Контакт

Спорт

Денвер загуби во Кливленд, Сакраменто славеше во Далас

Објавено пред

Денвер Нагетс и Далас Маверикс забележаа порази изминатата ноќ во НБА лигата. Актуелните шампиони се поразени во Кливленд 121:109, а Маверикс запишаа пораз на домашен терен од Сакраменто Кингс 129:113.

dobivaj vesti na viber

Никола Јокиќ, одигра просечен меч, веројатно најлош од стартот на сезоната и покрај тоа што бројките не го покажуваат тоа. Србинот против Кливленд имаше 18 поени, 10 скока и седум асистенции. Најефикасен кај Денвер беше Мајкл Портер јуниор со 21 кош. Кливленд до победата го предводеше Гарланд со 26 поени.

Сакраменто славеше во Далас 129:113 (35:36, 35:29, 37:31, 22:17). Одличен настап имаше Сабонис, мечот го заврши со 32 поени, 13 скока и шест асистенции, два поени помалку постигна Фокс.

Лука Дончиќ беше подобар од останатите во тимот на Далас со 25 поени, десет скока и седум асистенции, Ирвинг постигна 23.

Успешен беше и Бостон на гостински терен во Мемфис (102:100). Во победничкиот тим Порзингис постигна 26 поени, со осум скока, Тејтум имаше учинок од 20 поени, девет скока и пет асистенции.

Највозбудливиот дуел беше виден во Лос Анџелес, каде Лејкерси по голема борба го совладаа Хјустон – 105:104. Леброн Џејмс постигна 37 поени, вклучувајќи го и поедничкиот од линијата за слободни фрлања на 1,9 секунди до крајот на натпреварот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

(Видео) „Жолтата подморница“ потона за 11 минути

Објавено пред

Foto/ EPA

dobivaj vesti na viber

Реал Сосиедад го декласира Виљареал на гостински терен во 16.коло, во Примера. Баските, кои сезонава изборија место во осминафиналето во Лигата на шампионите, за 11 минути ги решија сите дилеми околу конечниот победник.

Во 38. минута Микел Мерино погоди за 0:1, а три минути подоцна и Мартин Зубименди ја затресе мрежата на Виљареал.

Во четвртата минута од судиското надополнување во првото полувреме се беше решено кога Јапонецот Такефуса Кубо го постигна третиот гол за Реал Сосиедад.

Екипата од Баскија ја забележа осмата победа во сезоната, а Виљареал осми пат е поразен. Сосиедад е петти со 29 бода, а Виљареал се наоѓа на 13.место со 16 бода.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Мјуриел во 95.минута му пресуди на Милан

Објавено пред

Атланта го победи Милан со 3:2, во денешното дерби, одиграно во рамките на 15.коло во Серија А. Дуел на стадионот во Бергамо го реши Луис Мјуриел, со спектакуларен гол во 95.минута.

dobivaj vesti na viber

Аталанта претходно двапати водеше против Милан. Првиот пат, кога Адемола Лукман го искористи додавањето на Копмајнерс во 38. минута и вториот кога повторно Лукман погоди по асистенцијата на Де Кетеларе.

Милан првиот пат изедначи преку Жиру во 45+3. минута, а вториот преку Јовиќ во 80.минута.

Во 92.минута капитенот на Милан, Давиде Калабрија беше исклучен поради вториот жолт картон. Предноста од фудбалер повеќе на теренот Аталанта ја искористи три минути подоцна кога по додавањето од Миранчук, искусниот Колумбиец, Луис Мјуриел со петица ја спроведе топката во голот на Милан.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Дортмунд со десетмина потклекна пред Лајпциг

Објавено пред

Foto/ EPA

dobivaj vesti na viber

Со фантастичен натпревар заврши саботната програма кога е во прашање 14. коло од германската Бундес лига. Лајпциг, во Дортмунд ја победи Борусија со 3:2 (1:1).

По триумфот, трет во последните четири кола, Лајпциг е четврти со 29 бодови, додека Борусија е на петтата позиција со 25 бода.

Лајпциг знаше да ги искористи своите шанси, особено исклучувањето на Хумелст по само 15 минути игра. Несреќата за домашните да биде поголема се погрижи Бенсабиани кој во 32.минута си постигна автогол. Сепак пред крајот на првиот дел Зуле успеа да изедначи.

Баумгартнер на стартот од вториот дел му ја врати предноста на Лајпциг, а победата ја потврди Поулсен во 91.минута. Две минути подоцна Филкруг го постави конечниот резултат.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 часа

По објавата на „Макфакс“: МВР го бара човекот кој стои зад лажниот профил што повика на протест и бесење на Спасовски

По објавата на „Макфакс“ дека лажен профил потпишан како „Ѓоре Ајтов“ повикува на немири и протести за да го ослободат...

