Контакт

Спорт

Денот кога фудбалот и тенисот си заминаа од дома

Објавено пред

Тешко е да ги разбереш Англичаните, а кога ќе ги разбереш, и да ги прифатиш. Баш онака како што тие не може да го прифатат остатокот од светот, надвор од Островот. Многумина ќе ги опишат како ладни, отуѓени, не многу пријателски расположени за дружење со некој новодојденец.

Но, така накусо ќе ги опишете и повеќето Скандинавци – Швеѓани, Данци и други северњаци. Сепак, има нешто специфично, посебно, што ќе го забележите само кај Англичаните, но не и кај спомнатите северни народи. Тоа се арогантноста и агресивноста. Особини што толку впечатливо можеа да им се забележат во однесувањето во неделата, на двата спортски настана што се одржуваа во Лондон – тенисот и фудбалот.

Арогантноста беше присутна на Вимблдон, а агресивноста на Вембли. Во заднина и на двете карактерни особини се крие фрустрацијата.

Фрустрација што некој друг може да биде подобар, посупериорен од нив, а тие во својот генетски код имаат запишано дека се најсупериорниот народ (и теоријата за супериорноста на расите е измислена и напишана од англиски биолози, антрополози, медицински научници).

Германскиот нацизам е само нејзината брутална операционализација. И како сега, со таков ментален склоп, да прифатиш дека во она за што сметаш дека е твое, дека тебе ти припаѓа, може да биде посупериорен некој што е надвор од твојот континет и твојата раса. Да биде тоа Новак Ѓоковиќ од омразената им Србија!?

Пред две години имав можност да го гледам во живо финалето токму на Ѓоковиќ против Роџер Федерер. Омразата на вимблдонската (англиската) публика кон Новак беше толку силна така што тоа се граничеше со социјална патологија.

И тогаш и сега имам впечаток дека тие, англиските навивачи, би прифатиле да навиваат за кој било друг тенисер од светот, па и да е од малигната Русија – Медведев или Качанов, само за да го видат Србинот како губи.

Да, Новак им е поголема закана за националната гордост и безбедност и од рускиот „новичик“ и од носачот на авиони „Кузнецов“ кога плови во близина на Ла Манш…

Па на самиот почеток на тенискиот турнир Англичаните беа на работ да почнат војна со Русија кога нивниот воен разурнувач провокативно вплови во руските територијални води во Црното Море. Сѐ е тоа ирелевантно и сѐ се заборава. Најважно е Ноле да биде клекнат на колена, па било тоа и од некој омразен Русин. Во неделата желбата им се исполни, но на најболниот за нив начин. Новак беше клекнат на колена. Но, за да јаде трева.

Во денот кога да се биде Италијанец во Англија не беше воопшто популарно, само во глави полни со фрустрација може да се случи во тениското финале здушно да навивате за Италијанецот Матео Беретини, а неколку часа подоцна неговите сонародници во фудбал да ви бидат омразениот непријател.

Ментална конфузија, која не може поинаку да се манифестира, освен преку агресија, а кога потребата од исфрлање од себе на таквата деструктивност не може да се насочи кон оној што го мразиш и потценуваш – во видното поле немаш ниту Србин ниту Италијанец, единствено што ти останува е анимално да почнеш да се давиш меѓу себе. И не беа тоа, како многумина ги нарекуваат, фудбалски хулигани.

Барем не како фудбалски хулиган, се подразбира кај нас во Македонија и пошироко во регионот – пред сѐ, тинејџери и повозрасни млади луѓе некаде до својата рана триесетта година. Тоа беа средовечни мажи од педесетина години, old school-хулигани, што би рекле „комитите“, стара гарда, кои со текот на годините ниту се смириле ниту се социјализирале.

Имам можност во Лондон дневно на улица да сретнувам таков профил луѓе – тоа се оној тип луѓе на кои од очите им се гледа дека во себе имаат некој голем притисок, кој секој момент може да експлодира во садизам и да почнат да тепаат и да претепуваат до смрт послаб од себе, легнат на земјата.

