Контакт

Спорт

Денеска официјално започнуваат 32. Олимписки игри во Токио – Македонија со 8 претставници

Објавено пред

Во Токио денеска во 13 часот по средноевропско време ќе бидат отворени 32. Олимписки игри кои е планирано да траат до 8 август.

Овие олимписки игри нема да бидат слични на ниту едни од претходните затоа што љубителите на спортот од другите земји во светот нема да можат да присуствуваат во Јапонија поради пандемијата на коронавирусот.

Церемонијата на стадионот кој е изграден во 2019. година специјално за Игрите ќе се одржи без гледачи, а на трибините ќе има само 950 службени лица – дипломати, спонзори и претставници на Меѓународниот олимписки комитет (МОК).

Најавено е присуството и на 15 шефови на држави и меѓународни организации.

На ОИ предвидено е да се натпреваруваат 11.091 спортист од 206 земји во светот, соопштија од МОК.

Македонската експедиција во Токио ќе има 8 натпреварувачи:

Дејан Георгиевски, таеквондо – категоријата +80 килограми
Арбреша Реџепи – џудо категорија 52 килограми
Миа Блажевска Еминова – пливање, на трката на 100 метри
Филип Деркоски – пливање, 400 метри
Борјан Бранковски – спортско стрелаштво 10 метри
Пулексенија Јованоска – карате, кати
Јован Стојоски – атлетика, трка на 400 метри
Магомедгаџи Нуров – борење слободен стил, 97 килограми.

Игрите во јапонската престолнина требаше да се одржат минатата година, но пандемијата ги одложи 12 месеци.

Од Меѓународниот олимписки комитет се децидни дека Олимписките игри ќе се одржат според зацртаниот натпреварувачки календар и дека со мерките на претпазливост, спортистите ќе бидат безбедни.

Спорт

Мик и Никита ќе возат и наредната сезона

Објавено пред

Ф1 тимот Хас и во наредната сезона ќе настапи со истите возачи, Мик Шумахер и Никита Мазепин. Овие двајва сезонава дебитираа во Ф1 шампионатот, претходно се натпреваруваа во Формула 2.

Шумахер и Мазепин, во досегашниот тек од сезоната, не освоиле ниту еден бод. Оправдување може да им биде тоа што тимот не е конкурентен, бидејќи ги штеди ресурсите за наредната сезона, кога во сила ќе стапат новите правила.

„Тековната година им овозможи да учат. И се радуваме на 2022 година во која Мик и Никита ќе добијат конкурентен болид и ќе можат да ги покажат своите квалитети“, рекол шефот на Хас, Гантер Штајнер.

Наредната трка во првенството ќе се вози во недела, на патеката во Сочи.

Прикажи повеќе...

Спорт

Солскјер: Оштетени сме, имаше пенал над Лингард

Објавено пред

Вест Хем им се одмазди на Манчестер јунајтед за саботниот пораз во Премиер лигата. „Чеканите“, го елиминираа Манчестер јунајтед во првото коло, во Лига купот. Единствениот гол на „Олд Трафорд“ го постигна Мануел Ланзини во деветтата минута.

Менаџерот на Манчестер јунајтед, Оле Гунар Слоскјер, реши да одмори неколкумина од стандардната постава, но сепак на теренот имаше респектабилен тим. На крајот не успеа да победи, а виновни за поразот му беа судиите.

„Не сакам да барам алиби, но имаше пенал над Лингард. Ние извршивме притисок по примениот гол. Гринвуд во вториот дел внесе свежина во играта, беше добар, но тоа не ни помогна. Сакавме да се пласираме во второто коло, ќе биде ова долга сезона. Немам замерки кон играчите, не е добро што сме елиминирани. Во сабота не ека важен меч со Астон Вила во Премиер лигата“, рекол Солскјер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Спировски кариерата ја продолжува во Мариупол

Објавено пред

Македонскиот репрезентативец, Стефан Спировски, кариерата ја продолжува в Украина. Фудбалскот клуб Мариупол, официјално го претстави Македонецот како најновото засилување на тимот. Спировски потпишал договор до крајот на сезоната.

Сприовски во Украина се пресели од Кипар, кде ги бранеше боите на АЕК Ларнака. Во кариерата бил играч на Пелистер, Борац, Берое, Вардар, Ференцварош и Хапоел од Тел Авив.

За Македонија одиграл 41 натпревар.

