Контакт

Спорт

Десиса победи на маратонот во Доха

Објавено пред

Лелиса Десиса од Етиопија го освои златниот медал во машката маратонската трка на Светското првенство во атлетика во Доха.

За да ги избегнат лошите временски услови (високата температура и влажност на воздухот) трката започна пред полноќ.

Десиса забележа време од два часа, десет минути и 40 секунди. Ова е прв златен медал за Етиопија во маратон по 2001 година.

Успехот на Етиопија поголем го направи Мосинет Геремју кој заврши на второто место, со само четири секунди послабо време од Десиса. Бронзата ја освои Амосу Кипруту од Кенија.

Спорт

Милан е во голем минус, но нема да ги продава Донарума и Сусо

Објавено пред

Италијанскиот фудбалски гигант, Милан во јануари нема да продава ниту еден играч иако клубот објави нрекорден минус од 146 милиони евра, пишуваат италијанските медиуми.

„Росонерите“ ќе го задржат постојниот тим во зимскиот преоден рок иако се 13-ти на табелата во Серија А.

Управата на клубот нема намера да се одрече од важните играчи во тимот, пред се голманот Џанлуиџи Донарума и крилниот напаѓач, Сусо по лошиот старт на сезоната и смената на тренерот Џампаоло.

„Тутомеркато“ пишува дека „росонерите“ ќе го задржат постојниот тим затоа што во спротивно тоа не би било во склад со целите за сезоната која е во тек.

Цехот за слабиот старт го плати тренерот, па сега „врел костен“ има в раце неговата замена Стефано Пиоли.
Викендов Милан во редовно коло од Серија А го ека дуел со тимот на Лече.

Прикажи повеќе...

Спорт

Роналдо ефект: Се полни касата на Јувентус

Објавено пред

Доаѓањето на Кристијано Роналдо му помогна на Јувентус да стане еден од најуспешните брендови во светот на фудбалот.

„Газате дело Спорт“ објави финансиски извештај кој покажува дека присуството на Роналдо му помогнало на клубот да ги зголеми приходите од маркетингот за 58 милиони евра.

„Старата дама“ прв пат се наоѓа во друштвото на десетте најдобри фудбалски брендови според продажбата на дресови. Јувентус од продажбата на дресови заработиле 45 милиони евра.

Покрај тоа се зголемила и навивачката база. Во изминатите 18 месеци навивачката база се зголемила за 38 милиони.

Исто така зголемена е и бројката на луѓе што го следат Јувентус на социјалните мрежи, тој сега изнесува 85 милиони.

Според овој параметар Јувентус се на четвртото место во светот, пред нив се само Реал Мадрид, Марселона и Манчестер Јунајтед.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пресврт Манџукиќ ќе остане во Италија

Објавено пред

Хрватскиот напаѓач Марио Манџукиќ сепак нема да се пресели во редовите на Манчестер Јунајтед.

Манџукиќ ќе го напушти Јувентус но ќе остане во Серија А, пишува „Ил Џорнале“.

Според овој извор покрај Манчестер Јунајтед, за Манџукиќ биле заинтересирани Милан и Интер, а тој наводно веќе постигнал договор со Милан, каде еден од челниците е неговиот сонародник Звонимир Бобан.

Милан оваа сезона го има третиот најлош напад во Серија А. Ефикасноста треба да им ја поправи Манџукиќ кој во кариерата има постигнато 212 голови на 538 одиграни натпревари.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион30 минути

(Видео) Борисов: Македонија е колку Софија, каков ризик може да биде?

Бугарскиот премиер Бојко Борисов пред почетокот на самитот на лидерите на ЕУ рече дека Македонија и Албанија треба да добијат...

Македонија55 минути

(Видео) Пакети со хигиенски влошки ќе се донираат на сиромашни жени и девојчиња

Пакети со хигиенски влошки, кои граѓаните ги донираа денеска на собирен пункт во „Веро Центар“, ќе бидат поделени на жени...

Македонија2 часа

(Видео) Манчевски: Регистарот на населението ќе помогне за прочистување на Избирачкиот список

Регистарот на населението ќе биде алатка што ќе го помогне спроведувањето на пописот, а податоците од Регистарот ќе бидат искористени...