Само строгите закони против насилство и расизам во Англија ги држат под контрола овие луѓе за да не еруптира нивната агресивност. Но, штом затаи репресивниот апарат на државата, а се појави инстинктот на крдото, припадност на група, со која те поврзуваат двете карактерни особености – агресивност и фрустрација, веднаш ги имате сликите што во неделата цел ден ги гледавме на улиците на Лондон.

Англичаните многу (би градирал и најмногу) ѝ дале на современата светска цивилизација. И добро и лошо. Кога е во прашање спортот, тоа најмногу се согледува во сите најпопуларни спортови, кои светската популација ги гледа и навија.

Сите до еден се измислени токму во Англија и од Англичани. И природна е желбата така емотивно да се посакува „фудбалот да се врати дома“. Но, она со што Англичаните мора да се помират и да го прифатат е дека постојат и подобри од нив, креаторите на модерните спортски игри. Во фудбалот тоа го прифатија во неделата.

За тенисот останува наредниот Вимблдон кога и според силата на бројките, ќе мора да прифатат дека омразениот им Ѓоковиќ е најдобриот тенисер на сите времиња.

Стара е изреката – кого не можеш да го победиш, придружи му се. Нa некогашниот Perfidious Albion, перфидно трансформиран во „гордиот албион“, а сега од светот перципиран како Frustrated Albion, му претстои болен пат за да го спознае и направи она што најмалку сака да го направи: да се понижи и признае дека има подобар од него.

Строгата примена на законите е гаранцијата дека таа индивидуална и групна терапија ќе оди во општествено прифатливи рамки.

Од Лондон за „Топспорт“, Ненад Живановски©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Египет на Парондо ќе игра во полу-финалето на ОИ

Објавено пред

Поранешниот тренер на Вардар и селектор на Македонија, Гарсија Парондо, успеа со Египет да се пласира во полу-финалето на Олимписките игри. За финалето, Египет ќе игра против Франција.

Египет, во четврт-финалето, во целост ја надигра Германија. Избраниците на Парондо, славеа победа 31:26. (16:12).

Германците не можеа да одговорат на играта со многу трчање кои го наметнаа Египѓаните. Се обидоа во вториот дел, но Египет сигурно ја држеше предноста.

Али Мохамед и Омар Јахија со по пет гола го предводеа Египет до големиот успех. Кај Германија се истакна Јулиус Кун со шет гола.

Полуфиналните натпревари на ракометниот турнир ќе се одиграат на 5.август. Покрај дуелот Египет=Франција, на програмата ќе биде и натпреварот Данска-Шпанија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кралицата на спринтот, Илејн Томпсон, златна и на 200 метри

Објавено пред

Илејн Томпсон од Јамајка ја потврди доминацијата во спринтерските дисциплини. На златниот медал на 100 метри, таа му го придодаде и најсјаното одличие во трката на 200 метри.

Томпсон во финалето на 200 метри го истрча вториот најдобар резултат на сите времиња. Во целта таа влезе со време 21.53 секунди. Овој резултат е за 19 стотинки послаб од светскиот рекорд што го постави Флоренс Грифит Џојнер на ОИ во Сеул во 1988 година.

Без медал остана нејзината сонародничка Шели-Ен Фрејзер-Прајс, која го освои четвртото место (21.94).

Второто место со личен рекорд и рекорд на Намибија го освои 18-годишната Кристин Мбома (21.81).

Бронзата заврши кај Американката Габриел Томас (21.87).

Прикажи повеќе...

Спорт

Интер одбил нова понуда за Лукаку – 100 милиони евра и Маркос Алонсо

Објавено пред

Интер одбил уште една понуда од Челси за Ромелу Лукаку, објави „Скај Италија“.

Челси има намера да го врати Белгиецот на „Стенфорд Бирџ“. Очајнички им е потребен напаѓач од светска класа, но барем засега Интер ги одбива сите понуди.

Последната била 100 милиони евра и Маркос Алонсо. Интер би се откажал од Лукаку, само доколку напаѓачот побара трансфер.

Ромелу Лукаку беше играч на Челси од 2011 до 2014 година. Во тој период одигра само 15 натпревари. Потоа за 35 милиони евра се пресели во Евертон, а добрите игри во дресот на „карамелите“ му овозможија трансфер до 84,7 милиони евра во Манчетсер јунајтед.

