Контакт

Спорт

Дерозан во последната секунда го урна Далас

Објавено пред

Осум натпревари се одиграа во НБА лигата, изминатата ноќ. Најдраматичниот натпревар го одиграа Далас и Сан Антонио. Сан Антонио славеа со 119:117, со што избегнаа „метла“ од ривалот од Тексас. Никогаш во историјата на лигата, Далсс, не ги добиле сите натпревари во сезоната против Сан Антонио.

Демар Дерозан, во последната секунда погоди за победа на Сан Антонио. Бекот на Сан Антонио, натпреварот го заврши со 33 поени и осум асистенции, Дежонте Мареј постигна 25 поени.

На спортивната страна Кристапс Прозингс и Лука Дончиќ постигнаа 60 поени. Летонецот забележа дабл-дабл од 31 поен и 15 скока, Дончиќ постигна 29 поени.

Резултати:

Кливленд-Њу Орлеанс 109:116
Орлансо-Милвоки 87:124
Мемфис-Индијана 125:132
Минесота-Чикаго 121:117
Њујорк-Торонто 102:96
ЛА Клиперс-Детроит 131:124
Портланд-Мајами 98:107

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Торино го исфрустрира Лацио и остана во Серија А, Беневенто на Инзаги се враќа во втора лига

Објавено пред

Славните „бикови“, тимот на Торино и следната година ќе бидат дел од италијанската Серија А, откако во презакажаниот меч против Лацио успеаја на „Олимпико“ да извлечат 0:0 реми и така да осигураат опстанок пред последното коло, во исто време праќајќи го Беневенто на Пипо Инзаги по само една сезона назад во втората лига, заедно со Парма и Кротоне.

Ова беше меч од 25. коло кој требаше да се одигра на 2 март, но беше откажан откако на тимот на Торино им беше наредено да одат во изолација поради пандемијата на КОВИД-19. Лацио бараа службена 3:0 победа, но Торино успеа да докаже дека само го следеле протоколот на лигата.

Лацио имаа еден поништен гол на Чиро Имобиле, а во 83. минута капитенот имаше шанса да ја осигура победата од белата точка, но ја погоди само стативата. Ова е неверојатен четврти промашен пенал на Имобиле оваа сезона.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-32523”));

Standings provided by SofaScore LiveScoreПрикажи повеќе...

Спорт

Мајорка се врати во Ла лига по поразот на Алмерија

Објавено пред

Мајорка, клубот на македонскиот репрезентативец Александар Трајковски, експресно се врати во Ла лига, откако го потврдија второто место на табелата во втората лига зад уште еден повратник, Еспањол, откако третопласираната Алмерија загуби со 3:2 од Картахена.

Поразот ги остава Алмерија на 67 поени на два меча пред крајот, додека Мајорка, која утре гостува кај Тенерифе има 75 поени и три преостанати мечеви. Мајорка заостанува само три поени зад Еспањол и до крајот на сезоната можат да ја освојат и второлигашката титула.

За третото место кое води во елитата најверојатно ќе се борат во бараж Алмерија, Леганес, Џирона, Спортинг Хихон и Рајо Валјекано.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-37-32502”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Дешам го објави списокот, на него е и Бензема!

Објавено пред

Францускиот селектор Дидие Дешам го објави официјалниот список со 26 фудбалери што ќе настапат на Европското првенство потврдувајќи ги вестите дека по шест години егзил во синиот дрес, се враќа и ѕвездата на Реал Мадрид, Карим Бензема.

Бензема беше протеран од репрезентацијата на крајот на 2015 година кога од својот соиграч Матју Валбуена беше обвинет дека бил дел од заговорот за уценување на Валбуена со секс-лента. Оваа сезона Бензема е во одлична форма со 29 гола во 45 меча.

ГОЛМАНИ: Љорис, Манданда, Мањан.

ОДБРАНА: Павар, Дубоа, Зума, Варан, Кимпембе, Ленгле, Л.Ернандез, Дињ, Кунде.

СРЕДЕН РЕД: Погба, Канте, Рабио, Толисо, Сисоко, Лемар

НАПАД: Бен Једер, Бензема, Коман, Дембеле, Жиру, Гризман, Мбапе, Турам

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Заев од Брисел: Го очекуваме тоа што ни е ветено

Премиерот Зоран Заев допатува во Брисел, каде што вечерва, по покана на потпретседателот на Европската комисија и висок претставник за...

