Контакт

Спорт

Ди Марија: Меси не расплака сите со говорот на Копа Америка

Објавено пред

Анхел ди Марија открива дека Лионел Меси им оддржал говор на своите соиграчи од аргентинската репрезентација по поразот од Бразил на Копа Америка по кој „сите биле во солзи“.

Аргентина загуби со 2:0 во полуфиналето во Бело Хоризонте, по што Аргентинците мораа да се задоволат со третото место (по победата над Чиле) и да го продолжат чекањето на голема титула од Копа во 1993 година, што значи дека Ди Марија и Меси немаат ниту еден репрезентативен трофеј.

Сепак, напаѓачот на Пари Сен-Жермен открива дека Меси, кој беше капитен на тимот, го инспирирал тимот со својот говор.

„Меси кажа некои прекрасни зборови кога бевме елиминирани од Бразил. Ни кажа дека е горд на нас и на тимот кој го изградивме. Иако не сме често со репрезентацијата, чувствувавме како да сме заедно со години. Кажа дека сите одиме во ист правец од истиот ден и дека е горд на младите фудбалери за нивната посветеност. Кога заврши, сите бевме во солзи, бидејќи не допре сите, а посебно младите фудбалери. Имаше критики дека не ја пеел химната, дека не зборувал. Но, тој им докажа на сите. Лео е таков“, вели Ди Марија.

Спорт

Фановите на Јуве беа пресреќни што Роналдо се врати

Објавено пред

Станува очигледно дека Кристијано Роналдо ќе го исполни својот договор со Јувентус, откако денеска пристигна на медицински тестови пред новата сезона со приватен авион од Лисабон, и навивачите на гигантот од Торино го пречекаа со полно срце.

По летото во кое тој го израмни рекордот на Али Даеи од 109 гола во националниот дрес, и го помина Мишел Платини како најдобар стрелец во историјата на Европските првенства, Роналдо помина време на Медитеранот со својата партнерка Георгина и нивните деца, по што денеска се врати на работа.

Во Торино очекувањата се големи, откако минатата сезона ја загубија титулата од Интер, а имаа и лош настап во Лигата на шампионите (каде што беа елиминирани од Порто), по што се појавија шпекулации дека „бјанконерите“ ќе се обидат да го продадат 36-годишниот Португалец.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ново злато за Косово, Хрватска и за Словенија

Објавено пред

Косово успеа да стигне до ново олимписко злато, второ во Токио, откако Нора Ѓакова ја следеше Дистри Красниќи до злато во натпреварувањето во џудо победувајќи во категоријата до 57 килограми.

Ѓакова стигна до златото откога нејзината француска противничка Сара Леони Сисик беше дисквалификувана поради удар со глава.

И Хрватска може да се пофали со злато по понеделничките натпреварувања откако Матеа Јелиќ беше најдобра во теквондо во категоријата до 67 килограми победувајќи ја Британката Лорен Вилијамс со 25:21. Тони Канает донесе бронза за Хрватска во истиот спорт откако во категоријата до 80 килограми во борбата за третото место го победи Узбекистанецот Никита Рафалович.

Словенците, пак, го слават својот херој Бенјамин Савшек, кој го освои првото злато за својата земја во кану на диви води победувајќи ги ривалите со неверојатна предност од 4 секунди. Лукаш Рохан од Чешка освои сребро пред Германецот Сидерис Тасаидис.

Со оваа победа Савшек стави крај на доминацијата на Словачка и Франција во дисциплината откако тие две земји ги дадоа сите олимписки шампиони од ОИ во Атланта во 1996 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нејмар и Барселона по четири години „пријателски“ ги решија легалните проблеми

Објавено пред

Барселона и Нејмар, конечно, ставија крај на својата долга легална битка на „пријателски начин“, открива каталонскиот гигант, по четири години „влечење“ на суд.

Поранешниот фудбалер на Каталонците, а сега ѕвезда на Пари Сен-Жермен, беше во конфликт со Барселона по трансферот од 222 милиони евра (уште е светски рекорд) во 2017 година. Тој тврдеше дека не му се исплатени бонусите за лојалност и покрај заминувањето од „Ноу Камп“, додека Барселона тврдеа дека тој го прекршил договорот.

„Барселона објавува дека става крај на судскиот процес со Нејмар да Силва Сантош Жуниор на пријателски начин“, објавија Барса на својот веб-сајт.

Менаџерската компанија на Нејмар тврдеше дека тој и неговиот татко Нејмар Сениор треба да добијат 43.6 милиони евра како дел од договорот потпишан во 2016 година, според клаузулата за лојалност. Во јуни 2020, судот во Каталонија пресуди во корист на Барселона, наредувајќи му на Нејмар да плати 6.7 милиони евра на својот поранешен клуб. Сега, сите спорови меѓу двете страни се завршени.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Двајца починати и 10 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 10 нови случаи на коронавирус, две лица починаа, а 16 пациенти оздравеа,...

