Контакт

Спорт

Дембеле спаси нов срам за Барса, Брејтвејт беше трагичар

Објавено пред

Барселона продолжува со неубедливите игри оваа сезона кога одиграа само 1:1 со Еибар во првиот меч по Божик, одбележан со првиот гол на Усман Дембеле по долгата пауза поради повреда.

Данецот Мартин Брејтвајт беше трагичар во првото полувреме кога во осмата минута од мечот не успеа да постигне гол од белата точка, а во 30-тата минута му беше поништен гол поради офсајд. По ова, следуваше казната – во 57. минута Кике го донесе Еибар во водство пред Дембеле, кој влезе во второто полувреме десет минути подоцна да израмни со убав гол.

Поенот ја остава Барса на шестото место на табелата со 25 поени, седум зад лидерот Атлетико Мадрид, и тоа со два меча повеќе. Еибар, пак, е на 14. место со 16 поени, само два од зоната за испаѓање.

Спорт

Зидан за Јовиќ: Не е секогаш виновен тренерот

Објавено пред

Тренерот на Реал Мадрид, Зинедин Зидан, во пресерт на куп натпреварот со Алкојан, одговарал на новинарски прашња, меѓу кои најбројни биле оние поврзани со Лука Јовиќ.

Српскиот репрезентативец по 18 месеци се пресели на позајмица во поранешниот клуб Ајнтрахт и веднаш блесна на дебито. Тој постигна два гола во победата на Анјтрахт над Шалке од 3:1. жжЈовиќ за 32 минути во дресот на Ајнтрахт постигна два гола, учинок кој го имаше во Реал но на 32 натпревари.

„Секогаш прв вината ја барам кај себе…Лесно е да се каже дека тренерот е виновен. Мадрид е тежок, тоа го вкусив како играч. Постојат моменти кога фудбалерите мора да докажат дека се достојни да играат во Реал, а постојат и фудбалери кои тоа го покажуваат дури откако ќе заминат на позајмица. Таков е случајот со Лука, јас сум среќен што го купивме. Ги сакам сите мои играчи, среќен сум што ги имам. Јовиќ има иднина и може да биде во Реал, тоа важи за секој наш играч“, рекол Зидан и дополнил.

„Сепак, немојте да заборавите дека не е исто да се настапува за Реал и за некој друг клуб. Во Реал постои силна конкуренција, тоа секогаш е така, а за тоа не е виновен тренерот“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Алаба не потпишал ништо со Реал, ќе чека да завршат изборите во Барселона

Објавено пред

„Марка“, доцна синоќа, објави дека Давид Алаба потпишал преддоговор со Реал Мадрид. Овој медиуми, тврди дека Алаба потпишал четири годишен договор со Реал, со годишна плата од 11 милиони евра. Австриецот во Реал би пристигнал во јули.

На оваа бомбастична информација од Мадрид, во текот на денот стигнаа деманти од Германија.

Уредникот на „Билд“, Кристијан Флак, во врска со трансферот на Алаба го контактирал таткото на фудбалерот. Неговиот одговор го обајави на „Твитер“.

„Ништо не е договорено со Реал Мадрид, ништо не е потпишано. Има и други клубови кои се заинтересирани. Пини Захави преговара со неколку клубови, меѓу нив е и Барселона“, рекол Џорџ Алаба за „Билд“.

Новинарот на „Скај Спорт Германија“, Макс Билефелд, тврди дека во април или мај ќе биде познато каде Алаба ќе ја продолжи кариерата.

„Менацерот на Алаба, Пини Захави, сака да го види епилогот од претседателските избори во Барселона. Доколку победи неговиот пријател Џоан Лапорта, Захави би сакал да влезе во преговори со Барселона. Во овој момент е јасно дека Захави сака да почека до април или мај“, напишал Билефелд, со напомена дека Алаба вчера бил на лекарски прегледи во една клиника, но дека таму немало ниту еден лекар на Реал, како што тврди „Марка“.

Извори од Каталонија тврдат дека Барселона во овој момент нема пари за да ја покрие платата на Алаба, но дека пријателите Лапорта и Захави, би можеле некако да го решат проблемот.

Џоан Лапорта и Пини Захави не се само блиски пријатели, тие се и бизнис партнери, имаат заедничка компанија со седиште во Кипар.

Прикажи повеќе...

Спорт

Торино со Давиде Никола ќе брка опстанок во Серија А

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Торино, потврди дека нов шеф на стручниот штаб е Давиде Никола. Челниците на „биковите“, во понеделникот, му врачија отказ на Марко Џампаоло. Никола минатиот месец доби отказ на тренерската функција во Џенова.

Давиде Никола како играч го носел дресот на Торино, во сезоната 2005/2006, со неговиот гол во плеј-офот, против Мантова, клубот избори пласмна во Серија А.