Македонија3 часа

Сивиот дом замина во историјата, децата од „Ранка Милановиќ“ сместени во групни домови

Во двата мали групни дома отворени денеска се згрижени децата што досега престојуваа во поранешната установа „Ранка Милановиќ“. Од денеска...

Топ4 часа

Скопјанец со пиштол на дијаболи сакал да ограби златарници во Охрид

Дваесет и тригодишен скопјанец со пиштол на дијаболи влегол во златарници во Охрид сакајќи да ги ограби. Според информациите на...

Македонија4 часа

(Видео) „Екогерила“: Масовна сеча на шума на Шара за да се градат хидроцентрали

Се опустошува шумата на Шар Планина, масовно се сечат дрвјата за да се градат хидроцентрали, апармираат невладините организации од Тетовскиот...

Топ5 часа

Расчистено убиството во Кочани – синот го избол татка си до смрт

Полицијата го расчисти убиството што се случи на крајот на септември во Кочани. Истрагата покажала дека синот со нож го...

Македонија5 часа

Заев-Тимерманс: ЕУ да донесе одлука за почеток на преговорите

Европската Унија сега треба да го направи одлучниот чекор и да донесе одлука за почеток на преговорите за пристапување во...

Европа5 часа

Постигнат договор за брегзитот

Договорот за брегзитот, конечно, е постигнат денес во Брисел, јавуваат странските медиуми. Велика Британија и ЕУ се согласија за новиот...

Македонија6 часа

Меркел: Се исплаќа на Северна Македонија и на Албанија да им се даде европска перспектива

„Мислам дека се исплаќа на Северна Македонија и на Албанија да им се даде европска перспектива“, порача германската канцеларка Ангела...

Европа7 часа

Лаура Ковеси стана главен обвинител на ЕУ – ќе се бори против измами

Поранешната шефица на романската Дирекција за борбата против корупцијата, Лаура Кодрута Ковеси, ќе биде главен обвинител на Европската унија за...

Регион8 часа

Во Сараево малолетничка го убила новороденчето со помош на мајка си

Припадници на сараевската полиција уапсија малолетничка под сомнение дека го убила своето новороденче, а ја уапсиле и мајка ѝ под...

Свет8 часа

Турција нема да прогласи прекин на огнот на северот на Сирија

Турција нема да прогласи прекин на огнот во северна Сирија и нема да преговара со курдските борци, рече портпаролот на...

Европа8 часа

(Видео) Немири во Барселона, протестите не стивнуваат

Нови немири се случија синоќа во Барселона, кога се судрија демонстрантите и полицијата на третиот ден од протестите против пресудите...

Македонија19 часа

Заев и Туск очекуваат да се изнајде решение за почеток на преговорите

Во пријателска атмосфера и во искрен разговор вечерва во Брисел се одвиваше средбата меѓу премиерот, Зоран Заев и претседателот на...

Македонија20 часа

(Видео) Макрон: Ни треба малку повеќе време за позитивни сигнали кон Скопје и Тирана

По завршувањето на француско-германскиот совет на министри одржан во Тулуз, францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел одржаа...

Македонија23 часа

(Видео) Заев до европските лидери: Бидете наши херои, не гасете ја ѕвездата кон која се стремиме

Премиерот Зоран Заев попладнево е во Брисел, каде што заедно со еврокомесарот Јоханес Хан одржа прес-конференција во обид да издејствува...

Европа1 ден

Карл Билд: Ветото на Франција би значело колапс за кредибилитетот на ЕУ на Балканот

Шведскиот политичар Карл Билд на „Твитер“ порача дека ЕУ се соочува со можноста за пропаѓање на целиот нејзин кредибилитет на...

Македонија1 ден

АВМУ: Досега не е побарана промена на сопственоста на „1ТВ“

„1ТВ“ досега нема побарано да се изврши промена на сопственоста, соопшти Агенцијата за аудио и аудиовизуелните медиумски услуги. Од таму појаснуваат...

Македонија1 ден

Велика Британија го ратификува протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО

Велика Британија денеска го ратификува протоколот за полноправно членство на Северна Македонија во НАТО. Британскиот министер за надворешни работи, Доминик...

Досие