Чешката влада објави дека го исклучува рускиот „Росатом“ од тендерот за нуклеарна централа вредна повеќе милијарди евра и се откажа...

Свет23 часа

Научници за носењето маски на отворено: Престојот надвор е многу побезбеден

Пандемијата предизвика позната глетка во многу градови низ светот – луѓе кои шетаат, возат велосипед или седат во парк со...

Македонија1 ден

Македонија во мај добива 119.000 дози, ЕУ ќе испрати 651.000 вакцини за регионот

Австрија потврди дека ЕУ планира да дистрибуира 651.000 дози вакцини на „Фајзер“ и „Бионтек“ против коронавирус во шест земји од...

Македонија2 дена

Стигнаа 10.530 дози од „Фајзер“, од среда ќе бидат распределени на пунктовите за вакцинација

Попладнево стигна првата пратка од вакцините на „Фајзер“, која властите ја обезбедиjа cо директни преговори со овој производител, информираат од...

Европа2 дена

Прага бара руската амбасада да го ослободи објектот, на таа локација ќе се прави парк

Властите во Прага бараат руската амбасада во Чешка да го напушти просторот што моментно го зафаќа на површина од пет...

Македонија2 дена

Груевски: Тие си знаат чиј имот замрзнале, но мој сигурно не е

Денес дознав дека деновиве ОЈО објавило дека замрзнале наводен мој имот, односно земјиште и два помали стана што ги бев...

Досие