Торино на пола од сезоната се наоѓа на 18 место во Серија А, со само две победи и освоени 13 бодови.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Угостителските објекти од четврток ќе работат до 21 часот

Донесена е одлука угостителските објекти да работат до 21 часот, наместо до 18 часот како што беше претходно. За ова...

Македонија3 часа

Влада: Нема да се гради ски-центар на Галичица, ќе се донесе и ДУП за охридското крајбрежје

Нема да се гради ски-центар на Галичица, а ќе се донесе и ДУП за охридското крајбрежје, велат од Владата по...

Македонија6 часа

Повеќе нема да се лекуваат пациенти со коронавирус на очна и на клиниката за уво, нос и грло

Ковид центарот на Клиниката за Очни бочести од вчера е затворен. Од Министерството за здравство информираат дека во текот на денешниот...

Македонија6 часа

Вучиќ: Помошта со вакцини за Северна Македонија е братски и пријателски потег

Сепскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска истакна дека не вреди за Србите да бидат здрави, ако луѓето во околината имаат милион...

Свет7 часа

Истражување: Една третина од излекуваните од коронавирус повторно се разболуваат

Една третина од луѓето кои се лекувале од коронавирус по пет месеци морале повторно да бидат згрижени во болница, според...

Македонија8 часа

Водици годинава без скокање по крстот

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици кој се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето...

Македонија8 часа

Не е исклучена можноста жените да одат во пензија и на 62 години

Во однос на дилемите во јавноста за задолжителното пензионирање на 64 години возраст и 15 години стаж, Министерството за труд...

Свет23 часа

Објавено ново видео од упадот во Конгресот на САД

Објавено е ново видео од упадот на приврзаниците на американскиот претседател во заминување Доналд Трамп во зградата на американскиот Конгрес...

Спорт24 часа

Чиле „падна“, Македонија во главната рунда на Светското првенство

Македонската ракометна репрезентација по двата високи порази во пресметките со Шведска и домаќинот Египет, ја забележа првата победа на Светското...

Македонија1 ден

Во Македонија 63 нови случаи на коронавирус, 13 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 63 нови случаи на коронавирус, 13 лица починаа, а 176 оздравеа, соопшти...

Свет1 ден

Судот во Москва му одреди притвор на Навални

Рускиот суд му одреди притвор од 30 дена на опозиционерот Алексеј Навални. Притворот ќе трае до 15 февруари, соопшти неговиот...

Македонија1 ден

Мицкоски побара поддршка од Орбан и Сијарто за деблокирање на Македонија на патот кон ЕУ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, и потпретседателот Александар Николоски, денеска во Будимпешта имаа работна средба со премиерот на Унгарија, Виктор...

Свет1 ден

Пристапот „прво јас“ нè турка кон катастрофален пад во дистрибуцијата на вакцините, вели директорот на СЗО

Светот е на работ на катастрофален морален пад во дистрибуцијата на вакцини против Ковид-19, изјави денеска генералниот директор на Светската...

Македонија1 ден

Бектеши смета дека кафулињата треба да работат до 23 часот

Министерот за економија, Крешник Бектеши, смета дека работното време на угостителските објекти ќе биде продолжено до 23 часот. „Продолжување на...

Топ1 ден

Детали за инцидентот во врска со прилепчанецот убиен на лов

Во полициската станица во Прилеп во претпладневните часови на 17 јануари било пријавено дека во атарот на прилепското село Витолиште...

Македонија1 ден

Заев: Од Србија ќе добиеме 8.000 вакцини на „Фајзер“

Србија ќе ни отстапи 8.000 вакцини од „Фајзер“, a потоа можеби и ковид-вакцини од другите производители. Премиерот Зоран Заев соопшти...

Македонија1 ден

Институтот за трансфузиологија апелира: Донирајте крвна плазма, помогнете им на оние што се борат со Ковид-19

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека се обезбедени 802 единици конвалесцентна плазма за третман на пациенти заразени од Ковид-19...

Европа1 ден

Во Германија откриена досега непозната мутација на коронавирусот

Според германските медиуми, на клиниката „Гармиш-Партенкирхен“ е пронајден нов, досега непознат вид коронавирус. Во болницата во Гармиш-Партенкирхен 73 пациенти и...

Свет1 ден

Захарова им порача на критичарите на апсењето на Навални да се занимаваат со своите проблеми

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, се јави по повод пораките од политичарите за итно ослободување на...

Регион1 ден

Во Хрватска вакцинирани речиси 46.000 лица, кај 80 забележани лесни несакани ефекти

До овој викенд вакцинирани се речиси 46.000 граѓани во Хрватска, а 80 од нив имаат претежно лесни несакани ефекти, изјави...

Досие