Регион9 часа

„Што ако детето ми е киднапирано?“ – се огласи мајката на исчезнатата Сара

Сара Петровиќ (17) од Борча, Белград, исчезна денеска околу 13 часот, последен пат била видена во близина на ресторанот „Франш“....

Регион9 часа

Исчезна 17 годишна девојка во Белград: се јавила од автобус и оттаму ѝ се губи трага, непознат маж се јавува на нејзиниот телефон

17 годишна Сара Петровиќ од Белград исчезна денеска околу 13 часот, а последен пат е видена во близина на ресторанот...

Македонија9 часа

Европски сојуз за промени: Соравија е симболот на корупција во ДУИ

Денеска по повод Меѓународниот ден на борбата против корупцијата младите од Европскиот сојуз за промени се собраа пред Трговскиот центар...

Македонија11 часа

Министерот за правда очекува брза екстрадиција на Палчо

Министерот за правда очекува дека Љупчо Палевски релативно брзо ќе биде екстрадиран од Турција. Сепак рече дека е рано да...

Македонија11 часа

ВМРО-ДПМНЕ нема одлучено дали ќе учествува во техничката влада

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ се уште нема одлучено дали ќе учествува во техничката влада. Таа треба да биде избрана на 28 јануари,...

Македонија12 часа

Скандалозна изјава на Османи: следната мисија на ДУИ била Албанец претседател на Македонија

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, во изјава за медиумите рече дека изборот на Џафери за технички премиер е историски оти...

Македонија12 часа

Партиите поделени за изборот на Џафери: СДСМ го прифаќа, ВМРО-ДПМНЕ гледа ДУИзација на државата

За СДСМ е прифатлив предлогот на ДУИ, Талат Џафери да биде технички премиер кажа пратеничката Даниела Маркоска и потврди дека...

Македонија13 часа

Брука и срам: лажен профил на ФБ повикува на протести и немири попладнево, сакал да го ослободат Палчо

Лажен профил на ФБ во срамната група „Правда за Палчо, правда за Вања, правда за Панче, правда за Македонија“ каде...

Регион15 часа

Детали за крвавата пресметка пред ресторан во Нови Сад: Напаѓачите по жестока расправија се вратиле со пиштол, ранетиот со комплицирана рана

Во престрелката што се случила околу 2 часот по полноќ на Футошки пут 5 во Нови Сад е ранет 40-годишен...

Македонија15 часа

Полицијата го најде 20 годишникот кој канеше на кафе ученичка во Карбинци, не утврдила елементи на кривично дело

Случајот со наводното киднапирање во основното училиште „Страшо Пинџур“ во Општина Карбинци е целосно расчистен, велат од МВР. Надлежните не...

Свет16 часа

(Фото+видео) Невиден хорор во Рим: Пожар ја зафати болницата, пронајдени 3 мртви пациенти, а изгоре целата мртовечница

Тројца пациенти загинаа, додека повеќе од 200 беа евакуирани од болницата Тиволи во предградието на Рим каде што избувна голем...

Македонија16 часа

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ со меѓусебни обвинувања за убиецот на Вања

Партиите и денеска со меѓусебни обвинувања за тоа со кого бил близок Љупчо Палевски, убиецот на малата Вања. Од ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија16 часа

(Фото) Спречен шверц на повеќе од 500 делови за камиони

Вкупно 516 различни делови за камиони се запленети од страна на царинските службеници на граничниот премин Богородица. Обидот за нелегален...

Uncategorized16 часа

(Фото) Арсовска во посета на новото инклузивно игралиште во скопската зоолошка

Градоначалничката на градот Скопје, Данела Арсовска со тим од градските сектори и јавните претпријатија, го посетија инклузивното игралиште во ЗОО...

Македонија1 ден

Ќе ја извршувам функцијата со должна почит и одговорност, рече Џафери кој ќе седне на премиерската фотелја 100 дена пред избори

Претседателот на Собранието од редовите на ДУИ, Талат Џафери, се огласи во јавноста откако партијата му ја даде довербата да...

Македонија1 ден

Талат Џафери ќе биде технички премиер до изборите

Демократската унија за интеграција (ДУИ) на партискиот состанок одлучи актуелниот претседател на Собранието, Талат Џафери, да биде човекот кој ќе...

Свет1 ден

Прво сведочење на „девојката со црвена марама“ од фестивалот во Израел: „Понекогаш се чувствувам виновна што преживеав“

„Ми беше чудно што фестивалот беше организиран толку блиску до границата со Газа, но заклучив дека организаторите ќе кажат ако...

Македонија1 ден

Рускоска: Случајот со убиствата не смее да добие политичка конотација

Поранешната обвинителка и шефица на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција,  Вилма Русковска смета дека случајот со...

Свет2 дена

Путин повторно ќе се кандидира за претседател

Изборите во Русија ќе се одржат на 17 март 2024 година, а Владимир Путин ја објави својата кандидатура за уште...