Мариупол, сезонава ќе се бори за опстанок во најсилната конкуренција во Украина. Тимот на Спировски по осум кола се наоѓа на претпоследното место со само четири бодови.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија59 минути

Трета доза вакцина за граѓаните над 60 години, здравствените работници и тие со имунокомпромитирани состојби

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека во земјава ќе се воведува трета доза вакцина. Станува збро за вакцината „Фајзер“,...

Свет1 час

СЗО: Загадувањето на воздухот е поопасно отколку што мислевме

Светската здравствена организација предупредува дека загадувањето на воздухот е уште поопасно отколку што се мислеше – бидејќи концентрацијата на опасни...

Европа2 часа

Директорот на „Модерна“ очекува крај на пандемијата за една година

Извршниот директор на компанијата „Модерна“, Стефан Бансел верува дека пандемијата на коронавирус ќе заврши за една година, бидејќи зголеменото производство...

Спорт4 часа

(Видео) Хулиганите дивеат на стадионите во Франција

Нови навивачки инциденти го обележаа колото во Лига 1. Навивачи на Монпелје и Бордо се тепале пред натпреварот на двата...

Свет5 часа

Шестчасовни разговори меѓу руските и американските воени челници

Највисоките американски и руски воени претставници вчера одржаа шестчасовни разговори во Хелсинки, што беше нивна прва директна средба од 2019...

Македонија5 часа

Пендаровски ќе се обрати на 76. Генерално собрание на ОН

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Њујорк ќе се обрати на Генералната дебата на 76. Сесија на Генералното собрание на Обединетите...

Свет15 часа

Рендгенски снимки покажуваат како вакцината ги штити белите дробови од Ковид-19

Во целиот свет, бранот на делта варијантата доведе до зголемување на бројот на заразени со коронавирус. Истата ситуација беше забележана...

Македонија17 часа

Приведена очна лекарка од Куманово, која преку поткуп собрала 116.000 денари

Полициски службеници од Отсекот за економски криминал при СВР Куманово, утрово, во 7 часот, извршиле претрес во просториите на очното...

Македонија20 часа

Филипче: Пристигнаа 110.612 вакцини од „Фајзер“ за кои има голем интерес

Денеска, во земјата пристигнаа 110.612 вакцини од производителот „Фајзер“/„Бионтек“, објави на социјалните мрежи министерот Венко Филипче. Како што посочува тој,...

Македонија23 часа

Законот за употребата на јазиците нема да се менува во зависност од пописот, рече Заев

Пописот нема ретроградно да влијае на Законот за употреба на јазиците, туку целта е да се знае колку граѓани има...

Економија24 часа

Имот над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже ќе биде конфискуван

Ќе се конфискува имотот од над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже, предвидува драфт верзијата...

Македонија1 ден

Наставата продолжува со физичко присуство, состојбата со ковид во училиштата засега е стабилна

Состојбата со Ковид-19 во училиштата е стабилна, се следи на дневно ниво и според проценките на Главниот координативен кризен штаб,...

Македонија1 ден

Софијанова: Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика, но може да предизвика сериозен синдром

Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика која се третира само со симптоматска терапија. Но неопходно е секој случај...

Регион1 ден

„Еуроактив“: Вашингтон го зголемува притисокот врз Софија за евроинтеграцијата на Скопје

Вашингтон го зголемува притисокот врз Бугарија, барајќи од неа да се откаже од ветото за интеграција на Северна Македонија во...

Македонија1 ден

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан и е на 40 место во светот, според истражувањето на Институтот за економија...

Регион1 ден

Хеликоптери на КФОР надлетуваат над премините на северот на Косово, ситуацијата мирна но напната

Покрај припадниците на „Росу“ ситуацијата на северот на Косово ја следеше КФОР, кој патролираше со хеликоптер, пишуваат регионалните медиуми. Главните...

Македонија1 ден

Попишани 1.212.339 луѓе, 378.033 домаќинства и 516.787 станови

Вкупно 1.212.339 лица, 378.033 домаќинства и 516.787 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за...

Македонија1 ден

Вчера се вакцинирале 12.099 граѓани, од нив 2.969 примиле прва доза

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 776.659 граѓани. Прва доза вакцина вчера...

Свет1 ден

Талибанците бараат да се обратат на Генералното собрание на ОН

Талибанците побараа да им се обратат на светските лидери пред Обединетите нации, a за таа пригода го назначија својот портпарол...

Свет1 ден

(Видео) Еден од најсилните земјотреси досега ја погоди Австралија

Земјотрес со јачина од 6 степени, еден од најсилните што е забележан во Австралија, го погоди југоистокот од оваа земја....

Досие