Од 2019 година е играч на Интер.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Во Македонија нови 37 случаи на Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.658 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 15, Тетово...

Македонија4 часа

(Видео) Ангелов: Ако се утврди дека сум потфрлил, ќе си заминам од државата

Во моментот државата е во пламен и не можам да размислувам за споредни работи, но нека залади, нека се изгаснат...

Економија5 часа

Горивата поскапуваат

Малопродажните цени на нафтените деривати се зголемуваат во просек 3,36 %, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Според одлуката на РКЕ,...

Македонија5 часа

Армијата е ангажирана во најкритичните точки во справување со пожарите

Припадниците на Армијата се активни во најкритичните точки во справувањето со пожарите. Хеликоптерите од воздухопловниот ВИНГ, кои во текот на...

Македонија7 часа

Жителите на Кочани што побараа лекарска помош се пуштени дома

Министерството за здравство информира дека деветтемина жители на Кочани, кои синоќа побарале лекарска помош поради вдишување чад како последица од...

Свет8 часа

Коронавирус регистриран во Вухан по една година, се тестира целото население

Властите во кинескиот град Вухан најавија дека ќе го тестираат целото население на коронавирус по појавувањето нови локални случаи на...

Европа8 часа

Речиси 30 проценти од Европејците не може да си дозволат одмор, сиромаштијата во пораст

Речиси 28 проценти од Европејците не може да си дозволат една седмица одмор надвор од своето место на живеење, а...

Македонија8 часа

Пожарите локализирани и ставени под контрола, противпожарните служби остануваат на терен

Пожарот кај Кочани во текот на ноќта е локализиран и ставен под контрола, соопштија надлежните. На одделни места во близина...

Македонија9 часа

Од денес стапува во сила целосната забрана за движење во шумите

Владата доцна синоќа излезе со соопштение во кое апелира до граѓаните да не се движат во шумските подрачја. „Во текот...

Македонија18 часа

„Водовод“ и „Комунална хигиена“ испратија цистерни за гаснење на пожарот во Кочани

ЈП Водовод и канализација – Скопје и ЈП Комунална Хигиена – Скопје на барање и во координација со Град Скопје...

Македонија18 часа

Пендаровски: Хеликоптерите не можат да летаат ноќе

Претседателот на државата Стево Пендаровски вечерва на Фејсбук напиша дека хеликоптерите на армијата немаат технички можности за ноќно летање. „...

Македонија19 часа

Десетина луѓе во Кочани побарале лекарска помош

Кочанчани очајно се борат со огнената стихија, која проголта куќи и други објекти. Според информациите, десетина граѓани побарале помош, откако...

Македонија20 часа

15 пожарникари и 3 возила од Скопје ќе помагаат во гаснењето на пожарот во Кочани

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов вели дека во моментов 3 екипи од Противпожарната бригада на Град Скопје (15 пожарникари и...

Македонија21 час

(Видео) Пожар се шири во Кочани, жителите во паника бараат помош

Огромен пожар се шири во кочанско Белско маало и местото викано Драчевник. Зафатени се шуми, но и бандери. Жителите бараат...

Спорт23 часа

Полска ѝ даде азил на белоруската атлетичарка

Драматичниот случај на белоруската атлетичарка Кристина Циманускаја најверојатно е пред решение откако Полска и понуди хуманитарна виза, односно и одобри...

Македонија1 ден

Во Македонија 54 нови случаи на коронавирус, почина едно лице

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 54 нови случаи на коронавирус, а едно лице почина, соопшти Министерството за...

Топ1 ден

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино. Според информациите на полицијата, мигрантот со тешки повреди е пренесен во болница. Несреќата...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот

Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот заради партиските интереси и заради повеќе гласови...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Илинден обедини генерации Македонци за слобода

Илинден обедини генерации Македонци за слобода, испраќам апел за обединување против Заев и рушење на најлошата власт до сега, рече...

Свет1 ден

(Видео) Туристи во Бодрум со чамци бегаат од пожарите, Ердоган призна дека земјата нема канадери

На југот на Турција, како и на други места во Средоземното Море, со денови беснеат огромни пожари. По петдневните пожари...

Досие