Македонија4 часа

Полицискиот час останува во сила до 1 јуни, одлучи Владата

На денешната седница, по препорака на Комисијата за заразни болести, Владата донесе заклучок активните мерки за ограничување на движењето, наместо...

Свет5 часа

Нетанјаху најави уште поостра реакција во следните неколку дена

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека земјата ќе го засили својот одговор на ракетните напади во следните неколку дена....

Свет7 часа

(Видео) Највисокиот облакодер во Кина почна да се ниша, луѓето во паника бегаа, причината непозната

Еден од највисоките облакодери во Кина беше евакуиран кога почна да се ниша, а луѓето во паника бегаа на сигурно...

Македонија8 часа

Регистрирани 83 нови случаи на Ковид-19, починати се 2 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.704 тестирања, а регистрирани се 83 нови случаи на...

Македонија10 часа

Дипломат од руската амбасада во Македонија прогласен за непожелна личност

Министерството за надворешни работи одлучи да прогласи еден дипломат од руската амбасада за непожелна личност и тој треба да ја...

Македонија11 час

Џамбаски го критикува хрватскиот претседател поради Македонија: „Тој зазема страна во спорот, ова е антибугарска кампања“

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски остро го критикуваше хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, кој, како што рече, ја обвини Софија за мешање...

Топ12 часа

Тешка сообраќајна несреќа синоќа во Скопје, неколку лица завршија во болница

Синоќа во 23:50 часот, десетина минути пред почетокот на полицискиот час, во Скопје се случила тешка сообраќајна несреќа на  крстосницата кај...

Македонија14 часа

Пристигна нова пратка од 9.360 дози вакцини на „Фајзер“

Министерството за здравство соопшти дека вчера во нашата земја стигнаа 9.360 дози вакцини од производителот „Фајзер“. „Од нив 4.680 се...

Свет14 часа

(Видео) Израел го гранатираше Либан, поради одмазда истрела 22 гранати

Израелската армија ја гранатираше територијата на Либан како одмазда за истрелувањето на неколку ракети од нејзината територија кон Израел. Шест...

Македонија14 часа

Пендаровски и бугарскиот претседател заедно ќе заминат во Рим на чествувањето на Кирил и Методиј

Претседателот Стево Пендаровски и бугарскиот претседател Румен Радев заеднички ќе оддадат почит на делото на светите браќа Кирил и Методиј...

Свет15 часа

Денеска во Брисел вонреден состанок на ЕУ за конфликтот во Газа

Министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ денеска во Брисел ќе одржат вонреден состанок на кој ќе биде...

Свет15 часа

Во налет на циклонот во Индија загинаа најмалку 21 човек, исчезнати се 96 луѓе

Најмалку 21 човек загинаа, а 96 се водат за исчезнати во голем удар на циклон во западна Индија, носејќи им...

Свет15 часа

Израел ја уништи единствената лабораторија за испитување коронавирус во Газа

Со денови се интензивираат судирите меѓу Израел и Палестина, а во еден од нападите на Појасот Газа израелските сили ја...

Свет15 часа

Испалени над 90 ракети од Појасот Газа кон Израел

Во текот на ноќта од Појасот Газа беа истрелани околу 90 ракети кон Израел, објави израелската армија. Се наведува дека...

Регион1 ден

Лидерите на Западен Балкан со заедничка декларација: Итен почеток на преговорите со Скопје и Тирана

Декларацијата усвоена од лидерите на Процесот „Брдо – Бриони“ на самитот укажува на важноста од брзото проширување на ЕУ за...

Македонија1 ден

Хрватскиот претседател: Членка на ЕУ навлегува во интимниот простор на Северна Македонија

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, најави дека ќе се спротивстави на условите што ги поставува Бугарија за почеток на преговорите...

Македонија1 ден

Заев: Следните парламентарни избори ќе се одржат во 2024 година, нема да има предвремени

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека предвремени парламентарни избори нема да има и дека следните ќе се...

Европа1 ден

ЕМА: Вакцината на „Фајзер“ може да се чува во обичен ладилник до еден месец

Европската агенција за лекови (ЕМА) препорача да се продолжи времето на чување на вакцините на „Фајзер/Бионтек“ на стандардни температури во...

Македонија1 ден

Денеска се регистрирани 27 нови случаи на Ковид-19, починати се 19 лица

Министерството за здравство информира дек во последните 24 часа се направени 1.314 тестирања, а регистрирани се 27 нови случаи на...

Досие