Економија5 часа

Поевтинуваат горивата

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за 1,5 и за 1 денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Македонија6 часа

(Видео) Јанакиески за притворот: Ова е малтретирање и изживување со човекови судбини

Ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, по објавувањето на пресудата за „27 април“ со која беше осуден на 6...

Македонија7 часа

Пресуда за Вељаноски, Ристовски, Јанакиески и Атанасовски – осудените плански го организирале упадот со цел да се зачува власта

Судот ги изрече пресудите за организаторите за упадот во Собранието на 27 април –  поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски е...

Македонија7 часа

Трајко Вељаноски осуден на 6,5 години затвор, Спиро Ристовски и Миле Јанакиески на 6 и 3 месеци, а Владимир Атанасовски на 6 години затвор

На судењето за организаторите за упадот во Собранието на 27 април, поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски е осуден на...

Европа8 часа

(Видео) Големо невреме во Лондон: Поради поплави затворени осум метростаници и две болници

Силен дожд и грмотевици го погодија Лондон што предизвика поплави во некои делови на главниот град на Британија, поради што...

Македонија8 часа

Заев: Скопје никогаш нема да заборави на жртвите од земјотресот и солидарноста по него

Катастрофалниот земјотрес пред 58 години за само 20 секунди го запре животот на Скопје и им го одзеде животот на...

Свет10 часа

Фаучи: Најверојатно ќе биде потребна трета доза од вакцината

Водечкиот американски експерт за инфективни болести, Ентони Фаучи, процени дека на вакцинираните Американци чиј имунолошки систем е загрозен, може да...

Македонија10 часа

Сеќавање за жртвите – Скопје одбележува 58 години од катастрофалниот земјотрес

Скопје денеска со повеќе активности и манифестации ќе одбележи 58 години од катастрофалниот земјотрес во 1963 година во кој 1.070...

Македонија11 час

Почнува вакцинирањето во домашни услови

Од денеска граѓаните кои поради здравствени причини не се во можност да дојдат на вакцинален пункт за да примаат вакцина...

Македонија1 ден

Охридското Езеро засега го задржува статусот на УНЕСКО

Комитетот за светско наследство на УНЕСКО на својата 44 сесија, која се одржува во Фуџу, Кина, донесе одлука Природното и...

Регион1 ден

Возачот на косовскиот автобус признал дека задремал зад воланот, загина и неговиот колега

Хрватската полиција го уапси возачот на косовскиот автобус кој денеска излета од автопатот кај Славонски Брод, Хрватска. Најмалку 10 лица...

Македонија1 ден

МНР купи електрични тротинети за вработените, набавката била дел од проектот „Зелена дипломатија – новото нормално“

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ги промовираше електричните тротинети, набавени за користење од страна на вработените во министерството, образложувајќи...

Свет1 ден

(Видео) Невреме повторно ја погоди Белгија, поплавата носеше возила

Силно невреме повторно ја погоди Белгија и предизвика штета, десет дена по поплавите во кои загинаа 36 лица. Возилата во...

Македонија1 ден

Скопје добива легални ѕидови за слободно користење на уличните уметници

Како дел од активностите на кандидатурата на Град Скопје за „Европска престолнина на културата за 2028 година“, назначени се две...

Македонија1 ден

Мал процент на граѓани се заразиле со Ковид по две дози вакцина, од утре вакцинација и дома

Само 0,02 отсто од македонските граѓани се заразиле со коронавирус по вакцинацијата. Конкретно, од вкупно 330.320 граѓани со примени две...

Македонија1 ден

Гужви на Богородица и Табановце, за влез и излез во државата се чека и до 45 минути

Големо раздвижување на граничните премини има утрово. Автомотосојузот на Македонија соопшти дека на граничните премини Богородица и Табановце задржувањето за...

Македонија2 дена

Силно сме спротивставени на корупцијата, велат од Владата по извештајот на Стејт Департментот

Силно сме спротивставени на корупцијата – за разлика од претходната, оваа Влада сериозно ги зема предвид и постапува по меѓународните...

Македонија2 дена

Заев: Во првиот круг секој ќе настапи со свој кандидат, а во вториот ќе коалицираме со ДУИ, БЕСА и ДПА

Бидејќи сме коалициони партнери со ДУИ, БЕСА и со ДПА, заедно ќе настапиме за локалните избори, изјави премиерот и претседател...

Македонија2 дена

Регистрирани 37 нови случаи на коронавирус, најмногу во Тетово и Скопје

Во последните 24 часа се направени 4.264 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на Ковид-19: Тетово – 13, Скопје...

Досие